Ograniczony wstęp na wyspę Chrissi w 2023 roku

data_2023-03-29 19:38:55 2023-03-29 19:38:55

Wyspa Chrissi to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie południowo-wschodniej Krety. Niestety popularność ta niesie ze sobą bardzo duże koszty, jakie ponosi tamtejsze środowisko naturalne. W związku z tym od dłuższego czasu podejmowane są próby zwiększenia ochrony tego miejsca. Działania te wiążą się między innymi z ograniczeniem wstępu na tamtejsze plaże. Jest to rozwiązanie, które było praktykowane już w ubiegłym roku. Duża część przedsiębiorców z rejonu Ierapetra z niecierpliwością czekała na decyzje związane z dostępnością Chrissi w tym roku. Jednak  zgodnie z uchwalonym regulaminem wstęp na wyspę będzie ograniczony również i w tym sezonie turystycznym. Będą jednak niewielkie odstępstwa od tej zasady.

Wyspa ChrissiWyspa Chrissi - w tym roku infrastruktura nie będzie dostępna
Zdjęcia na licencji: CC BY-SA 2.0

W opublikowanym obwieszczeniu znalazły się zapisy w zakresie ochrony środowiska, dostępu oraz zwiedzania wyspy, a także ograniczeń mających na celu przywrócenie naturalnego ekosystemu. Dla turystów oznacza, że w okresie od 1 maja do 31 października będzie obowiązywał zakaz schodzenia na ląd z wszelkiego rodzaju  statków. Przebywać będzie można tylko na wyznaczonych plażach. Wejście w głąb wyspy będzie jednak zabronione, w szczególności do strefy ochrony bezwzględnej, która obejmuje wydmy porośnięte lasem cedrowym.

Dodatkowo warto wspomnieć, że na podstawie decyzji greckiego Ministra Kultury i Sportu w latach 2023-25 znajdujące się na Chrissi plaże Pelegrina oraz Vougiou Mati zostały wyłączone z systemu koncesji na korzystanie z plaż. Oznacza to tym samym, że w okresie najbliższych trzech lat w miejscach tych zabronione będzie prowadzenie wszelkiej działalności gospodarczej oraz nie będzie dostępna żadna infrastruktura wykorzystywana do obsługi ruchu turystycznego.

ChrissiWyspa Chrissi - w tym roku infrastruktura nie będzie dostępna
Zdjęcia na licencji: CC BY-SA 2.0

Przestrzeganie przepisów w zakresie obszaru morskiego będzie kontrolowane przez Zarząd Portu Ierapetra. Natomiast w odniesieniu do środowiska naturalnego oraz obszaru lasu cedrowego kontrolami będzie zajmować się tamtejsze nadleśnictwo oraz służby greckiego Ministerstwa Środowiska. Wszelkie stwierdzone uchybienia oraz potwierdzone naruszenia będą wiązać się z nałożeniem sankcji przewidzianych zgodnie z ramami działania poszczególnych służb.

Tyle suchych faktów związanych z tegoroczną organizacją rejsów na Chrissi. I przy okazji z góry chcielibyśmy uciąć wszelkie dyskusje na temat tego komu i co mimo zakazu wstępu udało się osobiście zobaczyć na tak zwanej złotej wyspie. Respektowanie obowiązujących przepisów to naszym zdaniem przejaw szacunku dla środowiska naturalnego oraz dla przyszłych pokoleń.

Piotrek,  data_2023-03-29 19:38:55 2023-03-29 19:38:55
Średnia: 3
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 3 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Joanna Gadomska
Joanna Gadomska
2023-03-29 15:15:41

Nie,ale jest szansa ,że niedługo bede⛱️

1
 Wojtek Arciszewski
Wojtek Arciszewski
2023-03-29 17:21:17

Za duża …

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2023-03-29 17:22:45

Kiedyś była mniejsza, sława i dobre opinie spowodowały że się rozrosła. Pytanie tylko czy nadal trzyma poziom.

2
 Artur Kiwa
Artur Kiwa
2023-03-30 06:36:47

Byłem. Raz. I to wystarczy.
Duży lokal, głośny, pełno ludzi, bo popularność robi swoje. Personel zabiegany i, szczerze mówiąc, chyba zestresowany, bo nie ma mowy o sympatycznej pogawędce. Mało w tym typowo greckiej gościnności i sympatycznej atmosfery. Miejsce z typowymi chorobami dużego lokalu z dużą ilością klientów. Jedzenie - górna strefa stanów średnich, nic mnie nie powaliło na kolana.
Reasumując w dwóch słowach - dupy nie urwało. Dużo smaczniej i w lepszej atmosferze jadałem w miejscach oddalonych od centrów miast i turystycznych szlaków.

4

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/592913179549617

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. Tak umierają miasteczka wszędzie tam, gdzie drożyzną goli się turystów jak owce. Mają w powarzaniu, że dla Ciebie mała butelka wody za dwa euro to majątek. Przypłynie stonka i wszystko wykupi. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. Santorini zasługuje na dłuższą eksploracje, spokój chwilę zadumy... (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
gość eizo: Cześć. Informuję, że od tego roku TUI organizuje wczasy prznajmniej w 2 hotelach w Matali: Matala Bay Hotel i Zafiria. Byliśmy tydzień w czerwcu br w Zafirii. Hotel czasy świetności ma już za sobą ale jest czysty z super obsługą. (...)
gość Rigilkent: Kreta oddzieliła się od kontynentu europejskiego już ok. 15 mln lat temu. Natomiast ok. 6 mln lat temu faktycznie nie była wyspą, mając nie tylko połączenie z Peoponezem, ale praktycznie z każdym zakątkiem ląduów otaczającch morze Śródniemne, gdyż tego wtedy... (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera