Μονή Αρκαδίου |  ...
Droga do plaży Skinaria ||  ...
Fortress Koules - one of the  ...
Dziki krajobraz wybrzeża w  ...
W środku lasu palmowego -  ...

Kreta - najnowsze wiadomości

110. rocznica unii Krety z Grecją

110 lat temu 1 grudnia 1913 roku ostatecznie przypieczętowano zawarcie unii między Kretą i Grecją, które zakończyło panowanie obcych mocarstw na wyspie. Dzisiejsza rocznica to jeden z najważniejszych momentów w historii Krety, bowiem zawarcie unii definitywnie zamknęło epokę wielowiekowej walki Kreteńczyków o wolność.

Z tej okazji dzisiaj rano rozpoczęto uroczystości państwowe w Chanii, których pierwszym punktem była msza w Katedrze Metropolitalnej w Chanii. Później tradycyjnie ubrani Kreteńczycy w asyście przedstawicieli instytucji, wojska i obywateli przenieśli grecką flagę przez Port Wenecji do twierdzy Firkas, gdzie została wciągnięta na maszt.

Spiros Kayales - jeden z bohaterów, którego czyny przybliżyły zjednoczenie Krety z GrecjąSpiros Kayales - jeden z bohaterów, którego czyny przybliżyły zjednoczenie Krety z Grecją

Gosia,  data_2023-12-01 20:59:14 2023-12-01 20:59:14
facebook11
Liczba komentarzy: brak

Wybrzeże cappuccino na Krecie

Niecodzienne zjawisko zwane „wybrzeżem cappuccino” pojawiło się dzisiaj na plażach południowej Krety. Między innymi plaże w MataliKommos pokryły się charakterystyczną pianą przypominającą tę jaka wytwarza się podczas przyrządzania kawy cappuccino. Zresztą właśnie nazwa tego napoju była źródłem na zwięzłe określenie tego osobliwego zjawiska.

cappuccino na KrecieŹródło zdjęcia: https://creta24.gr/

Gosia,  data_2023-11-27 20:08:35 2023-11-27 20:08:35
facebook36
Liczba komentarzy: 4
Booking.com

Światowy Dzień Drzewka Oliwnego

Dzisiaj, czyli 26 listopada, wypada Światowy Dzień Drzewa Oliwnego. Roślina ta stanowi stały element kreteńskiego krajobrazu, a same gaje oliwne można spotkać prawie na całej wyspie. Typowe dla Krety jest to, że oprócz drzewek młodych i tych w średnim wieku, spotkać można także wiele drzew, których wiek oceniany jest na kilka tysięcy lat. Ciekawe, że pomimo sędziwego wieku większość z nich nadal rodzi owoce.

Gaj oliwny na KrecieGaj oliwny na Krecie

Gosia,  data_2023-11-26 19:59:05 2023-11-26 19:59:05
facebook259
Liczba komentarzy: 5

Skalne osuwisko po ulewie

Dzisiejsza silna ulewa, która miała miejsce w rejonie środkowej części południa Krety, spowodowała skalne osuwisko. Na drogę pomiędzy Agios Kyrillos i Geros Kampos w kierunku Lendas w gminie Gortyna, spadły kamienie. Siła spadających głazów była tak duża, że nie pomogło nawet zabezpieczenie stromego zbocza metalową siatką ochroną.  Skalne odłamki wydostały się poza siatkę i przedostały na jezdnię, tym samym utrudniając przejazd na tym odcinku. Po tym zdarzeniu konieczne będzie naprawienie siatki zabezpieczającej aby w przyszłości zmniejszyć ryzyko podobnego zdarzenia.

Gosia,  data_2023-11-23 20:40:14 2023-11-23 20:40:14
facebook10
Liczba komentarzy: brak

Spinalonga - rozpoczynają się prace elektryfikacyjne

To naprawdę elektryzująca wiadomość … . Burmistrz Agios Nikoloas przekazał dzisiaj informacje o rychłym rozpoczęciu prac nad elektryfikacją Spinalongi. Aby podłączyć wyspę do ogólnej sieci elektrycznej ma zostać położony podwodny kabel pomiędzy Spinalongą a miejscowością Plaka. Wstępne przygotowania prace mają rozpocząć się już w tym tygodniu. Harmonogram prac zakłada, że ułożenie kabla ma zostać zakończone do końca stycznia 2024 roku.

Spinalonga

Gosia,  data_2023-11-20 19:23:15 2023-11-20 19:23:15
facebook9
Liczba komentarzy: 4

Symboliczny początek zimy na Krecie

Jeszcze niedawno pisaliśmy o 30-stopniowych upałach, jakie pod koniec października panowały na Krecie. Dzisiaj dla odmiany niewielkie przyprószenie śniegiem najwyższego szczytu Krety – Psiloritis – okrzyknięto symbolicznym początkiem zimy. Ilość śniegu jest na razie niewielka i oczywiście występuje wyłącznie w najwyższych partiach masywu, który w najwyższym punkcie liczy 2456 m n.p.m. W niższych rejonach wyspy zimy na razie nic nie zapowiada, a temperatury są bardzo przyjemne i w dzień przekraczają 20 stopni. Dla mieszkańców wyspy biały Psiloritis to również sygnał, że pora zacząć odliczanie do świąt.

Biały PsiloritisŹródło zdjęcia: flashnews.gr

Gosia,  data_2023-11-19 19:51:06 2023-11-19 19:51:06
facebook102
Liczba komentarzy: 5

Plac Eleftherias w Heraklionie do remontu

Plac Eleftherias to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w Heraklionie. Położony na obrzeżach starego miasta i w bliskim sąsiedztwie Muzeum Archeologicznego stanowi doskonały punkt, z którego można rozpocząć zwiedzanie stolicy Krety. Niestety od przeszło 25 lat, czyli od ostatniego przeprowadzanego tu remontu, plac nie był w żaden sposób modernizowany, a jego obecny stan trzeba uznać za delikatnie ujmując mocno dyskusyjny. Wygląda jednak na to, że na przestrzeni najbliższych lat miejsce to gruntownie odmieni swój wizerunek. Wszystko za sprawą rozpoczynającego się właśnie remontu.

Plac Eleftherias w Heraklionie

Piotrek,  data_2023-11-18 20:24:00 2023-11-18 20:24:00
facebook11
Liczba komentarzy: brak

Dzień baklavy

Baklava to jeden z najsłynniejszych i zarazem najsłodszych deserów znanym nie tylko w Grecji, ale i w Turcji, Bułgarii oraz innych krajach bałkańskich. Jeśli byliście na wakacjach, w tych krajach to pewnie mieliście okazję do jej spróbowania. Baklava jest na tyle popularna, że ustanowiono nawet jej święto, które obchodzimy właśnie dzisiaj, czyli 17 listopada. Ta kaloryczna bomba przygotowywana jest z ciasta filo, mieszanki orzechów i słodkiego syropu na bazie miodu. Jeśli nie obawiacie się kulinarnych wyzwań to możecie pokusić się o przygotowanie tego słodkiego przysmaku w domu. Przepis znajdziecie po kliknięciu w ten link.
Baklava
Gosia,  data_2023-11-17 20:38:14 2023-11-17 20:38:14 Liczba komentarzy: brak
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Serio?
Uwielbiam oliwki i oliwę z nich
Kreta z Sołtysową: Wczoraj w Falasarna
Bardzo ładnie
Patrząc okiem turysty nie podoba mi się ten plan.To miejsce historyczne i w takim klimacie powinno zostać. Napewno są powody dla których prąd jest tam potrzebny .Nie wyobrażam sobie jednak ,,podświetlonej,,Spinalongi tak jak Akropol w Atenach.
Ładnie to wygląda
Włączajcie ogrzewanie?
Det ved vi godt
To że nie otworzą w ciągu 2 lat było oczywiste, ale to że odkopano archeolo dopiero przedłuży remont Agory. Poczekamy
A nie mówiłam
Opiszę Wam jak to wygląda w mojej wiosce(zachodnia część Krety). Groby rodzinne są wykupione na własność(nie płacimy rocznego,,czynszu"). Kości w skrzyneczkach pozostają w grobie. Na Krecie pochówek jest inny niż w pozostałej części Grecji, groby są obudowane, mają cementowe ściany, na dnie jest ziemia. Trumna w grobie nie jest przykrywana wiekiem, bo nie jest zasypywana ziemią, tylko zakryta betonowymi płytami.
Pięknie tam
Χρόνια πολλά Ελλάδα
Czyli zmiany klimatu to nie jakaś fikcja, tylko smutna rzeczywistość
Fajnie jest korzystać tak długo z pogody. Sezon się wydłuża. No ale podstawą do życia czyli woda znika w coraz szybszym tempie. Co nas czeka za 10-20 lat?
Ale kraść nie ładnie. Nieraz jedyne utrzymanie ludzi, którzy ją produkują
Przywiozłem jak zawsze. Najlepsza
Z moich rozmów z producentami wynika (a współpracuje z ponad 30 z Grecji) najbardziej podrożeje ( i podrożała ) oliwa kulinarna od dużych masowych producentów. Mniejsi , mający swoje własne plantacje i produkujący wyłącznie oliwę "single estate" klasy premium pod swoją marką nie zwiększają drastycznie cen. (...)
Tak, ceny poszybowały w górę. To są ceny, które obecnie dostaje rolnik za oliwę z zeszłorocznych zbiorów, bo na nowe zbiory jeszcze trochę poczekamy. Pamiętajcie, że rolnik jest najniższym szczeblem w tej drabinie zanim oliwa trafia w wasze ręce.
Zo lekker
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera