Cukinia w kuchni greckiej występuje bardzo często. Można ją odnaleźć jako składnik w pitach (kolokithopita), kotlecikach (kolokithokeftedes), w zapiekance warzywnej briam, w postaci smażonej w cieście (kolokithakia tiganita) lub po prostu ugotowanej bądź też zgrillowanej. Kolejnym smacznym sposobem na to warzywo jest przyrządzenie go w postaci faszerowanej. My wybraliśmy farsz bez mięsa, oparty głównie na fecie i orzechach włoskich. Jest to dość prosty sposób, a jego dodatkową zaletą może być to, że taką cukinię można bez problemu odgrzać na drugi dzień. Będzie równie smaczna albo nawet lepsza!
1. Do tego dania najlepiej nadają się młode i raczej nieduże cukinie. Te bardziej przerośnięte z twardą skórą nie będą smakować za dobrze.
2. Pierwszym etapem jest krótkie podgotowanie cukinii. Wkładamy je w całości do garnka z wrzącą wodą i gdy woda zacznie ponownie wrzeć gotujemy cukinie przez 3 minuty. Po wyciągnięciu ich z garnka opłukujemy zimną wodą i pozostawiamy aby ostygły.
3. Gdy cukinie ostygną po dwóch przeciwległych stronach odkrajamy cienki pasek. Dzięki temu cukinie nie będą się przewracać i łatwiej będzie wydrążyć środek.
4. Wydrążanie należy zrobić dość delikatnie i precyzyjnie aby nie przeciąć skóry. Miąższ należy gęsto naciąć wzdłuż brzegów i wybrać go łyżeczką do herbaty. Część miąższu (około połowy) trzeba dodać będzie do farszu, więc należy go drobno posiekać.
5. Na patelni rozgrzewamy 1-2 łyżki oliwy z oliwek i podsmażamy na niej cebulę i czosnek do momentu aż cebula zmięknie. Następnie dodajemy posiekany poprzednio miąższ cukinii i smażymy kolejne 5 minut.
6. Zestawiamy patelnię z kuchenki i pozostawiamy do lekkiego przestygnięcia. W dalszej kolejności dodajemy pokruszoną fetę, pokruszone drobno orzechy, natkę pietruszki bądź koper oraz rozmącone jajko. Farsz mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem a następnie napełniamy nim cukinie.
7. Cukinie układamy w żaroodpornym naczyniu, skrapiamy oliwą i przykrywamy folią aluminiową. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni przez pół godziny, następnie zdejmujemy folię i zapiekamy dalsze 10-15 minut aż farsz zacznie się rumienić.
Cukinie podajemy na gorąco.
Καλή όρεξη!
Geneza pizzy nie jest aż tak jednoznaczna jak się to przyjęło uważać, gdyż to właśnie starożytni Grecy zaczęli wypiekać ziołowe płaskie chleby posmarowanie oliwą oraz czosnkiem. Mimo iż pizzy raczej nie zaliczamy do kanonu kuchni greckiej to jednak współcześni Grecy tworzą swoje wersję pizzy oparte w największym stopniu na lokalnych warzywach, serach, nie szczędzą też oliwek.
Gigantes Plaki to popularne greckie danie, na które składa się duża fasola zapiekana w pomidorowo-ziołowym sosie. Być może niektórzy z Was podczas swoich wakacji mieli już okazję spróbować tego pysznego i sycącego dania. Jeśli nie to warto przygotować je w domu. Powinno ono przypaść do gustu także wegetarianom, bo warzywa przygotowywane według greckich receptur są pełne smaku i bardzo aromatyczne.
Dziś proponujemy bakłażany duszone z sosie z tym dodatkiem. Zamiast xinochondros można ewentualnie dodać równie popularne trahanas, ale naszym zdaniem wtedy potrawa robi się zbyt mdła i wymaga mocniejszego doprawienia. Według nas Xinochondros pasuje o wiele bardziej do tej potrawy. Zarówno xinochondros jaki i trahanas można oczywiście kupić na Krecie w typowych sklepach spożywczych.
Komentarze
komentarz z
mniam...wygląda pysznie! :) na pewno wypróbuję, uwielbiam kuchnię grecką
komentarz z
I takie jest! Jak zrobisz to napisz jak wyszło :)
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153260737447551