Booking.com

Rejon Rethymno - ciekawe miejsca dla wielbicieli historii

Dzisiaj startujemy z prezentacją drugiej serii naszych tematycznych miniprzewodników po prefekturach Krety. Tym razem pod lupę bierzemy region Rethymno, w którym na początek przyjrzymy się miejscom związanym z historią Krety. Niewiele tu starożytnych odkryć, natomiast wiele śladów historii pozostawili Wenecjanie i Turcy, w rękach których wyspa znajdowała się kilkaset lat.

Rejon Rethymno dla wielbicieli historii

Opisane poniżej miejsca zaznaczyliśmy także na mapie google, dzięki czemu łatwiej będzie je odnaleźć.

Cmentarz minojski w Armeni

W cieniu gajów oliwnych i dębów skryte są wejścia do około 200 grobowców, których pochodzenie określono na 1300/50 r. p.n.e. Archeologów, którzy odkrywali ten cmentarz najbardziej zaskoczyło to, że groby były bardzo dobrze zachowane i co najważniejsze, nie zostały wcześniej splądrowane. Znaleziono tu około 500 szkieletów, co okazało się bardzo cenne, gdyż na ich podstawie można było dowiedzieć się więcej o ludziach żyjących w czasach minojskich, ich codziennej diecie oraz stanie zdrowia.

Armeni - cmentarz minojski

Archea Eleftherna wykopaliska

Starożytna Eleftherna to najważniejsze stanowisko archeologiczne na terenie prefektury Rethymno. Pierwsze zorganizowane wykopaliska rozpoczęły się tu dopiero w 1985 roku. To zamieszkałe do czasów średniowiecza miasto-państwo założyli Dorowie około IX w. p.n.e. Strategiczne położenie pozwoliło na kontrolę krzyżujących się tu dróg handlowych łączących Kydonię, Knossos oraz górę Ida. O ważności Eleftherna świadczy też to, że bito tu własne monety z podobiznami Artemidy i Apollona. Współcześnie o znaczeniu tych wykopalisk świadczy też to, że w okolicy tego stanowiska powstało muzeum archeologiczne prezentujące artefakty odnalezione w tym obszarze. Niestety w tej chwili nie mamy informacji czy te wykopaliska są już udostępnione do zwiedzania (prawdopodobnie nie). Jednak jeśli ktoś jest wielbicielem archeologii i mimo to chciałby choćby zerknąć na te pozostałości Eleftherny to prawdopodobnie pozostaje popatrzenie przez ogrodzenie.

Eleftherna

W pobliżu głównych wykopalisk znajdują się też pozostałości akweduktu oraz dwie cysterny do gromadzenia wody o wymiarach pływackich basenów.

Eleftherna - akwedukt

Stanowisko Orthi Petra

W miejscu tym znajdowała się nekropolia starożytnej Eleftherny, która stała się prawdziwą skarbnicą artefaktów z tamtego okresu. W 2010 roku archeolodzy dokonali jednego z najważniejszych odkryć, gdy odnaleźli nieograbiony grobowiec z 700 roku p.n.e. Spoczywały w nim kości młodej pary, będącej prawdopodobnie rodzeństwem. Para ta była przykryta 3 tysiącami złotych arkuszy o różnych kształtach.

Orthi Petra

Muzeum Archeologiczne w Eleftherna

To co stanowi o wyjątkowości tego muzeum to przede wszystkim znaleziska pochodzące spoza okresu kultury minojskiej, odkryte na terenie antycznej Eleftherny, będącej jednym z najważniejszych miast starożytnej Krety. Oznacza to, że odwiedzający to miejsce mogą spojrzeć i poznać pozostałości pochodzące od zarania cywilizacji greckiej opisywanej przez Homera. Jak mówią pracownicy muzeum oraz greckiego ministerstwa kultury jest to unikat na skalę światową. Niestety wewnątrz muzeum nadal nie można robić zdjęć.

Muzeum Archeologiczne w Eleftherna

Muzeum Wojskowe w Chromanostiri

Na obrzeżach miejscowości Chromanostiri znajduje się niewielkie muzeum wojskowe, które ulokowane zostało w pięknej weneckiej willi zwanej również Villa Claudio.

Przed wejściem do muzeum znajdziecie całkiem pokaźny zbiór pojazdów wojskowych oraz sprzętu artyleryjskiego, zaś we wnętrzach willi wystawiana jest duża liczba różnego rodzaju przedmiotów powiązanych bezpośrednio z armią grecką, historią kreteńskich powstań oraz z walkami toczącymi się na Krecie w czasie II wojny światowej.

Muzeum Wojskowe w Chromanostiri

Fortezza w Rethymno

Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli nie tylko dla miasta Rethymno, ale i dla całej Krety. Jej budowę ukończono w 1590 roku, zaś w konstrukcji zastosowano mury o grubości 1,7 metra. Na jej terenie znajdowała się między innymi katedra pod wezwaniem św. Mikołaja, która po przejęciu władzy przez Turków została zamieniona na meczet Ibrahima Hana. Ponadto ulokowany był tu pałac biskupi, składy prowiantu, prochownia, arsenał, koszaru dla garnizonu oraz szpital.

Fortezza w Rethymno

Jaskinia Melidoni

Jaskinię Melidoni zakwalifikowaliśmy do miejsc związanych z historią Krety, ponieważ mimo swojej pięknej szaty naciekowej, jest ona kojarzona przede wszystkim z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się tu w 1824 roku. Melidoni stała się miejscem schronienia dla prawie 370 mieszkańców wioski Melidoni, głównie kobiet i dzieci uciekających przed wojskami osmańskimi. Gdy tureccy przywódcy nie potrafili zmusić Kreteńczyków do wyjścia z jaskini, rozpalili w jej głównym wejściu wielkie ognisko i zawalili pozostałe wyjścia, odcinając tym ludziom drogę ucieczki. Zdeterminowani uciekinierzy udusili się we wnętrzu jaskini. Dziś w centralnej części jaskini znajduje się pomnik upamiętniający ofiary tych tragicznych wydarzeń, które do dnia dzisiejszego są wciąż żywo wspominane przez Kreteńczyków.

Jaskinia Melidoni

Port wenecki i egipska latarnia morska w Rethymno

Stary wenecki port oraz latarnia morska stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Rethymno i są obowiązkowym punktem do odwiedzenia w tym mieście. Mimo że port istniał już wcześniej to jednak Wenecjanie doprowadzili do rozkwitu działalności. Latarnia w obecnej postaci została zbudowana podczas krótkotrwałej okupacji Krety przez Egipcjan w latach trzydziestych XIX wieku.

Port Wenecki i egipska latarnia morska w Rethymno

Muzeum Archeologiczne w Rethymno

Jest to niewielkie muzeum, które prezentuje znaleziska z różnych epok historycznych, jakie wykopano w okolicach Rethymno. Polecamy ale przede wszystkim wielbicielom historii i wszelakich wykopalisk. Jako ciekawostkę dodamy, że można tu oglądać interesujące sarkofagi oraz inne artefakty pochodzące z minojskiego cmentarza w Armeni, zaś samo muzeum mieści się w budynku dawnego więzienia.

Muzeum Archeologiczne w Rethymno

Moni Arkadiou

Mimo, że jest to klasztor to ze względu na silne powiązania z historią Krety umieszczamy go także na naszej liście ciekawych obiektów historycznych. Tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w tym klasztorze w 1866 roku sprawiły, że ma on szczególne znaczenie dla wszystkich mieszkańców Krety. Moni Arkadiou jest dla Kreteńczyków synonimem walki o wolność i wyrazem buntu wobec tureckiej okupacji. Kreteńscy powstańcy by uniknąć poddania się wojskom osmańskim, które atakowały klasztor, podpalili beczki z prochem doprowadzając do wielkiej eksplozji. W jej wyniku zginęła większość zgromadzonych w klasztorze osób.

Moni Arkadiou

Muzeum Muzeum Historii oraz Sztuki Ludowej w Rethymno

Jeśli chcielibyście zobaczyć jak dawniej wyglądało codzienne życie mieszkańców Krety to obowiązkowo musicie odwiedzić Muzeum Historii oraz Sztuki Ludowej w centrum Starego Miasta w Rethymno. Ekspozycja zgromadzona w kilku salach wystawowych, w odróżnieniu od tych prezentowanych w muzeach archeologicznych, skupia się w większości przypadków na obiektach pochodzących z relatywnie bliskiej przeszłości. Zazwyczaj są to rzeczy, które znajdowały się w codziennym otoczeniu i były używane Kreteńczyków żyjących na przełomie XVIII i XIX wieku.

Muzeum Historii i Sztuki Ludowej w Rethymno

Meczet Neratze

Piękny meczet, który jest świadectwem burzliwej historii miasta Rethymno znany jest również jako Gazi Hussein. Niestety obiekt ten jest zamknięty do swobodnego zwiedzania, jednak mimo to przy okazji wizyty w mieście warto to miejsce odszukać. Kto wie, może Wam się poszczęści i zajrzycie do środka. Początkowo był to wenecki kościół pod wezwaniem Świętej Marii, później stał się klasztorem augustianów. Kiedy w 1657 roku Turcy zajęli miasto, ich przywódca Gazi Hussein Pasza, zamienił klasztor w meczet. W 1925 roku meczet został ponownie przekształcony w chrześcijański kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja, ale nigdy nie funkcjonował jako kościół. Współcześnie meczet pełni rolę szkoły muzycznej i sali koncertowej, zatem jeśli uda się Wam tu zajrzeć to w środku nie zobaczycie niczego oprócz sceny oraz krzeseł.

Meczet Neratzes

Meczet Kara Musa Paşa w Rethymno

Ten meczet to kolejna pamiątka po panowaniu osmańskim na Krecie. Mimo, że miejsce to jest zamknięte i nieco zaniedbane to warto uwzględnić je na trasie zwiedzania Rethymno, ze względu na unikalne połączenie architektury weneckiej i osmańskiej. Przed przejęciem przez Turków władzy w Rethymno, znajdował się tu klasztor św. Barbary. Po upadku miasta Turcy przekształcili go w meczet, dobudowali kopuły oraz minaret. Meczet ten nazwano na cześć tureckiego admirała wojsk okupujących Rethymnon w 1646 roku. Na dziedzińcu meczetu znajdują się nagrobki, na zewnątrz zaś fontanna, która służyła muzułmanom do obmywania się przed wejściem do środka oraz pozostałym mieszkańcom miasta do pobierania wody.

meczet Kasa Musa Pasa

Fontanna Rimondi w Rethymno

W dawnych czasach miejskie fontanny powstawały w odpowiedzi na problem zaopatrzenia miast w wodę pitną. Nie inaczej było w Rethymno, gdzie do dzisiejszych czasów zachowało się kilka fontann osmańskich oraz jedna zbudowana za czasów panowania Wenecjan na Krecie. Wówczas była ważną częścią systemu zaopatrującego mieszkańców miasta w świeżą wodę. Dziś stanowi piękny ślad po zawiłej historii tego miasta.

Rimondi

Jaskinia Idi

Jaskinia ta ma przede wszystkim znaczenie historyczne. W dawnych czasach jednym z największych sanktuariów na Krecie. Przez kilka tysięcy lat począwszy od 4000 p.n.e. aż do pierwszego wieku naszej ery była miejscem kultu Zeusa - najważniejszego boga w starożytnej Grecji. O randze tego miejsca niech świadczy to, że nawet Minos, legendarny król Krety, regularnie co dziewięć lat pielgrzymował do sanktuarium Idi, by modlić się o przychylność Zeusa. Jaskinia ta jest uznawana w mitologii za miejsce narodzin Zeusa. Ogromną ilość antycznych artefaktów tu odnalezionych wystawia obecnie Muzeum Archeologiczne w Heraklionie.

Jaskinia Ida

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158183443097551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Ciekawe plaże w prefekturze Rethymno

Ciekawe plaże w prefekturze Rethymno

Dzisiaj mamy dla Was kolejną część naszej serii najciekawszych miejsc z prefektury Rethymno. Tym razem przyjrzymy się plażom znajdującym się w tym rejonie Krety. Nie ma tu aż tak spektakularnych miejsc, jakie znajdują się w rejonie Chania. Duża część plaż tej prefektury to miejsca całkiem zwyczajne, chociaż nie brakuje też tych pięknych. Poniższa lista jak zawsze jest naszym subiektywnym wyborem i na dodatek nie wyczerpuje tematu ciekawych plaż w tej prefekturze. Zostawiamy Wam przestrzeń na własne odkrycia.

Rejon Rethymno - ciekawe drogi

Rejon Rethymno - ciekawe drogi

W prefekturze Rethymno znajduje się wiele ciekawie położonych dróg, którymi warto się przejechać, jeśli oczywiście w Waszych planach jest wypożyczenie samochodu podczas wakacji. Niestety ostatnio wycieczki samochodowe stały się dość drogą formą zwiedzania Krety. Koszty wypożyczenia samochodów poszybowały w górę, a jednocześnie spadła dostępność niewielkich aut, które są najtańsze (co nie oznacza, że są tanie). Jeśli jednak nie zważając na koszty wypożyczenia auta i kosmiczne ceny benzyny zdecydujecie się na zwiedzanie wyspy samochodem to możemy Wam podsunąć kilka ciekawych dróg znajdujących się w tej części Krety.

Rejon Rethymno - najciekawsze klasztory

Rejon Rethymno - najciekawsze klasztory

W regionie prefektury Rethymno znajduje się kilka najbardziej znanych i najważniejszych klasztorów Krety, które warto uwzględnić podczas swoich wędrówek po wyspie. Oczywiście tych mniej znanych kapliczek i kościółków jest bez liku, ale do nich warto zaglądać po prostu przy okazji, gdy wpadnie Wam w oko coś ciekawego. Trzeba się tylko dobrze rozglądać bo potrafią się one znajdować się w zaskakujących miejscach.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość maniek: Właśnie dziś rano wróciłem... Pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się że 2 godziny na odprawę w normalnym trybie może nie wystarczyć. Totalny chaos i jeden wielki tłum  zamiast jakiś uporządkowanych kolejek. Dziunie siedzące za szybami niezainteresowane niczym poza sobą i plotkowaniem między saobą.  4 bramki na 2 wyloty do Poznania ok. (...)
gość dodekanezowiec: Na Majorce czesto za dziecko 8-10 letnie mniej więcej liczą prawie jak za dorosłego. Po drugie, Turcja Egejska prawie tak droga jak Kreta. 
gość PiotrWie : No przecież wszystkim wzrastają dochody więc mają z czego.
gość Grecja: Masakra, wszystko coraz droższe, ceny samochodów do wynajęcia na greckich wyspach też sporo podrożały, paliwo również drogie. To teraz jeszcze podatki w górę,  nic tylko płakać i płacić. 
Gosia | crete.pl : Tak, niestety wiemy o tym. Planujemy artykuł o tej podwyżce.
gość Ceny: Wakacje w Grecji od 2024 roku będą droższe. Winne temu są wyższe podatki za pobyt w hotelu. Opłaty szczególnie mocno zabolą gości, którzy wybiorą nocleg w 5-gwiazdkowym obiekcie. Dlaczego władze podjęły decyzję o zwiększeniu opłat dla turystów? Odpowiedź na to pytanie związana jest z kataklizmami, które nawiedziły Grecję w tym sezonie. (...)
gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
gość PiotrWie : Przez długi czas nie było żadnych linek ani znaków. Po serii mniej lub bardziej niebezpiecznych wypadków ktoś powiesił linki. Zamiast krytykować trzeba było napisać zgodnie z prawdą że wreszcie powiesili linki i szlak przestał być niebezpieczny.
https://pomagam.pl/drogadosamodzielnosci
i was there during august .... good value for your holyday money !
gość PiotrWie : Teraz jesteśmy na Siros, w następny wtorek płyniemy na Serifos. Do chodzenia polecam Sifnos, do chodzenia i kąpieli Donoussę i Kimolos, MacOS też nam się podobała - trochę więcej ludzi, ale plaże ładne i jest gdzie pochodzić - tylko trochę słabo znakowane trasy. Miłość też ma ładne plaże - ale trasy do chodzenia praktycznie nie istnieją. (...)
Nawet gdyby chciał na gapę , kimkolwiek by był , tak nie postępuje człowiek , tylko bestia
Gosia | crete.pl : Piotrze, która wyspa tym razem? Co polecasz z Cyklad?
gość PiotrWie: My właśnie jesteśmy trzeci raz , ponownie na Cykladach i znowu ponad trzy tygodnie
gość dodekanezowiec: Hiszpania droga (za dziecko dużo sobie życzą), Riwiera Turecka tańsza ale nie tak ładna jak Turcja Egejska (ta ostatnia nie jest juz tańsza od Grecji), do Egiptu czy Albanii nie ciągnie, Włochy drogie i hotele na odludziach.  
gość Patrycja: Weszliśmy i zeszliśmy z 5 letni dzieckiem bez żadnych problemów. Trzeba iść powoli i rozważnie. Są linki, których można się trzymać. Takie negatywne komentarze odstraszają turystów - może i dobrze, bo jest ich tam mało. Miejsce cudowne! Trzeba tam być i nie bać się zejścia. Polecam 
Grecja najlepsza
DZIKUSY… wystarczy popatrzec jak żyją .. syf brud i zacofanie.
Jaka dziwna sprawa? Pasażer na gapę w wbiega na zamykająca się furtę rufową. Nie wiadomo kim jest. Może uchodźca, może terrorysta, może spóźnialski. Marynarze bronią się przed intruzem. Intruz robi to na własną odpowiedzialność. Na własne życzenie umiera. Tyle.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera