Ciekawe miejsca dla wielbicieli historii w prefekturze Rethymno

data_2021-09-21 20:00:00 2021-09-21 20:00:00

Dzisiaj startujemy z prezentacją drugiej serii naszych tematycznych miniprzewodników po prefekturach Krety. Tym razem pod lupę bierzemy region Rethymno, w którym na początek przyjrzymy się miejscom związanym z historią Krety. Niewiele tu starożytnych odkryć, natomiast wiele śladów historii pozostawili Wenecjanie i Turcy, w rękach których wyspa znajdowała się kilkaset lat.

Rejon Rethymno dla wielbicieli historii

Opisane poniżej miejsca zaznaczyliśmy także na mapie google, dzięki czemu łatwiej będzie je odnaleźć.

Cmentarz minojski w Armeni

W cieniu gajów oliwnych i dębów skryte są wejścia do około 200 grobowców, których pochodzenie określono na 1300/50 r. p.n.e. Archeologów, którzy odkrywali ten cmentarz najbardziej zaskoczyło to, że groby były bardzo dobrze zachowane i co najważniejsze, nie zostały wcześniej splądrowane. Znaleziono tu około 500 szkieletów, co okazało się bardzo cenne, gdyż na ich podstawie można było dowiedzieć się więcej o ludziach żyjących w czasach minojskich, ich codziennej diecie oraz stanie zdrowia.

Armeni - cmentarz minojski

Archea Eleftherna wykopaliska

Starożytna Eleftherna to najważniejsze stanowisko archeologiczne na terenie prefektury Rethymno. Pierwsze zorganizowane wykopaliska rozpoczęły się tu dopiero w 1985 roku. To zamieszkałe do czasów średniowiecza miasto-państwo założyli Dorowie około IX w. p.n.e. Strategiczne położenie pozwoliło na kontrolę krzyżujących się tu dróg handlowych łączących Kydonię, Knossos oraz górę Ida. O ważności Eleftherna świadczy też to, że bito tu własne monety z podobiznami Artemidy i Apollona. Współcześnie o znaczeniu tych wykopalisk świadczy też to, że w okolicy tego stanowiska powstało muzeum archeologiczne prezentujące artefakty odnalezione w tym obszarze. Niestety w tej chwili nie mamy informacji czy te wykopaliska są już udostępnione do zwiedzania (prawdopodobnie nie). Jednak jeśli ktoś jest wielbicielem archeologii i mimo to chciałby choćby zerknąć na te pozostałości Eleftherny to prawdopodobnie pozostaje popatrzenie przez ogrodzenie.

Eleftherna


W pobliżu głównych wykopalisk znajdują się też pozostałości akweduktu oraz dwie cysterny do gromadzenia wody o wymiarach pływackich basenów.

Eleftherna - akwedukt

Stanowisko Orthi Petra

W miejscu tym znajdowała się nekropolia starożytnej Eleftherny, która stała się prawdziwą skarbnicą artefaktów z tamtego okresu. W 2010 roku archeolodzy dokonali jednego z najważniejszych odkryć, gdy odnaleźli nieograbiony grobowiec z 700 roku p.n.e. Spoczywały w nim kości młodej pary, będącej prawdopodobnie rodzeństwem. Para ta była przykryta 3 tysiącami złotych arkuszy o różnych kształtach.

Orthi Petra

Muzeum Archeologiczne w Eleftherna

To co stanowi o wyjątkowości tego muzeum to przede wszystkim znaleziska pochodzące spoza okresu kultury minojskiej, odkryte na terenie antycznej Eleftherny, będącej jednym z najważniejszych miast starożytnej Krety. Oznacza to, że odwiedzający to miejsce mogą spojrzeć i poznać pozostałości pochodzące od zarania cywilizacji greckiej opisywanej przez Homera. Jak mówią pracownicy muzeum oraz greckiego ministerstwa kultury jest to unikat na skalę światową. Niestety wewnątrz muzeum nadal nie można robić zdjęć.

Muzeum Archeologiczne w Eleftherna

Muzeum Wojskowe w Chromanostiri

Na obrzeżach miejscowości Chromanostiri znajduje się niewielkie muzeum wojskowe, które ulokowane zostało w pięknej weneckiej willi zwanej również Villa Claudio.
Przed wejściem do muzeum znajdziecie całkiem pokaźny zbiór pojazdów wojskowych oraz sprzętu artyleryjskiego, zaś we wnętrzach willi wystawiana jest duża liczba różnego rodzaju przedmiotów powiązanych bezpośrednio z armią grecką, historią kreteńskich powstań oraz z walkami toczącymi się na Krecie w czasie II wojny światowej.

Muzeum Wojskowe w Chromanostiri

Fortezza w Rethymno

Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli nie tylko dla miasta Rethymno, ale i dla całej Krety. Jej budowę ukończono w 1590 roku, zaś w konstrukcji zastosowano mury o grubości 1,7 metra. Na jej terenie znajdowała się między innymi katedra pod wezwaniem św. Mikołaja, która po przejęciu władzy przez Turków została zamieniona na meczet Ibrahima Hana. Ponadto ulokowany był tu pałac biskupi, składy prowiantu, prochownia, arsenał, koszaru dla garnizonu oraz szpital.

Fortezza w Rethymno

Jaskinia Melidoni

Jaskinię Melidoni zakwalifikowaliśmy do miejsc związanych z historią Krety, ponieważ mimo swojej pięknej szaty naciekowej, jest ona kojarzona przede wszystkim z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się tu w 1824 roku. Melidoni stała się miejscem schronienia dla prawie 370 mieszkańców wioski Melidoni, głównie kobiet i dzieci uciekających przed wojskami osmańskimi. Gdy tureccy przywódcy nie potrafili zmusić Kreteńczyków do wyjścia z jaskini, rozpalili w jej głównym wejściu wielkie ognisko i zawalili pozostałe wyjścia, odcinając tym ludziom drogę ucieczki. Zdeterminowani uciekinierzy udusili się we wnętrzu jaskini. Dziś w centralnej części jaskini znajduje się pomnik upamiętniający ofiary tych tragicznych wydarzeń, które do dnia dzisiejszego są wciąż żywo wspominane przez Kreteńczyków.

Jaskinia Melidoni

Port wenecki i egipska latarnia morska w Rethymno

Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno i są obowiązkowym punktem do odwiedzenia w tym mieście. Mimo że port istniał już wcześniej to jednak Wenecjanie doprowadzili do rozkwitu działalności. Latarnia w obecnej postaci została zbudowana podczas krótkotrwałej okupacji Krety przez Egipcjan w latach trzydziestych XIX wieku.

Port Wenecki i egipska latarnia morska w Rethymno

Muzeum Archeologiczne w Rethymno

Jest to niewielkie muzeum, które prezentuje znaleziska z różnych epok historycznych, jakie wykopano w okolicach Rethymno. Polecamy ale przede wszystkim wielbicielom historii i wszelakich wykopalisk. Jako ciekawostkę dodamy, że można tu oglądać interesujące sarkofagi oraz inne artefakty pochodzące z minojskiego cmentarza w Armeni, zaś samo muzeum mieści się w budynku dawnego więzienia.

Muzeum Archeologiczne w Rethymno

Moni Arkadiou

Mimo, że jest to klasztor to ze względu na silne powiązania z historią Krety umieszczamy go także na naszej liście ciekawych obiektów historycznych. Tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w tym klasztorze w 1866 roku sprawiły, że ma on szczególne znaczenie dla wszystkich mieszkańców Krety. Moni Arkadiou jest dla Kreteńczyków synonimem walki o wolność i wyrazem buntu wobec tureckiej okupacji. Kreteńscy powstańcy by uniknąć poddania się wojskom osmańskim, które atakowały klasztor, podpalili beczki z prochem doprowadzając do wielkiej eksplozji. W jej wyniku zginęła większość zgromadzonych w klasztorze osób.

Moni Arkadiou

Muzeum Muzeum Historii oraz Sztuki Ludowej w Rethymno

Jeśli chcielibyście zobaczyć jak dawniej wyglądało codzienne życie mieszkańców Krety to obowiązkowo musicie odwiedzić Muzeum Historii oraz Sztuki Ludowej w centrum Starego Miasta w Rethymno. Ekspozycja zgromadzona w kilku salach wystawowych, w odróżnieniu od tych prezentowanych w muzeach archeologicznych, skupia się w większości przypadków na obiektach pochodzących z relatywnie bliskiej przeszłości. Zazwyczaj są to rzeczy, które znajdowały się w codziennym otoczeniu i były używane Kreteńczyków żyjących na przełomie XVIII i XIX wieku.

Muzeum Historii i Sztuki Ludowej w Rethymno

Meczet Neratze

Piękny meczet, który jest świadectwem burzliwej historii miasta Rethymno znany jest również jako Gazi Hussein. Niestety obiekt ten jest zamknięty do swobodnego zwiedzania, jednak mimo to przy okazji wizyty w mieście warto to miejsce odszukać. Kto wie, może Wam się poszczęści i zajrzycie do środka. Początkowo był to wenecki kościół pod wezwaniem Świętej Marii, później stał się klasztorem augustianów. Kiedy w 1657 roku Turcy zajęli miasto, ich przywódca Gazi Hussein Pasza, zamienił klasztor w meczet. W 1925 roku meczet został ponownie przekształcony w chrześcijański kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja, ale nigdy nie funkcjonował jako kościół. Współcześnie meczet pełni rolę szkoły muzycznej i sali koncertowej, zatem jeśli uda się Wam tu zajrzeć to w środku nie zobaczycie niczego oprócz sceny oraz krzeseł.

Meczet Neratzes

Meczet Kara Musa Paşa w Rethymno

Ten meczet to kolejna pamiątka po panowaniu osmańskim na Krecie. Mimo, że miejsce to jest zamknięte i nieco zaniedbane to warto uwzględnić je na trasie zwiedzania Rethymno, ze względu na unikalne połączenie architektury weneckiej i osmańskiej. Przed przejęciem przez Turków władzy w Rethymno, znajdował się tu klasztor św. Barbary. Po upadku miasta Turcy przekształcili go w meczet, dobudowali kopuły oraz minaret. Meczet ten nazwano na cześć tureckiego admirała wojsk okupujących Rethymnon w 1646 roku. Na dziedzińcu meczetu znajdują się nagrobki, na zewnątrz zaś fontanna, która służyła muzułmanom do obmywania się przed wejściem do środka oraz pozostałym mieszkańcom miasta do pobierania wody.

meczet Kasa Musa Pasa

Fontanna Rimondi w Rethymno

W dawnych czasach miejskie fontanny powstawały w odpowiedzi na problem zaopatrzenia miast w wodę pitną. Nie inaczej było w Rethymno, gdzie do dzisiejszych czasów zachowało się kilka fontann osmańskich oraz jedna zbudowana za czasów panowania Wenecjan na Krecie. Wówczas była ważną częścią systemu zaopatrującego mieszkańców miasta w świeżą wodę. Dziś stanowi piękny ślad po zawiłej historii tego miasta.

Rimondi
Jaskinia Idi
Jaskinia ta ma przede wszystkim znaczenie historyczne. W dawnych czasach jednym z największych sanktuariów na Krecie. Przez kilka tysięcy lat począwszy od 4000 p.n.e. aż do pierwszego wieku naszej ery była miejscem kultu Zeusa - najważniejszego boga w starożytnej Grecji. O randze tego miejsca niech świadczy to, że nawet Minos, legendarny król Krety, regularnie co dziewięć lat pielgrzymował do sanktuarium Idi, by modlić się o przychylność Zeusa. Jaskinia ta jest uznawana w mitologii za miejsce narodzin Zeusa. Ogromną ilość antycznych artefaktów tu odnalezionych wystawia obecnie Muzeum Archeologiczne w Heraklionie.
Jaskinia Ida
Gosia,  data_2021-09-21 20:00:00 2021-09-21 20:00:00
Średnia: 4.5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158183443097551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Kiedyś ponoć tak tu było
 Podobno z tego m.in powodu lokalne władze obawiajac się "zadeptania" zakazały tworzenia kampingów. Tak mówiła nam osoba z Kato Zakros.
 To, że nie ma dużo ludzi , to jego zaleta. Generalnie to zaleta całego Kato Zakros i okolic
 Nie zgodziłbym się z wypowiedzią o małej gęstości zamieszkania okolicy Kato Zakros. Na 30-to kilometrowym odcinku wschodniego wybrzeża Kreta znajdowały się cztery duże i bardzo duże miasta: od północy Itanos, Russolakos, Kato Zakros oraz Ambelos. Największe z nich, dzisiaj częściiwo leżące na dnie morza, Itanos i Russolakos, zbadane zostały tylko w minimalnym stopniu.
 Byliśmy w zeszłym roku. Robi wrażenie wielkość tego pałacu. Ale zwiedzanie go w godzinach przedpołudniowych, w pełnym słońcu wymaga sporo samozaparcia, dobrego nakrycia głowy i dużej ilości wody do picia. Byliśmy tam w czerwcu i prócz nas nie było nikogo. Z jednej strony szkoda, że to miejsce jest tak mało popularne, a z drugiej... Cisza i spokój okolicy urzeka.
 dzieki,wybieramy sie za 2 tygodnie,tylko wschod,baza w Ierapetra.
gość PiotrWie  My obecnie jesteśmy na Alonissos, wiem że nie jest to jakiś znaczący region uprawy oliwek ale patrząc po drzewach jest całkiem sporo owoców i wydaje nam się że tu jest jakiś inny gatunek - są widocznie większe niż na Krecie 
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera