Wąwóz Aradena - o krok od tragedii

data_2022-08-01 21:40:37 2022-08-01 21:40:37

O tym jak łatwo jest źle oszacować skalę trudności pieszego szlaku przekonała się dzisiaj na własnej skórze para holenderskich turystów. Niewiele brakowało a wędrówka przez stosunkowo nietrudny wąwóz zakończyłaby się dla nich w tragiczny sposób.

Wąwóz Aradena

Dzisiaj dwójka turystów z Holandii w wieku 46 i 51 lat wybrała się do coraz popularniejszego w ostatnim czasie wąwozu Aradena. Około południa zeszli na dno wąwozu na wysokości mostu i rozpoczęli wędrówkę w kierunku plaży Marmara. Niestety po około 4 godzinach marszu parze zabrakło wody i na dodatek zgubili się na szlaku. W wąwozie Aradena było dzisiaj około 35 stopni w cieniu. Wysokie ściany wąwozu sprawiają, że latem w okolicy wczesnego popołudnia dno wąwozu staje się gorące niczym piec. Bardzo odwodnieni i wyczerpani Holendrzy na szczęście zdołali dodzwonić się na numer alarmowy 112. Zgłosili że mają zawroty głowy spowodowane wysoką temperaturą i poprosili o pomoc.

Zejście na dno wąwozuZejście na dno wąwozu w pobliżu mostu

Natychmiast zebrano zespół poszukiwawczo-ratowniczy. Warto w tym miejscu podkreślić, że na Krecie nie ma specjalnych służb ratunkowych. W takich przypadkach na pomoc ruszają na ogół strażacy, ewentualnie policjanci oraz ochotnicy. Tak stało się też i tym razem. Trzech strażaków i jeden policjant ruszyli na poszukiwania zaginionych turystów. Tuż po godzinie 16 odnaleziono zagubioną parę, której udzielono pierwszej pomocy, a następnie eskortowano do pobliskiej wioski Livianiana.

Nie po raz pierwszy piszemy o takich zdarzeniach. Na szczęście dzisiaj ta przykra sytuacja zakończyła się happy endem. Nie zawsze wędrowcy mają jednak tyle szczęścia. Piesze szlaki i wąwozy Krety są pięknymi miejscami, ale trzeba zawsze pamiętać o tym, że latem warunki bywają tu bardzo trudne. Nie wolno lekceważyć wysokiej temperatury na szlakach bo potrafi ona zabić. Turyści, którzy dzisiaj doświadczyli tej „przygody”, już na samym początku popełnili duży błąd. Zejście do Aradeny w okolicach południa i wędrówka przez ten wąwóz we wczesnych godzinach popołudniowych jest fatalnym pomysłem. Wysokie ściany i wąski wąwóz kumulują ciepło jeszcze bardziej podnosząc temperaturę.

Aradena od strony morzaWąwóz Aradena od strony morza - doskonale widać wysokie prawie pionowe ściany

Zawsze przed wyruszeniem na szlak trzeba zapoznać się z długością trasy i stopniem jej trudności, obliczyć czas potrzebny na przejście i stosownie się przygotować do wyjścia. To nie są niestety jakieś farmazony i zbędne trucie. Zadbanie o dobre przygotowanie do wędrówki jest na pozór oczywiste, jednak wiele osób to lekceważy. Na Kretę przyjeżdża dużo osób, które chcą aktywnie spędzać czas, co jest oczywiście fajne. Jednak latem, ze względu na temperaturę, trekkingi bywają bardzo trudne. Coś co wydaje się proste, wcale takie nie jest.

W wielu miejscach nie ma wody, bywa też że telefony komórkowe tracą zasięg. Na przeważającej ilości szlaków ludzi spotyka się rzadko, a czasem wcale. Kreteńskie szlaki to nie tylko Samaria gdzie dziennie wędruje tysiąc osób i co krok są ujęcia wody. Zanim wyruszycie na jakąś pieszą wędrówkę, z której zdjęcia zobaczyliście gdzieś w internecie, przygotujcie się odpowiednio i pamiętajcie o zachowaniu rozsądku.

Gosia,  data_2022-08-01 21:40:37 2022-08-01 21:40:37
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-08-02 04:58:57

Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2022-08-02 06:23:12

Dana Gołowacz Nie ma tygodnia bez podobnych historii. Pół biedy jeśli zdążą odnaleźć delikwenta.

2022-08-02 09:12:48

To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2022-08-02 11:42:03

Małgorzata Jankowska To taki średniak, ale bez przesady. Też mamy skalę porównawczą bo chodzimy i to niemało. To co ich zgubiło to źle oszacowana ilość wody, zbyt późne wejście w wąwóz. Na fotografiach z akcji ratunkowej nie mieli też nakryć głowy!

2022-08-02 11:34:07

Małgorzata Jankowska A jaki wąwóz polecasz na październik dla przeciętnych piechurów (coś tam po z Tatrach chodzi t, ale jue są to najwyższe szczyty). Szukam na Wschodniej Krecie i takiego na 2h, max 3

 gość}
gość PiotrWie
2022-08-02 15:54:19

Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158652433807551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera