2021-07-27 19:55:56
Dzisiaj przygotowaliśmy drugi odcinek naszego nowego cyklu artykułów, w ramach którego będziemy prezentować najciekawsze naszym zdaniem miejsca znajdujące się w obrębie jednej prefektury. Jako pierwszy pod lupę wzięliśmy rejon Chania, w obrębie którego tydzień temu pokazaliśmy najciekawsze drogi. Dzisiaj zaś wybraliśmy miejsca związane z historią Krety. Oczywiście nasz wybór nie wyczerpuje tego tematu.
Historia Krety to nie tylko wykopaliska pałaców z czasów minojskich. To oczywiście ważna część jej historii, ale należy pamiętać, że wiele śladów przeszłości pozostawili po sobie Wenecjanie i Turcy, którzy przez wiele wieków okupowali Kretę. Na wyspie jest też dużo śladów, które pozostawiła II wojna światowa. Nasz wybór uwzględnia tą różnorodność.
Podobnie jak w poprzednim artykule wybrane miejsca opisane poniżej umieściliśmy na mapie google. Dzięki temu łatwiej jest je odnaleźć.Po kliknięciu w oznaczone miejsce zobaczycie fotografię, zajawkowy opis oraz link do opisu umieszczonego na naszej stronie.
Wykopaliska w Apterze
To największe i najciekawsze wykopaliska w zachodniej części Krety. Miasto powstałe w starożytności swój kres osiągnęło podczas średniowiecznego trzęsienia ziemi. Dziesięć wieków później dzięki archeologom wydobyto je ponownie na światło dzienne. Prace wykopaliskowe ciągle tu trwają, a jednym z ostatnich znaczących odkryć jest amfiteatr. Zatem nawet jeśli ktoś z Was był już kiedyś w Apterze to warto wrócić w to miejsce i obejrzeć nowe odkrycia.
Wykopaliska w Falassarna
W Falasarna znajdują się ruiny antycznego portu, który był jednocześnie ważnym ośrodkiem handlowym i jednym z największych miast dawnej Krety. Co ciekawe część jego mieszkańców trudniła się piractwem, przynajmniej dopóki wkurzeni tym procederem Rzymianie nie wybili im z głów takich pomysłów. Ostateczny kres portu nastąpił gdy w konsekwencji ogromnego trzęsienia ziemi, zachodnie wybrzeże Krety podniosło się nawet 9 metrów.
Wykopaliska w Polirynii
Mimo, że jest to jedno z ciekawszych archeologicznych miejsc zachodniej Krety to jednocześnie wciąż pozostaje nadal mało znane wśród turystów. Polyrinia była jednym z najważniejszych miast-państw tej części wyspy i jednocześnie najbardziej ufortyfikowanym miastem starożytnej Krety. Położona pomiędzy rozległymi wzgórzami, otoczona przez senne wioski i współczesne gaje oliwne Polyrinia nie tylko przechowuje pozostałości dawnej cywilizacji, ale oferuje także wspaniałe widoki na Zatokę Kissamos oraz malowniczą okolicę.
Świątynia Asklepiosa w Lissos
W starożytności do świątyni Asklepiosa w Lissos przybywali pielgrzymi z całej Krety i Grecji oraz północnego wybrzeża Afryki. Powodem miała być lecznicza źródlana woda, która była wówczas remedium na wiele dolegliwości. Dziś z tego sanktuarium pozostały jedynie fragmenty ścian oraz zachwycająca rzymska mozaika pokrywająca dawną podłogę świątyni, którą warto zobaczyć na własne oczy.
Muzeum Archeologiczne w Chania
Muzeum to jest jednym z większych kreteńskich muzeów archeologicznych. Ilością zbiorów co prawda nie dorównuje olbrzymiemu Muzeum Archeologicznego w Heraklionie, ale i tak to miejsce warto zobaczyć. Aktualnie muzeum jest w trakcie przeprowadzki do nowego budynku. Jednak po jego otwarciu w nowej siedzibie z pewnością warto będzie zaplanować wizytę w tym miejscu.
Poniemieckie tunele w Platanias
Wielbiciele nowszej historii powinni odwiedzić zbudowane w czasie II wojny światowej wydrążone w wapieniu tunele. Ich wydrążenie było pomysłem niemieckiego okupanta, który do prac przymusił lokalnych mieszkańców. Głównym przeznaczeniem tej budowli było przechowywania amunicji i materiałów wojskowych. Łączna długość tuneli wynosi 120 metrów. W środku znajduje się także 10 ślepo zakończonych komór oraz dwa wyjścia. Obecnie wystawiane są tam unikatowe pamiątki i zdjęcia z czasów wojny.
Cmentarze wojskowe w Souda i w Maleme
Przypominają o tragicznej w skutkach “bitwy o Kretę”, która miała miejsce w 1941 roku. Na cmentarzu w Souda spoczywa ponad 1500 żołnierzy alianckich. W Maleme pochowano blisko 4500 niemieckich żołnierzy. Oczywiście wiemy, że są to specyficzne miejsca i nie można uznać ich za turystyczną atrakcję, jednak ludziom interesującym się kreteńską historią oraz okresem II wojny światowej wizytę tutaj możemy spokojnie zarekomendować.
Kandanos
W miejscowości Kandanos dokonano jednej z najbardziej okropnych zbrodni wojennych popełnionych na Krecie w trakcie II wojny światowej. 3 czerwca 1941 roku po tym jak wojska niemieckie przejęły kontrolę nad Kretą doszło tu do masowej zagłady 180 niewinnych kreteńskich cywilów. O wojennej zbrodni przypomina niewielki pomnik oraz tablice z wyrytymi nazwiskami ofiar nazistów.
Grób Venizelosa
Elefterios Venizelos to jeden z najsłynniejszych greckich polityków pochodzący z Krety. Ośmiokrotny premier, współtwórca greckiej konstytucji, działacz na rzecz autonomii Krety i jeden z przywódców powstania z 1897 roku przeciwko tureckiemu okupantowi wyspy. Po śmierci na emigracji pochowany został na wzgórzu Profitis Ilias oddalonym o kilka kilometrów od Chania. Obok grobu ojca znajduje się także grób syna Sofoklisa Venizelosa. Warto odwiedzić to miejsce nie tylko przez wzgląd na dokonania Venizelosów. Z miejsca ich pochówku roztacza się bowiem niezwykły widok na Chanię.
Twierdza Frangokastello
Wenecka twierdza położona jest na południowo-wschodnim krańcu nomosu Chania tuż przy samej plaży. Mimo że w środku twierdzy nie znajdziecie okazałych wnętrz bo zachowały się tylko same mury oraz zewnętrzne ściany zabudowań to warto ją zobaczyć właśnie ze względu na ciekawe położenie. Z jednej strony morze, z drugiej góry tworzą niezwykłą scenerię dla tej charakterystycznej twierdzy. Dodatkowo z miejscem tym powiązana jest legenda pojawiających tu Drosoulites, czyli ludzi rosy. Mają to być duchy, poległych w tym miejscu kreteńskich powstańców, które pojawiają się tu raz do roku.
Twierdza Gramvousa
Twierdza ta została wzniesiona przez Wenecjan w latach 1579-1584 na niewielkiej wyspie Imeri Gramvousa. Później w trakcie burzliwej historii Krety, kilkukrotnie zmieniała swojego właściciela, stając się również schronieniem piratów. Dzisiaj to jedna z największych atrakcji wyspy, do której można przypłynąć wybierając się w rejs na Balos. Piękne widoki i wspinaczka po 365 stopniach są zagwarantowane.
Komentarze
komentarz z
Dzień dobry, czy macie Państwo jakieś informacje czy we okresie 09.2021 rząd grecki planuje jakieś obostrzenia ? Tzn czy będzie utrudniony wjazd na wyspe
komentarz z
Nie mamy takich informacji. Do września daleko a grecki rząd reaguje na pogorszenie sytuacji na bieżąco. Większe obawy wzbudziło to, że kilka dni temu Kreta została oznaczona przez ECDC kolorem ciemnoczerwonym co może oznaczać, że to inne kraje mogą nałożyć jakieś ograniczenia na swoich obywateli powracających z wyjazdów.
komentarz z
Ładnie opisane brakuje mi tylko z 3-4 klasztorów min z Półwyspu Akrotiri
komentarz z
Roman Na klasztory jest przewidziana osobna kategoria
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158095861142551