Booking.com

Odkrycie pisma linearnego B w Knossos

data_2021-04-07 20:12:43 2021-04-07 20:12:43

Był czwartek 5 kwietnia 1900 roku. Mimo że ekipa Arthura Evansa pracowała na wzgórzu Kefala zaledwie od kilku tygodni, to prace wykopaliskowe postępowały nadzwyczaj szybko. Dzień po dniu odkrywano kolejne fragmenty rozległego pałacu Knossos oraz liczne artefakty jakie skrywała ziemia. Jednak to właśnie 5 kwietnia przyniósł ważne odkrycie. Były nim gliniane tabliczki pokryte nieznanym wcześniej pismem, nazwanym później przez Evansa pismem linearnym B. Jak się okazało już później, gdy podliczono wszystkie znaleziska, wzgórze skrywające pałac było istną „kopalnią” takich zapisanych glinianych tabliczek. Tych pokrytych tajemniczym pismem linearnym B odkryto tu aż 4360.

Knossos

Na wzgórzu Knossos Evans odkrył także jeszcze starsze tabliczki pokryte pismem linearnym A, czyli jeszcze starszym pismem używanym tylko w najstarszych miastach Krety. Odkrywca zauważył różnice pomiędzy poszczególnymi formami pisma, stąd pojawiło się rozróżnienie na pismo A i B. Podobne gliniane tabliczki z pismem A odnaleziono także w pałacu w Fajstos. Te pokryte młodszą odmianą B odnaleziono także w Grecji kontynentalnej: w Tebach, Mykenach.

Tablice z Knossos są datowane na okres 1425-1385 r. p.n.e. Z danych archeologicznych wiadomo, że ostatni okres użytkowania pisma linearnego B to koniec XIII wieku p.n.e., czyli ostatnia faza przed zniszczeniem pałaców. Później zaprzestano używania pisma linearnego B.

Młody odkrywca o polskich korzeniach

Evans przez lata próbował odczytać tajemnicze linearne pismo B, co mu się ostatecznie nie udało.

Co ciekawe tajemnice tego pisma odkrył Michael Ventris, utalentowany językowo syn brytyjskiego oficera i Polki. 14-letni Ventris pojawił się na jednym z odczytów Evansa na temat cywilizacji minojskiej i pisma linearnego. Temat ten tak mocno go zainteresował, że w cztery lata później opublikował swój artykuł naukowy o pochodzeniu pisma linearnego. Ventris miał wówczas zaledwie 18 lat i aby potraktowano jego tezy poważnie musiał zataić swój młody wiek. Początkowo poglądy Ventrisa na temat korzeni pisma linearnego były zbieżne ze stanowiskiem Evansa. Obaj skłaniali się tezie że pismo to spokrewnione jest z językiem etruskim. Jednak po latach pracy Ventris w 1952 roku ogłosił, że język linearnego pisma B jest archaiczną greką, starszą od języka Homera o około 500 lat. Było to zaskakujące dla ówczesnych uczonych, którzy uznali to odkrycie za absurdalne. Jednak wyniki badań i analiz Ventrisa były niepodważalne.

Dziś już wiadomo, że pismo B, powstało na bazie starszego pisma A, którym posługiwali się Kreteńczycy. Linearne pismo B służyło do zapisu języka mykeńskiego, czyli najstarszego stadium języka greckiego i było wykorzystywanego do celów administracyjnych oraz prowadzenia ksiąg rachunkowych. Na Krecie język mykeński pojawił się wraz z Mykeńczykami, którzy około 1450 r. p.n.e. podporządkowali sobie wyspę.

Gosia,  data_2021-04-07 20:12:43 2021-04-07 20:12:43
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera