Serwis wymaga plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
Dziś mamy kilka aktualizacji związanych z planowanym znoszeniem obostrzeń pandemicznych w Grecji. Piszemy o otwieranych plażach, restauracjach bez muzyki i zmianach w dyrektywie lotniczej dotyczącej podróżowania do Grecji.
W tym tygodniu Grecy przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. W tym roku te prawosławne wypadają wyjątkowo późno, bo dopiero 2 maja. Wszystko wskazuje na to, że będzie to czas spędzony w bardzo gorącej atmosferze. Nie będzie to jednak zasługa gorących, rodzinnych spotkań, ale czynników atmosferycznych. Już od jutra temperatura zacznie rosnąć na całej Krecie, a według przewidywań najgorętszymi dniami ma być Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna.
Dziś w ramach nieco sentymentalnych wieczornych rozmyślań o Krecie chcielibyśmy podzielić się z Wami filmem z Rethymno przygotowanym przez Alexa, jednego z użytkowników youtube. W tym krótkim klipie możecie zobaczyć jak miasto to poza sezonem turystycznym tętni swoim codziennym życiem. Ten leniwy "gwar" tworzą pojedyncze osoby z dziećmi spędzające swój wolny czas na plaży, mieszkańcy spacerujący wzdłuż portu oraz tamtejszej promenady. Ujęcia tak odmienne w stosunku do tego co można obserwować tam będąc w szczycie wakacyjnego sezonu. Czas pokaże czy tegoroczne wakacje pozwolą choćby w części wrócić do dawnego stanu.
Pewnym jest jednak, że już niedługo na wciąż pustawych plażach Krety znów pojawią się turyści. Dla wszystkich oczywiste jest to, że nadchodzący sezon będzie jednak odległy od normalności. Mimo wszystko lokalne władze oraz właściciele hoteli i pensjonatów liczą na to, że w stosunku do ubiegłego roku wyspę odwiedzi zdecydowanie większa liczba zagranicznych gości.
Wykopaliska w Gortynie są jednymi z najważniejszych na Krecie. To właśnie Gortyna przez dziewięć wieków, aż do 824 r. n.e., pełniła funkcję stolicy Krety. Nie dziwne więc, że jest to także jedno z najobszerniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie. I to właśnie z Gortyną jest związany dzisiejszy bardzo pozytywny news.
Ile razy spoglądając w muzeach na twarze marmurowych posągów przedstawiających wielkie postaci starożytnego świata zastanawialiście się nad tym jak faktycznie wyglądali ci ludzie? Dzięki pracy Panagiotisa Konstantinou z Cypru będziecie mieli okazję przekonać się o tym jak mogli wyglądać wielcy mędrcy starożytnej Grecji. Nieruchome kamienne twarze z martwym spojrzeniem ożyły dzięki programom do modelowania 3D. Mają włosy, żywe spojrzenie oraz kolor, którego tak bardzo brakuje kamiennym rzeźbom. Dzięki temu łatwiej jest doszukać się w tych wizerunkach ludzkich cech i porównać je z własnymi wyobrażeniami, jakie powstają gdy sami patrzymy na kamienne rzeźby.
Wczoraj informowaliśmy Was o tym, że dzień po prawosławnej Wielkanocy, która wypada w tym roku 2 maja, otwarte zostaną lokale gastronomiczne w Grecji. Początkowo będą czynne tylko ogródki, zaś obsługa ma przestrzegać surowego reżimu sanitarnego. Dodatkowymi środkami bezpieczeństwa mają być obowiązkowe autotesty dla pracowników lokali gastronomicznych. Także od 3 maja skrócona zostanie godzina policyjna, która będzie obowiązywać w godzinach od 23.00 do 5.00. To nie jedyne zmiany jakie nastąpią w maju, jednak przedtem Greków czeka zaostrzenie środków bezpieczeństwa w związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi.
Od dziś znowu zajadamy się pysznym cytrynowym halvas'em z domieszką kokosowych wiórków. Jego lekko odświeżający smak i cukrowa eksplozja to idealny dodatek do porannej kawy. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji jeść tego deseru to gorąco polecamy. Wbrew pozorom nie jest wymagający w wykonaniu. Podstawowa baza to cztery podstawowe składniki: semolina, oliwa, woda oraz cukier. Dopiero różne dodatki, jak na przykład skórka cytrynowa albo sok pomarańczowy, przyprawy, przesądzają o końcowym smaku. Przepis na wersję cytrynową znajdziecie na naszej stronie.
Heraklion to obecnie największe miasto Krety i jednocześnie administracyjna stolica wyspy. Do jego rozwoju najbardziej przyczynili się Wenecjanie, którzy dosłownie odkupili je ponoć za tysiąc sztuk srebra. To właśnie oni nadali temu miastu nazwę Candia, pod którą wiele wieków funkcjonował ówczesny Heraklion. Wenecjanie też zadecydowali o architektonicznym charakterze miasta, wybudowali ogromne mury miejskie i imponującą portową twierdzę.
Wyobrażenie sobie jak dokładnie wyglądało miasto w tamtych czasach jest oczywiście trudnym zadaniem. Jednak może w tym pomóc ciekawa realizacja, którą przygotował Departament Turystyki gminy Heraklion. Jest to cyfrowa wizualizacja, która daje możliwość wirtualnego przeniesienia się do 1640 roku i „zwiedzenia” ówczesnej Candii. Z pewnością rozpoznacie na tym filmie wiele znanych sobie miejsc, ponieważ część z nich przetrwała do naszych czasów. Będzie to nie tylko twierdza Koules zwana wówczas Rocca a mare, ale także potężne miejskie mury, przyportowe arsenały, loggia wenecka, charakterystyczny kościół Agios Titos czy bazylika świętego Marka. Z pewnością skojarzycie także słynną fontannę Morosiniego, będącą dziś jednym z bardziej charakterystycznych punktów Herkalionu. Niestety do dzisiejszych czasów nie przetrwał posąg Posejdona, który wówczas był jej zwieńczeniem.
Na zachodnim wybrzeżu Krety ulokowane są najbardziej spektakularne plaże tej wyspy. Dwie z nich, Balos i Elafonissi, regularnie zaliczane są do najlepszych plaż świata i Europy. My do tych dwóch miejsc dodajemy jeszcze malutkie Aspri Limni, położone pomiędzy tymi miejscami. Są bajeczne, zapadające w pamięć, pocztówkowe. Znajdziecie je na naszym dzisiejszym krótkim filmiku. Oczywiście ktoś zapyta: a gdzie Falasarna, albo Kedrodasos. No cóż… będą ale innym razem:)
W ostatnich dniach w wielu rejonach Krety i Grecji odnotowywano bardzo wysokie temperatury. Powiew lata było między innymi czuć w Heraklionie gdzie odnotowano ponad 28’C. Na podobny poziom słupek rtęci wspiął się również w okolicach Chanii. Warto mieć jednak na uwadze, że tak wysokie temperatury odnotowywane są jedynie w dzień w niżej położonych rejonach wyspy. Zresztą, dzięki danym gromadzonych przez portal meteo.gr wyraźnie widać, że obecnie nawet w godzinach południowych temperatura powietrza może ulegać gwałtownym zmianom.
Wygląda na to, że Grecja powoli zaczyna znosić restrykcje, które nakładane były na wszystkich przyjeżdżających na jej teren. Przez wiele miesięcy każdy kto wjeżdżał do Grecji niezależnie od wyniku obowiązkowego testu PCR, musiał odbyć 7-dniową kwarantannę.
Według jeszcze niepotwierdzonych doniesień opublikowanych na jednym z serwisów, od najbliższego poniedziałku obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Serbii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich będą mogli wjechać do Grecji bez konieczności poddania się tej obowiązkowej 7-dniowej kwarantannie. Warunkiem do ominięcia tych restrykcji jest jednak posiadanie świadectwa szczepienia lub negatywnego wyniku testu PCR wykonanego do 72 godzin przed podróżą. Warto przypomnieć, że nieco wcześniej kwarantanna ta została zniesiona dla zaszczepionych obywateli Izraela.
Z pewnością wiele osób zna i lubi ser halloumi. To świetny dodatek do czosnkowego pieczywa oraz dań warzywnych i sałatek. Jego smak oraz specyficzna konsystencja sprawiają, że jest to ser idealny do grillowania oraz smażenia na patelni. Pomimo wysokiej temperatury pięknie się rumieni i podpieka, ale jeszcze nie roztapia się. Mimo, że jest to ser pochodzenia cypryjskiego to jest on znany także w Grecji, gdzie właśnie tu część osób miało okazję spróbować go po raz pierwszy.
Wąwóz Aposelemis znajdujący się niedaleko wsi Agriana to wśród turystów wciąż relatywnie mało znane i popularne miejsce. A szkoda bo jest to bardzo wdzięczne miejsce do pieszych wędrówek. Szlak wytyczony wzdłuż rzeki płynącej jest stosunkowo prosty do pokonania, a dzięki zaangażowaniu gminy Hersonissos w ostatnich latach został on uporządkowany. Dodatkowym atutem jest to, że zarówno na końcu, jak i na początku szlaku, wyznaczone zostały tereny rekreacyjne pozwalające na wypoczynek. Zresztą zachęcamy Was do obejrzenia poniższego filmu przygotowanego przez Giannisa Psaroudakisa, w którym zarejestrował on swój spacer w tym miejscu.
Oczywiście obecnie rzeka Aposelemis przepływająca przez ten wąwóz jest obecnie pełna wody. W okresach letnich dno wąwozu jest zazwyczaj wyschnięte. Jednak nawet w najgorętszych miesiącach miejsce to pozostaje niezmiennie zielone tworząc swego rodzaju zamknięty ekosystem stanowiący schronienie dla wielu gatunków ptaków.
Zaledwie kilka miesięcy temu pisaliśmy o bardzo kontrowersyjnym zakazie wprowadzonym przez mnichów zamieszkujących klasztor Gouvernetou na półwyspie Akrotiri. W październiku ubiegłego roku poinformowali oni o tym, że zabraniają turystom kąpieli morskich na plaży Αυλάκι του Αγίου. Z tej możliwości korzystali piechurzy, którzy zmęczeni spacerem przez okoliczny wąwóz docierali na tę plażę. W tej okolicy znajduje się też opuszczony klasztor Moni Katholiko, którym opiekują się duchowni. Szlak prowadzący przez wąwóz zbiega się przy tym klasztorze ze ścieżką wiodącą tu od strony klasztoru Gouvernetou.
Był czwartek 5 kwietnia 1900 roku. Mimo że ekipa Arthura Evansa pracowała na wzgórzu Kefala zaledwie od kilku tygodni, to prace wykopaliskowe postępowały nadzwyczaj szybko. Dzień po dniu odkrywano kolejne fragmenty rozległego pałacu Knossos oraz liczne artefakty jakie skrywała ziemia. Jednak to właśnie 5 kwietnia przyniósł ważne odkrycie. Były nim gliniane tabliczki pokryte nieznanym wcześniej pismem, nazwanym później przez Evansa pismem linearnym B. Jak się okazało już później, gdy podliczono wszystkie znaleziska, wzgórze skrywające pałac było istną „kopalnią” takich zapisanych glinianych tabliczek. Tych pokrytych tajemniczym pismem linearnym B odkryto tu aż 4360.
Mimo że do zapowiadanej daty otwarcia sezonu turystycznego w Grecji jest coraz bliżej, to jednak Grecy bardzo powoli zdradzają swoje pomysły na to, jakie zasady będą wymagane od przyjezdnych.
Ostatnio Harry Theoharis, czyli grecki minister turystyki, powiedział, że Grecja ustanowiła pięć linii obrony przed koronawirusem aby bezpiecznie otworzyć się na turystykę. Duża część środków tego bezpieczeństwa obejmuje warunki wjazdu podróżnych do Grecji.
Nie jest to jednak nic nowego w porównaniu do tego o czym już informowaliśmy Was wcześniej. Są to wciąż ogólne założenia a na bardziej szczegółowe opracowania trzeba nadal zaczekać.
Południowa Kreta oferuje wiele ukrytych zakątków. Dotrzeć tu mają tylko zdeterminowani poszukiwacze kreteńskich „skarbów”. Jednym z takich miejsc jest właśnie plaża Vathi, którą możecie zobaczyć na poniższym filmie Nikosa Sarantosa. Położona jest ona z dala od ośrodków miejskich w najbardziej wysuniętym na południe punkcie Krety zwanym Cape Lithino.
Do lata jest jeszcze sporo czasu, choć dzisiaj mieszkańcy Krety poczuli jego przedsmak. W zachodniej Krecie w niektórych miejscowościach temperatury przekroczyły nawet 30 stopni. Według Narodowego Obserwatorium w Atenach dzisiejsze temperatury były najwyższe od 10 lat w stosunku do średniej maksymalnej temperatury odnotowanej dla pierwszych dni kwietnia. Wedle lokalnych mediów na wielu plażach dało się zauważyć dużą ilość wypoczywających mieszkańców. Parodoksalnie w wyższych partiach gór na Krecie wciąż można zobaczyć śnieg, który skrywa większość szczytów.
Bywa że święta katolickie i prawosławne są obchodzone w tym samym czasie. Jednak w tym roku Wielkanoc w Polsce i w Grecji rozmija się aż o cztery tygodnie. To najważniejsze święto dla Greków wypada bowiem dopiero 2 maja. Zatem dzisiejsze życzenia na Wielkanoc możemy zadedykować tylko naszym polskim czytelnikom i fanom.
Czego możemy Wam życzyć w tych niezbyt normalnych czasach? Na pewno zdrowia bo ono zawsze jest w cenie. Oprócz tego życzymy Wam wytrwałości i nadziei na to, że to wszystko kiedyś minie. Wesołych Świąt!
Gosia i Piotr | crete.pl
Do przygotowania tej kartki posłużył nam fresk namalowany w kościółku Panagia Kera na Krecie
Latarnie morskie są na ogół bardzo charakterystycznym punktem miasta często uwiecznianym na turystycznych zdjęciach. Jako przykład mogą posłużyć historyczne latarnie w Chanii czy Rethymno. Kto z nas nie ma ich w swoich zbiorach wakacyjnych zdjęć…. Wygląda na to, że w przyszłości do tych dwóch znanych kreteńskich latarni dołączy jeszcze jedna, która powstanie w mieście Ierapetra na południu Krety. Po wczorajszym spotkaniu burmistrza tego miasta z ministrem polityki morskiej i wyspiarskiej, zostało uzgodnione dofinansowanie w wysokości 300 000 euro na postawienie takiej budowli.
Twierdza Kales w Ierapetra. Czy to tu powstanie nowa latarnia morska?
Podobno z tego m.in powodu lokalne władze obawiajac się "zadeptania" zakazały tworzenia kampingów. Tak mówiła nam osoba z Kato Zakros.
To, że nie ma dużo ludzi , to jego zaleta. Generalnie to zaleta całego Kato Zakros i okolic
Nie zgodziłbym się z wypowiedzią o małej gęstości zamieszkania okolicy Kato Zakros. Na 30-to kilometrowym odcinku wschodniego wybrzeża Kreta znajdowały się cztery duże i bardzo duże miasta: od północy Itanos, Russolakos, Kato Zakros oraz Ambelos. (...)
Byliśmy w zeszłym roku. Robi wrażenie wielkość tego pałacu. Ale zwiedzanie go w godzinach przedpołudniowych, w pełnym słońcu wymaga sporo samozaparcia, dobrego nakrycia głowy i dużej ilości wody do picia. Byliśmy tam w czerwcu i prócz nas nie było nikogo. (...)