Kreta - aktualności z maja 2024 r.

Grecja w czołówce państw z najczystszymi kąpieliskami

Według najnowszych opublikowanych dzisiaj danych aż 95,8% wód w kąpieliskach w Grecji jest doskonałej jakości. Poza Grecją największy odsetek wód doskonałej jakości występuje na Cyprze (97,6%), w Chorwacji (96,7%) i Austrii (96,9%).

Doskonała jakość wody w Grecji

Ocena jakości wody w kąpieliskach jest przygotowywana co roku na podstawie wytycznych zawartych w dyrektywie unijnej z 2006 roku. 85,4% morskich obszarów kąpielowych w Europie spełniło najsurowsze unijne standardy wyznaczające „doskonałą” jakości kąpielisk. 96% wszystkich wód w kąpieliskach spełnia minimalne standardy jakości, a jedynie 1,5% zostało ocenionych jako „złe”. Dla porównania doskonała jakość wody występuje tylko w 79% kąpielisk śródlądowych.

Nowe godziny otwarcia Muzeum Archeologicznego w Heraklionie

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie to jedna z największych atrakcji turystycznych Krety przyciągająca każdego roku tysiące odwiedzających. To również jedno z najważniejszych muzeów w całej Grecji, które do tej pory czynne było codziennie od godziny 8.00 do 20.00 podobnie jak 32 inne ważne muzea i stanowiska archeologiczne na terenie całej Grecji. Obecnie jednak od jakiegoś czasu trwa spore zamieszanie z godzinami otwarcia tej placówki, w efekcie czego pod muzeum tworzą się długie kolejki oczekujących na wejście. Niestety wielu turystów nie wiedziało o krótszych godzinach pracy placówki i po dojechaniu do Heraklionu przekonywało się, że przejechali wiele kilometrów na darmo.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

 

 


83. rocznica Bitwy o Kretę

20 maja 1941 roku to jedna z najważniejszych dat we współczesnej historii Krety, a także Europy. Tego dnia, 83 lata temu,  wojska niemieckie rozpoczęły operację Merkury, której celem było opanowanie Krety przez niemieckie wojska powietrznodesantowe. Od pierwszych chwil czynny udział w działaniach obronnych brała również ludność cywilna, która bohatersko wspierała wojska alianckie. Niestety po jedenastu dniach ciężkich walk cała wyspa znalazła się pod kontrolą wojsk niemieckich, a Kreteńczycy zaznali w odwecie potwornych represji.

Jak powiedział jeden z historyków: "Bitwa o Kretę odegrała i nadal odgrywa szczególną rolę w historii, głównie ze względu na opór mieszkańców wyspy". Wydarzenia te poruszyły i zainspirowały świat walczący z państwami Osi i sprawiły, że ​​największe osobistości tamtych czasów chwaliły opór Kreteńczyków i wagę tej gigantycznej bitwy.

Współcześni Kreteńczycy każdego roku wspominają te wydarzenia, a rocznicowe obchody są na stałe wpisane w kalendarz. Z tej okazji dzisiaj w Chanii miał miejsce pokazy lotnicze w wykonaniu Red Arrows, Zespołu Akrobacyjnego Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. W dalszej części artykułu znajdziecie kilka nagrań z tego pokazu.

Gosia i Piotrek,  data_2024-05-21 19:55:28 2024-05-21 19:55:28 Liczba komentarzy: brak

Wakacyjne temperatury w Grecji i na Krecie

Do rozpoczęcia kalendarzowego lata pozostał jeszcze ponad miesiąc, ale na Krecie temperatury, jakie odnotowano w kończący się właśnie weekend przypominały raczej te, z którymi mamy do czynienia w miesiącach wakacyjnych.

Parasole na plaży na Krecie

Wszystko to za sprawą gorącego powietrza jakie napłynęło nad całą Grecję. W sobotę 47 stacji pogodowych wskazywało temperatury powyżej 30 stopni, zaś w niedzielę takie wartości odnotowało aż 108 stacji rozmieszczonych w różnych częściach kraju. Jednak najwyższe wskazania pokazywały termometry na Krecie. Aż 38,6 stopnia zarejestrowano dzisiaj w klasztorze Moni Toplou na północnym wschodzie Krety. Niestety ogólną sytuację pogarsza także afrykański pył, który według prognoz ma unosić się nad Kretą do najbliższej środy. Dopiero tego dnia wiatr zmieni kierunek na północno-zachodni co znacząco oczyści powietrze.


Niecodzienny wynik wędkowania w Rethymno

Do niecodziennego zdarzenia doszło dziś w rejonie Rethymno. Apostolos Mylonakis, miłośnik wędkarstwa, który pływał swoim kajakiem wzdłuż tamtejszego wybrzeża zauważył w czasie swojej wycieczki dziwne futerkowe zwierzę pływające w sporej odległości od plaży. Początkowo był przekonany, że jest to foka, którą zresztą chciał uwiecznić na filmie. Ostatecznie jedna po zbliżeniu się na mniejszą odległość odkrył ku swojemu zdumieniu, że jest to pies, który z trudem unosi się na wodzie.

@milonakis.kayak.fishing Καπως ετσι ξεκινησαν ολα… #fy #fypシ #mpesfypgamw #μπεσφοργιουγαμω #ψαρεμαελλαδα #ελλαδα #searescue #news #rescuedog ♬ πρωτότυπος ήχος - Milonakis kayak fishing

Piotrek,  data_2024-05-15 19:25:14 2024-05-15 19:25:14 Liczba komentarzy: brak

Popularność rozpędza grecką turystykę

Liczne prognozy dotyczące rozwoju greckiej turystyki pokazują, że najbliższe lata przyniosą jeszcze większe zainteresowanie najpopularniejszymi destynacjami.

Ostatnia taka analiza przygotowana przez firmę analityczną Fitch Solutions przewiduje, że do 2028 roku roczna liczba przyjazdów do Grecji sięgnie blisko 40 milionów. W latach 2024-2028 Fitch prognozuje gwałtowny wzrost liczby przyjazdów turystycznych głównie z krajów, takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy oraz Holandia. Są to obecnie największe i najważniejsze dla Grecji rynki generujące 40% wszystkich przychodów związanych z turystyką przyjazdową. Duży potencjał upatrywany jest również w nowych rynkach takich jak Chiny czy Indie.

Chania pełna turystów

Gosia,  data_2024-05-14 20:09:40 2024-05-14 20:09:40 Liczba komentarzy: brak

Jezioro Voulismeni w Agios Nikolaos

Jezioro Voulismeni znajdujące się w Agios Nikolaos to prawdziwe serce oraz wizytówka tego niewielkiego miasta. Uwieczniona na tysiącach fotografii oczarowanych turystów to taka mała urocza oaza dająca wytchnienie od typowej infrastruktury miejskiej. Zlokalizowane wokół niego tawerny latem tętnią życiem do późnych godzin nocnych. Uroku jeziorka dopełniają chętnie powtarzane historie i różne mity.

Jezioro Voulismeni

Gosia,  data_2024-05-12 20:39:53 2024-05-12 20:39:53 Liczba komentarzy: brak

Sezon drogich rejsów rozpoczęty

Jednodniowe rejsy wycieczkowe to bardzo popularne atrakcje na Krecie. Najbardziej oblegane miejsca docelowe to oczywiście laguna Balos z wyspą Gramvousa na zachodzie wyspy, czy też wyspa Chrissi we wschodniej części Krety. Największa i najpopularniejsza firma, która w zasadzie zmonopolizowała rynek tych rejsów to Cretan Daily Cruises. Poniższe informacje dotyczą więc oferty tej firmy.

Rejs na Balos

Gosia,  data_2024-05-09 20:43:05 2024-05-09 20:43:05 Liczba komentarzy: brak

Dobry start sezonu

Mimo że sezon turystyczny na Krecie dopiero się rozkręca to liczby jakie podał Nikos Chalkiadakis, prezes Związku Hotelarzy w Heraklionie, robią wrażenie. Dobra passa Krety trwa i wszystko wskazuje na to, że te wakacje o ile nic nie ulegnie zmianie, będą okazją do pobicia kolejnych rekordów popularności wyspy.

Dobry start sezonu

Gosia,  data_2024-05-08 20:43:47 2024-05-08 20:43:47 Liczba komentarzy: brak

Samaria - rozpoczęcie sezonu 2024

Z powodu tegorocznej dłuuugiej majówki zupełnie zapomnieliśmy poinformować Was o tym, że wąwóz Samaria został już otwarty. Nadrabiamy zatem zaległości.

Wycieczka do wąwozu Samaria

Tradycyjnie udostępniono najpierw pierwsze dwa kilometry szlaku od strony południowego wejścia do wąwozu. Z tej opcji można było skorzystać już 28 kwietnia. Otwarcie północnego wejścia od strony Xyloskalo i całego szlaku prowadzącego przez Samarię nastąpiło kilka dni później bo już 1 maja.

Nietypowe Święta Wielkanocne na Krecie

W ten weekend prawosławni Grecy zaczynają świętować najważniejsze dla nich święta, czyli Wielkanoc. Wielka Sobota, która wypada dzisiaj jest ostatnim dniem 40-dniowego postu. W dzisiejszą noc w kościołach wierni zgromadzą się na Wielkiej Mszy Rezurekcyjnej, gdzie po przekazaniu wiernym ognia przywiezionego z Jerozolimy padną słowa Χριστός Ανέστη! Christos Anesti!, oznaczające Chrystus Zmartwychwstał!, na co wierni odpowiedzą Αληθώς Ανέστη! Alithos Αnesti!, czyli Zaiste Zmartwychwstał!
Tegoroczne święta na Krecie jednak będą nieco odbiegać od schematu ze względu na poważne zagrożenie pożarowe. W związku z bardzo silnym wiatrem Ministerstwo ds. Kryzysów Klimatycznych i Ochrony Ludności przekazało do kreteńskiej straży pożarnej pilną dyrektywę zakazującą palenia kukły Judasza aby nie spowodować rozprzestrzenienia się pożarów.

TsoukrismaTony Esopi, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Gosia,  data_2024-05-04 20:25:17 2024-05-04 20:25:17 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. (...)
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera