Kreta - aktualności z lutego 2014 r.

Sałatka z fasoli czarne oczko

Z tą bardzo prostą i smaczną sałatką spotkaliśmy się pierwszy raz w rejonie Sfakii na Krecie. Do jej przygotowania potrzeba niewielkiej ilości składników, a efekt jest świetny. Podstawowym składnikiem jest tu pewien gatunek fasoli zwany ‘czarne oczko’ (black eye) o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Jest on bardzo popularny na świecie, niestety z wyjątkiem Polski, w związku z tym możecie mieć problem z jej kupieniem.

Sałatka z fasoli czarne oczko

Gosia,  data_2014-02-28 20:42:32 2014-02-28 20:42:32 Liczba komentarzy: brak

Autobusem po Krecie

Samodzielne zwiedzanie Krety za pomocą wypożyczonego samochodu (lub skutera) to zdecydowanie najlepszy sposób na poznanie tej greckiej wyspy. Mimo tego, że od początku istnienia strony www.crete.pl propagujemy właśnie taką formę zwiedzania to zdajemy sobie sprawę, że nie każda osoba wyjeżdżająca na Kretę musi posiadać prawo jazdy lub też mieć możliwość wypożyczenia samochodu. Dziś postaramy się przedstawić Wam zalety korzystania ze zbiorowej komunikacji, czyli charakterystycznych zielonych autokarów, jakie możecie tu spotkać. Warto przybliżyć ten temat, gdyż być może nie każda osoba przybywająca na Kretę ma świadomość, że w obrębie tej wyspy działa duże przedsiębiorstwo KTEL świadczące właśnie usługi transportu publicznego.

KTEL autobus

Piotrek,  data_2014-02-27 20:12:22 2014-02-27 20:12:22 Liczba komentarzy: brak

Ćwiczenia wojskowe na Krecie

Greccy piloci stacjonujący na terenie bazy Souda na Krecie spędzą najbliższe dwa dni na intensywnych ćwiczeniach, które mają związek z wizytą amerykańskich pilotów z 494 eskadry 48 Skrzydła Myśliwskiego. Żołnierze ci operują na co dzień z lotniska Lakenheath, Suffolk w Anglii. Wspólne ćwiczenia będą obejmować wykonanie najróżniejszych misji, począwszy od klasycznej obrony przestrzeni powietrznej a skończywszy na misjach mających na celu ataki na cele lądowe. Ze strony amerykańskiej w operacji tej weźmie udział 12 myśliwców F-15E Strike Eagle, Greków zaś będą najprawdopodobniej reprezentować myśliwce  F-16C/-D Block 52 Plus. Ciekawym elementem podjętych działań szkoleniowych, szczególnie dla greckich pilotów, będzie możliwość przećwiczenia operacji tankowania paliwa w powietrzu. Ten trudny manewr będzie wykonywany przy współpracy z amerykańską latającą cysterną KC-135.

F-16 z Krety

Piotrek,  data_2014-02-26 15:13:45 2014-02-26 15:13:45 Liczba komentarzy: brak

Aloes coraz popularniejszy na Krecie

Przeglądając asortyment kreteńskich sklepów oferujących lokalne produkty kosmetyczne daje się zauważyć coraz większą popularność wyrobów zawierających wyciąg z aloesu. W tej chwili trudno będzie znaleźć sklep, w którym obok tradycyjnych kosmetyków wykonanych z oliwy nie znalazłyby się takie zawierające aloes. Na przestrzeni ostatnich kilku lat produkty te wyraźnie zwiększyły swój udział na rynku wyrobów nabywanych przez turystów. Popularność ta przekłada się również na znaczne zwiększenie powierzchni upraw aloesu, który w tej chwili stanowi źródło dochodu dla ponad 300 plantatorów. Od kilku lat produkcja liści aloesu ulega wyraźnemu zwiększeniu i w chwili obecnej szacowana jest na około 300-500 ton, co pozwala uzyskać około 200-350 ton wyciągu rocznie.

Aloe Vera

Piotrek,  data_2014-02-26 08:09:57 2014-02-26 08:09:57 Liczba komentarzy: brak

Mapa Krety wydawnictwa Freytag&Berndt

Mapa Freytag & BerndtMapę Freytag&Berndt darzymy dużym sentymentem, gdyż jej poprzednie wydanie wiernie towarzyszyło nam w czasie kilku wcześniejszych wyjazdów. Mimo tak długiego okresu eksploatacji ciężko jest nam odnaleźć w pamięci taką sytuację, w której mapa ta "zgubiła" nas na Krecie. Nawet jej gigantyczne rozmiary okazywały się czasami zaletą, gdyż niejednokrotnie mapa ta lądowała w trakcie postoju pod przednią szybą samochodu pełniąc funkcję rolety chroniącej kabinę przed słońcem :).

Podstawową zaletą tej mapy Krety jest prostota, która przekłada się na dużą czytelność oraz łatwość korzystania z niej. Jednoznaczne podpisy pozwalają na łatwą i szybką identyfikacje miejscowości nawet w tych obszarach, gdzie gęstość naniesionych miejscowości jest największa.

Piotrek,  data_2014-02-25 20:24:40 2014-02-25 20:24:40 Liczba komentarzy: brak

Nietypowy ranking Huffington Post

Amerykański serwis internetowy The Huffington Post pokusił się o stworzenie bardzo niecodziennego rankingu zawierającego zestawienie siedmiu najbardziej sekretnych plaż, jakie można znaleźć w Europie. Jako jedno z rekomendowanych miejsc polecona została plaża Red Beach znajdująca się na Krecie. Zanim jednak dopiszecie to miejsce do swoich wakacyjnych planów odpowiedzcie sobie na jedno bardzo istotne pytanie: czy jesteście skłonni do tego by pokazać się tam zupełnie nago? Miejsca znajdujące się w tym zestawieniu mają być ciekawą alternatywą dla nudystów, którzy są zmęczeni innymi zatłoczonymi plażami położonymi w Europie.

Golas na plaży

Piotrek,  data_2014-02-24 19:46:38 2014-02-24 19:46:38 Liczba komentarzy: brak

Prosty sos pomidorwy według Greka

Każda kuchnia świata ma swój własny sposób na sos pomidorowy, najważniejsza jednak różnica w zasadzie tkwi w przyprawach, którymi poszczególne narody doprawiają ten najprostszy i najlepszy z sosów. Rozmaitość różnych przypraw, które są popularne w danym rejonie świata ląduje właśnie także w pomidorowym sosie. My sami uwielbiamy pomidory w każdej absolutnie postaci, więc na co dzień wykonany z nich sos króluje u nas pod różnymi postaciami.

Sos pomidorowy

Gosia,  data_2014-02-23 19:32:26 2014-02-23 19:32:26 Liczba komentarzy: brak

Loutro, czyli daleko od szosy

Loutro to odcięta od świata miejscowość słynąca z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga. Położona na południowym wybrzeżu Krety w prefekturze Chania oddalona jest zaledwie kilka kilometrów od Chora Sfakion. Loutro znajduje się tuż przy samym brzegu zatoki, do której wpływa prom regularnie kursujący między Chora Sfakion a Paleochorą.

Loutro tawerny

Gosia,  data_2014-02-22 19:49:07 2014-02-22 19:49:07 Liczba komentarzy: brak

Port Wenecki w Chanii doczekał się wiosennych porządków

Zbliżająca się wiosna to tradycyjny okres porządków. O tym fakcie przypomniały sobie również władze Miejskiego Funduszu Portu (Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου) w Chania. Urząd ten sfinansował akcję uprzątnięcia dna tamtejszego Portu Weneckiego. Grupa płetwonurków pracuje obecnie w obrębie strefy przybrzeżnej oraz portowego falochronu. Jak zapewnia prezes Miejskiego Funduszu Portu Costas Protopapadakis w najbliższych dniach sprzątaniem będzie objęta również pozostała część portowego basenu. Kilka pierwszych godzin pracy nurków dało bardzo zaskakujące rezultaty ... które mają bynajmniej bardzo mało wspólnego z pracami archeologicznymi.

Chania - port

Piotrek,  data_2014-02-20 19:03:26 2014-02-20 19:03:26 Liczba komentarzy: brak

Przewodnik Kreta - Pascal

Przewodnik Pascal - Kreta
Przewodnik Kreta wydawnictwa Pascal z 2006 roku (ze wznowieniem w 2009) należy do serii przewodników Dookoła świata, które charakteryzują się niewielkim formatem (24 x 11 cm), miękką oprawą na spirali oraz kolorową okładką z dużą, pionową nazwą opisywanego miejsca. Ta szata graficzna powoduje, że przewodniki te bez problemu rozpoznacie na półce w księgarni. Przewodnik Kreta jest opracowaniem zbiorowym przetłumaczonym z języka angielskiego liczącym 192 strony. Książka wydrukowana została na papierze kredowym, błyszczącym co pozwoliło zachować wysoką jakość zdjęć.

Pierwsze 30 stron przewodnika to krótkie przybliżenie historii, kultury, kreteńskich świat oraz tamtejszej kuchni. Znalazło się tu także miejsce dla opisu fauny i flory tej wyspy oraz najbardziej znanych w świecie Kreteńczyków. Osobom które nigdy nie wyjeżdżały na tę wyspę wiadomości te pozwolą poznać ją choć trochę.

Gosia,  data_2014-02-19 19:46:24 2014-02-19 19:46:24 Liczba komentarzy: brak

Darmowe Wi-Fi w Moires

WiFi na KrecieJuż chyba nikogo nie dziwi charakterystyczny znaczek Wi-Fi umieszczony obok szyldu tawern. Niedawno pisaliśmy Wam o projekcie rozbudowy szerokopasmowego dostępu do Internetu, jaki ma być uruchamiany na terenie gminy Ierapetra oraz ościennych miejscowości. Jak donosi serwis cretalive.gr podobna inwestycja będzie realizowana w gminie Fajstos. Pierwszym etapem tego programu będzie montaż punktów dostępowych w miejscowości Moires. Zasięgiem bezprzewodowej sieci objęte będą okolice ratusza oraz głównego placu tej miejscowości. Dostęp do Internetu jest całkowicie darmowy, aby połączyć się z siecią wystarczy wpisać następujący SSID: moires-hotspot. Tego typu inwestycje poza dużą korzyścią dla lokalnych mieszkańców, pozwalają również turystom na bezkosztowe korzystanie z Internetu. Ma to szczególnie niebagatelne znaczenie przy wysokich cenach przesyłu danych w roamingu.

Piotrek,  data_2014-02-18 08:40:13 2014-02-18 08:40:13 Liczba komentarzy: brak

Pieczona ryba z wyspy Spetse

To jeden z naszych ulubionych przepisów na greckie dania z ryb. Pochodzi z maleńkiej wyspy Spetse położonej przy półwyspie Chalkidiki. To wyjątkowo pyszne i dość proste danie nie wymagające dodawania wyszukanych składników. Oryginalnie Grecy pod koniec pieczenia posypują rybę tartą bułką. Ja tego jednak nie robię, za to dodaje do sosu kreteńską mieszkankę ziół do ryb oraz gałązkę świeżego rozmarynu. Sposobów przyrządzania tego dania jest całkiem sporo, więc sądzę że ta drobna modyfikacja nie zaszkodzi, a ja nie popełniam barbarzyństwa wobec tego przepisu.

kolokithopita

Gosia,  data_2014-02-17 20:01:10 2014-02-17 20:01:10 Liczba komentarzy: brak

Heraklion - twierdza Koules

Jedna z typowych ścieżek, jaką podążają turyści zwiedzający Heraklion, wiedzie ulicą 25 Sierpnia (odos 25 Avgoustou), która jest jednym z reprezentacyjnych deptaków tego miasta. Jej początek wyznacza plac Elefterios Wenizelos (Ελευθέριος Βενιζέλος), na którym znajduje się fontanna Morsiniego, zaś koniec stanowi główny basen dawnego portu weneckiego. Schodząc tą ulicą w kierunku dobrze widocznego morza dojedziecie dokładnie na wprost weneckiej fortecy Koules. Jest ona jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Heraklionu. W dawnych czasach była elementem fortyfikacji, jakie niegdyś tworzyły szczelny pierścień opasający stolicę Krety. Chociaż dziś budowla ta pełni jedynie historyczną funkcję to jednak wciąż doskonale przypomina o potędze Wenecjan, którzy władali Kretą w okresie świetności tej twierdzy.

Wnętrze twierdzy Koules

Gosia i Piotrek,  data_2014-02-16 19:14:15 2014-02-16 19:14:15 Liczba komentarzy: brak

Greece MegaProject

Norweska firma Petroleum Geo-Service przedłożyła w greckim Ministerstwie Rozwoju Energetyki wyniki badań sejsmicznych, których opracowanie zostało zatytułowane "Greece MegaProject". Zestawienie to obejmuje kompletną bazę danych przygotowaną  dla terenu Morza Jońskiego, a także części Morza Libijskiego znajdującego się wzdłuż południowego wybrzeża Krety. Przebadany obszar dna morskiego obejmuje około 30 tysięcy kilometrów kwadratowych. Pewnie część osób patrząc na nazwę norweskiej firmy już domyśla co kryje się pod kryptonimem "Greece MegaProject". Oczywiście chodzi o możliwość ewentualnego wydobycia ropy naftowej ze złóż znajdujących się w tym rejonie Morza Śródziemnego.

Czyżby tak miało wyglądać południowe wybrzeże Krety?
Czy niedługo właśnie tak będzie wyglądać południowe wybrzeże Krety?

Jeszcze w lutym opracowanie ma zostać udostępnione koncernom naftowym. Dane prezentowane były również w Houston w Teksasie na największej konferencji dotyczącej wydobycia ropy naftowej. Greckie ministerstwo zapowiada, że już w czerwcu mają odbyć się pierwsze przetargi na koncesje obejmujące poszukiwanie i wydobywanie złóż. Zadziwiająca szybkość działania sugeruje, że dane opracowane przez norweska firmę są "interesujące" i dają realną szansę na znalezienie dużych złóż ropy naftowej.

Piotrek,  data_2014-02-13 18:47:41 2014-02-13 18:47:41 Liczba komentarzy: brak

Grillowane papryki z fetą

Grillowane warzywa często goszczą na greckich stołach jako dodatek do większych dań bądź jako samodzielna przystawka. W jednej z tawern w ubiegłym roku zasmakowała nam grillowana papryka nadziewana fetą. Pyszna i bardzo szybka do przygotowania. Smakuje genialnie połączona ze zwykłymi smażonymi ziemniakami posypanymi ziołami.
Grecy do tego celu używają długich słodkich papryk, które można bez większego problemu kupić także w Polsce. Nie są to jednak papryczki chili, więc proszę się nie pomylić w sklepie :) Oczywiście tutaj też musi być zastosowana oryginalna grecka feta, mowy nie ma aby do dania zastosować polskie bądź niemieckie fetoniepodobne sery. Tylko ona gwarantuje dobry smak. Dodatkiem są suszone zioła do fety - my na ogół korzystamy z gotowych sprawdzonych mieszkanek kupionych na Krecie lub górskiego oregano.

Grillowane papryki z fetą

Gosia,  data_2014-02-11 19:00:09 2014-02-11 19:00:09 Liczba komentarzy: brak

CRETE - ExpressMap, czy aby comfort map

expressMap - mapa KretyW zeszłym roku przed kolejnym wyjazdem na Kretę pilnie potrzebowaliśmy nowej mapy, zdecydowaliśmy się więc na zakup  - za niespełna 25zł - turystycznej mapy wydawnictwa Express Map. Była to jedyna w miarę aktualna mapa (wydrukowana w sierpniu 2011) dostępna w księgarniach od ręki.

Jest to dwustronnie laminowana mapa w miękkiej okładce. Jej rozmiary są niewielkie: 100 x 48 cm po rozłożeniu, a w formie złożonej to zaledwie 11 x 24 cm.Plan Krety został przedstawiony w skali 1:150 000. Dodatkowo wydawca na obu stronach zamieścił także plany większych miast: Heraklionu, Rethymnonu, Chanii, Agios Nikolaos, Ierapetry oraz Sitia, które są rozrysowane w skali 1:10 000. Zmieścił się tu także mały plan wysepki Gavdos (1:150 000).

Gosia i Piotrek,  data_2014-02-10 19:33:47 2014-02-10 19:33:47 Liczba komentarzy: brak

Pomidory z Krety w Polsce

Ze średnią roczną temperaturą na poziomie 20’C, Ierapetra znajdująca się na południu Krety, szczyci się tytułem najcieplejszego miasta Europy. Nic więc dziwnego, że okolice Ierapetry to wręcz idealne miejsce do całorocznej uprawy warzyw. Ponad 3 tysiące słonecznych godzin w skali roku sprawiają, że ten rejon Krety to królestwo pomidora.

Pomidory z Krety

Wczoraj zupełnie przypadkowo w czasie zakupów natknęliśmy się na greckie pomidory, które zostały przywiezione do Polski właśnie z Ierapetry. Nie mogliśmy sobie odmówić kupna dwóch gałązek, które skusiły nas niesamowitym aromatem. Oczywiście w smaku pomidory te nie dorównują tym dojrzewającym w lecie i próbowanym bezpośrednio na Krecie, jednak uważamy że są i tak całkiem niezłe, jak na tę porę roku. Zdecydowanie polecamy.

Gosia i Piotrek,  data_2014-02-08 12:04:49 2014-02-08 12:04:49 Liczba komentarzy: brak

Dobry "rocznik" greckich win w Ameryce

Całkiem niedawno pisaliśmy na naszym serwisie, że jedna z greckich firm chce zawojować amerykański rynek mrożoną spanakopitą. Jak donosi gazeta Ekathimerini znacznie wcześniej dokonały tej sztuki greckie wina pochodzące głównie z Peloponezu i Krety. Już dawno wyzbyły się one miana tanich trunków oferując znacznie większą gamę smaków niż tylko popularna w Grecji Retsina. Co istotne wina te są również coraz bardziej doceniane przez koneserów nie dziwi więc to, że są nagradzane na tamtejszych międzynarodowych konkursach. W chwili obecnej w samym Nowym Jorku greckie wina znalazły się w ofercie 480 restauracji i ponad 500 sklepów.

Greckie wina

Zwiększoną dostępność potwierdzają również oficjalne statystyki Greckiego Urzędu Statystycznego (ELSTAT), które dla 2012 roku wykazały 37 procentowy wzrost wartości wina sprzedanego do USA. Jeszcze lepiej statystyki te wypadły dla rynku Kanadyjskiego, w którym wartość wina wyeksportowanego w 2012 roku była o 56 procent wyższa w stosunku do 2011 roku. Godne podkreślenia jest również to, że greckie wina zdobywają grono nowych odbiorców również w Kalifornii, która w USA postrzegana jest jako tamtejsze zagłębie przemysłu winiarskiego.

Gosia i Piotrek,  data_2014-02-06 18:50:22 2014-02-06 18:50:22 Liczba komentarzy: brak

Naleśniki ze szpinakiem i fetą

Chociaż wiele osób unika ulicznego jedzenia to my jednak ze swojej strony zachęcamy Was do korzystania z tego typu przybytków w Grecji. Szczególne Wasze zainteresowanie powinny budzić te miejsca, w których roi się od miejscowych Greków. I nie przejmujcie się tym jak to miejsce wygląda, cerata na stolikach oraz zbieranina krzeseł nie do pary, mogą być zapowiedzią smakowitego (aczkolwiek nie zawsze taniego) jedzenia. Oczywiście wyboru dokonujcie z głową i rozsądnie, raczej odradzamy Wam różnego rodzaju hamburgerownie, lodziarnie oraz małą gastronomię opierającą się na kontynentalnych szybkich przysmakach. Jednak miejsca oferujące wytwory opierające się na odłamach lokalnej kuchni mogą okazać się naprawdę ciekawymi odkryciami. Właśnie tym sposobem odkryliśmy naleśniki faszerowane szpinakiem oraz serem feta.

Naleśniki ze szpinakiem i fetą

Piotrek,  data_2014-02-05 20:39:00 2014-02-05 20:39:00 Liczba komentarzy: brak

Nowe połączenie KTEL'a z Rethymno

Firma KTEL, Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Gmina Rethymnon doszły do porozumienia w sprawie uruchomienia bezpośredniego połączenia autobusowego łączącego Rethymnon z międzynarodowym portem lotniczy im. Ioannisa Daskalogiannisa w Chanii. Jak powiedział Giannis Kapsanakis Prezes Zachodniego Oddziału KTEL, obecne połączenie traktowane jest na zasadzie pilotażu a jego uruchomienie zbiegnie się z rozpoczęciem corocznego karnawału organizowanego w Rethymnonie. Jest to największy karnawał na Krecie przyciągający do tego miasta setki turystów, więc okres ten pozwoli na wstępną ocenę popularności tego połączenia. W chwili obecnej częstotliwość odjazdów autobusów nie będzie zbyt duża, gdyż będą one odjeżdżają zaledwie raz na trzy godziny. Szczegółowy rozkład jazdy niedługo pojawi się na stronie KTEL.

Autobus KTEL

Piotrek,  data_2014-02-04 18:36:20 2014-02-04 18:36:20 Liczba komentarzy: brak

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios)  jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku. Wykopaliska archeologiczne prowadzone w tym miejscu dowodzą jednak, że historia tej pięknej jaskini jest znacznie dłuższa i sięga czasów neolitycznych. W czasie panowania Minojczyków znajdowało się tu jedno z ważnych miejsc kultu. Wzmianki o Melidoni pojawiają się również w legendach i mitach, wedle których miał się tu chronić wykonany z brązu olbrzym Talos. Dziś jaskinię Melidoni warto odwiedzić nie tylko ze względu na jej rozległą historię, ale również dla jej pięknej szaty naciekowej. Stała niska temperatura panująca w tej jaskini pozwoli Wam również choćby na chwilę odpocząć od spiekoty kreteńskiego lata.

Jaskinia Melidoni - Sala Bohaterów

Piotrek,  data_2014-02-03 14:54:29 2014-02-03 14:54:29 Liczba komentarzy: brak

Ryba w cieście

Małe kawałki ryby obtoczone w cieście i smażone w głębokim oleju to pyszny i szybki sposób na przyrządzenie ryby w nietypowy w naszym kraju sposób. W Grecji danie to jest bardzo popularne i podawane na przykład ze skordalią - greckim sosem czosnkowym. Ciasto wyciąga z ryby wszelkie zapachy i podkreśla delikatność mięsa. Najlepiej nadadzą się do takiego smażenia ryby o białym raczej grubym mięsie takie jak żabnica, dorsz czy zwykła miruna.

Ryba w cieście

Gosia,  data_2014-02-01 18:15:12 2014-02-01 18:15:12 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. (...)
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera