Kreta - aktualności z sierpnia 2022 r.

Plaża Souda na południu Krety

Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych miejsce to było znane tylko nielicznym turystom oraz okolicznym mieszkańcom. W okresie tym na plażę prowadziła niezbyt wygodna szutrowa droga. Z tej dosyć ograniczonej dostępności, bardzo szybko zaczęli korzystać nudyści, którzy znaleźli tu doskonałą kryjówkę. Obecnie dotarcie do Soudy nie stanowi najmniejszego problemu, gdyż od dosyć dawna doprowadzona została tu asfaltowa droga. a dla pieszych niedawno powstał chodnik między Plakias a Soudą.Chociaż dziś miejsce to jest zdecydowanie bardziej popularne wśród zwykłych turystów, to jednak wciąż znajdziecie tu wielu miłośników naturyzmu.

Souda znajduje się na końcu wąwozu, którego dnem płynie rzeka Finikas. Ten niewielki potok zasilany przez górskie strumienie, jest pełny wody przez cały rok. Dobra dostępność wody sprawia, że dolina ta jest zielona nawet w szczycie wakacyjnego sezonu. W kilku miejscach wzdłuż Finikas można zobaczyć zagajniki kreteńskich palm Phoenix theophrastii, które możecie znać choćby z takich miejsc jak Vai oraz Preveli. Souda jest jednym z ważniejszych rezerwatów, gdzie występuje ten bardzo rzadki gatunek.

Gosia i Piotrek,  data_2022-08-28 19:16:59 2022-08-28 19:16:59 Liczba komentarzy: brak

Rocznica wydarzeń 25 sierpnia 1898 roku w Heraklionie

Ulica 25 Sierpnia w Heraklionie (25is Avgoustou) to bardzo ładnie położony deptak i jednocześnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów tego miasta. Spacerując tą piękną ulicą zapewne mało kto zadaje sobie pytanie o to skąd wzięła się jej nazwa. Wydarzenia, które miały tu miejsce 25 sierpnia 1898 roku, powiązane są z odwiecznie trudnymi relacjami pomiędzy Grecją a Turcją. Obecna ciągle napięta sytuacja, jaka jest pomiędzy tymi krajami sprawia, że nabierają one głębszego znaczenia. Przypominamy tę historię bo dzisiaj mija 124. rocznica tych wydarzeń.

Ulica 25 Sierpnia w Heraklionie
Gosia,  data_2022-08-25 20:52:36 2022-08-25 20:52:36 Liczba komentarzy: brak

Knossos - niekończące się kolejki po bilet

Wykopaliska w Knossos to najpopularniejsza atrakcja turystyczna na Krecie. Każdego dnia tysiące osób odwiedza pałac Minosa, aby przyjrzeć się z bliska słynnym ruinom. Miejsce to jest celem zarówno niezliczonych wycieczek fakultatywnych, jak i turystów poznających wyspę indywidualnie. Jest to również najdroższa atrakcja na Krecie. Za możliwość wejścia na teren wykopalisk trzeba w przypadku biletu dla osoby dorosłej wysupłać 15€. Wybierając się jednak do Knossos w szczycie trwającego właśnie sezonu turystycznego trzeba wiedzieć, że w ostatnich tygodniach stanowisko to bije wręcz rekordy popularności.

Knossos

Gosia i Piotrek,  data_2022-08-24 21:18:08 2022-08-24 21:18:08 Liczba komentarzy: brak

Zakaz wstępu do wąwozów i na szlaki

Dziś mamy ważną wiadomość dla tych osób które planują jutro przejścia wąwozów lub wyprawy szlakami górskimi w rejonie prefektury Chania. Niestety konieczna będzie zmiana takich planów.

Ze względu na spodziewane pogorszenie się pogody i prognozowane wystąpienie gwałtownych burz oraz ulewnych opadów deszczu na dzisiaj i jutro (23-24 sierpnia) został wprowadzony zakaz wstępu do wszystkich wąwozów położonych w tym rejonie Krety. Dodatkowo zakaz ten obejmuje także wszystkie górskie szlaki i ścieżki.

Deszczowe chmury na Krecie

Gosia,  data_2022-08-23 19:28:04 2022-08-23 19:28:04 Liczba komentarzy: brak

Bezprecedensowa napaść na turystów

Od kilku dni Kreteńczyków bulwersuje wydarzenie, do którego doszło w miniony piątek w okolicy miejscowości Perama. Z pozoru błaha historia, którą zapoczątkowała kolizja dwóch samochodów o mały włos nie przerodziła się w tragedię. Ostatecznie auto, którym poruszali się turyści zwiedzający wyspę, zostało celowo staranowane przez pickupa kierowanego przez jednego z lokalnych mieszkańców. Następnie jakby tego było jeszcze mało zagraniczni goście zostali zaatakowani z niewiadomego powodu przez osoby podróżujące pickupem. Obecnie sprawa ta nabrała tak dużego rozgłosu, że w jej rozwiązanie zaangażowali się nawet greccy politycy. Fizyczny atak na turystów stoi w głębokiej sprzeczności do gościnności, jaką okazują Kreteńczycy wszystkim odwiedzającym ich wyspę.

Samochód turystów

Zniszczony samochód turystów
źródło zdjęcia www.protothema.gr

Spacer po Nea Chora

Nie da się ukryć, że w szczycie sezonu Chania to niezwykle gwarne i tętniące życiem miasto. Nie inaczej jest w przypadku tamtejszej reprezentacyjnej miejskiej plaży Nea Chora. Wyremontowane nabrzeże przyciąga każdego dnia nie tylko liczne grono turystów, ale również i lokalnych mieszkańców. Jeśli w czasie pobytu w Chanii zamarzy Wam się dzień błogiego lenistwa to nic nie stoi na przeszkodzie by zrealizować ten plan właśnie w Nea Chora. W rejonie plaży nie tylko będziecie mieć możliwość skorzystania z leżaków, ale znajdziecie również bogaty wybór różnego rodzaju tawern oraz barów. Pamiętajcie jednak, że tak jak napisaliśmy na wstępie miejsce to zawsze jest tłoczne i gwarne. Jeśli więc szukacie tak zwanego świętego spokoju to z pewnością nie znajdziecie go na plaży w Nea Chora.

Dziś chcielibyśmy zaprosić Was do krótkiego wirtualnego spaceru po tym miejscu. Naszą przechadzkę rozpoczęliśmy w rejonie basenu Klubu Żeglarskiego Chania podziwiając fale rozbijające się o nabrzeże. Podążając dalej na zachód obok tamtejszej mariny przeszliśmy wzdłuż całego nabrzeża Nea Chora.

Piotrek,  data_2022-08-21 19:26:28 2022-08-21 19:26:28 Liczba komentarzy: brak

Piękne Mochlos

Mochlos to tradycyjna i zaciszna wioska położona 48 km na wschód od miasta Agios Nikolaos. Bajeczne umiejscowienie z dala od wszystkiego oraz droga poprowadzona obrzeżami kamieniołomu dość skutecznie izolują Mochlos od masowego napływu turystów. Oprócz niezapomnianego klimatu i ładnych widoków Mochlos słynie również z bardzo dobrych tawern serwujących świeże ryby i inne owoce morza. W miejscowości znajduje się też malutka plaża.

Zaledwie 150 m morza dzieli tę małą miejscowość od wysepki Agios Nikolaos. Znajduje się na niej bardzo ważne minojskie stanowisko archeologiczne, do którego można dopłynąć łódką wynajętą w jednej z tawern.

Gosia,  data_2022-08-19 20:37:57 2022-08-19 20:37:57 Liczba komentarzy: brak

Narodziny żółwi w Stavros

Na przełomie maja i czerwca zazwyczaj informujemy o rozpoczęciu sezonu lęgowego żółwi Caretta caretta. Zwierzęta te właśnie w tym okresie czasu wychodzą na niektóre plaże i składają jaja. Kreta jest między innymi jednym z miejsc, na których Caretta caretta zakładają gniazda. Sierpień to natomiast miesiąc, w którym ze złożonych jaj właśnie zaczynają wykluwać się żółwie maluchy. Do takich pierwszych „narodzin” doszło dwa dni temu w miejscowości Stavros na Krecie. Wczesnym rankiem pięć małych żółwików odnalazło drogę do morza.

Źródło filmu: www.haniotika-nea.gr


Wakacje 2022 - Kreta idzie na rekord

Jak wynika z danych przekazanych przez lotnisko w Heraklionie od początku tego sezonu turystycznego do 9 sierpnia br. odnotowano wzrost od 5 do 6% liczby przylatujących pasażerów z zagranicy w stosunku do liczby przylotów, które miały miejsce w analogicznym czasie w 2019 roku. Oznacza to, że w pierwszy normalny sezon po dwóch latach pandemii, Krecie już udało się osiągnąć lepsze wyniki popularności niż w roku uznawanym jak dotąd za rekordowy. Wyższe wyniki ma również drugie lotnisko Krety znajdujące się w Chanii.

Chania 2022

Gosia i Piotrek,  data_2022-08-16 20:05:53 2022-08-16 20:05:53 Liczba komentarzy: brak

Lądowanie na lotnisku w Chanii

Kilka chwil przed lądowaniem na lotnisku im. Daskalogiannisa w Chanii na Krecie, samolot zniża swój lot, a my zaczynamy odliczać ostatnie minuty do momentu, w którym otworzą się drzwi. Nosy przyklejone do szyby, aby nie przegapić momentu, w którym zza chmur znowu zobaczymy naszą ukochaną wyspę. Mimo że takich lądowań na Krecie mamy już za sobą mnóstwo to za każdym razem jest ono ekscytującym momentem. Samolot leci coraz niżej, tuż nad płytą lotniska. Czekamy na przyziemienie. W końcu czuć mocne dotknięcie kół, czasem towarzyszy temu „kangur”, później szybkie kołowanie w kierunku hali przylotów i odlotów. Jeszcze chwila i znowu można zaczerpnąć pierwszy haust niesamowitego kreteńskiego powietrza.

 

Gosia i Piotrek,  data_2022-08-14 20:16:36 2022-08-14 20:16:36 Liczba komentarzy: brak

Nocne zwiedzanie przy pełni księżyca

Sierpniowy full-moon, czyli największa w roku pełnia księżyca, to w Grecji od wielu lat okazja do udostępnienia stanowisk archeologicznych, muzeów i innych zabytków do bezpłatnego zwiedzania w trakcie godzin nocnych. I tak się właśnie składa, że ta największa pełnia księżyca wypada właśnie dzisiaj. Jeśli zatem jesteście aktualnie w Grecji to warto skorzystać z okazji by w świetle księżyca na przykład zwiedzić wykopaliska albo wziąć udział w innych wydarzeniach zorganizowanych w wielu miejscach.

Zwiedzanie w świetle księżyca

Gosia,  data_2022-08-12 18:58:29 2022-08-12 18:58:29 Liczba komentarzy: brak

Rethymno - filmowy spacer wzdłuż wybrzeża

Na dzisiejszym filmie chcielibyśmy zaprosić Was na krótki spacer po Rethymno. Tym razem jednak nie będziemy zagłębiać się w gąszcz wąskich uliczek a wybierzemy się na przechadzkę wzdłuż wybrzeża. Spacer rozpoczniemy w rejonie dworca KTEL by następnie przechodząc obok Fortezzy dojść do Starego Portu Weneckiego, który wraz z dawną latarnią morską jest zdecydowanie jednym z bardziej rozpoznawalnych i popularnych miejsc w Rethymno. Nie powinno więc nikogo zdziwić, że niezależnie od pory dnia przechadza się tu zawsze duża ilość turystów.

Piotrek,  data_2022-08-11 19:59:37 2022-08-11 19:59:37 Liczba komentarzy: brak

Co dalej z przyszłością Spinalongi?

W ramach naszego serwisu wielokrotnie informowaliśmy Was o tym, że lokalne władze samorządowe Krety walczą o to, aby wyspa Spinalonga znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W lokalnych mediach co i raz pojawiały się newsy o tym, że składanie dokumentacji jest na końcowym etapie, a proces wkracza w decydujący etap. Wydawało się, że wszystko jest na najlepszej drodze do tego by Spinalonga w końcu uzyskała to prestiżowe wyróżnienie. Niestety zupełnie innego zdania są greckie centralne władze. Lina Mendoni, tamtejsza minister kultury, poinformowała, że są to mało realistyczne marzenia niemożliwe do spełnienia. Spinalonga zostanie zgłoszona na listę UNESCO w ramach większego projektu obejmującego grupę zabytków warownych Morza Śródziemnego.

Spinalonga

Piotrek,  data_2022-08-10 19:40:13 2022-08-10 19:40:13 Liczba komentarzy: brak

Hala Targowa w Chanii - fotorelacja z remontu

Hala Targowa w Chanii to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych budowli znajdujących się w tym mieście. Popularna była zarówno wśród mieszkańców jak i turystów, którzy przychodzili tutaj w poszukiwaniu lokalnych produktów. Jednak ani w tym, ani w następnym roku zakupy w tym kultowym miejscu nie będą możliwe. W pierwszych miesiącach tego roku rozpoczął się bardzo gruntowny remont z szeroko zakrojonym zakresem prac. Ma on przywrócić świetność Hali Targowej oraz przede wszystkim sprawić, że budynek znów będzie w bardzo dobry stanie technicznym.

Hala Targowa w Chanii w remoncieHala Targowa, Chania, lipiec 2022 r.

Gosia,  data_2022-08-09 20:02:55 2022-08-09 20:02:55 Liczba komentarzy: brak

Kreta 2022 - filmowe podsumowanie wakacyjnego wypadu

Zapraszamy Was do obejrzenia filmowego podsumowania naszego krótkiego tegorocznego wakacyjnego wyjazdu na Kretę. Tym razem naszą bazą wypadową było doskonale nam znane Plakias, które jak wiemy, jest również bardzo popularne oraz cenione przez naszych Czytelników. Dla większości osób, które bywały w tej miejscowości nie będzie większym zaskoczeniem jeśli napiszemy, że nasz pobyt upłynął przy akompaniamencie silnego wiatru. I chociaż doskonale wiedzieliśmy, na co się piszemy wybierając Plakias, to musimy przyznać, że siła tegorocznych podmuchów była wyjątkowa.

Przemieszczając się po wyspie ograniczaliśmy się do możliwości, jakie dają środki komunikacji zbiorowej oraz własne nóg. Staraliśmy się również zgodnie z własnymi wytycznymi zwiedzać Kretę lokalnie, czyli korzystać jak najwięcej z atrakcji, które znajdują się blisko miejsca pobytu. Z tego względu na tym filmie nie znajdziecie takich ikonicznych miejsc jak Balos, czy też Elafonissi. Znawcy Krety wypatrzą jednak w naszym klipie kilka innych nie mniej ciekawych miejsc, jakie warto zobaczyć. Zapraszamy do oglądania i komentowania :)

Gosia i Piotrek,  data_2022-08-07 20:20:56 2022-08-07 20:20:56 Liczba komentarzy: brak

Niebezpieczne znalezisko w wąwozie

W ostatnim czasie sporo pisaliśmy na temat pożarów na Krecie. Wysoka temperatura, wiatr oraz wysuszona słońcem roślinność sprzyjają pojawianiu się ognia i jego szybkim rozprzestrzenianiu się. Ponadprzeciętna ilość pożarów jaka pojawia się w tym roku świadczy o tym najlepiej. Niestety bywa jednak i tak, że to człowiek przykłada rękę do pojawienia się pożaru. Świadczyć może o tym znalezisko jakiego dokonano dzisiaj w jednym z kreteńskich wąwozów.

Butelka z benzyną z petardą

Gosia,  data_2022-08-04 20:59:01 2022-08-04 20:59:01 Liczba komentarzy: brak

Zuchwała kradzież na wykopaliskach w Lato

Wykopaliska w starożytnym Lato znajdującym się niedaleko wsi Kritsa to relatywnie nieduże stanowisko archeologiczne, które od wielu lat udostępnione jest zwiedzającym. Miejsce to nie jest jednak szczególnie popularne wśród turystów. Trafiają tu głównie osoby szczególnie zainteresowane historią Krety oraz wielbiciele wykopalisk.

Poza samymi śladami dawnego Lato, a także wspaniałą panoramą rozciągającą z tego miejsca, znajdziecie tu również niewielki punkt kasowy. Na szczęście to właśnie on, a nie samo stanowisko archeologiczne, był celem rabusiów, którzy “odwiedzili” to miejsce. Po wyłamaniu zamków punktu kasowego otworzyli niezabezpieczoną szufladę, wewnątrz której znajdowało się około 4,5 tys. €.

Wykopaliska w Lato na Krecie

Piotrek,  data_2022-08-03 20:07:38 2022-08-03 20:07:38 Liczba komentarzy: brak

Wąwóz Aradena - o krok od tragedii

O tym jak łatwo jest źle oszacować skalę trudności pieszego szlaku przekonała się dzisiaj na własnej skórze para holenderskich turystów. Niewiele brakowało a wędrówka przez stosunkowo nietrudny wąwóz zakończyłaby się dla nich w tragiczny sposób.

Wąwóz Aradena

Gosia,  data_2022-08-01 21:40:37 2022-08-01 21:40:37 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera