Narodziny żółwi w Stavros

data_2022-08-18 20:03:45 2022-08-18 20:03:45

Na przełomie maja i czerwca zazwyczaj informujemy o rozpoczęciu sezonu lęgowego żółwi Caretta caretta. Zwierzęta te właśnie w tym okresie czasu wychodzą na niektóre plaże i składają jaja. Kreta jest między innymi jednym z miejsc, na których Caretta caretta zakładają gniazda. Sierpień to natomiast miesiąc, w którym ze złożonych jaj właśnie zaczynają wykluwać się żółwie maluchy. Do takich pierwszych „narodzin” doszło dwa dni temu w miejscowości Stavros na Krecie. Wczesnym rankiem pięć małych żółwików odnalazło drogę do morza.

Źródło filmu: www.haniotika-nea.gr

Okoliczni turyści przebywający właśnie w Stavros na wakacjach byli świadkami tego wydarzenia i to dzięki nim powstały te wzruszające filmiki. Wszyscy oczekują teraz, że w najbliższym czasie w innych gniazdach przyjdą na świat kolejne młode Caretta caretta. W tym roku na prośbę grupy mieszkańców Stavros, którym nie jest obojętny los tych niezwykłych zwierząt, lokalne władze zdecydowały się na wyłączenie na noc ulicznych latarni aby ich światło nie dezorientowało nowo wyklutych piskląt.

Do podobnych narodzin może wkrótce dojść też na innych plażach Krety. Całkiem możliwe, że niektórym osobom będzie dane zobaczyć takie zdarzenie osobiście. Dlatego chcielibyśmy przekazać Wam kilka wskazówek dotyczących wykluwania się żółwich piskląt. Wytyczne te opracowane zostały przez Grupę Obywatelską ds. Ochrony Żółwia Morskiego w Akrotiri. Warto zapoznać się z nimi tym bardziej, że nie wszystko jest bowiem oczywiste, a ludzie kierowani odruchem serca mogą niestety bardziej zaszkodzić żółwikom niż im pomóc. Jeśli żółwiki same wyklują się to mają 90% szans na dalsze przeżycie. Jednak gdy proces wykluwania zostaje zakłócony to ich szanse maleją najwyżej do 25%.

- małe żółwie przychodzą na świat zwykle w nocy lub nad ranem. Ich instynkt każe im podążać za światłem księżyca i gwiazd by trafić do morza. Dlatego tak bardzo ważne jest aby w okresie wylęgu w pobliżu plaż nie było żadnego oświetlenia. Sztuczne światło dezorientuje bowiem maluchy, które zamiast kierować się do wody zaczynają podążać w stronę zabudowań i ulic.

- młodych żółwi nie wolno pod żadnym pozorem dotykać ani przenosić ich w rękach do wody, ponieważ dla ich dalszego przetrwania absolutnie konieczne jest aby dotarły do morza o własnych siłach. Takie żółwiki włożone bezpośrednio do wody mogą po prostu utonąć. W miarę możliwości lepszym rozwiązaniem jest torowanie im drogi do morza.

- jeśli ktoś z Was znalazłby zdezorientowane żółwiki z dala od morza, gdzieś na ulicy bądź przy zabudowaniach to można przetransportować je w kartonie z piaskiem. Należy je jednak wypuścić na plaży przynajmniej 7-10 metrów od morza, tak aby maluchy miały jeszcze szansę na samodzielne dotarcie do wody.

Gosia,  data_2022-08-18 20:03:45 2022-08-18 20:03:45
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158676118727551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Kiedyś ponoć tak tu było
 Podobno z tego m.in powodu lokalne władze obawiajac się "zadeptania" zakazały tworzenia kampingów. Tak mówiła nam osoba z Kato Zakros.
 To, że nie ma dużo ludzi , to jego zaleta. Generalnie to zaleta całego Kato Zakros i okolic
 Nie zgodziłbym się z wypowiedzią o małej gęstości zamieszkania okolicy Kato Zakros. Na 30-to kilometrowym odcinku wschodniego wybrzeża Kreta znajdowały się cztery duże i bardzo duże miasta: od północy Itanos, Russolakos, Kato Zakros oraz Ambelos. Największe z nich, dzisiaj częściiwo leżące na dnie morza, Itanos i Russolakos, zbadane zostały tylko w minimalnym stopniu.
 Byliśmy w zeszłym roku. Robi wrażenie wielkość tego pałacu. Ale zwiedzanie go w godzinach przedpołudniowych, w pełnym słońcu wymaga sporo samozaparcia, dobrego nakrycia głowy i dużej ilości wody do picia. Byliśmy tam w czerwcu i prócz nas nie było nikogo. Z jednej strony szkoda, że to miejsce jest tak mało popularne, a z drugiej... Cisza i spokój okolicy urzeka.
 dzieki,wybieramy sie za 2 tygodnie,tylko wschod,baza w Ierapetra.
gość PiotrWie  My obecnie jesteśmy na Alonissos, wiem że nie jest to jakiś znaczący region uprawy oliwek ale patrząc po drzewach jest całkiem sporo owoców i wydaje nam się że tu jest jakiś inny gatunek - są widocznie większe niż na Krecie 
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera