Kreta - aktualności z sierpnia 2022 r.

Wakacje 2022 - Kreta idzie na rekord

Jak wynika z danych przekazanych przez lotnisko w Heraklionie od początku tego sezonu turystycznego do 9 sierpnia br. odnotowano wzrost od 5 do 6% liczby przylatujących pasażerów z zagranicy w stosunku do liczby przylotów, które miały miejsce w analogicznym czasie w 2019 roku. Oznacza to, że w pierwszy normalny sezon po dwóch latach pandemii, Krecie już udało się osiągnąć lepsze wyniki popularności niż w roku uznawanym jak dotąd za rekordowy. Wyższe wyniki ma również drugie lotnisko Krety znajdujące się w Chanii.

Chania 2022

Gosia i Piotrek,  data_2022-08-16 20:05:53 2022-08-16 20:05:53 Liczba komentarzy: brak

Lądowanie na lotnisku w Chanii

Kilka chwil przed lądowaniem na lotnisku im. Daskalogiannisa w Chanii na Krecie, samolot zniża swój lot, a my zaczynamy odliczać ostatnie minuty do momentu, w którym otworzą się drzwi. Nosy przyklejone do szyby, aby nie przegapić momentu, w którym zza chmur znowu zobaczymy naszą ukochaną wyspę. Mimo że takich lądowań na Krecie mamy już za sobą mnóstwo to za każdym razem jest ono ekscytującym momentem. Samolot leci coraz niżej, tuż nad płytą lotniska. Czekamy na przyziemienie. W końcu czuć mocne dotknięcie kół, czasem towarzyszy temu „kangur”, później szybkie kołowanie w kierunku hali przylotów i odlotów. Jeszcze chwila i znowu można zaczerpnąć pierwszy haust niesamowitego kreteńskiego powietrza.

 

Gosia i Piotrek,  data_2022-08-14 20:16:36 2022-08-14 20:16:36 Liczba komentarzy: brak

Nocne zwiedzanie przy pełni księżyca

Sierpniowy full-moon, czyli największa w roku pełnia księżyca, to w Grecji od wielu lat okazja do udostępnienia stanowisk archeologicznych, muzeów i innych zabytków do bezpłatnego zwiedzania w trakcie godzin nocnych. I tak się właśnie składa, że ta największa pełnia księżyca wypada właśnie dzisiaj. Jeśli zatem jesteście aktualnie w Grecji to warto skorzystać z okazji by w świetle księżyca na przykład zwiedzić wykopaliska albo wziąć udział w innych wydarzeniach zorganizowanych w wielu miejscach.

Zwiedzanie w świetle księżyca

Gosia,  data_2022-08-12 18:58:29 2022-08-12 18:58:29 Liczba komentarzy: brak

Rethymno - filmowy spacer wzdłuż wybrzeża

Na dzisiejszym filmie chcielibyśmy zaprosić Was na krótki spacer po Rethymno. Tym razem jednak nie będziemy zagłębiać się w gąszcz wąskich uliczek a wybierzemy się na przechadzkę wzdłuż wybrzeża. Spacer rozpoczniemy w rejonie dworca KTEL by następnie przechodząc obok Fortezzy dojść do Starego Portu Weneckiego, który wraz z dawną latarnią morską jest zdecydowanie jednym z bardziej rozpoznawalnych i popularnych miejsc w Rethymno. Nie powinno więc nikogo zdziwić, że niezależnie od pory dnia przechadza się tu zawsze duża ilość turystów.

Piotrek,  data_2022-08-11 19:59:37 2022-08-11 19:59:37 Liczba komentarzy: brak

Co dalej z przyszłością Spinalongi?

W ramach naszego serwisu wielokrotnie informowaliśmy Was o tym, że lokalne władze samorządowe Krety walczą o to, aby wyspa Spinalonga znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W lokalnych mediach co i raz pojawiały się newsy o tym, że składanie dokumentacji jest na końcowym etapie, a proces wkracza w decydujący etap. Wydawało się, że wszystko jest na najlepszej drodze do tego by Spinalonga w końcu uzyskała to prestiżowe wyróżnienie. Niestety zupełnie innego zdania są greckie centralne władze. Lina Mendoni, tamtejsza minister kultury, poinformowała, że są to mało realistyczne marzenia niemożliwe do spełnienia. Spinalonga zostanie zgłoszona na listę UNESCO w ramach większego projektu obejmującego grupę zabytków warownych Morza Śródziemnego.

Spinalonga

Piotrek,  data_2022-08-10 19:40:13 2022-08-10 19:40:13 Liczba komentarzy: brak

Hala Targowa w Chanii - fotorelacja z remontu

Hala Targowa w Chanii to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych budowli znajdujących się w tym mieście. Popularna była zarówno wśród mieszkańców jak i turystów, którzy przychodzili tutaj w poszukiwaniu lokalnych produktów. Jednak ani w tym, ani w następnym roku zakupy w tym kultowym miejscu nie będą możliwe. W pierwszych miesiącach tego roku rozpoczął się bardzo gruntowny remont z szeroko zakrojonym zakresem prac. Ma on przywrócić świetność Hali Targowej oraz przede wszystkim sprawić, że budynek znów będzie w bardzo dobry stanie technicznym.

Hala Targowa w Chanii w remoncieHala Targowa, Chania, lipiec 2022 r.

Gosia,  data_2022-08-09 20:02:55 2022-08-09 20:02:55 Liczba komentarzy: brak

Kreta 2022 - filmowe podsumowanie wakacyjnego wypadu

Zapraszamy Was do obejrzenia filmowego podsumowania naszego krótkiego tegorocznego wakacyjnego wyjazdu na Kretę. Tym razem naszą bazą wypadową było doskonale nam znane Plakias, które jak wiemy, jest również bardzo popularne oraz cenione przez naszych Czytelników. Dla większości osób, które bywały w tej miejscowości nie będzie większym zaskoczeniem jeśli napiszemy, że nasz pobyt upłynął przy akompaniamencie silnego wiatru. I chociaż doskonale wiedzieliśmy, na co się piszemy wybierając Plakias, to musimy przyznać, że siła tegorocznych podmuchów była wyjątkowa.

Przemieszczając się po wyspie ograniczaliśmy się do możliwości, jakie dają środki komunikacji zbiorowej oraz własne nóg. Staraliśmy się również zgodnie z własnymi wytycznymi zwiedzać Kretę lokalnie, czyli korzystać jak najwięcej z atrakcji, które znajdują się blisko miejsca pobytu. Z tego względu na tym filmie nie znajdziecie takich ikonicznych miejsc jak Balos, czy też Elafonissi. Znawcy Krety wypatrzą jednak w naszym klipie kilka innych nie mniej ciekawych miejsc, jakie warto zobaczyć. Zapraszamy do oglądania i komentowania :)

Gosia i Piotrek,  data_2022-08-07 20:20:56 2022-08-07 20:20:56 Liczba komentarzy: brak

Niebezpieczne znalezisko w wąwozie

W ostatnim czasie sporo pisaliśmy na temat pożarów na Krecie. Wysoka temperatura, wiatr oraz wysuszona słońcem roślinność sprzyjają pojawianiu się ognia i jego szybkim rozprzestrzenianiu się. Ponadprzeciętna ilość pożarów jaka pojawia się w tym roku świadczy o tym najlepiej. Niestety bywa jednak i tak, że to człowiek przykłada rękę do pojawienia się pożaru. Świadczyć może o tym znalezisko jakiego dokonano dzisiaj w jednym z kreteńskich wąwozów.

Butelka z benzyną z petardą

Gosia,  data_2022-08-04 20:59:01 2022-08-04 20:59:01 Liczba komentarzy: brak

Zuchwała kradzież na wykopaliskach w Lato

Wykopaliska w starożytnym Lato znajdującym się niedaleko wsi Kritsa to relatywnie nieduże stanowisko archeologiczne, które od wielu lat udostępnione jest zwiedzającym. Miejsce to nie jest jednak szczególnie popularne wśród turystów. Trafiają tu głównie osoby szczególnie zainteresowane historią Krety oraz wielbiciele wykopalisk.

Poza samymi śladami dawnego Lato, a także wspaniałą panoramą rozciągającą z tego miejsca, znajdziecie tu również niewielki punkt kasowy. Na szczęście to właśnie on, a nie samo stanowisko archeologiczne, był celem rabusiów, którzy “odwiedzili” to miejsce. Po wyłamaniu zamków punktu kasowego otworzyli niezabezpieczoną szufladę, wewnątrz której znajdowało się około 4,5 tys. €.

Wykopaliska w Lato na Krecie

Piotrek,  data_2022-08-03 20:07:38 2022-08-03 20:07:38 Liczba komentarzy: brak

Wąwóz Aradena - o krok od tragedii

O tym jak łatwo jest źle oszacować skalę trudności pieszego szlaku przekonała się dzisiaj na własnej skórze para holenderskich turystów. Niewiele brakowało a wędrówka przez stosunkowo nietrudny wąwóz zakończyłaby się dla nich w tragiczny sposób.

Wąwóz Aradena

Gosia,  data_2022-08-01 21:40:37 2022-08-01 21:40:37 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Bravo Creta ❤️
I to bez Rosjan!!! Wow!!!
Super. Ja dziś właśnie wylądowałam w Chanii. Uwielbiam to miejsce
Lepiej się tego ująć nie da .....niesamowite uczucie
Pierwszy wdech po wyjściu z samolotu jest bezcenny
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera