Fava jest popularną w Grecji przystawką nieco podobną do hummusu, jednak w przeciwieństwie do niego jest przyrządzana z żółtego łuskanego grochu. Fava jest prosta w przygotowaniu i można ją podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno na przykład z dobrym chlebem czy warzywami. Wyśmienicie smakuje również świeżo po przygotowaniu. A po ostudzeniu można ją przechowywać przez kilka dni w lodówce. Proporcje jakie podaję w przepisie wystarczają na przygotowanie miseczki średniej wielkości.
1. Przygotowanie favy zaczynamy od namoczenia grochu. Po kilku godzinach odsączamy go i dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą. Następnie przekładamy groch do garnka i zalewamy wodą, tak aby jej poziom sięgał 1-1,5 cm powyżej poziomu grochu. Dodajemy listki laurowe.
2. Drobno posiekaną cebulę (i ewentualnie czosnek) smażymy na oliwie do momentu zeszklenia i dodajemy do garnka z grochem. Groch gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez 1-1½ godziny do miękkości, mieszając raz na jakiś czas.
3. Pod koniec gotowania groch zacznie się rozgotowywać i rozpadać. Jeśli przed końcem gotowania wchłonie on cały płyn to należy dolać nieco gorącej wody. Na końcu wyjmujemy liście laurowe i doprawiamy solą oraz pieprzem.
4. Rozgotowany groch miksujemy blenderem. Podczas miksowania dolewamy około 1/3 kubka oliwy oraz sok z cytryny. Przekładamy do miseczki, posypujemy szczyptą oregano i opcjonalnie polewamy jeszcze oliwą.
Można ją podawać z drobno posiekaną cebulą albo natką pietruszki.
Chociaż wiele osób unika ulicznego jedzenia to my jednak ze swojej strony zachęcamy Was do korzystania z tego typu przybytków w Grecji. Szczególne Wasze zainteresowanie powinny budzić te miejsca, w których roi się od miejscowych Greków. I nie przejmujcie się tym jak to miejsce wygląda, cerata na stolikach oraz zbieranina krzeseł nie do pary, mogą być zapowiedzią smakowitego (aczkolwiek nie zawsze taniego) jedzenia. Oczywiście wyboru dokonujcie z głową i rozsądnie, raczej odradzamy Wam różnego rodzaju hamburgerownie, lodziarnie oraz małą gastronomię opierającą się na kontynentalnych szybkich przysmakach. Jednak miejsca oferujące wytwory opierające się na odłamach lokalnej kuchni mogą okazać się naprawdę ciekawymi odkryciami. Właśnie tym sposobem odkryliśmy naleśniki faszerowane szpinakiem oraz serem feta.
Smażony ser saganaki to jedno z najbardziej popularnych meze, jakie można spotkać w greckich tawernach. To niezwykle smaczna, ale sycąca i słona przekąska. Zamawiając ją w tawernie lub przygotowując samemu trzeba także pamiętać, że jest to prawdziwa bomba kaloryczna.
Komentarze
komentarz z
Witam, a znacie jakiś przepis na koktajl z wykorzystaniem ouzo? :-)
komentarz z
Koktajl to nie ale my mieszamy ouzo z colą i lodem. :)
komentarz z
E tam, my tradycyjnie w kieliszku kreteńskim kupiliśmy w Agios fajny zestaw
komentarz z
Grecy też się krzywią na taką mieszankę, ale to serio wchodzi dobre :D
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154048295942551