Fala upałów nie odpuszcza – kolejne ograniczenia na Krecie

Jeśli czekacie na informację o ponownym otwarciu Samarii to niestety nie mamy dzisiaj dobrych wiadomości. Ze względu na szczególnie wysokie temperatury utrzymujące się od zeszłego tygodnia na Krecie oraz w całym kraju, Dyrekcja Lasów Chanii podjęła dzisiaj decyzję o przedłużenia zamknięcia szlaku prowadzącego przez ten wąwóz. Park Narodowy Samaria będzie zamknięty jeszcze przez kolejne dwa dni czyli 3 i 4 sierpnia*. Decyzja o dalszym przedłużeniu lub otwarciu wąwozu dla turystów ma zostać podjęta za dwa dni po uwzględnieniu kolejnych danych pogodowych.

*[edit] Dzisiaj podjęto decyzję o przedłużeniu zamknięcia szlaku prowadzącego przez Samarię w dniu 5 sierpnia 2021 (czwartek).

Fala upałów nie odpuszcza

Zamknięcie innych szlaków

Jeśli jednak chcielibyście wybrać się na inne szlaki to władze regionu Chania przekazały dzisiaj decyzję o wprowadzeniu zakazu ruchu pojazdów i przebywania pieszych w parkach narodowych, lasach i innych obszarach wrażliwych. Oznacza to, że wyłączone będą wszystkie drogi leśne prowadzące do pasma Gór Białych (Lefka Ori), a także drogi prowadzące do innych obszarów wrażliwych i chronionych na terenie tej prefektury. Zamknięte będą także piesze fragmenty szlaku E4 na trzech odcinkach tej prefektury w tym najtrudniejszy między Sougią a Agia Roumeli, od Sougi do Paleochory oraz pomiędzy Paleochorą a Elafonissi. Z zakazu tego wyłączeni są tylko okoliczni mieszkańcy zajmujący się hodowlą zwierząt albo działalnością pszczelarską, a także pracownicy służb, rządowi i osoby wykonujące prace konserwacyjno-sprzątające wykonujące swoje obowiązki.

Zmiana godzin otwarcia wykopalisk

Również ze względu na panujące bardzo wysokie temperatury zmieniają się także godziny otwarcia stanowisk archeologicznych w całej Grecji. Od wtorku 3 sierpnia do czwartku 5 sierpnia między godziną 12.00 a 17.00 ze względu na bezpieczeństwo, zarówno pracowników tych miejsc ,jak i odwiedzających, wykopaliska pozostaną zamknięte. Zwiedzać je będzie można zatem albo w godzinach porannych albo wieczornych.

Rekordowe temperatury

Na Krecie utrzymują się cały czas bardzo wysokie temperatury sięgające dzisiaj na Krecie nawet 43 stopni. W rejonie Grecji kontynentalnej wartości te były jeszcze wyższe i przekraczały nawet 46 stopni. Ta fala gorąca ma utrzymać się do piątku, 6 sierpnia.

Są to oczywiście temperatury rejestrowane w cieniu. Jak pokazali naukowcy z Instytutu Matematyki Obliczeniowej w sercach miast odnotowano znacznie wyższe wartości. W niedzielne popołudnie przeprowadzili oni lot kamerą termowizyjną nad placem Eleftherias i ulicą Dikaiosynis w Heraklionie. W niektórych miejscach kamera zarejestrowała temperatury z zakresu 60-70 stopni. Niestety infrastruktura miejska sprzyja takiej kumulacji gorąca.

Na całej Krecie panuje aktualnie 4. stopień zagrożenia pożarowego. Wysokie temperatury oraz wiatr sprzyjają rozprzestrzenianiu się potencjalnych pożarów.

Gosia,  data_2021-08-02 19:46:50 2021-08-02 19:46:50
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-08-03 07:55:05

Fakt nie jest łatwo ☀️

1
 gość}
gość PiotrWie
2021-08-03 11:51:25

A prognozy pogody nie napawają optymizmem.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158106334807551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Po pobieżnym obejrzeniu tego filmu widzę ze słusznie unikamy tamtych okolic - to Kreta "nie z naszej bajki"
gość dodekanezowiec: Dlategoż jakem Dodekanezowiec - wspomnę, iż lato na Dodekanezie jest dłuższe, a październik słoneczniejszy. Tylko Ierapetra walczy z Rodos jak równy z równym :) Ale Cypr wymiata - 9 godzin słońca w październiku i 7 w listopadzie.  
Czy ktoś jutro jedzie przez lub z Rethymno samochodem i ma 2 wolne miejsca?
gość Kk: Dziękuję bardzo za informację.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera