Zasady podróży promowych w obrębie Grecji

Greckie władze w ostatnich dniach zaktualizowały przepisy dotyczące przemieszczania się promem pomiędzy kontynentalną częścią Grecji a greckimi wyspami oraz pomiędzy samymi wyspami. W zależności od kierunku podróży występują jednak niewielkie różnice w akceptowanych dokumentach. Jeśli zatem planujecie tego typu podróże to poniższe zestawienie będzie dla Was pomocne. Przynajmniej do momentu ponownej zmiany przepisów :)

Promy w porcie Heraklion

Kwestionariusz Deklaracji Zdrowia

W przypadku podróży promowych między kontynentem a wyspami, wszyscy pasażerowie przed podróżą muszą wypełnić kwestionariusz deklaracji zdrowia (Health Statement Form). Jest on dostępny tutaj:  sea.travel.gov.gr zarówno w języku greckim, jak i angielskim.
Aby wypełnić ten formularz najpierw należy na powyższej stronie podać swój adres e-mail, na który otrzymacie wiadomość z linkiem. Następnie z poziomu swojej skrzynki mailowej należy potwierdzić otrzymany w wiadomości link. Po tym kroku zostaniecie przeniesieni do formularza, w których trzeba podać dokładne informacje osobowe, dane na temat planowanej podróży i stanie zdrowia. Po wypełnieniu niezbędnych pól tekstowych formularz zostaje przesłany online, ale można go także wydrukować. Potwierdzenie wraz z przydzielonym kodem QR oczywiście także przychodzi na maila. W przypadku gdybyście nie mieli możliwości skorzystania z formularza dostępnego w Internecie, będzie on również dostępny u operatora promu, skąd należy go pobrać i wypełnić przed wejściem na pokład.

Można też skorzystać z udostępnionego ministerialnego PDF-a dostępnego tutaj: www.ynanp.gr

Jednak co istotne tego formularza nie muszą wypełniać pasażerowie przemieszczający się z jednej wyspy na drugą.

Dokumenty potrzebne przy podróży z kontynentu na wyspy

Dorośli mieszkańcy Grecji, a także dorośli turyści zagraniczni, mogą podróżować promem z kontynentu na wyspę tylko wtedy, gdy posiadają jeden z poniższych dokumentów:

Zasady podróżowania dla dzieci i młodzieży

Dokumenty potrzebne przy podróży z wysp na kontynent

W tym przypadku obowiązują takie same dokumenty poświadczające stan zdrowia jak powyżej, ale osoby dorosłe mają do dyspozycji jeszcze jeden rodzaj zaświadczenia. Akceptowany jest bowiem także jeszcze negatywny wynik autotestu, który należy wprowadzić w formularzu deklaracji na platformie https://self-testing.gov.gr/ Przy czym do jego wypełnienia niezbędny jest numer ubezpieczenia społecznego AMKA.

Dokumenty potrzebne przy podróży pomiędzy wyspami

W przypadku podróży promem pomiędzy wyspami należącymi do tej samej grupy regionalnej (np. z Mykonos na Santorini) pasażerowie mają możliwość przedstawienia negatywnego autotestu wykonanego 24 godziny przed podróżą. Negatywny wynik należy wprowadzić na formularzu deklaracji autotestu na platformie https://self-testing.gov.gr/

Oczywiście akceptowane są także negatywne wyniki testu PCR, antygenowego, zaświadczenie o wyzdrowieniu bądź zaszczepieniu.

Jednak w przypadku rejsu pomiędzy wyspami należącymi do różnych grup regionalnych (np. z Santorini na Kretę) autotest jest niedopuszczalny. W tym przypadku trzeba przedstawić negatywne wyniki testów: PCR/antygenowego lub zaświadczenie o wyzdrowieniu bądź zaszczepieniu.

Dodatkowo planując podróż promem należy mieć na uwadze zalecenie Greckiego Ministerstwa Żeglugi, aby pasażerowie stawili się portach co najmniej półtorej godziny przed planowanym czasem rozpoczęcia rejsu aby obsługa portu i załoga miała zapewniony czas na przyjęcie na pokład pasażerów.

Gosia,  data_2021-07-21 20:21:02 2021-07-21 20:21:02
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158085366592551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Przy takich ruchawkach pogodowych trzeba się cieszyć z tej turystyki, która była w maju. Ciekawe, ilu turystów ten maj wystraszy w czerwcu
Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera