Błękitne Flagi na Krecie w 2017 roku

W poniedziałek 15 maja w Atenach ogłoszona została lista miejsc wyróżnionych Błękitną Flagą. Łącznie w 2017 roku Błękitna Flaga będzie powiewać na plażach i marinach w 47 krajach. W tym roku Grecja z liczbą 486 plaż oraz 12 marin znalazła się na drugim miejscu wśród wszystkich krajów uczestniczących w tym programie. Oznacza to awans z ubiegłorocznej trzeciej pozycji w tym rankingu. Jak zauważyło Greckie Towarzystwo Ochrony Przyrody jest to równoznaczne z tym, że 25% nowo odznaczonych plaż znajduje się właśnie w Grecji. Pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu, podobnie jak w latach ubiegłych, zajęła Hiszpania.

Blue Flag 2017

Koniecznie trzeba zauważyć, że w tym roku liczba greckich plaż wyróżnionych Błękitną Flagą jest większa aż o 59 obiektów (56 plaż i 3 przystanie) w stosunku do ubiegłego roku. Nie powinno też ujść uwadze to, że blisko 1/4 nagrodzonych greckich plaż ulokowanych jest na Krecie. Ich liczba wzrosła o 10 lokalizacji w porównaniu do roku ubiegłego.

Błękitna Flaga jest ważnym wyróżnieniem i oznaką jakości plaży, o które warto zabiegać. Na miejsca takie chętniej spoglądają także biura podróży, które wysyłają swoich klientów do hoteli zlokalizowanych właśnie w pobliżu takich plaż. Warto pamiętać, że chociaż wyróżnienie to jest przyznawane na cały rok, to jednak w razie drastycznego pogorszenia jakości wody lub nieprzestrzegania wytycznych programu miejsce może stracić prawo do posługiwania się symbolem błękitnej flagi. Dodatkową karą może być również brak możliwości ubiegania się o to wyróżnienie w następnym roku. Dwa lata temu taki los spotkał właśnie chanijską plażę Nea Chora.

30-lecie programu 

Wyróżnienia przyznawane są od 1987 roku tym plażom i marinom, które spełniają rygorystyczne wymagania i kryteria. W 2017 roku, który został mianowany przez UNWTO Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonej Turystyki dla Rozwoju, Błękitna Flaga świętuje 30-tą rocznicę.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Błękitna Flaga stała się najbardziej rozpoznawalnym i popularnym międzynarodowym symbolem wysokiej jakości plaż i marin na świecie. Jednolity standard tego wyróżnienia został opracowany w 2001 roku przez Fundację na Rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE). W Grecji Błękitna Flaga przyznawana jest przez organizację Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης (Greckie Towarzystwo Ochrony Przyrody - EEPF).

Blue Flag

Narodziny idei

Warto przypomnieć, że historia tego wyróżnienia sięga 1985 roku, kiedy to we Francji narodził się pomysł wyróżniania nadmorskich gmin odznaczających się jakością wody.
Dwa lata później w 1987 roku idea ta wystartowała już jako oficjalny europejski program znany pod nazwą Blue Flag. Początkowo przyznawane odznaczenia miały stać się zachętą dla zarządców kąpielisk, aby spełniali założenia dyrektywy Rady Europejskiej dotyczącej zmniejszenia zanieczyszczeń wody w kąpieliskach oraz jej ochrony przed dalszym zanieczyszczeniem (Dyrektywa Rady 76/160/EEC z dnia 8 grudnia 1975 r.).

W ciągu kilkunastu kolejnych lat prosta i czytelna koncepcja oznaczania najlepszych plaż i marin została pozytywnie przyjęta także przez turystów w Unii Europejskiej. Rozpoczęto prace nad zmianami zasad pozwalającymi na wprowadzenie tego wyróżnienia w innych krajach na całym świecie. Od 2001 roku, po ustaleniu jednolitych zasad, znak ten stał się międzynarodowym symbolem najlepszych plaż.

Plaże pretendujące do prawa używania tego znaku muszą spełnić 33 kryteria narzucone przez FEE (w przypadku marin jest to 25 kryteriów). Wymagania te obejmują takie zagadnienia jak: czystość plaży oraz doskonała jakość wody zgodna z wymaganiami i normami, zapewnienie odpowiedniej liczby ratowników wyposażonych w stosowny sprzęt ratunkowy, wyposażenie plaży w pojemniki na odpadki, bezpieczny dostęp do plaży, wyposażenie w czyste sanitariaty itd.

Błękitna Flaga 2017 na Krecie

Listę 112 plaż i 1 marinę znajdujących się na Krecie, które w tym roku zostały wyróżnione Błękitną Flagą znajdziecie poniżej.

Heraklion (19)

W rejonie stolicy Krety liczba odznaczonych miejsc jest o 2 większa w porównaniu do ubiegłorocznej listy. Wyróżnienie straciła niestety znana plaża w Matali, jednak w jej zastępstwie pojawiły się nowe miejsca.

Malevizi Municipality

Chersonissos Municipality

Rethymno (17)

Liczba miejsc, nad którymi będzie powiewać Błękitna Flaga w porównaniu do roku ubiegłego zwiększyła się o dwie plaże, co nie zmienia faktu, że ten obszar Krety ma jednak najmniejszą liczbę wyróżnionych plaż.

Rethymno Municipality

Mylopotamos Municipality

Agios Vassilios Municipality

Chania (34)

W porównaniu do ubiegłego roku ogólna liczba miejsc nagrodzonych Błękitną Flagą w rejonie Chanii zwiększyła się o pięć. Po półtorarocznej przerwie na liście pojawiła się ponownie Nea Chora, która w czasie sezonu 2015 utraciła swoje odznaczenie ze względu na znaczne zaniedbania. Nowością na tegorocznej liście są plaże w popularnej turystycznej miejscowości Platanias oraz jedna z najbardziej znanych kreteńskich plaż - Elafonisi.

Kandanos-Selino Municipality

Kissamos Municipality

Platanias Municipality

Chania Municipality

Apokoronos Municipality

Lasithi (42)

Ten rejon Krety koncentruje największą liczbę wyróżnionych plaż. Mimo że w porównaniu do roku ubiegłego liczba ta nie zmieniła się to jednak warto wiedzieć, że z rankingu wypadła plaża Ierapetra 1, a pojawiła się przyhotelowa plaża Langoufa/Mikri Poli w okolicy miejscowości Makry Gialos.

Agios Nikolaos Municipality

Sitia Municipality

Ierapetra Municipality

Marina

Blue Flag 2017 - poster

Gosia i Piotrek,  data_2017-05-16 20:12:04 2017-05-16 20:12:04
Średnia: 4.75
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.75 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Adam Mickiewicz
Adam Mickiewicz
2017-05-16 18:17:15

jak miło

 Daniel Gorzelak
Daniel Gorzelak
2017-05-16 18:31:33

Moja plaża została wyróżniona :)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-05-16 18:34:15

Można wiedzieć która :)?

 Daniel Gorzelak
Daniel Gorzelak
2017-05-16 18:50:30

Ag. Apostoli 1 i 2 :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-05-16 19:01:48

(y)

 Marzena Kuras
Marzena Kuras
2017-05-16 19:49:25

Falasarna i Elafonisi

1
 gość}
gość sonia
2017-05-16 21:28:24

sonia

ohh:)) mój ukochany Plakias..:))

 Hanna Opalińska
Hanna Opalińska
2017-05-17 03:18:28

Matala odpadła

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-05-17 08:18:17

Warto zajrzeć na inne sąsiednie plaże :)

Piotr Jeleniewski
Piotr Jeleniewski
2017-05-17 17:01:43

W okręgu Kissamos potwierdzam zasadność przyznania tym plażom Błękitnej Flagi, natomiast zastanawiam się nad zasadnością przyznania jej plaży Kolymvari w okręgu Platanias. Nie tak dawno (dwa lata temu) tamtejsza plaża nie zachęcała nawet do spaceru - nie wspominając o kąpieli. Może to inny odcinek plaży w tej miejscowości albo postarali się bardzoooo... :) . Tak czy inaczej moja ulubiona Falasarna (część północna przy Εν πλω Taverna) i tak pozostaje spokojna aż do powrotu do Polski :))) . Te pięć tygodni do wylotu strasznie się ciągnie... w przeciwieństwie do pobytu na Krecie... ehhhhhh.....

 Małgorzata Kurczab
Małgorzata Kurczab
2017-05-17 22:15:37

Sougia ,Paleochora Crete, Kondura , Elafonisi, Greece najpiękniejsze plaże i cudowne miejsca

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154521984662551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Doświadczyliśmy na własnej skórze.
Ale od Soboty to wyglada na to ze caly tydzien calkiem sloneczyny ☀️
W tym roku będąc w Sztokholmie w maju miałem wyższe temperatury niż na Krecie.
gość PiotrWie : Może przynajmniej nauczą się trochę oszczędzać wodę - bo jak widzieliśmy jak leją hektolitrami chodniki przed domami to stwierdzaliśmy że woda w Grecji musi być bardzo tania i marnują ją w sposób tragiczny.
Gosia | crete.pl : Dzięki za spostrzegawczość :) Faktycznie nie uaktualniliśmy tej informacji.
gość Waldek: Bilet łączony uprawniający do wejścia na teren muzeum oraz na wykopaliska w maju 2023 to koszt” 20 € 
Zmiana klimatu W tym roku było bardzo mało opadów deszczu
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera