Kreta - aktualności z kwietnia 2024 r.

Kreta przygotowuje się na trzesienia ziemi

W tym tygodniu na Krecie przeprowadzono ćwiczenia „Minoas 2024” przygotowujące na wypadek trzęsienia ziemi i jego następstw. W trwających od poniedziałku do środy wzięło udział prawie 100 000 osób, w tym nie tylko odpowiednie służby, wolontariusze ale nawet i mieszkańcy wyspy w tym także uczniowie wszystkich szkół. W ramach treningu przeprowadzano ewakuacje z hoteli, firm, domów i budynków publicznych.

Poszkodowani w trzęsieniu ziemiJeden z domów w miejscowości Arkalochori zniszczonych w trzęsieniu ziemi w 2021 roku
Źródło zdjęcia: flashnews.gr

Saharyjski pył nad Kretą i innymi regionami Grecji

Od wczoraj nad Kretę ponownie zaczął napływać pył z Sahary. W poniedziałkowe popołudnie stacja kontroli jakości powietrza odnotowała stężenie bliskie 300 mikrogramów na metr sześcienny. Dzisiaj od około godziny 14 nastąpiła kumulacja stężenia pyłów w powietrzu i wciąż utrzymuje się tendencja wzrostowa. Stężenia zarejestrowane we wtorkowe popołudnie w Rethymno osiągnęły nawet 700 mikrogramów zawieszonych cząstek pyłu na metr sześcienny powietrza. Mocne zapylenie, silny wiatr przekraczający w porywach 70 km/h oraz towarzyszący temu ponad 30-stopniowy upał stworzyły dosłownie duszną atmosferę.


Charakterystyczny pomarańczowy pył widoczny w miejscowości Paleochora - źródło zdjęcia https://flashnews.gr


Plażowe rewolucje

Wszystko wskazuje na to, że decyzje greckiego Ministerstwa Gospodarki Narodowej i Finansów oraz Ministerstwo Środowiska zrobiły właśnie niemałą rewolucję w odniesieniu do wypoczynku na wielu znanych plażach Hellady. W ostatnich dniach opublikowano listę 198 plaż Grecji znajdujących się na terenach Natura 2000, czyli obszarach o dużym znaczeniu ekologicznym, na których będzie obowiązywał reżim absolutnej ochrony. Oznacza to między innymi zakaz wydawania koncesji na ustawianie leżaków i parasoli. Zakaz ten obejmuje także 9 obszarów Natura 2000 znajdujących się na Krecie. Miejsca w których będzie obowiązywał taki reżim nazwano „niezaadaptowanymi plażami”.

Plażowe rewolucje

Gosia,  data_2024-04-20 17:54:36 2024-04-20 17:54:36 Liczba komentarzy: brak

Wyspa Chrissi w sezonie turystycznym 2024

W dniu 16 kwietnia br. w dzienniku urzędowym opublikowana została decyzja Pani Marii Kozyrakis, Sekretarza Zdecentralizowanej Administracji Krety w odniesieniu do tematu „Uregulowanie spraw związanych z wyspą Chrissi na rok 2024”. Warto mieć na uwadze ten dokument, gdyż w tej bardzo poważnie brzmiącej decyzji kryje się szereg zarządzeń mających bezpośrednie odniesienie do rejsów turystycznych realizowanych na tę niewielka wyspę.

ChrissiWyspa Chrissi - w tym roku takiego widoku na plaży nie uświadczycie
Zdjęcia na licencji: CC BY-SA 2.0

Piotrek,  data_2024-04-18 20:39:24 2024-04-18 20:39:24 Liczba komentarzy: brak

Wojna o placek ze Sfakii

Bywa, że mniej lub bardziej lokalne wojny i wojenki wybuchają z dość błahych powodów. Tym razem przyczyną sporego sporu stał się placek sfakijski, czyli miejscowy przysmak charakterystyczny dla regionu Sfakia na Krecie. Niektóre media nawet piszą o lokalnej wendetcie, choć na razie jeszcze nikt nikogo nie zamordował … .

Sfakian Pie - placek Sfakijski

Z Agia Roumeli do Loutro

Zapraszamy do obejrzenia filmiku z przejścia odcinka szlaku E4 między miejscowościami Agia Roumeli oraz Loutro. Po drodze mijaliśmy tak charakterystyczne punkty jak kaplica Agios Pavlos, plaża Marmara, miejscowości Likos oraz Finikas. Całkowita długość tego odcinka szlaku E4 to według przewodników około 14km. Wraz z przerwami na odpoczynek oraz na podziwianie krajobrazów trzeba planować ten trekking jak całodniową wycieczkę. W wariancie prezentowanym na filmie przejście rozpoczęliśmy wcześnie rano w Agia Roumeli a skończyliśmy popołudniu w Loutro. Na koniec powróciliśmy do Agia Roumeli ostatnim promem płynącym do tej miejscowości.

Gosia,  data_2024-04-14 19:15:01 2024-04-14 19:15:01 Liczba komentarzy: brak

Upały i ceny zmieniają preferencje turystów

Ciekawe wnioski dla branży turystycznej płyną z badań przeprowadzonych przez firmę Accor. Prawie 20% respondentów w Europie deklaruje, że celowo pojedzie na urlop poza szczytem sezonu turystycznego, aby uniknąć wyjątkowo dotkliwych upałów. Wyniki badań potwierdzają spostrzeżenia największych touroperatorów w Europie i USA, że zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na preferencje podróżnych planujących odwiedzić rejon Morza Śródziemnego.

Zmiana preferencji turystów

Gosia,  data_2024-04-09 20:16:22 2024-04-09 20:16:22 Liczba komentarzy: brak

Moni Katholiko - opuszczony klasztor

Moni Katholiko jest prawdopodobnie najstarszym i najbardziej spektakularnie położonym klasztorem na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii, na półwyspie Akrotiri w pobliżu wyjścia z wąwozu Avlaki. Do Moni Katholiko można dojść tylko pieszo gdyż droga przejezdna dla samochodów kończy się przed parkingiem znajdującym się przy klasztorze Gouverneto.
Klasztor został opuszczony przez mnichów około XVI-XVII wieku po serii pirackich napadów. Mnisi po porzuceniu Moni Katholiko założyli nowy klasztor, który znajdował się w miejscu współczesnego Moni Gouverneto.

Gosia,  data_2024-04-07 20:13:16 2024-04-07 20:13:16 Liczba komentarzy: brak

Optymistyczny początek sezonu turystycznego na Krecie

W ostatnim tygodniu marca pierwsze loty czarterowe na Kretę zbiegły się z katolickimi świętami wielkanocnymi, co spowodowało, że początek sezonu turystycznego był naprawdę optymistyczny. Tylko w dniach 22-31 marca na Kretę przyleciało 16 000 turystów. Oznacza to, że w skali całego miesiąca wynik jest lepszy od analogicznego okresu w ubiegłym roku o aż 46%.

Hotel Kalypso

Gosia,  data_2024-04-06 19:49:32 2024-04-06 19:49:32 Liczba komentarzy: brak

Meduza wędrowna u wybrzeży Grecji

Trzy tygodnie temu u wybrzeży Grecji pojawił się kolejny nietypowy w tym rejonie świata niebezpieczny gatunek zwierząt żyjących w środowisku morskim. Od połowy marca na kąpieliskach znajdujących się przy wyspie Rodos zaobserwowano rój tropikalnych meduz wędrownych Rhopilema nomadica liczący około 100-200 osobników. Meduza wędrowna to kolejny, po rybie-zającu Lagocephalus sceleratus oraz świecących meduzach Pelagia noctiluca, gatunek który może przysporzyć Grecji dużych problemów. Unia Europejska uznała Rhopilema nomadica za jeden z najgorszych inwazyjnych gatunków morskich w wodach europejskich.

Meduza wędrownaMeduza wędrowna, © Rafi Amar, CC BY-NC 4.0 DEED

Gosia,  data_2024-04-05 21:26:44 2024-04-05 21:26:44 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera