Nowy etap wykopalisk w Gortynie

Wykopaliska w Gortynie są jednymi z najważniejszych na Krecie. To właśnie Gortyna przez dziewięć wieków, aż do 824 r. n.e., pełniła funkcję stolicy Krety. Nie dziwne więc, że jest to także jedno z najobszerniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie. I to właśnie z Gortyną jest związany dzisiejszy bardzo pozytywny news.

Gortyna - wykopaliska

Wykopaliska te dostały dzisiaj gwarancję finansowania kolejnego etapu prac związanego z odkrywaniem starożytnego teatru. Wcześniejsze etapy prac wykopaliskowych prowadzonych w 2011-2012 oraz 2014-2015 roku były finansowane przez Region Krety, jednakże ze względu na szeroki zakres działań nie zostały ukończone. Nowy projekt przewiduje kontynuację oraz zakończenie prac związanych z odkrywaniem i restauracją Wielkiego Teatru.

Jak wynika z badań archeologów teatr ten należy do kategorii dużych teatrów rzymskich o maksymalnej średnicy 93 metrów i szacunkowej pojemności około 7500 widzów. Jest to niewątpliwie najważniejszy i największy teatr antyczny na Krecie. Obecne prace, które mają potrwać dwa lata, są wspierane przez Region Krety kwotą 240 000 € dostępną ze środków własnych. W kwocie tej także zostały zarezerwowane fundusze na późniejszą promocję tego miejsca.

Z pewnością teatr ten nie tylko przyciągnie turystów, ale także będzie wykorzystywany na wybranych lokalnych imprezach. Jeśli ktoś z Was był już w Gortynie, to po zakończeniu prac i udostępnieniu teatru do zwiedzania, będzie miał dobry powód aby ponownie pojechać do dawnej stolicy Krety

Gosia,  data_2021-04-26 20:04:34 2021-04-26 20:04:34
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Małgorzata Lipiec
Małgorzata Lipiec
2021-04-26 18:47:24

Oby więcej takich wiadomości

1
 Maciej Lewandowski
Maciej Lewandowski
2021-04-26 18:53:09

Byłem. Magiczne miejsce. Teatr też próbowałem zobaczyć, ale się nie udało - żadnej dziury w płocie nie było :)

1
 Violetta Ludwiczak
Violetta Ludwiczak
2021-04-27 10:50:27

Byłam w 2019 roku, piękne miejsce, obejrzeliśmy wykopaliska po drugiej stronie ulicy, była dziura w ogrodzeniu :-)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157922959217551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Zaszczepcie się a zaoszczędzicie 2/3 z tego.
18 maja nie jest piątkiem :)
Hej, lecę na Kretę w poniedziałek i faktycznie nie mogłam znaleźć żadnych konkretnych informacji na temat otwarcia wąwozu, ale... Od 20.05 mozna wykupić wycieczki zorganizowane, więc zakładam, że wtedy Samaria otworzy się na turystów, tzn. mam taką ogromną nadzieję...
gość PiotrWie: Sezon się zaczyna. Od rana już trzeci samochód z dostawą do tawerny przy plaży
gość dodekanezowiec: 2 osoby dorosłe + 5,5 latek - ceny z Itaką - 340 x 3 + kwestia powrotu 3 x 99, aczkolwiek: - z kwarantanny po powrocie są zwolnione osoby wracające z przedszkolakiem,  - a wooj z wami, nie byde płocić, łobkupie sie, na kworontonnę se po powrocie pujde, do roboty tysz nie bynde musioł!   A na poważnie - liczę że od czerwca może antygen wprowadzą. 
gość PiotrWie: Bez przesady- Samaria jest mniej więcej tak niebezpieczna jak Droga Pod Reglami w Karkonoszach Szlak jest wyrównany, co kilkadziesiąt minut drogi są źródła wody, a w razie skręcenie nogi obsługa zawiezie delikwenta na koniu. Widziałam tam takich co szli w butach do wody i jakoś doszli. Jak dla kogoś Samaria jest bardzo niebezpieczna to niech lepiej nie opuszcza nadmorskiej promenady. (...)
gość PiotrWie: My dzisiaj byliśmy na okrężnej trasie przez wąwozy Kato Poros i Moundros. Pierwszy bardzo ładny ale bardzo niejasny szlak - spore odcinki szliśmy po prostu strumieniem. Było dość trudno, ale przeszliśmy. Drugi dużo łatwiejszy - ale też ciekawy, przez całą drogę wzdłuż strumienia rosną platany. 11 km zajęło nam 6 godzin.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera