Fava jest popularną w Grecji przystawką nieco podobną do hummusu, jednak w przeciwieństwie do niego jest przyrządzana z żółtego łuskanego grochu. Fava jest prosta w przygotowaniu i można ją podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno na przykład z dobrym chlebem czy warzywami. Wyśmienicie smakuje również świeżo po przygotowaniu. A po ostudzeniu można ją przechowywać przez kilka dni w lodówce. Proporcje jakie podaję w przepisie wystarczają na przygotowanie miseczki średniej wielkości.
1. Przygotowanie favy zaczynamy od namoczenia grochu. Po kilku godzinach odsączamy go i dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą. Następnie przekładamy groch do garnka i zalewamy wodą, tak aby jej poziom sięgał 1-1,5 cm powyżej poziomu grochu. Dodajemy listki laurowe.
2. Drobno posiekaną cebulę (i ewentualnie czosnek) smażymy na oliwie do momentu zeszklenia i dodajemy do garnka z grochem. Groch gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez 1-1½ godziny do miękkości, mieszając raz na jakiś czas.
3. Pod koniec gotowania groch zacznie się rozgotowywać i rozpadać. Jeśli przed końcem gotowania wchłonie on cały płyn to należy dolać nieco gorącej wody. Na końcu wyjmujemy liście laurowe i doprawiamy solą oraz pieprzem.
4. Rozgotowany groch miksujemy blenderem. Podczas miksowania dolewamy około 1/3 kubka oliwy oraz sok z cytryny. Przekładamy do miseczki, posypujemy szczyptą oregano i opcjonalnie polewamy jeszcze oliwą.
Można ją podawać z drobno posiekaną cebulą albo natką pietruszki.
Feta z pieca to znakomity sposób na szybkie i bardzo smaczne danie, które przypadnie do gustu fetożercom i wielbicielom greckiej kuchni. Bezwzględnym warunkiem powodzenia jest wykorzystanie oryginalnej greckiej fety a nie polskiego zamiennika, który z prawdziwą fetą nie ma nic wspólnego. Podobnie jak w przypadku innych potraw jest kilka sposobów na przygotowanie fety z pieca. Jeśli danie ma spełnić zadanie przekąski wystarczy nam jedno opakowanie fety na 2 osoby.
Tym daniem pierwszy raz zajadaliśmy się w Rethymno w jednej ze skromnych rodzinnych tawern znajdujących się poza głównym szlakiem turystycznym. Zastanowił nas nieco inny smak panierki, który chcieliśmy odtworzyć w naszej kuchni. Jak nam się udało ustalić u zaprzyjaźnionych Greków to właśnie dodatek piwa odpowiada za ten charakterystyczny smak.
Dolmades to jedno z najpopularniejszych meze kuchni greckiej. Występuje ono zarówno w wersji wegetariańskiej oraz z mięsem. Do ich przygotowania potrzebne są młode liście winogron. I to właśnie w liściach tkwi klucz do sukcesu. Muszą one być młode i bardzo delikatne. Te najlepsze i najdelikatniejsze są zbierane w okolicach maja. Jeśli jednak nie macie możliwości zebrania świeżych liści, można zastosować gotowe liście z zalewy. Efekt będzie jednak lepszy gdy użyjecie świeżych liści.
Komentarze
komentarz z
Witam, a znacie jakiś przepis na koktajl z wykorzystaniem ouzo? :-)
komentarz z
Koktajl to nie ale my mieszamy ouzo z colą i lodem. :)
komentarz z
E tam, my tradycyjnie w kieliszku kreteńskim kupiliśmy w Agios fajny zestaw
komentarz z
Grecy też się krzywią na taką mieszankę, ale to serio wchodzi dobre :D
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154048295942551