Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Odkrycie pisma linearnego B w Knossos

Był czwartek 5 kwietnia 1900 roku. Mimo że ekipa Arthura Evansa pracowała na wzgórzu Kefala zaledwie od kilku tygodni, to prace wykopaliskowe postępowały nadzwyczaj szybko. Dzień po dniu odkrywano kolejne fragmenty rozległego pałacu Knossos oraz liczne artefakty jakie skrywała ziemia. Jednak to właśnie 5 kwietnia przyniósł ważne odkrycie. Były nim gliniane tabliczki pokryte nieznanym wcześniej pismem, nazwanym później przez Evansa pismem linearnym B. Jak się okazało już później, gdy podliczono wszystkie znaleziska, wzgórze skrywające pałac było istną „kopalnią” takich zapisanych glinianych tabliczek. Tych pokrytych tajemniczym pismem linearnym B odkryto tu aż 4360.

Knossos

Na wzgórzu Knossos Evans odkrył także jeszcze starsze tabliczki pokryte pismem linearnym A, czyli jeszcze starszym pismem używanym tylko w najstarszych miastach Krety. Odkrywca zauważył różnice pomiędzy poszczególnymi formami pisma, stąd pojawiło się rozróżnienie na pismo A i B. Podobne gliniane tabliczki z pismem A odnaleziono także w pałacu w Fajstos. Te pokryte młodszą odmianą B odnaleziono także w Grecji kontynentalnej: w Tebach, Mykenach.

Tablice z Knossos są datowane na okres 1425-1385 r. p.n.e. Z danych archeologicznych wiadomo, że ostatni okres użytkowania pisma linearnego B to koniec XIII wieku p.n.e., czyli ostatnia faza przed zniszczeniem pałaców. Później zaprzestano używania pisma linearnego B.

Młody odkrywca o polskich korzeniach

Evans przez lata próbował odczytać tajemnicze linearne pismo B, co mu się ostatecznie nie udało.

Co ciekawe tajemnice tego pisma odkrył Michael Ventris, utalentowany językowo syn brytyjskiego oficera i Polki. 14-letni Ventris pojawił się na jednym z odczytów Evansa na temat cywilizacji minojskiej i pisma linearnego. Temat ten tak mocno go zainteresował, że w cztery lata później opublikował swój artykuł naukowy o pochodzeniu pisma linearnego. Ventris miał wówczas zaledwie 18 lat i aby potraktowano jego tezy poważnie musiał zataić swój młody wiek. Początkowo poglądy Ventrisa na temat korzeni pisma linearnego były zbieżne ze stanowiskiem Evansa. Obaj skłaniali się tezie że pismo to spokrewnione jest z językiem etruskim. Jednak po latach pracy Ventris w 1952 roku ogłosił, że język linearnego pisma B jest archaiczną greką, starszą od języka Homera o około 500 lat. Było to zaskakujące dla ówczesnych uczonych, którzy uznali to odkrycie za absurdalne. Jednak wyniki badań i analiz Ventrisa były niepodważalne.

Dziś już wiadomo, że pismo B, powstało na bazie starszego pisma A, którym posługiwali się Kreteńczycy. Linearne pismo B służyło do zapisu języka mykeńskiego, czyli najstarszego stadium języka greckiego i było wykorzystywanego do celów administracyjnych oraz prowadzenia ksiąg rachunkowych. Na Krecie język mykeński pojawił się wraz z Mykeńczykami, którzy około 1450 r. p.n.e. podporządkowali sobie wyspę.

Gosia,  data_2021-04-07 20:12:43 2021-04-07 20:12:43
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera