Ciekawe wioski w prefekturze Rethymno

Wiosek na Krecie jest mnóstwo. Wystarczy popatrzeć na mapę wyspy, aby się o tym przekonać. Część z nich to zwykłe, niczym nie wyróżniające się miejsca. Niektóre są tradycyjne inne natomiast mają bardziej współczesny charakter. Te mniejsze, pełne ciasnych ulic i zakamarków i te większe, gdzie zabudowa jest bardziej współczesna. W rejonie Rethymno jest jednak kilka miejsc, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Dlatego też kolejną część przewodnika po ciekawych miejscach prefektury Rethymno poświęcamy właśnie na wioski, które wyróżniają się czymś szczególnym. Nasza lista jak zwykle jest subiektywna i nie wyczerpuje tematu, ale tym samym zostawiamy Wam miejsce na własne odkrycia.

Najciekawsze wioski w rejonie Rethymno

Tradycyjnie wrzucamy opisywane miejsca na mapkę google. Dzięki temu łatwiej je odnajdziecie.

Argiropouli - starożytna Lappa

Na temat Argiropouli w popularnych przewodnikach nie znajdziecie zbyt wielu informacji, zaś niektóre z nich nie wspominają o niej w ogóle. A wielka szkoda ponieważ współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa. I tym co czyni tę wioskę niezwykłą to właśnie ta starożytność towarzysząca współczesności na każdym kroku. Zabudowa wioski tworzy swoistą mozaikę, w której wymieszano teraźniejsze budynki z antycznymi pozostałościami dawnego miasta, jakie zostały wydobyte z ruin przez współczesnych mieszkańców. Znajdziecie tu nie tylko wille weneckie stojąco po sąsiedzku z bardziej współczesnymi domami. To także małe elementy architektoniczne pochodzące sprzed wieków, dziś pełniące funkcje ozdobne, a czasami użyteczne. Za wioską znajduje się też ciekawe miejsce: niewielkie wodospady, wśród których ulokowały się tawerny.

Argiropouli

Margarites - wioska garncarzy

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika. Warto tu przyjechać, gdy szukacie właśnie tego typu pamiątek. Po za tym to malownicza wioska pełna autentycznego greckiego klimatu, warto więc wybrać się na spacer wzdłuż głównej ulicy, która jest wprost zalewana wyrobami lokalnych garncarzy. Jesteśmy przekonani że nikt stąd nie wyjedzie z pustymi rękami.

Margarites

Mili - opuszczona wioska

Mili to jedna z kilku kreteńskich wiosek-duchów, czyli porzuconych przez swoich mieszkańców. W przypadku Mili ostatni z nich wyprowadzili się w 1972 roku. Powodem opuszczenia wioski były liczne osuwiska zagrażające jej bezpieczeństwu. Obecnie nieliczne domy zostały odnowione na potrzeby turystów tu zaglądających. Spacer pomiędzy opuszczonymi zabudowaniami, które powoli zabiera natura, stanowi dość niezwykłe doświadczenie. Osobom z bujną wyobraźnią z pewnością nasuną się porównania z filmami grozy.

Mili - opuszczona wioska

Agia Galini - wioska Dedala i Ikara

Mimo, że miejscowość Agia Galini to obecnie gwarna turystyczna miejscowość, to zaliczamy ją do wiosek, do których jednak warto zajrzeć. Piękny amfiteatralny układ białych zabudowań tworzy niespotykany na Krecie widok. To także miejscowość ściśle powiązana z historią, bowiem wzniesiono ją na miejscu minojskiego miasta Sulia. Właśnie tu miał się skryć przed ucieczką z Krety mityczny Dedal i Ikar. Ich schronienie stanowiła jedna z jaskiń w której miały powstać słynne skrzydła wymyślone przez Dedala.

Dedal i Ikar w Agia Galini

Spili - górska wioska

Spili to jedna z wielu górskich miejscowości znajdujących się w tym rejonie Krety. Jednak to co wyróżnia ją spośród innych wiosek to charakterystyczna wenecka fontanna składająca się z 25 lwich głów. Z każdej z nich tryska idealnie czysta i bardzo zimna górska woda. Nie powinno więc dziwić, że w szczycie sezonu wakacyjnego turyści umęczeni słońcem oraz wysokimi temperaturami chętnie zatrzymują się tu szukając ochłody. Wokół głównego placu oraz wzdłuż ulic znajduje się nie tylko duża ilość różnego rodzaju sklepów z lokalnymi produktami, ale również i tawern. Będąc w tym rejonie wyspy odwiedziny w Spili można uznać za jednej z żelaznych punktów programu. Tutaj też znajduje się znakomity sklep Maravel z ziołami, mydłami i innymi lokalnymi produktami.
Spili

Anogia - wioska z tradycjami

Anogia to jedna z najbardziej tradycyjnych wiosek na Krecie. Bliskie sąsiedztwo gór oraz mitycznej jaskini Ida wyznaczyło charakter działalności wioski oraz codziennych zajęć jej mieszkańców. Tu bez większego problemu spotkacie Kreteńczyków przyodzianych w tradycyjne stroje, zaś miejscowe kobiety to uzdolnione tkaczki tworzące tradycyjne kreteńskie tkaniny. Obszar Anogii był ważnym miejscem już w starożytności, a także odegrał niemałą rolę podczas niepodległościowych zrywów podczas panowania tureckiego. Tu przyszli na świat sławni rewolucjoniści, którzy brali udział w walkach o wolność Krety. Także II wojna światowa nie pozostawiła Anogii bez śladu. Za swoje zaangażowanie w porwanie niemieckiego generała mieszkańcy wioski zapłacili najwyższą cenę. Do dziś mieszkańcy wioski to twardzi, hardzi ludzie, którzy nawet policji potrafią postawić swoje zasady.

Anogia

Zoniana - górska wieś u stóp Psiloritis

Zoniana to bliska sąsiadka Anogii, więc obie wioski mają podobny tradycyjny i prawdziwy charakter. Zarówno Zoniana, Anogia, Axos oraz wiele innych podobnych wsi są położone obszarze Psiloritis Natural Park wpisanego na listę UNESCO. Jest to bardzo specyficzny obszar skoncentrowany wokół masywu Psiloritis. Celem Parku jest  zachowanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru Psiloritis. Będąc w okolicy warto zajrzeć choćby do jednej z tych wiosek, na pewno od razu zauważycie różnicę w porównaniu do turystycznych miejscowości północnego wybrzeża. Przejeżdżając przez Zonianę warto też pojechać do położonej nieopodal jaskini Sfendoni. W  pobliżu Zoniana przebiega też szlak E4, tu również znajduje się ciekawy wąwóz Zoniana.

Zoniana

Axos - wioska z minojskimi korzeniami

To kolejna górska wioska położona w obrębie Psiloritis Natural Park. Jej historia sięga starożytności bowiem w pobliżu znajdowało się starożytne Axos będące wówczas jednym z najważniejszych miast Krety. Pierwsze wykopaliska jakie tu przeprowadzono odsłoniły sanktuarium poświęcone Afrodycie. Później odnaleziono fragmenty helleńskiej osady oraz grecko-rzymskie grobowce. Można je obejrzeć na pobliskim stanowisku archeologicznym znajdującym się na południe od wioski. Przy jednej z głównych ulic znajduje także niewielki i bardzo ciekawy bizantyjski kościółek Agios Irene z XIV wieku. Współcześnie wioska jest kojarzona z Muzeum Figur Drewnianych, w którym wystawiana jest ponad 100 rzeźb wytworzonych z okolicznego drewna.

Axos

Selia - klimatyczna wioska

Selia to górska wioska górująca nad turystyczną miejscowością Plakias. Kilkadziesiąt lat temu Selia była większa i bardziej znacząca od Plakias.  Jednak zwiększający się ruch turystyczny spowodował, że część mieszkańców Selii oraz sąsiedniego Mirthios  wybudowała w Plakias swoje hoteliki oraz tawerny. Z Plakias można dojść tu na piechotę, ale krótsza droga, która tu prowadzi jest bardzo stroma. Trzeba to wziąć pod uwagę, zwłaszcza w upalne dni. W Selia znajdziecie stare kreteńskie domy, przyjemną atmosferę i bardzo wąskie uliczki, do których może wjechać tylko skuter albo osiołek.

Selia

Z rejonu Rethymno opisaliśmy też miejsca związane z historią:

Rejon Rethymno dla wielbicieli historiiData publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-10-21 18:00:47

Całe mnóstwo

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158225608922551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Rejon Rethymno - ciekawe drogi

Rejon Rethymno - ciekawe drogi

W prefekturze Rethymno znajduje się wiele ciekawie położonych dróg, którymi warto się przejechać, jeśli oczywiście w Waszych planach jest wypożyczenie samochodu podczas wakacji. Niestety ostatnio wycieczki samochodowe stały się dość drogą formą zwiedzania Krety. Koszty wypożyczenia samochodów poszybowały w górę, a jednocześnie spadła dostępność niewielkich aut, które są najtańsze (co nie oznacza, że są tanie). Jeśli jednak nie zważając na koszty wypożyczenia auta i kosmiczne ceny benzyny zdecydujecie się na zwiedzanie wyspy samochodem to możemy Wam podsunąć kilka ciekawych dróg znajdujących się w tej części Krety.

Rejon Rethymno - ciekawe miejsca dla wielbicieli historii

Rejon Rethymno - ciekawe miejsca dla wielbicieli historii

Tym razem pod lupę bierzemy region Rethymno, w którym na początek przyjrzymy się miejscom związanym z historią Krety. Niewiele tu starożytnych odkryć, natomiast wiele śladów historii pozostawili Wenecjanie i Turcy, w rękach których wyspa znajdowała się kilkaset lat.

Rejon Rethymno - najciekawsze klasztory

Rejon Rethymno - najciekawsze klasztory

W regionie prefektury Rethymno znajduje się kilka najbardziej znanych i najważniejszych klasztorów Krety, które warto uwzględnić podczas swoich wędrówek po wyspie. Oczywiście tych mniej znanych kapliczek i kościółków jest bez liku, ale do nich warto zaglądać po prostu przy okazji, gdy wpadnie Wam w oko coś ciekawego. Trzeba się tylko dobrze rozglądać bo potrafią się one znajdować się w zaskakujących miejscach.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
gość Marek: No i rzeczywiście, prognozy się sprawdziły. Wczoraj pogoda fatalna na całej Krecie ale za to dziś, już ponownie przepiękna pogoda i cudownie świeci słoneczko. Pozdrowienia z Jerapetry
Jestem od niedzieli na Thasos, pogoda słoneczna, temperatury 22-26 stopni. Sprawdzając prognozy przed wylotem, byłam przerażona, ale na szczęście jest zupełnie odwrotnie
A kwiecień był super
Już jest czerwiec :o o matulu. Turcja też zimna w tym roku
gość PiotrWie: My byliśmy od 7 do 31 maja na Cykladach, było rzeczywiście zimniej niż zwykle ( od 2012 roku jeździmy corocznie w maju do Grecji) ale myślę że pomimo tego że kol. w Sztokholmie miał kilka stopni więcej w dzień niż w Grecji to w nocy miał ich zdecydowanie mniej więc w sumie było zimniej.
gość Waldek: W tej chwili dostępny jest tylko parking płatny. Dalszy wjazd bliżej plaży i parkowanie pod drzewami jest niemożliwe bo zagrodzili drogę. Koszt parkingu to 5E za cały dzień.Parkng najbliżej wejście jest naprzeciwko resortu Elafonisi.
Doświadczyliśmy na własnej skórze.
Ale od Soboty to wyglada na to ze caly tydzien calkiem sloneczyny ☀️
W tym roku będąc w Sztokholmie w maju miałem wyższe temperatury niż na Krecie.
gość PiotrWie : Może przynajmniej nauczą się trochę oszczędzać wodę - bo jak widzieliśmy jak leją hektolitrami chodniki przed domami to stwierdzaliśmy że woda w Grecji musi być bardzo tania i marnują ją w sposób tragiczny.
Gosia | crete.pl : Dzięki za spostrzegawczość :) Faktycznie nie uaktualniliśmy tej informacji.
gość Waldek: Bilet łączony uprawniający do wejścia na teren muzeum oraz na wykopaliska w maju 2023 to koszt” 20 € 
Zmiana klimatu W tym roku było bardzo mało opadów deszczu
Super miejsce piękne widoki
Ale super.
Polka na Kretowisku: Pogoda taka że nic tylko pić
Czu gdzieś jest dostępna lista winiarni na zachodniej części wyspy?
Jak jest jakaś dobra impreza, to albo przed moim urlopem, albo chwilę po.
CRETE - Kreta: We wtorek 23 maja wąwóz Samaria będzie udostępniony na całej długości. Otwarte będą również oba wejścia: Xyloskalo oraz Agia Roumeli.
Mikor ott jártunk nem volt nyitva, de így is nagy élményt jelentett számukra.
Skinakas Observatory +30 281 039 4200 https://maps.app.goo.gl/QdgsHYpMJHDcPQKw7
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera