Kreta - aktualności ze stycznia 2014 r.

Chania Tour Guide

W ostatnich dniach w sklepie Google play oferującym aplikacje dla smartfonów oraz tabletów opartych na systemie android,  pojawiła się nowa aplikacja Chania Tour Guide. Jest to zupełnie darmowy program przygotowany przez firmę NovelTech na zlecenie gminy Chania. Aplikacja ta z pewnością ułatwi Wam zwiedzanie tego miasta oraz eksplorowanie jego zakątków. Znajdziecie w niej podstawowe informacje na temat Chanii, opisy najciekawszych miejsc znajdujących się na terenie tego miasta oraz w jego okolic,y a także wiele innych wiadomości przydatnych w czasie zwiedzania. Bardzo przydatnym elementem tej aplikacji jest dokładna mapa miasta oraz zachodniego rejonu Krety z oznaczonymi wszystkimi opisanymi atrakcjami oraz miejscami istotnymi dla turysty, takimi jak: parkingi, postoje taksówek, przystanki autobusowe, placówki pocztowe, sklepy oraz mnóstwo innych przydatnych miejsc.
Aplikacja już zagościła na naszych telefonach, po krótkich testach możemy Wam gorąco polecić zainstalowanie tego programu. W tym roku z pewnością sprawdzimy działanie Chania Tour Guide w terenie :).

Chania Tour Guide

Gosia i Piotrek,  data_2014-01-31 12:20:05 2014-01-31 12:20:05 Liczba komentarzy: brak

Zagadkowy Dysk z Fajstos

Kiedy w piątkowy wieczór 3 lipca 1908 roku robotnicy pracujący dla włoskiej ekspedycji archeologicznej odkładali już narzędzia po dniu pracy w piekącym słońcu Krety, jeden z nich w warstwie ciemnej ziemi wymieszanej z popiołem, węglem drzewnym oraz fragmentami ceramiki dostrzegł okrągły płaski przedmiot z gliny. Ekspedycja ta pracowała od dłuższego czasu na terenie Fajstos, gdzie w 1900 roku włoski archeolog Federico Halbherr odkrył ruiny minojskiego pałacu. Robotnik wydobył przedmiot i zaniósł Luigiemu Pernierowi, jednemu z uczestników ekspedycji Halbherra. Ten oczyścił go starannie, obejrzał ze zdziwieniem ciągi znaków jakimi pokryty był przedmiot i w dzienniku wyprawy zanotował, że “tej inskrypcji nie da się odczytać". Tak zaczyna się współczesna część historii Dysku z Fajstos - jednego z najsłynniejszych i jednocześnie najbardziej tajemniczych starożytnych znalezisk. Starożytnej jego historii nadal niestety nie znamy. Kto go wykonał i do czego służył? Ciągle nie wiadomo. W jednej kwestii pan Pernier miał rację - napis na Dysku po dziś dzień pozostaje nieodszyfrowany, choć prób jego odczytania ciągle nie brakuje. Co roku na adres Muzeum Archeologicznego w Heraklionie przychodzą rzekomo poprawne tłumaczenia inskrypcji Dysku z Fajstos.

Dysk z fajstos - strona A

Gosia,  data_2014-01-30 21:03:43 2014-01-30 21:03:43 Liczba komentarzy: brak

Wykopaliska archeologiczne w Fajstos

Fajstos - wykopaliskaOkoło 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu -  Fajstos. Odwiedzając różne pałace minojskie Krety nie sposób nie porównywać ich ze sobą, a w przypadku Fajstos porównanie go z najsłynniejszym minojskim Knossos narzuca się samo. W moim odczuciu wypada ono na plus dla pałacu w Fajstos. Mniejszy niż mityczne Knossos, ale nadal wystarczająco wielki by zrobić wrażenie, bardziej kameralny i mniej okupowany przez zorganizowane wycieczki fakultatywne przez co fantastycznie się go ogląda i fotografuje. W przeciwieństwie do Knossos, które przypomina bardziej doskonale zorganizowany kombinat rozrywkowy (archeologiczny park rozrywki), w Fajstos bez trudu odnajdziemy ciszę i spokój, tak potrzebne podczas zwiedzania miejsc tak starych jak to.

Gosia,  data_2014-01-29 20:27:10 2014-01-29 20:27:10 Liczba komentarzy: brak

Recenzja samochdowej mapy wydawnictwa Terrain

Samochodowa mapa Krety - TerrainOd dłuższego już czasu staramy się znaleźć godnego następcę naszej starej mapy Krety wydanej przez Freytag&Berndt, z którą jeździmy po Krecie od samego początku. Pomijając jej fatalny fizyczny stan, za zmianą przemawia również to, że stała się ona już mało aktualna, gdyż została wydana jeszcze przed 2008 rokiem. Od tamtego czasu pojawiło się na Krecie całkiem sporo nowych dróg, a część szutrowych zyskała asfaltową nawierzchnię. Nadszedł więc najwyższy czas, aby kupić zupełnie nową mapę. Pod koniec ubiegłorocznej jesieni korzystając z promocyjnych cen w jednym z internetowych sklepów zakupiliśmy mapę uznanego wydawnictwa Terrain. Pokładaliśmy w niej spore nadzieje, tym bardziej, że zeszłoroczna próba wymiany mapy okazała się porażką.

Piotrek,  data_2014-01-27 20:13:06 2014-01-27 20:13:06 Liczba komentarzy: brak

Grecki sposób na faszerowaną paprykę i pomidory

Na temat faszerowanych warzyw nigdy nie miałam dobrego zdania. Zawsze kojarzyłam je z mdłym i niezbyt smacznym daniem. Do czasu aż trafiłam na grecki sposób przygotowania farszu. Proporcje oraz jego składniki są wręcz doskonałe, więc faszerowana papryka na dobre zagościła na naszym stole. Grecy po raz kolejny udowodnili, że wiedzą jak fantastycznie można przyrządzać warzywa.
Danie to potrzebuje sporej liczby składników jednak ich kompilacja smakuje wyśmienicie, więc nie powinno się żadnego eliminować. W przypadku gdy zostanie nam trochę farszu, można użyć go do faszerowania pomidorów. Też będą dobre, aczkolwiek papryka lepiej się sprawdza ze względu na specyficzny, wyrazisty smak. Tak jak i w przypadku innych dań, w których występuje feta nie należy używać jej polskich bądź niemieckich zamienników, gdyż sery te smakują zupełnie inaczej niż oryginalna grecka feta, która połączona ze sporą ilością ziół wyraźnie ożywia smak dania.

Faszerowana Papryka

Gosia,  data_2014-01-25 19:31:53 2014-01-25 19:31:53 Liczba komentarzy: brak

Chania wśród najczęściej fotografowanych miejsc na Ziemi

Chania uplasowała się w pierwszej setce najczęściej fotografowanych miejsc na świecie. W zestawieniu przygotowanym przez serwis Tehgear.gr miasto to znalazło się na 75. miejscu (obecnie 79. pozycja). Ranking został przygotowany na podstawie mapy projektu Sightsmap zestawiającej ilości geotagowanych zdjęć umieszczonych przez użytkowników serwisów Google Maps oraz Google Earth. Oczywiście w pewnym stopniu ogranicza to grupę badawczą do osób korzystających ze stron firmy Google. Mimo wszystko warto jednak spojrzeć na mapę [link do mapy], gdzie intensywność kolorów w bardzo obrazowy sposób pokazuje najczęściej odwiedzane miejsca na Krecie. Doskonale widać, że większość turystów porusza sie w obrębie północnego oraz zachodniej części południowego wybrzeża. Na koniec wspomnijmy jeszcze dla porównania dwa najczęściej fotografowane miasta w Polsce, którymi jest Kraków zajmujący 95. oraz Warszawa plasująca się na 166. miejscu w światowym rankingu. Patrząc na zdjęcia osób, które były na Krecie ta informacja nie budzi naszego zdziwienia, bo przecież większość z Was ma pewnie takie fotografie ;)

Chania widok na port

Gosia i Piotrek,  data_2014-01-24 18:54:51 2014-01-24 18:54:51 Liczba komentarzy: brak

Top Best Wine Travel Destination

Wśród dziesięciu najlepszych miejsc podróży dla wielbicieli wina znalazły się trzy wyspy basenu Morza Egejskiego: Santorini, Samos oraz Kreta. O rekomendacji magazynu Wine Enthusiast  zadecydowała bardzo dobra baza hotelowa, świetne jedzenie serwowane w lokalnych restauracjach oraz doskonała sieć połączeń promowych pozwalających na sprawne przemieszczanie się między wyspami. Na Krecie szczególne uznanie dziennikarzy zdobyła winiarnia firmy Boutari, znajdująca się niedaleko wykopalisk w Knossos. Jest to jedna z pierwszych winiarni w Grecji, która stoi otworem przed turystami. Ekspozycje oraz nowoczesne multimedialne prezentacje pozwalają zapoznać się z historią tej firmy oraz produkowanych przez nią win. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby na miejscu bliżej zapoznać się z produktami Boutari.

Top Best Wine Travel Destination

Gosia i Piotrek,  data_2014-01-22 19:53:05 2014-01-22 19:53:05 Liczba komentarzy: brak

Amerykański sen spanakopity

Jest duża szansa na to, że w tym roku Amerykanie rozsmakują się w greckiej Spanakopicie. Oczywiście danie przez nich spożywane nie będzie przygotowywane zgodnie z oryginalnym przepisem, lecz będzie sprzedawane w formie dostosowanej do potrzeb oraz upodobań tamtejszego rynku. Amerykanie to chyba jedna z najliczniejszych grup konsumentów, którzy chętnie sięgają po wysoko przetworzoną żywność oraz różnego rodzaju gotowe mrożone dania. Właśnie tego typu produkty w tym roku będzie chciała zaoferować nowa marka Demetra, pod którą sprzedawane będą gotowe mrożone greckie dania. Silna konkurencja panująca w tym segmencie rynku spożywczego na pewno nie ułatwi Demetrze startu, jednak na korzyść tej marki przemawia to, że w ostatnim czasie zapanowała swoista moda na greckie produkty, które w Ameryce stały się synonimem jedzenia o wysokiej jakości.

Gosia i Piotrek,  data_2014-01-21 18:56:53 2014-01-21 18:56:53 Liczba komentarzy: brak

Kreteńskie drogi

Kreteńskie drogi są spektakularne, piękne i zaskakujące. Mało która grecka wyspa może się pod tym względem równać z Kretą.  Owszem każda z nich jest na swój sposób piękna i niepowtarzalna ale Kreta jest pod tym względem wyjątkowa, bowiem oferuje prawie każdy rodzaj dróg.  Począwszy od malowniczych ciasnych serpentyn, dzikich górskich przełęczy, stromych szutrowych podjazdów, a skończywszy na szerokiej i wygodnej Nowej Drodze Narodowej wijącej się wzdłuż północnego wybrzeża. Na wielu odcinkach tych dróg napotkać można krajobrazy, które wręcz zapierają dech i zmuszają do tego aby zatrzymać się na poboczu co nikogo zresztą nie dziwi

W pierwszym kontakcie drogi Krety mogą budzić przerażenie. W wielu miejscach wymagają od kierowcy pewnej ręki i zdecydowania co może sprawić trudność zwłaszcza osobom o mniejszym stażu. Wraz z rosnącą liczbą kilometrów przejechanych po Krecie zdobyte doświadczenie pozwala na eksplorację coraz bardziej niedostępnych zakątków wyspy, a jazda tymi drogami staje się czystą przyjemnością. Nie ukrywamy jednak, że zawsze pozostaje ten dreszczyk emocji ;-) Zapraszamy więc Was do obejrzenia krótkiej kompilacji z naszych podróży po kreteńskich drogach. Enjoy! :)

Gosia i Piotrek,  data_2014-01-20 21:15:09 2014-01-20 21:15:09 Liczba komentarzy: brak

Feta z pieca

Feta z piecaFeta z pieca to znakomity sposób na szybkie i bardzo smaczne danie, które przypadnie do gustu fetożercom i wielbicielom greckiej kuchni. Bezwzględnym warunkiem powodzenia jest wykorzystanie oryginalnej greckiej fety a nie polskiego zamiennika, który z prawdziwą fetą nie ma nic wspólnego. Podobnie jak w przypadku innych potraw jest kilka sposobów na przygotowanie fety z pieca. Nasza wersja opiera się na przepisie podpatrzonym w jednej z tawern w Rethymnonie. Jeśli danie ma spełnić zadanie przekąski wystarczy nam jedno opakowanie fety na 2 osoby. Jeśli zaś chcemy wykorzystać fetę z pieca jako danie główne można połączyć ją z greckimi smażonymi ziemniaczkami. W takim przypadku porcję fety można zwiększyć do dwóch opakowań (2x200g).

Gosia,  data_2014-01-18 11:48:16 2014-01-18 11:48:16 Liczba komentarzy: brak

Agia Triada - minojskie wykopaliska o chrześcijańskiej nazwie

Panorama wykopalisk Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza. Dociekliwym turystom chrześcijańska nazwa (świętej trójcy) stanowiska minojskiego może wydawać się co najmniej dziwna, lecz stanowi to tylko wyraz niewiedzy włoskich archeologów, którzy jako pierwsi odkryli to miejsce. Nie wiedząc co znaleźli zapożyczyli nazwę od pobliskiej opuszczonej wioski i nadali ją wykopaliskom. I tak już zostało bowiem oryginalna nazwa pozostaje w dalszym ciągu nieznana. Pierwsze wykopaliska były prowadzone na samym początku XIX wieku.

Gosia,  data_2014-01-15 18:42:44 2014-01-15 18:42:44 Liczba komentarzy: brak

Chora Sfakion, czyli mekka dla trekkingowców

Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia znajdującego się na południowym-zachodzie Krety. To szczególne ulokowanie nad morzem Libijskim niejako na tyłach górskiego pasma Lefka Ori powoduje, że Chora jest dość mocno odizolowana od miasteczek opanowanych przez masową turystykę. Obecnie dojazd tu nie stanowi większej trudności bowiem drogi choć wąskie i kręte są już jednak pokryte asfaltem. To w pobliżu Chora Sfakion znajdują się obłędne serpentyny malowniczo schodzące z wysokich gór w kierunku morza. Aczkolwiek jazdy niektórymi trasami nie polecamy początkującym oraz niepewnym swoich umiejętności kierowcom to mimo wszystko serpentyną w kierunku Aradeny po prostu trzeba się przejechać, bo droga ta jest dość szeroka, a widoki jakie z niej się roztaczają spowodują, że co chwila będziecie wysiadać z samochodu by zrobić fotografie.

Gosia,  data_2014-01-12 17:08:06 2014-01-12 17:08:06 Liczba komentarzy: brak

Spanakopita - szpinak zapiekany z fetą

SpanakopitaDziś prezentujemy Wam drugi przepis kuchni greckiej. Tym razem jest to danie dosyć często spotykane w Grecji i na Krecie, czyli Spanakopita. Od 2009 roku przysmak ten na dobre zadomowił się w naszym codziennym menu obiadowym. Grekom trzeba przyznać, że wiedzą jak z popularnego w tym rejonie szpinaku przyrządzać pyszne jedzenie. Oczywiście szpinak w wydaniu greckim nie ma nic wspólnego z mało apetyczną breją, którą najczęściej przyrządza się w polskich domach. Szpinak połączony z fetą podany w cieście filo może wystąpić w formie dużej zapiekanki (Spanakopita Σπανακόπιτα) lub w postaci małych rogalików (Tiropites Τυροπιτες). Składniki do przyrządzenia są dostępne w naszych sklepach. Co prawda ciasta filo nie kupicie w zwykłym supermarkecie, trzeba go raczej szukać w sklepach specjalizujących się w sprzedaży produktów z różnych regionów świata.

Gosia,  data_2014-01-11 19:31:31 2014-01-11 19:31:31 Liczba komentarzy: brak

Powrót do Chora Sfakion

New National Road stanowi swoisty kręgosłup komunikacyjny północnego wybrzeża Krety. Znaczna część ruch turystycznego realizowana jest właśnie za pośrednictwem tej drogi. Jednak ze względu na trudny górzysty teren nie wszystkie rejony wyspy są tak dobrze skomunikowane jak północna część Krety. Dzikie południowe wybrzeże zachodniej części wyspy ma swój własny morski odpowiednik tej lądowej drogi - jest nim stałe połączenie promowe łączące najważniejsze miejscowości tego regionu. Kilka razy w ciągu dnia statki pływają na trasie łączącej miasto Paleochora z Chora Sfakion. Po drodze zawijają również do portu w Sougia, Agia Roumeli oraz Loutro. Na filmie przedstawiony jest wyładunek ludzi i pojazdów w porcie Chora Sfakion. W sezonie letnim zdecydowaną większość wysiadających podróżnych stanowią turyści, którzy przeszli przez wąwóz Samaria. Rejs promem jest końcowym etapem ich wycieczki ... po zejściu na ląd za chwilę wsiądą do autobusów, które rozwiozą ich do hoteli.

Piotrek,  data_2014-01-09 18:08:05 2014-01-09 18:08:05 Liczba komentarzy: brak

Wietrzny wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety. Całkowita długość tego wąwozu wynosi około 3 kilometrów. Jego majestatyczne ściany rozdzielają Suchą Górę (904m wysokości) oraz górę Kouroupis (984m n.p.m.). W kulminacyjnym punkcie strome ściany wąwozu mają ponad 600 metrów wysokości. Kourtaliotiko to jedno z takich miejsc, którego ogrom oraz piękno jest bardzo trudne do "odtworzenia" w internecie. Żadne fotografie czy też filmy zrobione w tym miejscu nie są w stanie przekazać wrażenia jakie wąwóz Kourtaliotiko wywiera na osobach przejeżdżających przez niego.

Droga przez wąwóz Kourtaliotiko

Piotrek,  data_2014-01-08 21:10:04 2014-01-08 21:10:04 Liczba komentarzy: brak

Kreta od kuchni

kolokithopitaWracając z wakacji na Krecie przywozimy ze sobą opaleniznę, wiele zdjęć oraz bagaż pięknych wspomnień związanych ze zwiedzaniem tego urokliwego zakątka Grecji.  Jednak wakacje na Krecie to nie tylko zapierające dech w piersi krajobrazy, słońce czy też zabytki, ale również uczta dla podniebienia. Grecy wiedzą jak docenić mnogość świeżych warzyw i owoców, dlatego nawet najprostsze danie smakuje tam wyśmienicie. Grecka kuchnia pokazuje, że niewiele trzeba by z prostych składników wyczarować bardzo smaczne jedzenie. Warto również pamiętać, że w wielu opracowaniach naukowych tamtejsza dieta została uznana za jedną z najzdrowszych i najbardziej zrównoważonych na świecie. Grecka kuchnia potrafi sprawić, że jedzenie warzyw jest przyjemnością. Jedno jest pewne, nasze kubki smakowe chyba urodziły się na Krecie, ponieważ tamtejsza kuchnia podbiła nasze serca a raczej żołądki.

Gosia i Piotrek,  data_2014-01-06 18:43:22 2014-01-06 18:43:22 Liczba komentarzy: brak

Epiphany - greckie Święto Trzech Króli

Flagi6 styczeń to dzień, który oficjalnie kończy obchody Bożego Narodzenia. Święto Trzech Króli (Θεοφάνεια - Epiphany) jest nierozerwalnie powiązane z błogosławieństwem wody. W niektórych miastach przybiera ono dosyć spektakularny przebieg. Kapłan ubrany w najbardziej odświętny strój przewodzi procesji udającej się do rzeki, morza lub też innego zbiornika wodnego. W końcowym etapie tego pochodu następuje moment poświęcenia, który polega na rzuceniu krzyża do wody. Zwyczaj ten jest połączony ze współzawodnictwem wśród młodych mężczyzn ścigających się o to kto pierwszy znajdzie krzyż. I mimo tego, że pogoda czasem nie sprzyja kąpieli, to zawsze znajdzie się kilku śmiałków, którzy będą uczestniczyć w zawodach, a ten który wyłowi krzyż będzie mógł cieszyć się szczęściem i błogosławieństwem przez cały nadchodzący rok.

Piotrek,  data_2014-01-06 13:02:59 2014-01-06 13:02:59 Liczba komentarzy: brak

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie przenosi eksponaty

Budowa nowego Muzeum Archeologicznego w Heraklionie, która została rozpoczęta pod koniec 2006 roku, powoli pretenduje na miano nowej greckiej epopei. Szczęśliwie zeszły rok ukazał światełko w bardzo długim tunelu. Od kilku miesięcy możliwe jest zwiedzanie coraz większej ilości sal w odnowionej części budynku. W dalszym ciągu otwarta jest utworzona w 2007 roku tymczasowa ekspozycja znajdująca się na "zapleczu" muzeum. Warto jednak zauważyć, że coraz więcej prezentowanych tam eksponatów jest sukcesywnie przenoszonych do nowej części muzeum. Już w czasie ubiegłorocznych wakacji ekspozycja ta była uszczuplona o sporą część rzeźb oraz fresków.

Dysk z Fajstos
Dysk z Fajstos - jeden z przeniesionych eksponatów

Piotrek,  data_2014-01-04 16:06:16 2014-01-04 16:06:16 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera