Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Kreta - aktualności z kwietnia 2021 r.

Ser halloumi w końcu pod uniją ochroną

Z pewnością wiele osób zna i lubi ser halloumi. To świetny dodatek do czosnkowego pieczywa oraz dań warzywnych i sałatek. Jego smak oraz specyficzna konsystencja sprawiają, że jest to ser idealny do grillowania oraz smażenia na patelni. Pomimo wysokiej temperatury pięknie się rumieni i podpieka, ale jeszcze nie roztapia się. Mimo, że jest to ser pochodzenia cypryjskiego to jest on znany także w Grecji, gdzie właśnie tu część osób miało okazję spróbować go po raz pierwszy.

Ser halloumi

Wąwóz Aposelemis

Wąwóz Aposelemis znajdujący się niedaleko wsi Agriana to wśród turystów wciąż relatywnie mało znane i popularne miejsce. A szkoda bo jest to bardzo wdzięczne miejsce do pieszych wędrówek. Szlak wytyczony wzdłuż rzeki płynącej jest stosunkowo prosty do pokonania, a dzięki zaangażowaniu gminy Hersonissos w ostatnich latach został on uporządkowany. Dodatkowym atutem jest to, że zarówno na końcu, jak i na początku szlaku, wyznaczone zostały tereny rekreacyjne pozwalające na wypoczynek. Zresztą zachęcamy Was do obejrzenia poniższego filmu przygotowanego przez Giannisa Psaroudakisa, w którym zarejestrował on swój spacer w tym miejscu.

Oczywiście obecnie rzeka Aposelemis przepływająca przez ten wąwóz jest obecnie pełna wody. W okresach letnich dno wąwozu jest zazwyczaj wyschnięte. Jednak nawet w najgorętszych miesiącach miejsce to pozostaje niezmiennie zielone tworząc swego rodzaju zamknięty ekosystem stanowiący schronienie dla wielu gatunków ptaków.

Piotrek,  data_2021-04-10 19:37:47 2021-04-10 19:37:47 Liczba komentarzy: brak

Kolejna niespodzianka mnichów z Gouvernetou

Zaledwie kilka miesięcy temu pisaliśmy o bardzo kontrowersyjnym zakazie wprowadzonym przez mnichów zamieszkujących klasztor Gouvernetou na półwyspie Akrotiri. W październiku ubiegłego roku poinformowali oni o tym, że zabraniają turystom kąpieli morskich na plaży Αυλάκι του Αγίου. Z tej możliwości korzystali piechurzy, którzy zmęczeni spacerem przez okoliczny wąwóz docierali na tę plażę. W tej okolicy znajduje się też opuszczony klasztor Moni Katholiko, którym opiekują się duchowni. Szlak prowadzący przez wąwóz zbiega się przy tym klasztorze ze ścieżką wiodącą tu od strony klasztoru Gouvernetou.

Klasztor Gouvernetou

Odkrycie pisma linearnego B w Knossos

Był czwartek 5 kwietnia 1900 roku. Mimo że ekipa Arthura Evansa pracowała na wzgórzu Kefala zaledwie od kilku tygodni, to prace wykopaliskowe postępowały nadzwyczaj szybko. Dzień po dniu odkrywano kolejne fragmenty rozległego pałacu Knossos oraz liczne artefakty jakie skrywała ziemia. Jednak to właśnie 5 kwietnia przyniósł ważne odkrycie. Były nim gliniane tabliczki pokryte nieznanym wcześniej pismem, nazwanym później przez Evansa pismem linearnym B. Jak się okazało już później, gdy podliczono wszystkie znaleziska, wzgórze skrywające pałac było istną „kopalnią” takich zapisanych glinianych tabliczek. Tych pokrytych tajemniczym pismem linearnym B odkryto tu aż 4360.

Knossos

Gosia,  data_2021-04-07 20:12:43 2021-04-07 20:12:43 Liczba komentarzy: brak

Grecka strategia na sezon - pięć linii obrony

Mimo że do zapowiadanej daty otwarcia sezonu turystycznego w Grecji jest coraz bliżej, to jednak Grecy bardzo powoli zdradzają swoje pomysły na to, jakie zasady będą wymagane od przyjezdnych.

Lotnisko w Heraklionie

Ostatnio Harry Theoharis, czyli grecki minister turystyki, powiedział, że Grecja ustanowiła pięć linii obrony przed koronawirusem aby bezpiecznie otworzyć się na turystykę. Duża część środków tego bezpieczeństwa obejmuje warunki wjazdu podróżnych do Grecji.

Nie jest to jednak nic nowego w porównaniu do tego o czym już informowaliśmy Was wcześniej. Są to wciąż ogólne założenia a na bardziej szczegółowe opracowania trzeba nadal zaczekać.

Gosia,  data_2021-04-06 20:48:17 2021-04-06 20:48:17 Liczba komentarzy: brak

Plaża Vathi

Południowa Kreta oferuje wiele ukrytych zakątków. Dotrzeć tu mają tylko zdeterminowani poszukiwacze kreteńskich „skarbów”. Jednym z takich miejsc jest właśnie plaża Vathi, którą możecie zobaczyć na poniższym filmie Nikosa Sarantosa. Położona jest ona z dala od ośrodków miejskich w najbardziej wysuniętym na południe punkcie Krety zwanym Cape Lithino.

Gosia i Piotrek,  data_2021-04-05 19:46:25 2021-04-05 19:46:25 Liczba komentarzy: brak

Letnie temperatury na Krecie

Do lata jest jeszcze sporo czasu, choć dzisiaj mieszkańcy Krety poczuli jego przedsmak. W zachodniej Krecie w niektórych miejscowościach temperatury przekroczyły nawet 30 stopni. Według Narodowego Obserwatorium w Atenach dzisiejsze temperatury były najwyższe od 10 lat w stosunku do średniej maksymalnej temperatury odnotowanej dla pierwszych dni kwietnia. Wedle lokalnych mediów na wielu plażach dało się zauważyć dużą ilość wypoczywających mieszkańców. Parodoksalnie w wyższych partiach gór na Krecie wciąż można zobaczyć śnieg, który skrywa większość szczytów.

Gosia i Piotrek,  data_2021-04-04 20:05:54 2021-04-04 20:05:54 Liczba komentarzy: brak

Życzenia wielkanocne 2021

Bywa że święta katolickie i prawosławne są obchodzone w tym samym czasie. Jednak w tym roku Wielkanoc w Polsce i w Grecji rozmija się aż o cztery tygodnie. To najważniejsze święto dla Greków wypada bowiem dopiero 2 maja. Zatem dzisiejsze życzenia na Wielkanoc możemy zadedykować tylko naszym polskim czytelnikom i fanom.

Czego możemy Wam życzyć w tych niezbyt normalnych czasach? Na pewno zdrowia bo ono zawsze jest w cenie. Oprócz tego życzymy Wam wytrwałości i nadziei na to, że to wszystko kiedyś minie. Wesołych Świąt!

Gosia i Piotr | crete.pl

Kartka wielkanocna 2021Do przygotowania tej kartki posłużył nam fresk namalowany w kościółku Panagia Kera na Krecie

Gosia i Piotrek,  data_2021-04-03 13:05:20 2021-04-03 13:05:20 Liczba komentarzy: brak

Powstanie latarnia morska w Ierapetra

Latarnie morskie są na ogół bardzo charakterystycznym punktem miasta często uwiecznianym na turystycznych zdjęciach. Jako przykład mogą posłużyć historyczne latarnie w Chanii czy Rethymno. Kto z nas nie ma ich w swoich zbiorach wakacyjnych zdjęć….
Wygląda na to, że w przyszłości do tych dwóch znanych kreteńskich latarni dołączy jeszcze jedna, która powstanie w mieście Ierapetra na południu Krety. Po wczorajszym spotkaniu burmistrza tego miasta z ministrem polityki morskiej i wyspiarskiej, zostało uzgodnione dofinansowanie w wysokości 300 000 euro na postawienie takiej budowli.

Twierdza w IerapetraTwierdza Kales w Ierapetra. Czy to tu powstanie nowa latarnia morska?

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera