Kreta - aktualności z lipca 2021 r.

Młode Caretta caretta przychodzą na świat

Ci z Was, którzy śledzą naszą stronę regularnie, wiedzą że Kreta to jedna z wysp greckich, na których żółwie morskie Caretta caretta co roku zakładają swoje gniazda. Pierwsze z nich pojawiają się na ogół w maju i czerwcu. W tym czasie wolontariusze współpracujący z organizacją Archelon codziennie patrolują plaże w poszukiwaniu nowych gniazd, a te odnalezione rejestrują i oznaczają. Po 80 dniach inkubacji z jaj złożonych przez dorosłe osobniki wykluwają się młode żółwiki. I ten moment właśnie się rozpoczął. Jak zauważono wczoraj w rejonie Chanii pierwsze młode opuściły gniazdo i powędrowały do morza.

Caretta caretta

Samaria ponownie zamknięta z powodu upałów

Jeśli w najbliższych dniach wybieraliście się na wycieczkę do wąwozu Samaria, to niestety będziecie musieli odłożyć swoje plany. Jak ogłosiło dzisiaj Nadleśnictwo Chania, ze względu na falę upałów szlak prowadzący przez wąwóz będzie zamknięty przez najbliższe trzy dni: w sobotę 31.07.2021, w niedzielę 01.08.2021 oraz w poniedziałek 02.08.2021.

Nadleśnictwo ma podjąć decyzję o ponownym otwarciu lub przedłużeniu zamknięcia szlaku po uwzględnieniu aktualnych danych meteorologicznych. Decyzja ta ma być ogłoszona w lokalnych mediach.

Samaria zamknięta

Gosia,  data_2021-07-30 21:35:52 2021-07-30 21:35:52 Liczba komentarzy: brak

Plaże Agios Pavlos, Alatsogremni i Triopetra

W swoim najnowszym filmie Giannis Psaroudakis pokazuje piękny fragment południowego wybrzeża Krety. Okolice niewielkiej miejscowości Agios Pavlos oraz dwóch plaż (Mikri i Megali) Triopetra jeszcze zaliczane są do miejsc spokojnych, zaś charakterystyczne wydmy Alatsogremni to wręcz oaza spokoju. Obejrzyjcie koniecznie ten film!

Gosia,  data_2021-07-29 20:54:16 2021-07-29 20:54:16 Liczba komentarzy: brak

Kolejna fala upałów w Grecji

W najbliższych dniach Grecja znajdzie się pod wpływem gorących mas powietrza napływających z rejonu północnej Afryki. W niektórych rejonach kraju maksymalna temperatura powietrza wedle przewidywań meteorologów może sięgnąć nawet ponad 43°C. Wskazania takie mogą być obserwowane na kontynencie oraz w południowych rejonach Krety. Niestety nie można liczyć na wytchnienie od wysokich temperatur w nocy, gdyż nawet w tych godzinach słupki rtęci nie spadną najprawdopodobniej poniżej 25-26ºC.

Leżaki na Elafonisi

Piotrek,  data_2021-07-28 19:22:48 2021-07-28 19:22:48 Liczba komentarzy: brak

Ciekawe miejsca dla wielbicieli historii w prefekturze Chania

Dzisiaj przygotowaliśmy drugi odcinek naszego nowego cyklu artykułów, w ramach którego będziemy prezentować najciekawsze naszym zdaniem miejsca znajdujące się w obrębie jednej prefektury. Jako pierwszy pod lupę wzięliśmy rejon Chania, w obrębie którego tydzień temu pokazaliśmy najciekawsze drogi. Dzisiaj zaś wybraliśmy miejsca związane z historią Krety. Oczywiście nasz wybór nie wyczerpuje tego tematu.

Historia Krety to nie tylko wykopaliska pałaców z czasów minojskich. To oczywiście ważna część jej historii, ale należy pamiętać, że wiele śladów przeszłości pozostawili po sobie Wenecjanie i Turcy, którzy przez wiele wieków okupowali Kretę. Na wyspie jest też dużo śladów, które pozostawiła II wojna światowa. Nasz wybór uwzględnia tą różnorodność.

Rejon Chania dla wielbicieli historii

Gosia,  data_2021-07-27 19:55:56 2021-07-27 19:55:56 Liczba komentarzy: brak

Balustrady ochronne w Seitan Limania

Wygląda na to, że władze gminy Chania w końcu na poważnie potraktowali problem nadmiernej ilości wypadków i urazów, jakie przytrafiały się niektórym turystom schodzącym do popularnej plaży Seitan Limania.

Balustrady na Seitan Limania


Stowarzyszenie Właścicieli Hoteli proponuje bilety wstępu na dwie słynne plaże Krety

Niektóre tematy co jakiś czas powracają jak bumerang. Jednym z nich jest ograniczenie ilości turystów na dwóch najbardziej obleganych kreteńskich plażach: Balos i Elafonissi. Nie jest to oczywiście bezzasadny pomysł, bo miejsca te od kilku lat borykają się z silnym zjawiskiem overtourismu. Tym razem wprowadzenie płatnych biletów do tych miejsc zaproponowało Stowarzyszenie Właścicieli Hoteli prefektury Chania. Uznali oni, że w ten sposób będzie możliwe kontrolowanie ilości osób odwiedzających te dwa miejsca.

Płatny wstęp na Balos i Elafonissi?

Zasady podróży promowych w obrębie Grecji

Greckie władze w ostatnich dniach zaktualizowały przepisy dotyczące przemieszczania się promem pomiędzy kontynentalną częścią Grecji a greckimi wyspami oraz pomiędzy samymi wyspami. W zależności od kierunku podróży występują jednak niewielkie różnice w akceptowanych dokumentach. Jeśli zatem planujecie tego typu podróże to poniższe zestawienie będzie dla Was pomocne. Przynajmniej do momentu ponownej zmiany przepisów :)

Promy w porcie Heraklion


Ciekawe drogi w prefekturze Chania

O tym, że Kreta jest dużą wyspą wiedzą pewnie wszyscy. Przyjeżdżając tu pierwszy raz na pewno nie zobaczycie wszystkich ciekawych miejsc, bo odległość dzieląca poszczególne atrakcje jest w niektórych przypadkach spora. Oczywiście są turyści, którzy nie planują powracać w te same miejsca, więc w trakcie jednego pobytu na wyspie chcą zobaczyć tyle ile się da. Tym osobom polecamy nasze artykuły jak Top 12 Krety oraz Top 20 plaż, które w pigułce pokazują najbardziej znane miejsca Krety.

Ale jest też pokaźne grono wielbicieli Krety, którzy połknęli kretobakcyla i wracają na wyspę kolejny raz z zamiarem dokładniejszego poznawania regionu, w którym mają zakwaterowanie.

Ciekawe drogi w rejonie Chania

Dlatego też rozpoczynamy dziś cykl, który można określić jako “ciekawe miejsca w pobliżu…”,  w którym pokażemy Wam tematycznie podzielone interesujące miejsca znajdujące się w każdej prefekturze Krety. Będą to zarówno znane i popularne miejsca, ale pokażemy Wam propozycje mniej typowe, które naszym zdaniem są również ciekawe. Nie sposób oczywiście opisać wszystkiego interesującego na wyspie, dlatego konieczne było przeprowadzenie wstępnej selekcji. Będą to więc nasze subiektywne typy, ale jeśli znacie inne ciekawe miejsca, które chcielibyście polecić innym to po prostu wpiszcie je w komentarzach, oczywiście nawiązując do publikowanej kategorii. W miarę rozrastania się tego tematu pewnie utworzymy na naszej stronie specjalną przestrzeń, w której będzie można łatwo odnaleźć wszystkie artykuły stworzone w obrębie tej serii.

Jako pierwszy temat wybraliśmy ciekawe drogi znajdujące się w całej prefekturze Chania. Aby było łatwiej odnaleźć opisane miejsca opracowaliśmy także googlową mapkę z naniesionymi znacznikami. Drogi, które wybraliśmy do dzisiejszej części to drogi utwardzone. Opisywania tych nieutwardzonych raczej nie przewidujemy (ewentualnie w małej ilości), ponieważ wypożyczając samochody w lokalnych wypożyczalniach dobrze wiecie, że uszkodzenia spowodowane na takich drogach nie podlegają ubezpieczeniu.

Gosia,  data_2021-07-20 20:20:38 2021-07-20 20:20:38 Liczba komentarzy: brak

Turyści z Polski zaskakują Greków

Do tej pory w aktualnie trwającym sezonie Grecję odwiedziło 2,3 mln zagranicznych turystów. Wedle statystyk największą grupę stanowią turyści z Niemiec (412 tys.), za to największą niespodziankę sprawili polscy turyści. Jak się okazuje rynek polski w tym roku jest bardziej prężny niż w 2020. Do tej chwili do Grecji przyjechało 202 tys. Polaków, zaś dla porównania w całym ubiegłym roku łącznie do Grecji przybyło 295 tys. turystów z Polski.

Turyści na Vai

Film z wąwozu Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko Κουρταλιώτικο to jedna z największych atrakcji przyrodniczych prefektury Rethymno. Robi kolosalne wrażenie nie tylko na osobach, które znajdą się tu pierwszy raz. Majestatyczne wysokie zbocza wąwozu sięgają 600 metrów. Przy odrobinie szczęścia można wypatrzeć ogromne dzikie ptaki, które krążą wysoko na niebie. Niestety żadne zdjęcie ani film nie są w stanie oddać majestatu tego wąwozu. Oglądany na żywo dosłownie przytłacza swoimi imponującymi rozmiarami. Kourtaliotiko znany jest także jako wietrzny wąwóz. Przy porządnych podmuchach wiatru ciężko jest wysiąść z samochodu i ustać na nogach.

Na dzisiejszym filmie Giannisa Psaroudakisa zobaczycie ten wąwóz nie tylko z perspektywy drogi, ale także dzięki ujęciom z drona będziecie mogli spojrzeć na niego z góry. Psaroudakis także schodzi na jego dno, gdzie przepływa rzeka Kourtaliotis tworząca w kilku miejscach bardzo charakterystyczne wodospady.

Gosia,  data_2021-07-16 21:18:05 2021-07-16 21:18:05 Liczba komentarzy: brak

Ostre reguły gry w rozrywce i gastronomii

W ostatnich dniach kreteńska branża turystyczna coraz bardziej zaczęła obawiać się o dalsze losy tegorocznego sezonu turystycznego. W ubiegłym tygodniu gwałtownie wzrosła liczba nowych zakażeń na Krecie, ale mocny wzrost nastąpił także w obrębie całego kraju. Jak podano w minioną niedzielę prefektura Rethymno oraz Heraklion znalazły się w pierwszej piątce greckich regionów, gdzie odnotowano największą liczbę przypadków Covid-19 na 100 000 mieszkańców.

Tawerny w Paleochora

Gosia,  data_2021-07-13 11:28:08 2021-07-13 11:28:08 Liczba komentarzy: brak

Mocno wietrzne Plakias

O tym, że Kreta to bardzo wietrzne miejsce pisaliśmy już nie raz na naszej stronie. Wszyscy Ci, którzy są stałymi bywalcami wyspy z pewnością mogą potwierdzić te słowa. Są jednak na Krecie miejsca, które wiatr upodobał sobie w sposób szczególny. Jednym z nich jest z pewnością miejscowość Plakias, która poza doskonałą plażą słynie właśnie z niezwykle silnych wiatrów. Szczególnie dokuczliwe i mocne bywają te wiejące z północy od strony wąwozów Kotsifou oraz Kourtaliotiko.

Na potwierdzenie tej tezy odwołamy się do dzisiejszych danych, jakie zostały zgromadzone przez Ateńskie Narodowe Obserwatorium – meteo.gr. Zgodnie z wynikami obserwacji prowadzonych przez tę instytucję w Plakias odnotowane zostały dziś podmuchy wiatru, którego szybkość sięgała nawet 106 km/h.

Plakias w wietrzną pogodęPlakias w wietrzną pogodę

Gosia i Piotrek,  data_2021-07-10 19:44:07 2021-07-10 19:44:07 Liczba komentarzy: brak

Idylliczne Kali Limenes

Kali Limenes czyli inaczej Piękne Przystanie to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety. Droga prowadząca do Kali Limenes biegnie przez pasmo górskie, więc jest wąska i kręta. Wymagająca uwagi trasa oraz dość odległe położenie powoduje, że w większości przypadków w Kali Limenes jedynymi turystami, których tu można spotkać są Grecy wypoczywający na prowizorycznym biwaku.

Gosia,  data_2021-07-08 20:38:59 2021-07-08 20:38:59 Liczba komentarzy: brak

Pożar w pobliżu palmowego lasu w Preveli

Dzisiejsze media zelektryzowały informacje o pożarze, jaki wczesnym popołudniem pojawił się w rejonie plaży Ammoudi. Jest to miejsce znajdujące się w bliskim sąsiedztwie palmowego lasu rosnącego przy plaży Preveli. Informacja ta natychmiast zmobilizowała duże siły straży pożarnej, która jak dotąd próbuje powstrzymać pożar. Z plaż Preveli i Ammoudi zapobiegawczo ewakuowano kilkadziesiąt osób, które następnie zostały przetransportowane w bezpiecznie miejsce.

Pożar w pobliżu PreveliBeriev-200 w dzisiejszej akcji. Źródło zdjęcia candiadoc.gr

Gosia,  data_2021-07-07 21:12:08 2021-07-07 21:12:08 Liczba komentarzy: brak

Filmowa Chania

Dzisiaj zapraszamy na filmowy półtoragodzinny spacer po pięknej Chanii. Film poprowadzi Was uliczkami tego miasta, zajrzycie w okolice portu Weneckiego, czy Hali Targowej. Ujęcia były kręcone zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Będziecie mogli przypomnieć sobie klimat tego podobno najpiękniejszego miasta Krety. Film jest specjalnie dla tych, którzy nie mogą  w tym czasie być na Krecie. Materiał został nakręcony w jakości 4K, więc najlepiej go włączyć na telewizorze i oglądać racząc się ouzo, retsiną czy jakimkolwiek innym greckim trunkiem :)

Gosia,  data_2021-07-06 20:25:05 2021-07-06 20:25:05 Liczba komentarzy: brak

Spotkanie online w obserwatorium Skinakas

Około 50 km od Heraklionu w masywie gór Idajskich znajduje się obserwatorium astronomiczne Skinakas. Już sama jazda w to miejsce stanowi niezłe wyzwanie dla mniej wprawnych kierowców i wywołuje także dreszcz emocji u pasażerów. Do Skinakas prowadzą bowiem wąskie, górskie, aczkolwiek asfaltowe drogi, miejscami pozbawione zabezpieczeń. Dla osób bardziej zaprawionych w jeździe po takich drogach to okazja do wjechania na sam szczyt góry o wysokości 1750 m, na której znajduje się właśnie obserwatorium Skinakas.

Skinakas

Gosia,  data_2021-07-05 20:21:50 2021-07-05 20:21:50 Liczba komentarzy: brak

Tragedia na szlaku E4

Historia jaką dzisiaj opiszemy budzi nasze emocje. Niestety jest też potwierdzeniem tego, że wychodząc na kreteńskie szlaki latem trzeba być dobrze przygotowanym. Zastanawialiśmy się czy chcemy ją publikować, jednak uznaliśmy że ze względu na trwający sezon, o takich zdarzeniach warto po prostu informować i mieć je w pamięci.

Violet Gigano

Gosia,  data_2021-07-03 19:53:50 2021-07-03 19:53:50 Liczba komentarzy: brak

Malownicze Sisi

Dziś mamy dla Was krótki film pokazujący miejscowość Sisi. Chociaż jest to typowo turystyczna wioska znajdująca się na północnym wybrzeżu Krety to jednak nie można odmówić jej malowniczości. Niewielka zatoczka znajdująca się w tej miejscowości tworzy naturalny port, który jest dobrze chroniony przed wiatrem. Nawet przy wzburzonym morzu można liczyć tu na spokojną wodę. Zatoka ta tworzy swoisty półzamknięty basen. Nie powinno więc dziwić, że miejsce to jest także chętnie wybierane na popołudniowy relaks. Tym bardziej, że pływając w wodach zatoczki można podziwiać zarówno malowniczy port jak i przeciwległy port porośnięty palmami.

Piotrek,  data_2021-07-01 20:45:57 2021-07-01 20:45:57 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera