Klasztory i obiekty kultu religijnego w rejonie Chania

data_2021-08-13 19:50:45 2021-08-13 19:50:45

Kreta to miejsce, w którym znajdziecie mnóstwo klasztorów, kościółków, kapliczek. Większość z nich to obiekty  należące do greckiego kościoła prawosławnego. Malowniczość tych miejsc jest niezwykła. Duże monastyry są na ogół  bardzo zadbane, pełne uroku i skryte za grubymi murami. Większość z nich podczas burzliwej historii Krety odegrała duże znaczenie podczas walk z okupantami, których na wyspie nigdy nie brakowało. Mnisi zamieszkujący te klasztory wielokrotnie chwytali za broń i walczyli o niepodległość Krety.

Jednak to czego na wyspie jest zdecydowanie najwięcej to małe kościółki i kapliczki, które spotkacie w wielu miejscach.  Nie sposób poznać i opisać wszystkie te miejsca, gdyż duża część jest znana przede wszystkim lokalnym mieszkańcom. Na pewno jednak te miejsca, które spotkacie na swojej drodze warto obejrzeć, zajrzeć do środka. W ich wnętrzach bowiem znajdziecie często piękne freski. Jeśli spędzicie na Krecie wystarczająco dużo czasu to przekonacie się, że niektóre jaskinie także pełnią funkcje sakralne. Dawniej składali w nich dary na przykład Minojczycy, teraz przychodzą w te miejsca współcześni mieszkańcy.

W miastach zaś odnajdziecie meczety lub to co z nich zostało. To ślad po obecności Turków i ich wielowiekowego panowania na Krecie. Oczywiście nasza poniższa lista nie wyczerpuje tematu, traktujcie ją raczej jako pewną podstawę i zajawkę do własnych poszukiwań.

Najciekawsze obiekty sakralne w rejonie Chania

Nasz wybór uzupełniamy mapką google, na której zaznaczyliśmy wybrane przez nas obiekty sakralne znajdujące się w prefekturze Chania.

Klasztor Agia Triada Tzagaloron na płw. Akrotiri

To jeden z najpiękniejszych prawosławnych klasztorów na Krecie, który trzeba odwiedzić. Położony jest w północnej części półwyspu Akrotiri, otoczony cyprysami, winnicami oraz gajami oliwnymi, w których rosną drzewa oliwne o wieku sięgającym nawet 500 lat. To nasz zdecydowany must see w tej prefekturze.

Agia Triada

Klasztor Moni Katholiko na płw. Akrotiri

Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii, na półwyspie Akrotiri w pobliżu wyjścia z wąwozu Avlaki. Do Moni Katholiko można dojść tylko pieszo pozostawiając samochód przed klasztorem Gouverneto.

Moni Katholiko

Klasztor Gouverneto - Kyria ton Agelon na płw. Akrotiri

Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania. Zewnętrzne surowe zabudowania klasztorne przypominają raczej szczelny mur, za którym skrywa się zatopiony w zieleni kościół z niezwykłą fasadą. Niestety aby dostać się do jego wnętrza trzeba mieć dużo szczęścia, bowiem klasztor ten mocno chroni swoją prywatność. Wybierając się tu należy też pamiętać o tym iż mnisi bardzo restrykcyjnie podchodzą do kwestii stroju swoich gości oraz godzin otwarcia.

Gouvernetou

Klasztor Agios Georgion w Karydi obok Vamos

Ten klasztor to jedno z takich miejsc, którego na próżno szukać w spisie atrakcji przewodników turystycznych poświęconych Krecie.  Άγιος Γεώργιος jest to unikalny i bardzo ciekawy zabytek sakralny w tym rejonie Krety, posiadający dawniej swoją tłocznię oliwy. Klasztor był opuszczony i popadał w ruinę przez kilkadziesiąt lat. Od 1996 roku po wstępnym remoncie zaczął działać normalnie. Choć nadal kontynuowane są konieczne prace renowacyjne, to klasztor jest dostępny do odwiedzania do czego zachęcamy.

Agios Georgios

Klasztor Chrisoskalitissa

Klasztor Chrissoskalitissa znany jest także jako Klasztor ze Złotym Stopniem. Wedle legendy jeden z 90 stopni prowadzących do klasztoru wykonany jest ze złota, lecz może go zobaczyć tylko ten kto jest bez grzechu. Warto połączyć zwiedzenie tego kościoła z wycieczką do pobliskiej plaży Elafonissi i przekonać się czy faktycznie jesteście bezgrzeszni ;-)

Chrisoskalitissas

Agia Sofia - Jaskinia Mądrości Bożej

Jest ona położona przy głównej drodze łączącej plażę Elafonissi oraz miejscowość Kissamos. Droga ta wiedzie wzdłuż spektakularnego wąwozu Topolia. Nazwa jaskini i kaplicy Agia Sofia pochodzi od ikony, która tu się znajduje. Prawdopodobnie pochodzi ona ze świątyni znajdującej się dawniej na terenie Konstantynopola. Jak głosi legenda kreteńscy marynarze bronili brzegów tego miasta przed atakami Turków. Gdy sułtan Mehmed II ogłosił rozejm, pozwolił im odpłynąć do domu. Nie mogli zabrać ze sobą broni, w zamian za to dostali jednak pozwolenie na zabranie czegoś w zamian. Część Kreteńczyków pochodząca z Kissamos, zabrała ze sobą ikonę i ukryła ją właśnie w tej jaskini. Później wybudowano tu kaplicę.

Agia Sofia

Kościółek w Lissos - Agios Kirikos

Niewielki kościółek Agios Kirikos znajduje się na stanowisku archeologicznym Lissos, w miejscu dawnej bazyliki wczesnochrześcijańskiej. W środku znajdują się bizantyjskie freski, w większości jednak zniszczone. Do kościoła, podobnie jak do Lissos, można tylko dojść pieszo, bądź dopłynąć wynajętą łódką.

Agios Kirikos

Meczet Janczarów w Chania

Mimo że obecnie Meczet Janczarów nie pełni swojej funkcji religijnej to jednak umieściliśmy go liście obiektów sakralnych. Obecnie meczet to jedna z bardziej rozpoznawalnych budowli znajdujących się w rejonie Portu Weneckiego i jednocześnie najstarszy budynek osmański na Krecie. Został wzniesiony w 1645 roku w okresie kiedy Turcy zdobyli Chanię. W 1923 roku, czyli 10 lat po zawarciu formalnej unii Krety z kontynentalną Grecją, budowla ta przestała pełnić funkcję meczetu. Jeszcze przed II wojną światową Meczet Janczarów posiadał minaret, jednak został on zniszczony podczas bombardowań. Od dłuższego czasu działalność tego miejsca skupia się wokół sztuki współczesnej. Organizowane są tu różnego rodzaju wystawy oraz prezentacje prac artystów.

Meczet Janczarów

Klasztor Gonia Odigitria Monastery w Kolymbari

Niech Was nie zwiodą surowe mury zewnętrzne tego klasztoru. W środku kryje się bowiem malowniczy kościół, oryginalna posadzka z kamyczków oraz ciekawa wystawa muzealna. Klasztor ten był wielokrotnie niszczony podczas wojen osmańskich oraz powstania kreteńskiego 1866-1869 oraz wielokrotnie odbudowywany. Nie uchronił się także przed zniszczeniem podczas II wojny światowej. Warto zajrzeć jeśli będziecie w pobliżu miejscowości Kolymbari.

Asi Gonia Monastery

Klasztor 98 Świętych Ojców w Azogyres (Ekklisia Agii Pateres)

To niewielki, wbudowany w skałę i pięknie położony klasztor z połowy XIX wieku. Znajduje się on w pobliżu wsi Azogyres w prowincji Selino. Stanowił on faktycznie miejsce zamieszkania 99 świętych ojców. Jednak jeden z nich: Jan Pustelnik wybrał życie w kompletnej izolacji i opuścił tę świętą gromadkę. Jan Pustelnik powędrował aż na półwysep Akrotiri i zamieszkał w jaskini znajdującej się obok klasztoru Moni Katholiko.

Ekklisia Agii Pateres

Kościół Agios Nikolaos w Chanii

Jest to jeden z najciekawszych kościołów w Chanii, który jest także świadectwem jego burzliwej historii. Kościół ten powstał w 1320 roku i w okresie weneckim był najważniejszym kościołem tego miasta. Po przejęciu panowania nad Kretą przez Turków kościół ten zamieniono na meczet, dobudowano minaret i nazwano Hiougkar Tzamisi na cześć sułtana Imperium Osmańskiego Ibraima. W 1928 roku meczet został przekształcony w kościół prawosławny i poświęcony św. Mikołajowi. A minaret i dzwonnica zachowały się do dzisiaj stanowiąc charakterystyczny punkt panoramy miasta. Kościół znajduje się przy placu Splantzia.

Kościół Agios Nikolaos w Chania

Pozostałe części przewodnika po prefekturze Chania:

Ciekawe drogi w prefekturze Chania

Najciekawsze miejsca związane z historią

Najciekawsze plaże w rejonie Chania

Gosia,  data_2021-08-13 19:50:45 2021-08-13 19:50:45
Średnia: 4.5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-08-13 18:17:06

Na dziś wystarczy ;)

1
2021-08-13 18:20:34

Remigiusz Wojnarowski my byliśmy we wtorek fantastyczne miejsce jak cała Kreta zreszta

1
2021-08-13 18:20:15

Balos i Elafonisi tez zamknięte dla turystów?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-08-13 18:40:48

Kacper Kapral Nie.

1
2021-08-13 18:41:38

Kacper Kapral tłumy ludzi :)

1
2021-08-13 19:42:23

A czy rejsy na Santorini się odbywają ? Pozdrawiam

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-08-13 20:24:15

Paweł Niewiadomski Z tego co wiemy to tak.

2021-08-13 20:30:14

CRETE - Kreta Super

2021-08-14 06:37:36

Czy jezioro Kournas jest dostępne? Czy jest wyłączone z zakazu przebywania? Pozdrawiam.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-08-14 06:40:40

Natalia Pomorska Tak.

1
2021-08-14 06:59:14

Dziękuję!

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158123982072551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera