2023-03-29 19:38:55
Wyspa Chrissi to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie południowo-wschodniej Krety. Niestety popularność ta niesie ze sobą bardzo duże koszty, jakie ponosi tamtejsze środowisko naturalne. W związku z tym od dłuższego czasu podejmowane są próby zwiększenia ochrony tego miejsca. Działania te wiążą się między innymi z ograniczeniem wstępu na tamtejsze plaże. Jest to rozwiązanie, które było praktykowane już w ubiegłym roku. Duża część przedsiębiorców z rejonu Ierapetra z niecierpliwością czekała na decyzje związane z dostępnością Chrissi w tym roku. Jednak zgodnie z uchwalonym regulaminem wstęp na wyspę będzie ograniczony również i w tym sezonie turystycznym. Będą jednak niewielkie odstępstwa od tej zasady.
Wyspa Chrissi - w tym roku infrastruktura nie będzie dostępna
Zdjęcia na licencji: CC BY-SA 2.0
W opublikowanym obwieszczeniu znalazły się zapisy w zakresie ochrony środowiska, dostępu oraz zwiedzania wyspy, a także ograniczeń mających na celu przywrócenie naturalnego ekosystemu. Dla turystów oznacza, że w okresie od 1 maja do 31 października będzie obowiązywał zakaz schodzenia na ląd z wszelkiego rodzaju statków. Przebywać będzie można tylko na wyznaczonych plażach. Wejście w głąb wyspy będzie jednak zabronione, w szczególności do strefy ochrony bezwzględnej, która obejmuje wydmy porośnięte lasem cedrowym.
Dodatkowo warto wspomnieć, że na podstawie decyzji greckiego Ministra Kultury i Sportu w latach 2023-25 znajdujące się na Chrissi plaże Pelegrina oraz Vougiou Mati zostały wyłączone z systemu koncesji na korzystanie z plaż. Oznacza to tym samym, że w okresie najbliższych trzech lat w miejscach tych zabronione będzie prowadzenie wszelkiej działalności gospodarczej oraz nie będzie dostępna żadna infrastruktura wykorzystywana do obsługi ruchu turystycznego.
Wyspa Chrissi - w tym roku infrastruktura nie będzie dostępna
Zdjęcia na licencji: CC BY-SA 2.0
Przestrzeganie przepisów w zakresie obszaru morskiego będzie kontrolowane przez Zarząd Portu Ierapetra. Natomiast w odniesieniu do środowiska naturalnego oraz obszaru lasu cedrowego kontrolami będzie zajmować się tamtejsze nadleśnictwo oraz służby greckiego Ministerstwa Środowiska. Wszelkie stwierdzone uchybienia oraz potwierdzone naruszenia będą wiązać się z nałożeniem sankcji przewidzianych zgodnie z ramami działania poszczególnych służb.
Tyle suchych faktów związanych z tegoroczną organizacją rejsów na Chrissi. I przy okazji z góry chcielibyśmy uciąć wszelkie dyskusje na temat tego komu i co mimo zakazu wstępu udało się osobiście zobaczyć na tak zwanej złotej wyspie. Respektowanie obowiązujących przepisów to naszym zdaniem przejaw szacunku dla środowiska naturalnego oraz dla przyszłych pokoleń.
Komentarze
komentarz z
Nie,ale jest szansa ,że niedługo bede⛱️
komentarz z
Za duża …
komentarz z
Kiedyś była mniejsza, sława i dobre opinie spowodowały że się rozrosła. Pytanie tylko czy nadal trzyma poziom.
komentarz z
Byłem. Raz. I to wystarczy.
Duży lokal, głośny, pełno ludzi, bo popularność robi swoje. Personel zabiegany i, szczerze mówiąc, chyba zestresowany, bo nie ma mowy o sympatycznej pogawędce. Mało w tym typowo greckiej gościnności i sympatycznej atmosfery. Miejsce z typowymi chorobami dużego lokalu z dużą ilością klientów. Jedzenie - górna strefa stanów średnich, nic mnie nie powaliło na kolana.
Reasumując w dwóch słowach - dupy nie urwało. Dużo smaczniej i w lepszej atmosferze jadałem w miejscach oddalonych od centrów miast i turystycznych szlaków.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/592913179549617