O tym jak korzystne dla zdrowia jest spożywanie na co dzień dużych ilości oliwy z oliwek oraz stosowanie diety śródziemnomorskiej pisaliśmy już wielokrotnie. Najnowsze badania przeprowadzone tym razem przez hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie kolejny raz potwierdzają te zdrowotne właściwości.
Badania przeprowadzone były na grupie 4282 kobiet w wieku od 60 do 80 lat. Uczestniczki zostały losowo przydzielone do jednej z trzech grup, w których stosowane były: 1. dieta śródziemnomorska z dodatkiem oliwy z oliwek, 2. dieta śródziemnomorska, uzupełniona o orzechy lub 3. dieta kontrolna, w której była tylko obniżona zawartość tłuszczu.
Badania trwały 5 lat. Po tym czasie wykazano, że kobiety z grupy pierwszej, których dieta śródziemnomorska była wzbogacona o oliwę z oliwek, mają znacznie niższe ryzyko zachorowania na złośliwego raka piersi. Już cztery łyżki dodane do codziennych posiłków zmniejszają to ryzyko o około 62% w stosunku do kobiet znajdujących się w grupie kontrolnej. Ciekawe natomiast jest to, że kobiety znajdujące się w 2. grupie, których dietę śródziemnomorską wzbogacono jedynie o orzechy nie wykazały znacznej różnicy zachorowalności na raka piersi w stosunku do podstawowej grupy kontrolnej. Jak widać dopiero połączenie spożywania zwiększonej ilości oliwy oraz diety śródziemnomorskiej miało istotny wpływ na zdrowie kobiet uczestniczących w tym badaniu. Wyniki tego opracowania są na tyle znaczące dla naukowców, że obecnie są one poddawane wtórnej analizie.
Niektóre składniki oliwy z oliwek wykazują działanie przeciwzapalne i antyrakowe. Dzienna porcja spożycia oliwy z oliwek wynosząca 4 łyżki (czyli tyle ile w grupie nr 1) jest osiągana w zasadzie tylko w Grecji, bowiem w innych krajach basenu Morza Śródziemnego takich jak Włochy, czy Hiszpania dzienne spożycie oliwy stanowi zaledwie połowę tej ilości. Dla porównania w krajach takich jak np. Stany Zjednoczone ilość ta wynosi średnio około 1 łyżeczki. Podobna wielkość spożycia przypadającego na przeciętnego mieszkańca notowana jest w północnej części Europy.
Najsilniejsze właściwości zdrowotne ma oczywiście świeża oliwa. Warto więc przed zakupem sprawdzać jej datę tłoczenia, a następnie wybrać tę która została wyprodukowana w czasie ostatniego zbioru. Z własnego kuchennego doświadczenia zdecydowanie polecamy użycie greckiej oliwy, która cechuje się o wiele lepszymi walorami smakowymi oraz ma znacznie wyższą jakość.
Więcej informacji o tym badaniu znajdziecie na poniższej stronie:
http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2434738
Feta to miękki ser o około 40% zawartości tłuszczu. Jest jednocześnie kruchy i dobrze się topi. Dzięki przechowywaniu w solance długo zachowuje świeżość.Warunki w jakich dojrzewa feta wpływają na jej smak. Może być ona ostra, łagodna, czy bardziej słona. Grecy mają na ogół swoje ulubione rodzaje i właśnie takie kupują.
Nim rozpocznie się wszelkie dyskusję o jakości oliwy warto zapoznać się z klasyfikacją przyjętą na rynku europejskim. Lista ta obejmuje obejmuje cztery podstawowe typy: extra virgin olive oil, virgin olive, oliwa rafinowana (pure olive oil), oliwa z wytłoczyn.
Od 2007 roku nazwa Feta jest chroniona międzynarodowymi regulacjami i zastrzeżona wyłącznie dla serów produkowanych w określonych regionach Grecji przy użyciu ściśle określonych składników w oparciu o tradycyjny sposób wytwarzania. Dzięki przepisom wprowadzonym na terenie UE nazwy tej nie mogą już stosować producenci z innych krajów UE produkujący “słone sery w solance”. Zatem od tego czasu możemy mieć pewność iż kupując fetę sięgniemy po oryginalny grecki produkt, który nie będzie zawierał nic innego poza mlekiem owczym i ewentualnie kozim, podpuszczką i solą. W składzie fety nie znajdziemy środków konserwujących, czy innych dodatków “wzbogacających” bowiem zapisy unijne jednoznacznie określają charakterystykę fety. Ponadto sami Grecy skrupulatnie i często kontrolują firmy produkujące ten ser.
Komentarze
komentarz z
Najpyszniejsza !!!!!!!
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153194006892551