Kreta przygotowuje się na trzesienia ziemi

data_2024-04-25 20:44:13 2024-04-25 20:44:13

W tym tygodniu na Krecie przeprowadzono ćwiczenia „Minoas 2024” przygotowujące na wypadek trzęsienia ziemi i jego następstw. W trwających od poniedziałku do środy wzięło udział prawie 100 000 osób, w tym nie tylko odpowiednie służby, wolontariusze ale nawet i mieszkańcy wyspy w tym także uczniowie wszystkich szkół. W ramach treningu przeprowadzano ewakuacje z hoteli, firm, domów i budynków publicznych.

Poszkodowani w trzęsieniu ziemiJeden z domów w miejscowości Arkalochori zniszczonych w trzęsieniu ziemi w 2021 roku
Źródło zdjęcia: flashnews.gr

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Ministerstwo ds. Kryzysu Klimatycznego i Ochrony Ludności, Organizację Planowania i Ochrony Antysejsmicznej oraz Region Krey w celu opracowania koordynacji wspólnych działań podczas poważnego zdarzenia sejsmicznego i towarzyszących mu zjawisk geodynamicznych.

Niestety podczas ćwiczeń antysejsmicznych przeprowadzanych w wąwozie Samaria, biorący w nich udział ludzie musieli zająć się prawdziwą sytuacją. Podczas realizowania scenariusza ćwiczeń, w których założono wystąpienie osuwisk i uwięzienia osób, jeden z wolontariuszy doznał zawału serca.

Miejsca osuwisk w wąwozie Samaria

Kreta jest położona w aktywnym sejsmicznie obszarze, więc trzęsienia ziemi są tu rejestrowane bardzo często i nie są niczym szczególnym. Przeważnie wstrząsy są tak słabe, że mieszkańcy wyspy praktycznie ich nie zauważają. Niestety jednak zdarzają się także trzęsienia o większej amplitudzie, które przyczyniają się do poważniejszych strat materialnych. Ostatnie dwa najpoważniejsze trzęsienia ziemi wydarzyły się na jesieni 2021 roku. Siłę głównego wstrząsu określono na 6,3 w skali Richtera, po którym nastąpiła ponad setka wstrząsów wtórnych. Podczas wstrząsów zabudowania w kilku wioskach zostały zniszczone, a śmierć poniosła jedna osoba.

Film ukazujący skutki trzęsienia ziemi z 2021 roku

Niestety nawet te słabsze wstrząsy, które występują najczęściej, mogą mieć poważne konsekwencje. W ubiegłym roku po trzęsieniu ziemi w wąwozie Samaria doszło do poważnego osuwiska skalnego, które spowodowało bardzo poważny wypadek turysty znajdującego się wówczas w wąwozie. Pozostałe osoby znajdujące się na szlaku musiały zostać natychmiast ewakuowane.

Kilka tygodni temu po aktywności sejsmicznej doszło go ogromnego osuwiska skalnego w wąwozie Kotsifou. Obluzowane ogromne fragmenty skał runęły wprost na drogę prowadzącą przez wąwóz doszczętnie ją niszcząc. Szczęśliwie nikt w tym momencie nie przejeżdżał w tym miejscu. Zaś w styczniu tego roku podobne zjawisko nastąpiło w wąwozie Kourtaliotiko, gdzie skały spadły na samochód, częściowo go niszcząc.

Gosia,  data_2024-04-25 20:44:13 2024-04-25 20:44:13
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/824317006409232

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera