2024-04-25 20:44:13
W tym tygodniu na Krecie przeprowadzono ćwiczenia „Minoas 2024” przygotowujące na wypadek trzęsienia ziemi i jego następstw. W trwających od poniedziałku do środy wzięło udział prawie 100 000 osób, w tym nie tylko odpowiednie służby, wolontariusze ale nawet i mieszkańcy wyspy w tym także uczniowie wszystkich szkół. W ramach treningu przeprowadzano ewakuacje z hoteli, firm, domów i budynków publicznych.
Jeden z domów w miejscowości Arkalochori zniszczonych w trzęsieniu ziemi w 2021 roku
Źródło zdjęcia: flashnews.gr
Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Ministerstwo ds. Kryzysu Klimatycznego i Ochrony Ludności, Organizację Planowania i Ochrony Antysejsmicznej oraz Region Krey w celu opracowania koordynacji wspólnych działań podczas poważnego zdarzenia sejsmicznego i towarzyszących mu zjawisk geodynamicznych.
Niestety podczas ćwiczeń antysejsmicznych przeprowadzanych w wąwozie Samaria, biorący w nich udział ludzie musieli zająć się prawdziwą sytuacją. Podczas realizowania scenariusza ćwiczeń, w których założono wystąpienie osuwisk i uwięzienia osób, jeden z wolontariuszy doznał zawału serca.
Kreta jest położona w aktywnym sejsmicznie obszarze, więc trzęsienia ziemi są tu rejestrowane bardzo często i nie są niczym szczególnym. Przeważnie wstrząsy są tak słabe, że mieszkańcy wyspy praktycznie ich nie zauważają. Niestety jednak zdarzają się także trzęsienia o większej amplitudzie, które przyczyniają się do poważniejszych strat materialnych. Ostatnie dwa najpoważniejsze trzęsienia ziemi wydarzyły się na jesieni 2021 roku. Siłę głównego wstrząsu określono na 6,3 w skali Richtera, po którym nastąpiła ponad setka wstrząsów wtórnych. Podczas wstrząsów zabudowania w kilku wioskach zostały zniszczone, a śmierć poniosła jedna osoba.
Film ukazujący skutki trzęsienia ziemi z 2021 roku
Niestety nawet te słabsze wstrząsy, które występują najczęściej, mogą mieć poważne konsekwencje. W ubiegłym roku po trzęsieniu ziemi w wąwozie Samaria doszło do poważnego osuwiska skalnego, które spowodowało bardzo poważny wypadek turysty znajdującego się wówczas w wąwozie. Pozostałe osoby znajdujące się na szlaku musiały zostać natychmiast ewakuowane.
Kilka tygodni temu po aktywności sejsmicznej doszło go ogromnego osuwiska skalnego w wąwozie Kotsifou. Obluzowane ogromne fragmenty skał runęły wprost na drogę prowadzącą przez wąwóz doszczętnie ją niszcząc. Szczęśliwie nikt w tym momencie nie przejeżdżał w tym miejscu. Zaś w styczniu tego roku podobne zjawisko nastąpiło w wąwozie Kourtaliotiko, gdzie skały spadły na samochód, częściowo go niszcząc.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/824317006409232