Serwis wymaga plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
Greckie władze w ostatnich dniach zaktualizowały przepisy dotyczące przemieszczania się promem pomiędzy kontynentalną częścią Grecji a greckimi wyspami oraz pomiędzy samymi wyspami. W zależności od kierunku podróży występują jednak niewielkie różnice w akceptowanych dokumentach. Jeśli zatem planujecie tego typu podróże to poniższe zestawienie będzie dla Was pomocne. Przynajmniej do momentu ponownej zmiany przepisów :)
Kwestionariusz Deklaracji Zdrowia
W przypadku podróży promowych między kontynentem a wyspami, wszyscy pasażerowie przed podróżą muszą wypełnić kwestionariusz deklaracji zdrowia (Health Statement Form). Jest on dostępny tutaj: sea.travel.gov.gr zarówno w języku greckim, jak i angielskim. Aby wypełnić ten formularz najpierw należy na powyższej stronie podać swój adres e-mail, na który otrzymacie wiadomość z linkiem. Następnie z poziomu swojej skrzynki mailowej należy potwierdzić otrzymany w wiadomości link. Po tym kroku zostaniecie przeniesieni do formularza, w których trzeba podać dokładne informacje osobowe, dane na temat planowanej podróży i stanie zdrowia. Po wypełnieniu niezbędnych pól tekstowych formularz zostaje przesłany online, ale można go także wydrukować. Potwierdzenie wraz z przydzielonym kodem QR oczywiście także przychodzi na maila. W przypadku gdybyście nie mieli możliwości skorzystania z formularza dostępnego w Internecie, będzie on również dostępny u operatora promu, skąd należy go pobrać i wypełnić przed wejściem na pokład.
Można też skorzystać z udostępnionego ministerialnego PDF-a dostępnego tutaj: www.ynanp.gr
Jednak co istotne tego formularza nie muszą wypełniać pasażerowie przemieszczający się z jednej wyspy na drugą.
Dokumenty potrzebne przy podróży z kontynentu na wyspy
Dorośli mieszkańcy Grecji, a także dorośli turyści zagraniczni, mogą podróżować promem z kontynentu na wyspę tylko wtedy, gdy posiadają jeden z poniższych dokumentów:
Zaświadczenie o szczepieniu potwierdzające, że od pełnego zaszczepienia minęło przynajmniej 14 dni. Dokument ten musi być wydany przez władze publiczne i zawierać oprócz imienia i nazwiska podróżnego, rodzaj podanej szczepionki i liczbę dawek.
Dokument w formie elektronicznej lub drukowanej poświadczający negatywny wynik testu PCR wykonany nie więcej niż 72 godziny przed podróżą. Alternatywą do testu PCR jest negatywny szybki test antygenowy wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed podróżą.
Zaświadczenie wydane przez organ publiczny lub certyfikowane laboratorium potwierdzające przechorowanie COVIDa wystawione 30 dni po pierwszym pozytywnym teście na Covid-19. Zaświadczenie to jest ważne przez 180 dni od daty wydania.
Alternatywnie podróżni mogą przedstawić w formie cyfrowej bądź drukowanej cyfrowy certyfikat COVID UE, który wystawiony jest w każdym z trzech powyższych przypadków.
Zasady podróżowania dla dzieci i młodzieży
Młodzież w wieku od 12 lat (data urodzenia przed 30 czerwca 2009) do 17 lat mogą wsiąść na prom po przedstawieniu dowolnego testu. W ich przypadku akceptowane są także autotesty dostępne w Grecji, które należy wykonać co najmniej 24 godziny przed podróżą.
Dzieci do 12 roku życia (z datą urodzenia po 1 lipca 2009) mogą podróżować bez przedstawiania żadnych testów.
Dokumenty potrzebne przy podróży z wysp na kontynent
W tym przypadku obowiązują takie same dokumenty poświadczające stan zdrowia jak powyżej, ale osoby dorosłe mają do dyspozycji jeszcze jeden rodzaj zaświadczenia. Akceptowany jest bowiem także jeszcze negatywny wynik autotestu, który należy wprowadzić w formularzu deklaracji na platformie https://self-testing.gov.gr/ Przy czym do jego wypełnienia niezbędny jest numer ubezpieczenia społecznego AMKA.
Dokumenty potrzebne przy podróży pomiędzy wyspami
W przypadku podróży promem pomiędzy wyspami należącymi do tej samej grupy regionalnej (np. z Mykonos na Santorini) pasażerowie mają możliwość przedstawienia negatywnego autotestu wykonanego 24 godziny przed podróżą. Negatywny wynik należy wprowadzić na formularzu deklaracji autotestu na platformie https://self-testing.gov.gr/
Oczywiście akceptowane są także negatywne wyniki testu PCR, antygenowego, zaświadczenie o wyzdrowieniu bądź zaszczepieniu.
Jednak w przypadku rejsu pomiędzy wyspami należącymi do różnych grup regionalnych (np. z Santorini na Kretę) autotest jest niedopuszczalny. W tym przypadku trzeba przedstawić negatywne wyniki testów: PCR/antygenowego lub zaświadczenie o wyzdrowieniu bądź zaszczepieniu.
Dodatkowo planując podróż promem należy mieć na uwadze zalecenie Greckiego Ministerstwa Żeglugi, aby pasażerowie stawili się portach co najmniej półtorej godziny przed planowanym czasem rozpoczęcia rejsu aby obsługa portu i załoga miała zapewniony czas na przyjęcie na pokład pasażerów.
Czas na Grecję Ale to chyba nie dotyczy regularnych rejsów promami jak np Blue Star Ferries? Nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji
Christian Arnidis - Moja Grecja Dla wysp dobrze, bo tłumy z wycieczkowców odstraszają turystów, którzy pojechali na wakacje. Nie zostawiają grosza, a robią tłok. Wiele osób rezygnuje z wycieczki na Santorini, bo wyspa jest zapchana przez gości z wielkich wycieczkowców.
gość PiotrWie Nie niestety a na szczęście bo by tłumy były cały rok. My byliśmy na Cykladach od 10 kwietnia do 4 czerwca na koniec maja wyraźnie zaczęło ludzi przybywać. Pojedziemy z powrotem we wrześniu - jako emeryci mamy czas. Tym razem chcemy jechać samochodem - porównanie kosztów samolot+ wypożyczenie samochodu vs dojazd samochodem do miesiąca jest na korzyść pierwszej wersji, potem - już drugiej. (...)
Samolot tanich linii, samochód z greckiej wypożyczalni, kwatery wynajęte od lokalsów, wszelkie wycieczki samodzielnie wymyślone i zorganizowane. Unikamy wszelkiej maści pośredników. Wyjazdy nigdy w sezonie. Nawet nie chodzi o oszczędności, tak nam pasuje. W tawernach za to nie oszczędzamy ani trochę. A w temacie wejściówek do "atrakcji", to bardzo wybiórczo traktuję temat. (...)
Turysta zmieni kierunek, zarobi Turek
Ceny wejściówek mocno podrożały w tym roku, znieśli wiele zniżek (choćby bilet combo w Atenach). Cóż nie każdy zapłaci 10 czy 20 EUR za wejściówkę, która rok temu kosztowala 3-8eur. Różnica mocno odczuwalna, zwłaszcza przy rodzinnym zwiedzaniu.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158085366592551