Ciekawe wioski w prefekturze Rethymno

data_2021-10-21 19:21:40 2021-10-21 19:21:40

Wiosek na Krecie jest mnóstwo. Wystarczy popatrzeć na mapę wyspy, aby się o tym przekonać. Część z nich to zwykłe, niczym nie wyróżniające się miejsca. Niektóre są tradycyjne inne natomiast mają bardziej współczesny charakter. Te mniejsze, pełne ciasnych ulic i zakamarków i te większe, gdzie zabudowa jest bardziej współczesna. W rejonie Rethymno jest jednak kilka miejsc, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Dlatego też kolejną część przewodnika po ciekawych miejscach prefektury Rethymno poświęcamy właśnie na wioski, które wyróżniają się czymś szczególnym. Nasza lista jak zwykle jest subiektywna i nie wyczerpuje tematu, ale tym samym zostawiamy Wam miejsce na własne odkrycia.

Najciekawsze wioski w rejonie Rethymno

Tradycyjnie wrzucamy opisywane miejsca na mapkę google. Dzięki temu łatwiej je odnajdziecie.

Argiropouli - starożytna Lappa

Na temat Argiropouli w popularnych przewodnikach nie znajdziecie zbyt wielu informacji, zaś niektóre z nich nie wspominają o niej w ogóle. A wielka szkoda ponieważ współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa. I tym co czyni tę wioskę niezwykłą to właśnie ta starożytność towarzysząca współczesności na każdym kroku. Zabudowa wioski tworzy swoistą mozaikę, w której wymieszano teraźniejsze budynki z antycznymi pozostałościami dawnego miasta, jakie zostały wydobyte z ruin przez współczesnych mieszkańców. Znajdziecie tu nie tylko wille weneckie stojąco po sąsiedzku z bardziej współczesnymi domami. To także małe elementy architektoniczne pochodzące sprzed wieków, dziś pełniące funkcje ozdobne, a czasami użyteczne. Za wioską znajduje się też ciekawe miejsce: niewielkie wodospady, wśród których ulokowały się tawerny.

Argiropouli

Margarites - wioska garncarzy

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika. Warto tu przyjechać, gdy szukacie właśnie tego typu pamiątek. Po za tym to malownicza wioska pełna autentycznego greckiego klimatu, warto więc wybrać się na spacer wzdłuż głównej ulicy, która jest wprost zalewana wyrobami lokalnych garncarzy. Jesteśmy przekonani że nikt stąd nie wyjedzie z pustymi rękami.

Margarites

Mili - opuszczona wioska

Mili to jedna z kilku kreteńskich wiosek-duchów, czyli porzuconych przez swoich mieszkańców. W przypadku Mili ostatni z nich wyprowadzili się w 1972 roku. Powodem opuszczenia wioski były liczne osuwiska zagrażające jej bezpieczeństwu. Obecnie nieliczne domy zostały odnowione na potrzeby turystów tu zaglądających. Spacer pomiędzy opuszczonymi zabudowaniami, które powoli zabiera natura, stanowi dość niezwykłe doświadczenie. Osobom z bujną wyobraźnią z pewnością nasuną się porównania z filmami grozy.

Mili - opuszczona wioska

Agia Galini - wioska Dedala i Ikara

Mimo, że miejscowość Agia Galini to obecnie gwarna turystyczna miejscowość, to zaliczamy ją do wiosek, do których jednak warto zajrzeć. Piękny amfiteatralny układ białych zabudowań tworzy niespotykany na Krecie widok. To także miejscowość ściśle powiązana z historią, bowiem wzniesiono ją na miejscu minojskiego miasta Sulia. Właśnie tu miał się skryć przed ucieczką z Krety mityczny Dedal i Ikar. Ich schronienie stanowiła jedna z jaskiń w której miały powstać słynne skrzydła wymyślone przez Dedala.

Dedal i Ikar w Agia Galini

Spili - górska wioska

Spili to jedna z wielu górskich miejscowości znajdujących się w tym rejonie Krety. Jednak to co wyróżnia ją spośród innych wiosek to charakterystyczna wenecka fontanna składająca się z 25 lwich głów. Z każdej z nich tryska idealnie czysta i bardzo zimna górska woda. Nie powinno więc dziwić, że w szczycie sezonu wakacyjnego turyści umęczeni słońcem oraz wysokimi temperaturami chętnie zatrzymują się tu szukając ochłody. Wokół głównego placu oraz wzdłuż ulic znajduje się nie tylko duża ilość różnego rodzaju sklepów z lokalnymi produktami, ale również i tawern. Będąc w tym rejonie wyspy odwiedziny w Spili można uznać za jednej z żelaznych punktów programu. Tutaj też znajduje się znakomity sklep Maravel z ziołami, mydłami i innymi lokalnymi produktami.
Spili

Anogia - wioska z tradycjami

Anogia to jedna z najbardziej tradycyjnych wiosek na Krecie. Bliskie sąsiedztwo gór oraz mitycznej jaskini Ida wyznaczyło charakter działalności wioski oraz codziennych zajęć jej mieszkańców. Tu bez większego problemu spotkacie Kreteńczyków przyodzianych w tradycyjne stroje, zaś miejscowe kobiety to uzdolnione tkaczki tworzące tradycyjne kreteńskie tkaniny. Obszar Anogii był ważnym miejscem już w starożytności, a także odegrał niemałą rolę podczas niepodległościowych zrywów podczas panowania tureckiego. Tu przyszli na świat sławni rewolucjoniści, którzy brali udział w walkach o wolność Krety. Także II wojna światowa nie pozostawiła Anogii bez śladu. Za swoje zaangażowanie w porwanie niemieckiego generała mieszkańcy wioski zapłacili najwyższą cenę. Do dziś mieszkańcy wioski to twardzi, hardzi ludzie, którzy nawet policji potrafią postawić swoje zasady.

Anogia

Zoniana - górska wieś u stóp Psiloritis

Zoniana to bliska sąsiadka Anogii, więc obie wioski mają podobny tradycyjny i prawdziwy charakter. Zarówno Zoniana, Anogia, Axos oraz wiele innych podobnych wsi są położone obszarze Psiloritis Natural Park wpisanego na listę UNESCO. Jest to bardzo specyficzny obszar skoncentrowany wokół masywu Psiloritis. Celem Parku jest  zachowanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru Psiloritis. Będąc w okolicy warto zajrzeć choćby do jednej z tych wiosek, na pewno od razu zauważycie różnicę w porównaniu do turystycznych miejscowości północnego wybrzeża. Przejeżdżając przez Zonianę warto też pojechać do położonej nieopodal jaskini Sfendoni. W  pobliżu Zoniana przebiega też szlak E4, tu również znajduje się ciekawy wąwóz Zoniana.

Zoniana

Axos - wioska z minojskimi korzeniami

To kolejna górska wioska położona w obrębie Psiloritis Natural Park. Jej historia sięga starożytności bowiem w pobliżu znajdowało się starożytne Axos będące wówczas jednym z najważniejszych miast Krety. Pierwsze wykopaliska jakie tu przeprowadzono odsłoniły sanktuarium poświęcone Afrodycie. Później odnaleziono fragmenty helleńskiej osady oraz grecko-rzymskie grobowce. Można je obejrzeć na pobliskim stanowisku archeologicznym znajdującym się na południe od wioski. Przy jednej z głównych ulic znajduje także niewielki i bardzo ciekawy bizantyjski kościółek Agios Irene z XIV wieku. Współcześnie wioska jest kojarzona z Muzeum Figur Drewnianych, w którym wystawiana jest ponad 100 rzeźb wytworzonych z okolicznego drewna.

Axos

Selia - klimatyczna wioska

Selia to górska wioska górująca nad turystyczną miejscowością Plakias. Kilkadziesiąt lat temu Selia była większa i bardziej znacząca od Plakias.  Jednak zwiększający się ruch turystyczny spowodował, że część mieszkańców Selii oraz sąsiedniego Mirthios  wybudowała w Plakias swoje hoteliki oraz tawerny. Z Plakias można dojść tu na piechotę, ale krótsza droga, która tu prowadzi jest bardzo stroma. Trzeba to wziąć pod uwagę, zwłaszcza w upalne dni. W Selia znajdziecie stare kreteńskie domy, przyjemną atmosferę i bardzo wąskie uliczki, do których może wjechać tylko skuter albo osiołek.

Selia

Z rejonu Rethymno opisaliśmy też miejsca związane z historią:

Rejon Rethymno dla wielbicieli historii

Gosia,  data_2021-10-21 19:21:40 2021-10-21 19:21:40
Średnia: 4.5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-10-21 18:00:47

Całe mnóstwo

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158225608922551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

To lotnisko to stan umysłu
Lotnisko w Hanii jest o niebo lepsze ,Heraklion to małe piekiełko .
Wspominam koszmarnie, popsute pasy transmisyjne do transportu walizek, galop wokół budynku żeby zdać walizkę ręcznie, gigantyczna kolejka na zewnątrz, w upale, bez wody. W ogole kolejki wszędzie, potem kilka odlotow z jednej bramki, totalny bałagan, tłok, brak miejsca żeby usiąść, nawet na podłodze.
Ma swój urok
Ja się zgadzam to lotnisko nie ogarnia .Jest za małe na tak dużą rzesze turystów . Tylko tam siedzieliśmy w samolocie a byliśmy z 15 do startu z tego samego pasa co inne samoloty. A jak przylecieliśmy to krążyliśmy nad lotniskiem bo też wszyscy na jednym pasie wylądować nie mogli .
Super
Może miałam szczęście, ale zawsze było w porządku.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera