Okra zapiekana w oliwie

Okra zapiekana w oliwie

Składniki

  • około 0,3-0,35 kg okry
  • 1 niewielka cebula
  • 4 świeże pomidory lub 1 puszka całych bez skórki
  • 1 świeży pomidor pokrojony na plastry
  • niewielki pęczek natki pietruszki
  • 2/3 filiżanki oliwy
  • sól, pieprz, cukier
  • opcjonalnie 2 łyżki domowego przecieru pomidorowego

Μπάμιες λαδερές

Okra czyli bamie to na Krecie bardzo popularne warzywo. Niestety w Polsce jest ono rzadko dostępne. Jeśli jednak gdzieś gdzieś ją znajdziecie to przy wybieraniu okry przede wszystkim nie kierujcie się zasadą “im większe tym lepsze”. W przypadku okry jest zupełnie odwrotnie. Duże i wyrośnięte egzemplarze są łykowate, twarde i niesmaczne. Naszym zdaniem nie powinno się wybierać dłuższych strąków niż 6-7 cm. A najlepsze do przyrządzania i zarazem najsmaczniejsze będą naprawdę małe sztuki o długości do 5 cm.

To będzie nasz kolejny przepis na przyrządzenie tego warzywa. Wydaje nam się, że okra zapiekana w piekarniku w większej ilości oliwy jest dużo lepsza niż ta gotowana. Dobrze smakuje zarówno przyrządzona na świeżo jak i odgrzewana następnego dnia.

1. W pierwszej kolejności odcinamy twarde końce okry (czyli te śmieszne czapeczki) i spryskujemy porządnie octem winnym. Następnie zalewamy osoloną wodą i odstawiamy na 0,5 - 1 godzinę. W taki sposób pozbywamy się lepkiego soku, który zmieniłby konsystencję dania. Po tym czasie okrę odsączamy i porządnie opłukujemy pod bieżącą wodą.

2. Na patelni rozgrzewamy połowę oliwy. Do zeszklenia smażymy na niej drobno posiekaną cebulę, do której następnie dodajemy pomidory. Jeśli korzystamy z pomidorów w puszce to warto je przedtem nieco rozdrobnić. Natomiast gdy do potrawy dodajemy świeże pomidory, to najpierw obieramy je ze skóry, a następnie siekamy w kostkę. W tej opcji warto też dodać do sosu 2 łyżki przecieru pomidorowego oraz około pół filiżanki wody.

3. Sos przyprawiamy solą, pieprzem oraz niewielką ilością cukru. Gotujemy na średnim ogniu przez około 10 minut.

4. W czasie gdy gotuje się sos, w osobnym garnku zagotowujemy wodę i do wrzątku wrzucamy na 5 minut okrę. Następnie odcedzamy strączki i przekładamy na dno żaroodpornego naczynia.

5. Na okrę wlewamy przygotowany sos pomidorowy, posypujemy posiekaną natką pietruszki i obkładamy plasterkami pomidora. Całość polewamy pozostałą oliwą.

6. Potrawę pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 30 minut. Podczas pieczenia nie należy jej mieszać, aby okra nie straciła kształtu.

Tak przygotowaną okrę można podać z pokruszoną fetą. Danie podajemy z dobrym pieczywem, retsiną lub winem :)


Okra zapiekana w oliwie

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Andrzej Lewandowski
2018-01-31 20:02:06

Świeża okra w Polsce?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-01-31 21:01:34

Świeża :)

 Andrzej Lewandowski
Andrzej Lewandowski
2018-01-31 21:16:49

Gdzie ?

 Anna Pielecka
Anna Pielecka
2018-02-01 12:12:41

W Lidlu była.5 zł za 100g

2
Izabela Bijak
2018-01-31 20:58:07

Ja widzialam w Lidlu we Wroclawiu z 2 tyg temu tylko nigdy tego nie jadlam wiec sie nie skusilam na zakup ale jak jeszcze bedzie to w razie co mam przepis z linku

1
Anna Mielin
2018-01-31 21:38:02

Na zdjęciu wygląda bardzo apetycznie! Jeszcze nigdy jej nie zapiekałam, a jedynie gotowałam. Muszę spróbować w ten sposób! P.S. Można je dostać w PL w dobrych zieleniakach, u mnie są dostępne prawie cały rok, ale cena zabójcza od 45 w sezonie do ponad 60 zł za kg poza sezonem.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-01-31 21:43:40

Gotowanie okry to chyba najbardziej popularny sposób. Wersja zapiekana jest teoretycznie podobna do gotowanej bo składniki są przecież te same. Nam jednak wersja z piekarnika wydała się o wiele smaczniejsza, delikatniejsza.

1
Grażyna Nurzyńska Wereda
2018-02-01 09:39:29

To było przepyszne, Moja CRETE - Kreta

1
Natalia Karolina Winiarska
2018-02-01 15:17:10

A mnie to nie smakuje ... Ale w Ludlu też widziałam ;)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-02-01 18:52:52

Podobno bamies się albo lubi albo nie :) bo jest nieco specyficzne.

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155146265057551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Faszerowana papryka i pomidory

Faszerowana papryka i pomidory

Na temat faszerowanych warzyw nigdy nie miałam dobrego zdania. Zawsze kojarzyłam je z mdłym i niezbyt smacznym daniem. Do czasu aż trafiłam na grecki sposób przygotowania farszu. Proporcje oraz jego składniki są wręcz doskonałe, więc faszerowana papryka na dobre zagościła na naszym stole. A Grecy po raz kolejny udowodnili, że wiedzą jak fantastycznie można przyrządzać warzywa. Danie to potrzebuje sporej liczby składników jednak ich kompilacja smakuje wyśmienicie, więc nie powinno się żadnego eliminować.W przypadku gdy zostanie nam trochę farszu, można użyć go do faszerowania pomidorów. Też będą dobre, aczkolwiek papryka lepiej się sprawdza ze względu na specyficzny, wyrazisty smak. Tak jak i w przypadku innych dań, w których występuje feta nie należy używać jej polskich bądź niemieckich zamienników, gdyż sery te smakują zupełnie inaczej niż oryginalna grecka feta, która połączona ze sporą ilością ziół wyraźnie ożywia smak dania.

Bakłażan z fetą

Bakłażan z fetą

Bakłażany są popularnym składnikiem greckich dań i można je odnaleźć w sztandarowych daniach takich jak moussaka czy briam. Główną rolę bakłażany grają także w papoutsakia, imam bayildi oraz melitzanosalata. Do tych smacznych potraw trzeba dopisać kolejny grecki sposób na przyrządzenie tego warzywa, czyli bakłażan z fetą.

Tomatokeftedes - pomidorowe placuszki

Tomatokeftedes - pomidorowe placuszki

Placki warzywne to specjalność greckiej kuchni. Mnogość warzyw dostępnych o każdej porze roku prowokuje wręcz do pomysłowego ich wykorzystania. Tomatokeftedes, czyli placki z pomidorów, to właśnie przepis, który tę teorię udowadnia. Danie to jest popularne na Cykladach oraz w tradycyjnej kuchni Syros, Andros, Tinos, czy Santorini. Najbardziej charakterystyczny smak tomatokeftedes osiągają właśnie mieszkańcy tej ostatniej wyspy ze względu na specyficzny smak rosnących tam niewielkich pomidorów.

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość dodekanezowiec  ...na Majorce czy Cyprze..  Elafonissi Balos Falassarna - tam trzeba dojechać..
Tanie Wakacje w Ciepłych Krajach - all inclusive, last minute i inne  3 razy byłem i zawsze super
 Też mnie denerwują smieci, ale najbardziej podejście do zwierząt.
 9razy byłam na Krecie, jest super, jeździmy na nawigacji po polsku i jeszcze nas nie zawiodła. Pozatym jeżdżą autobusy, co prawda nie zawsze punktualnie, ale przecież na urlopie nigdzie mi się nie spieszy
 mnie denerwuje brak problemów
 Aegean Airlines together with SAS ruined our family. We have all 4 gotten ptsd and anciety
 Wij hebben helemaal geen probleem met Kreta en helemaal niet met de wegbewijzering daar. Trouwens tegenwoordig heb je ook navigatie zo niet dan rij je gewoon op gevoel je komt altijd wel op een mooi plekje uit en je komt vanzelf wel op een weg met wegbewijzering tegen. Maar wat kan het je schelen je hebt vakantie
 Geen problemen ondervonden Komen er al 14 jaar
 Urocze miejsce
gość PiotrWie  Wczoraj zaczęło przybywać ludzi na wyspie, dziś ( czwartek) przybyło wyraźnie więcej - przyjechali Grecy na święta. Zobaczymy na jak długo.

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera