Kreta - aktualności z marca 2023 r.

Na Krecie turyści wydają najwięcej

Na zakończonej kilka dni temu konferencji „Handel i Turystyka” zaprezentowano wyniki ciekawego sondażu przeprowadzonego przez Grecką Konfederację Handlu i Przedsiębiorczości. Badanie to koncentrowało się na zagranicznych gościach, którzy co roku przyjeżdżają do Grecji z całego świata oraz na wpływie turystyki na grecki handel. Według uzyskanych wyników Kreta zajmuje pierwsze miejsce wśród regionów Grecji, jeśli chodzi o wysokość codziennych wydatków turystycznych obejmujących również koszty pobytu.

Dzienne wydatki

Gosia,  data_2023-03-30 20:29:18 2023-03-30 20:29:18 Liczba komentarzy: brak

Ograniczony wstęp na wyspę Chrissi w 2023 roku

Wyspa Chrissi to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie południowo-wschodniej Krety. Niestety popularność ta niesie ze sobą bardzo duże koszty, jakie ponosi tamtejsze środowisko naturalne. W związku z tym od dłuższego czasu podejmowane są próby zwiększenia ochrony tego miejsca. Działania te wiążą się między innymi z ograniczeniem wstępu na tamtejsze plaże. Jest to rozwiązanie, które było praktykowane już w ubiegłym roku. Duża część przedsiębiorców z rejonu Ierapetra z niecierpliwością czekała na decyzje związane z dostępnością Chrissi w tym roku. Jednak  zgodnie z uchwalonym regulaminem wstęp na wyspę będzie ograniczony również i w tym sezonie turystycznym. Będą jednak niewielkie odstępstwa od tej zasady.

Wyspa ChrissiWyspa Chrissi - w tym roku infrastruktura nie będzie dostępna
Zdjęcia na licencji: CC BY-SA 2.0

Piotrek,  data_2023-03-29 19:38:55 2023-03-29 19:38:55 Liczba komentarzy: brak

Akcja ratunkowa na Psiloritis

O tym, że górskie szlaki na Krecie bywają zdradliwe, niech świadczy przykład młodego człowieka, który wczoraj postanowił wspiąć się na najwyższą górę Krety-Psiloritis. Niestety nie wszystko poszło zgodnie z jego planem i mężczyzna utknął na noc w górach. Pomimo wiosennej aury na niżej położonych terenach wyspy, w górach w wielu miejscach wciąż zalega jeszcze śnieg, a w nocy temperatura może spadać poniżej zera. Dodatkowo pokrywa śnieżna na skutek wahań temperatur w ciągu doby zamieniła się w lód. Właśnie te warunki oraz, jak można się domyślać, brak należytego przygotowania do wspinaczki, uwięziły wycieczkowicza w górach.

Akcja ratunkowa na Psiloritis

Gosia,  data_2023-03-27 19:12:38 2023-03-27 19:12:38 Liczba komentarzy: brak

Symboliczny początek sezonu turystycznego 2023 na Krecie zachodniej

Dzisiaj w niedzielny poranek w Chanii oficjalnie rozpoczęto sezon turystyczny 2023. Ten symboliczny początek wyznaczyły pierwsze samoloty zagraniczne tanich linii lotniczych, które o godzinie 10.30 wylądowały na lotnisku. Na ich pokładzie znajdowali się pierwsi goście z Danii oraz Niemiec. To jednak nie koniec, ponieważ dzisiaj na lotnisku Daskalogiannisa ma wylądować łącznie 9 samolotów. Oprócz wspomnianych lotów z Danii, Niemiec, samoloty przyleciały także z Francji, Cypru, Polski i Rumunii. Ostatnim wieczornym lotem przylecą goście z Wielkiej Brytanii. Kolejnych dwanaście przylotów z różnych europejskich krajów spodziewanych jest już jutro.

Samolot na Krecie - wysiadający pasażerowie


Grecja obecna na Targach Turystycznych w Warszawie

W ostatnich latach Grecja stała się jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród turystów z Polski. Według dostępnych danych z 2022 roku do Grecji poleciało 900 tys. Polaków, co uplasowało polski rynek na 5. miejscu pod względem turystyki przyjazdowej.

Grecja na targach

Gosia,  data_2023-03-23 20:09:29 2023-03-23 20:09:29 Liczba komentarzy: brak

Wciąż wysokie ceny paliw w Grecji

Rosnące ceny i szeroko pojęta drożyzna to temat, który w ostatnim czasie szczególnie często przewija się we wszystkich portalach informacyjnych. Sporą część aktualności związanych z tego typu wiadomościami dotyczą te odnoszące się do cen paliw, których koszt od wielu miesięcy utrzymuje się na wysokim poziomie. Temat ten jest również dosyć gorącym tematem w Grecji, gdzie ceny paliw są jednymi z najwyższych w Europie. Warto mieć to na uwadze szczególnie wtedy, gdy w najbliższym czasie planujecie jakiś wiosenny wypad, w ramach którego przewidujecie wypożyczenie samochodu. Koszty paliwa z pewnością będą stanowić w budżecie jedną z tych pozycji, którą trudno będzie przeoczyć.

Wysokie ceny paliwa na Krecie

Piotrek,  data_2023-03-22 18:36:33 2023-03-22 18:36:33 Liczba komentarzy: brak

Elafonisi przed sezonem

Tworząc listę najpopularniejszych i zarazem najbardziej charakterystycznych plaż na Krecie z pewnością nie można pominąć Elafonisi. To jedno z tak zwanych ikonicznych miejsc, na których wedle większości turystów po prostu trzeba być. Niestety taka popularność ma swoją cenę i nie pozostaje bez wpływu na środowisko. W szczycie wakacyjnego sezonu ilość turystów przebywających na Elafonisi sięga rekordowych wartości. W takich dniach bywa tu tłoczno i gwarnie. Wszystko to sprawia, że nazwanie plażowania w tym miejscu – wypoczynkiem, bywa czysto teoretycznym pojęciem. Jednak mimo tych wszystkich wad kłamstwem było napisanie, że Elafonisi nie jest pięknym miejscem. O uroku tej plaży niech zaświadczy choćby poniższy film przygotowany przez Zameera Patcyana.

Tym ponad 36-minutowym nagraniem możecie nacieszyć oczy widokiem zimowej odsłony plaży Elafonisi oraz kilku okolicznych atrakcji. Trzeba przyznać, że taka Kreta w takim wydaniu sprawia niesamowite wrażenie.

Gosia i Piotrek,  data_2023-03-19 19:03:32 2023-03-19 19:03:32 Liczba komentarzy: brak

Rocznica rozpoczęcia prac przez Evansa w Knossos i starania o rejestrację w UNESCO

123 lata temu, czyli 16 marca 1900 roku robotnicy sir Arthura Evansa rozpoczęli pierwsze prace wykopaliskowe w miejscu, które dziś jest najchętniej odwiedzanym stanowiskiem archeologicznym na Krecie, czyli pałacem w Knossos.  Przy tej okazji warto przypomnieć to, że historia odkrycia tego miejsca wcale nie zaczęła się od słynnego Anglika.

Dodatkowym bonusem dzisiejszego dnia jest informacja, którą do publicznej wiadomości podało greckie Ministerstwo Kultury i Sportu. Przy wsparciu szeregu instytucji naukowych oraz Regionu Krety złożono seryjny wniosek nominacyjny do rejestracji sześciu kreteńskich pałaców minojskich na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Pałace które uwzględniono w tym wniosku to oprócz Knossos, także pałace w Fajstos, Malia, Zakros, Kydonia i Zominthos.

Rocznica rozpoczęcia prac w Knossos
Gosia,  data_2023-03-16 19:08:51 2023-03-16 19:08:51 Liczba komentarzy: brak

Kontrolerzy strajkują

Chociaż obecnie liczba osób podróżujących na Kretę na razie utrzymuje się niskim poziomie to jednak na wszelki wypadek informujemy o tym, że najbliższy czwartek 16 marca w Grecji przewidywany jest strajk kontrolerów lotów. W związku z tym tego dnia linie lotnicze Aegean oraz Olympic Air nie będą realizować żadnych połączeń zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych. Jeśli na ten dzień mieliście wykupione bilety to spodziewajcie się przesłania dodatkowych informacji przez przewoźnika bądź agencję turystyczną, w której kupowaliście przelot. Można zatem powiedzieć, że świat wraca na stare tory. Greccy kontrolerzy lotu znowu są w formie .

Strajk kontrolerów

Piotrek,  data_2023-03-14 18:47:23 2023-03-14 18:47:23 Liczba komentarzy: brak

Zapowiada się gorący sezon na Krecie

Chociaż do okresu wakacyjnego pozostało jeszcze sporo czasu, a aura za polskim oknem wciąż pozostaje w typowo zimowym klimacie, to wielu analityków już zastanawia się jaki będzie tegoroczny sezon turystyczny w Grecji i na Krecie. Dane gromadzone już w tej chwili w systemach rezerwacyjnych pozwalają na wysnucie pierwszych wniosków. Wynika z nich, że tegoroczny sezon turystyczny na Krecie może być naprawdę gorący.

Zapowiada się gorący sezon na Krecie

Piotrek,  data_2023-03-09 19:47:19 2023-03-09 19:47:19 Liczba komentarzy: brak

Mało wody w Samarii

O tym, że z konsekwencjami prawie bezśnieżnej zimy na Krecie mieszkańcy wyspy będą musieli się zmierzyć wiosną i podczas nadchodzącego lata, pisaliśmy już na początku tego roku. Większa ilość śniegu w wyższych górach pojawiła się dopiero w lutym za sprawą frontu Barbara. Opadów deszczu było również mniej niż zazwyczaj. Z tego powodu kończąca się powoli zima jest zaliczana do suchych i prawie bezśnieżnych. Niestety brak białego puchu czy opadów deszczu zimą spowoduje realne problemy z niedoborami wody w cieplejszych miesiącach.

Główny strumień w SamariiPowyższe zdjęcie pokazuje poziom wody w lipcu, ilość porównywalna do obecnego stanu

Gosia,  data_2023-03-08 20:06:06 2023-03-08 20:06:06 Liczba komentarzy: brak

Seitan Limania

Jest na Krecie plaża, która u niektórych osób dosłownie wywołuje dreszcz emocji. Tym miejscem jest Seitan Limania co można przetłumaczyć jako Porty Szatana albo Przeklęte Porty. Plaża ta jest również znana pod nazwą Paralia Stefanou, czyli Plaża Stefanou. Z jakiegoś powodu (sami nie wiemy z jakiego) do tej pory nie umieściliśmy na naszej stronie opisu tego miejsca. Pora zatem nadrobić te żenujące braki.

Seitan Limania

Gosia,  data_2023-03-06 19:34:48 2023-03-06 19:34:48 Liczba komentarzy: brak

Piękne jezioro Kourna

Jezioro Kourna znajdujące się nieopodal Georgioupolis to z pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc Krety. Góry Białe zamykające widok od południowo-zachodniej strony tworzą w połączeniu z wyjątkowego koloru wodą jeziora wręcz alpejski krajobraz. A przy odrobinie szczęścia podczas pływania wodnym rowerkiem zobaczycie tu słodkowodne żółwie, które według miejscowych najczęściej wypoczywają na południowo-wschodnim wybrzeżu Kournas.

Gosia,  data_2023-03-05 17:33:26 2023-03-05 17:33:26 Liczba komentarzy: brak

Szybki remont pasa startowego na lotnisku w Heraklionie

Pierwsze dni marca na lotnisku w Heraklionie upłynęły pod znakiem remontu. W rekordowo krótkim czasie na 700 metrach głównego pasa startowego została wymieniona asfaltowa nawierzchnia. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe i sprzątanie, a od najbliższego poniedziałku od godziny 6:00 lotnisko Nikosa Kazantzakisa powróci do pełnej funkcjonalności. Na szczęście pogoda była sprzyjająca i tym razem obejdzie się bez opóźnień.

Lotnisko w Heraklionie

Gosia,  data_2023-03-04 21:26:48 2023-03-04 21:26:48 Liczba komentarzy: brak

Kreteńczycy oddają krew dla rannych w katastrofie kolejowej

Uwagę dzisiejszych mediów w Grecji całkowicie przykuła największa katastrofa kolejowa, jaka wydarzyła się w Tempi w środkowej części Grecji kontynentalnej. Pociąg osobowy zderzył się czołowo ze składem towarowym. Oba pociągi wskutek złej decyzji zawiadowcy stacji poruszały się po tym samym torze z dużą prędkością. Do tej pory potwierdzono co najmniej 38 osób zmarłych oraz dziesiątki rannych. W Grecji ogłoszono trzydniową żałobę narodową i opuszczono flagi do połowy masztów.

Tragedia ta poruszyła wszystkich mieszkańców Grecji. Kreteńczycy szybko zareagowali na apele o oddawanie krwi tak bardzo potrzebnej najciężej poszkodowanym. Frekwencja w dwóch punktach krwiodawstwa była dość duża. Już o godzinie pierwszej po południu z lotniska w Heraklionie mógł odlecieć do Aten pierwszy samolot cargo z transportem jednostek krwi. Warto dodać, że dzisiejszy start tego samolotu był absolutnie wyjątkowy, ponieważ główny pas startowy w Heraklionie przechodzi właśnie wymianę nawierzchni.

Kreteńczycy oddają krew dla ofiar katastrofy

Gosia,  data_2023-03-01 19:45:14 2023-03-01 19:45:14 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera