Obecna sytuacja pożarowa na Krecie

data_2021-08-11 20:44:45 2021-08-11 20:44:45

Po katastrofalnych pożarach, jakie od blisko ostatnich dwóch tygodni wybuchają w różnych miejscach Grecji, otrzymujemy bardzo wiele zapytań o aktualną sytuację pożarową na terenie Krety.

Fala ogromnych upałów, jaka pod koniec lipca napłynęła do Grecji, podniosła na Krecie zagrożenie pożarowe do tego stopnia, że władze ze względów bezpieczeństwa zadecydowały o zamknięciu popularnych wąwozów, pieszych szlaków i dróg w rejonie Gór Białych, obszarów leśnych i obszarów Natura. Najbardziej oblegany wąwóz Samaria pozostaje ciągle zamknięty od 31 lipca co jest wydarzeniem bezprecedensowym.

Samaria schody

Na Krecie jednak jak dotąd, oprócz lokalnych, relatywnie niewielkich pożarów, udało się uniknąć sytuacji bardzo groźnych, które wymknęłyby się spod kontroli. Wprowadzone środki bezpieczeństwa, służby postawione w stan gotowości oraz czujność ludzi pozwoliła na szybkie reakcje. Tak było choćby kilka dni temu w okolicach Heraklionu, Kissamos czy choćby dzisiaj po południu w okolicach budowy lotniska w Kastelli.

W chwili obecnej na Krecie stopień zagrożenia pożarowego nieco zmniejszył się, więc można mieć nadzieję na to, że zakazy wstępu na wrażliwe terenie, które obowiązują do piątku 13 sierpnia, nie zostaną przedłużone na kolejne dni. Miejmy także nadzieję, że nie wydarzy się też nic nieprzewidzianego.

Jednocześnie też Uniwersytet Kreteński we współpracy z regionem Krety cały czas monitoruje zanieczyszczenie powietrza pyłami PM 2,5 pochodzącymi z pożarów w Grecji. Przejściowo odnotowano podwyższone stężenie tych zanieczyszczeń, jednak zmiana kierunku wiatru spowodowała ich rozproszenie.

Jednocześnie tym czytelnikom, którzy chcą być na bieżąco z sytuacją zagrożenia pożarem przypominamy, że na naszej stronie cały czas jest funkcjonuje strona Mapa zagrożeń pożarowych, na której można sprawdzać prognozy na każdy dzień. Mapa ta jest aktualizowana codziennie i podawany jest przewidywany stan zagrożenia na kolejny dzień.

W tej chwili jednak w różnych miejscach Grecji nadal trwa walka z pożarami. W niektórych rejonach sytuacja jest nadal krytyczna. Greckie służby wspomagają strażacy z wielu innych krajów Europy. Greckie władze zapowiedziały, że przeznaczą 500 milionów € na pomoc dla tych, którzy stracili w pożarach domy i dobytek. Ponad 16 miliardów euro ma zastać zainwestowanych od teraz do 2027 roku na wspieranie środowiska naturalnego Grecji i walkę ze zmianami klimatycznymi. Na ponowne zalesianie terenów spalonych zostanie zainwestowanych 224 mln euro.

Gosia,  data_2021-08-11 20:44:45 2021-08-11 20:44:45
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-08-12 16:48:29

Czy wiadomo już coś o ewentualnym przedłużeniu zakazu lub otwarciu?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-08-12 19:04:16

Ala Saw Niestety wiadomo.
https://www.crete.pl/news_2504_Zakaz_wstepu_do_obszarow_wrazliwych_ponownie_przedluzony.html

 gość}
gość PiotrWie
2021-08-12 20:34:49

Decyzja zapadnie prawdopodobnie w piątek, ale prognozy nie napawają optymizmem - temperatury dzień 33 - 36, noc 23-26, weź pod uwagę ze to w cieniu i dwa metry nad ziemią, w słońcu i niżej jest zdecydowanie więcej.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2021-08-12 21:14:21

Już zapadła. Zakaz wstępu na kolejny tydzień.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158121090002551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera