2021-06-20 20:11:57
Przełom maja i czerwca to czas kiedy żółwie Caretta caretta wychodzą na ląd i zakładają gniazda. W tym roku na Krecie pierwsze gniazdo tych zwierząt zostało zauważone już 25 maja na plaży w rejonie zatoki Messara. Od tego czasu wolontariusze organizacji Archelon zidentyfikowali i oznaczyli 28 gniazd w regionie Rethymno, 24 gniazda w regionie Chania i 21 gniazd w okolicach zatoki Messara. To najczęstsze miejsca na Krecie, w których żółwie zakładają gniazda. W innych regionach wyspy, np. Sitia, takie gniazda pojawiają się sporadycznie.
Specjalna metalowa klatka oznacza gniazdo żółwi Caretta caretta
W tym roku dodatkowo wydarzył się niecodzienny incydent. Podczas porannego patrolu jeden z wolontariuszy znalazł ślady żółwia prowadzące z morza wprost do hotelu znajdującego się na plaży w Rethymno. Wolontariusz podążył więc za tymi śladami i znalazł żółwia w hotelowym basenie. Niestety ten żółw po wyjściu na ląd zgubił drogę bo zapewne zmyliły go hotelowe światła. Zdarza się, że żółwie mylą sztuczne światło ze światłem księżyca odbitym od powierzchni wody.
Jak się domyślacie, osobnik ten został szybko wyłowiony z basenu i przetransportowany na plażę, gdzie został wypuszczony do morza. Ścieżkę jaką pokonał ten żółw, człowiek pokonuje w 6,5 minuty. Jednak dorosły Caretta caretta tę odległość pokonywał przez wiele godzin lawirując między parasolami i leżakami pozostawionymi na plaży. Na szczęście z tej „przygody” żółw wyszedł cało i w dobrej kondycji powrócił do morza.
Niemniej jednak gdy rozpoczyna się tarło żółwi w rejonach, gdzie zakładają one swoje gniazda, obowiązują specjalne zalecenia opracowane przez organizację Archeolon. Zostały one spisane właśnie dlatego aby nie stwarzać takich sytuacji. Caretta caretta są bowiem zagrożone wyginięciem i znajdują się pod ochroną. Wedle szacunków, jakie przestawia Archelon, mniej niż 1 na 1000 żółwi osiągnie wiek rozrodczy. Gdy jednak tak się stanie to samice Caretta caretta wracają na tę samą plażę, na której same przyszły na świat. Dlatego tak istotne jest dbanie aby te zagrożone zwierzęta miały jak najbardziej bezpieczne warunki do zakładania gniazda.
W okresie, kiedy żółwie zaczynają składać jaja, wybrzeże patrolowane jest przez wolontariuszy organizacji Archelon, która aktywnie wspiera ochronę tych zwierząt. Codziennie o godzinie 5 rano wolontariusze wyruszają na te plaże, o których wiadomo, że żółwie dotąd zakładały tam swoje gniazda. Ochotnicy sprawdzają czy pod osłoną nocy na piasku nie pojawiły się nowe ślady świadczące o nocnej obecności żółwi. To właśnie dzięki tej systematycznej pracy dowiadujemy się o nowo założonych gniazdach. Na plażach Krety Archelon rozpoczął swoją działalność w 1990 roku, czyli 7 lat po założeniu tej organizacji.
Każde takie nowo odkryte gniazdo jest szczegółowo opisywane przez wolontariuszy oraz oznaczane w bardzo widoczny sposób, który ułatwia ich monitorowanie. Dodatkowo ostrzega się również turystów i mieszkańców, że przebywając w ich okolicy powinny zachować szczególne środki ostrożności. Działalność człowieka stwarza niestety dodatkowe zagrożenie dla rozwoju żółwików. Dynamiczny rozwój turystyki na greckich wyspach, które są najpopularniejszym obszarem lęgowym, powoduje systematyczne zmniejszanie się liczby gniazd Caretta caretta. Parasole wbijane na plażach, duża liczba leżaków, sztuczne światła po zmroku, hałas, jeżdżenie pojazdami na plażach oraz śmieci pozostawiane przez turystów, powodują powolne wymieranie żółwi. Nawet zwykłe torebki foliowe pływające w morzu żółwiom kojarzą z meduzami będącymi ich przysmakiem, co stanowi dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo. Pracownicy organizacji Archelon, przypominają więc, że wraz z początkiem okresu lęgowego żółwi należy stworzyć im specjalne bezpieczne warunki.
Tak naprawdę żółwie nie stawiają szczególnie wygórowanych wymagań i w okresie lęgowym wystarczy stosować się do kilku zaleceń Archelonu.
Więcej informacji o żółwiach Caretta caretta oraz organizacji Archelon znajdziecie na naszej stronie: Żółwie Caretta caretta na Krecie
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158031992377551