Płaskowyż Nida

Nida to jeden z największych płaskowyżów na Krecie. Położony jest na wysokości około 1400m nad poziomem morza. Obecnie dojazd do tego miejsca nie stanowi najmniejszego problemu. Za miejscowością Anogia rozpoczyna się wygodna asfaltowa droga, która prowadząc przez jedną z przełęczy wkracza w obszar płaskowyżu. Ze względu na dużą wysokość, na jakiej położone jest to miejsce, panuje tu znacznie niższa temperatura niż na wybrzeżu Krety. Nawet na przełomie lipca i sierpnia, wybierając się na jeden z pieszych szlaków znajdujących się w rejonie Nidy, warto pomyśleć o zabraniu ze sobą rzeczy z dłuższym rękawem.

Płaskowyż Nida


Na południowych obrzeżach płaskowyżu znajduje się jaskinia Idi, która wraz z jaskinią Dikte konkuruje o miano miejsca narodzin Zeusa. Pod względem liczby osób zwiedzających obie jaskinie, zdecydowanym zwycięzcą pojedynku jest jaskinia Dikte znajdująca się na płaskowyżu Lassithi. Na Nidę i do jaskini Ida docierają tylko nieliczni turyści, których ściąga tu klimat tego miejsca oraz niesamowity krajobraz jaki można podziwiać, ze zboczy wyznaczających zarys płaskowyżu.

Jaskinia Idi


Nida - Kraina pastwisk i pasterzy

W odróżnieniu od Lassithi, dno płaskowyżu Nida nie jest uprawiane. Od wczesnej wiosny teren ten pełni funkcję gigantycznego pastwiska, które przemierzane jest przez stada owiec. To właśnie intensywny wypas wpłynął na ogromna zmianę wyglądu tego płaskowyżu. W dawnych czasach miejsc to, podobnie jak większość terenu Krety, było porośnięte gęstym lasem. Nawet dziś na obrzeżach płaskowyżu rośnie kilka pojedynczych drzew stanowiących skromne pozostałości bujnej roślinności, która dawniej porastała dno płaskowyżu Nida.

W okolicznych górach można zobaczyć małe kamienne domy zwane mitata, które dawniej stanowiły schronienie dla pasterzy wypasających owce i kozy. Te charakterystyczne okrągłe budowle, które posiadają bardzo grube kamienne mury cechuje wysoka stałość temperatur panujących w ich w wnętrzu. W lecie pozwalają wypocząć od doskwierającego gorąca, a w zimie zapewniają doskonałą ochronę przed chłodem.

Płaskowyż Nida

Obserwatorium Skinakas

We wschodniej części gór okalających płaskowyż znajduje się obserwatorium astronomiczne Skinakas, które wybudowane zostało na wysokości 1750m. Za wyjątkiem 4-5 dni, przez większą część roku jest zamknięte dla turystów. W 2014 roku wyznaczone zostały następujące dni otwarte, które przypadają w terminach: 11 maja, 15 czerwca, 6 lipca, 10 sierpnia oraz 7 września. W dniach tych obserwatorium jest otwarte od godziny 17:00 aż do 23:00. Goście mają okazję zwiedzić teren kompleksu i zapoznać się z jego wyposażeniem. Od godziny 20.30 do dyspozycji gości udostępniany jest największy teleskop, którego główne zwierciadło ma średnice niespełna 1,3 m.


Naszym zdaniem

Naszym zdaniem płaskowyż Nida to jedno z bardziej “magicznych” miejsc na Krecie. Mimo że nie odnajdziecie tu jakiś większych atrakcji to jednak krajobraz oraz klimat tego miejsca jest wart poświęcenia czasu na dosyć długotrwały dojazd. W obrębie płaskowyżu działa tylko jedna skromna tawerna, która ulokowana jest wewnątrz wciąż niedokończonego narciarskiego schroniska.


Jak dojechać na płaskowyż Nida

Płaskowyż Nida znajduje się w środkowej części Krety. Oddalony jest o około 50 kilometrów na zachód o Heraklionu. Aby dojechać w to miejsce w pierwszej kolejności trzeba kierować się na miejscowość Anogia. Jeśli w czasie dojazdu będziecie korzystać z Nowej Drogi Narodowej to najlepszym rozwiązaniem jest podążanie zgodnie z drogowskazami sugerującymi odpowiednie zjazdy. Płaskowyż Nida oddalony jest od Anogii o kolejne 20 kilometrów.

Mapa dojazdu do jaskini Ida

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Autor
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153326407072551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Płaskowyż Lassithi

Płaskowyż Lassithi

Płaskowyż Lasithi (Οροπέδιο Λασιθίου) oddalony jest o ok. 70 kilometrów od stolicy Krety - Heraklionu. Średnia wysokość, na jakiej znajduje się teren tego płaskowyżu to 840 m. n.p.m. Czyni to go jednym z umiejscowionych najwyżej, stale zamieszkiwanych miejsc położonych w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Osoby odwiedzające to miejsce mogą poczuć się zdziwione tym, jak wygląda płaskowyż Lasithi. Po karkołomnej wspinaczce krętą górską drogą celem podróży okazuje się płaski

Płaskowyż Omalos

Płaskowyż Omalos

Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Płaskowyż ten jest otoczony przez pasmo górskie Lefka Ori (Góry Białe). Miejscowi Grecy wykorzystują to miejsce do uprawy zbóż, ziemniaków oraz wypasu owiec i kóz. W przeszłości w czasach okupacji tureckiej płaskowyż ten pełnił funkcję schronienia dla ówczesnych rebeliantów.

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Kiedyś ponoć tak tu było
 Podobno z tego m.in powodu lokalne władze obawiajac się "zadeptania" zakazały tworzenia kampingów. Tak mówiła nam osoba z Kato Zakros.
 To, że nie ma dużo ludzi , to jego zaleta. Generalnie to zaleta całego Kato Zakros i okolic
 Nie zgodziłbym się z wypowiedzią o małej gęstości zamieszkania okolicy Kato Zakros. Na 30-to kilometrowym odcinku wschodniego wybrzeża Kreta znajdowały się cztery duże i bardzo duże miasta: od północy Itanos, Russolakos, Kato Zakros oraz Ambelos. Największe z nich, dzisiaj częściiwo leżące na dnie morza, Itanos i Russolakos, zbadane zostały tylko w minimalnym stopniu.
 Byliśmy w zeszłym roku. Robi wrażenie wielkość tego pałacu. Ale zwiedzanie go w godzinach przedpołudniowych, w pełnym słońcu wymaga sporo samozaparcia, dobrego nakrycia głowy i dużej ilości wody do picia. Byliśmy tam w czerwcu i prócz nas nie było nikogo. Z jednej strony szkoda, że to miejsce jest tak mało popularne, a z drugiej... Cisza i spokój okolicy urzeka.
 dzieki,wybieramy sie za 2 tygodnie,tylko wschod,baza w Ierapetra.
gość PiotrWie  My obecnie jesteśmy na Alonissos, wiem że nie jest to jakiś znaczący region uprawy oliwek ale patrząc po drzewach jest całkiem sporo owoców i wydaje nam się że tu jest jakiś inny gatunek - są widocznie większe niż na Krecie 
 rosna z 10 tys lat ,a ci medytuja.
 Co roku te same informacje....
Christian Arnidis - Moja Grecja  A skad informacje i spadku cen oliwy w hurcie? Bo sprowadzam oliwe i az takich spadkow nie widze nigdzie. Bardzie brak oliwy w tloczarniach i u producentow.

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera