Kreta - aktualności z grudnia 2009 r.

Protohronia

fajerwerkiJak co roku Sylwester to dzień hucznego obchodzenia nadejścia Nowego Roku. Mimo ogólnoświatowego podobieństwa tego święta greckie Protohronia (Παραμονή Πρωτοχρονιάς) ma pewne tradycje będące charakterystyczne jedynie dla tego kraju. Nowy Rok w Grecji to dzień, kiedy przychodzi Agios Vassillis, a gwarantem szczęścia na cały przyszły rok jest odnalezienie monety w cieście vasilopita. Jeśli macie ochotę zapoznać się z innymi tradycjami związanymi ze świętem Protohronia to zapraszamy do przeczytania strony podpiętej pod przyciskiem Więcej. Przy okazji pragniemy również złożyć Wam wszystkim życzenia, aby nadchodzący rok był nie mniej szczęśliwy niż ubiegły.


Piotrek i Gosia,  data_2009-12-30 13:32:57 2009-12-30 13:32:57 Liczba komentarzy: brak

Boże Narodzenie na Krecie

Z okazji świąt Bożego Narodzenia przesyłamy Naszym Czytelnikom, Sympatykom Krety najszczersze życzenia spełnienia wszelkich marzeń, dużo szczęscia i zdrowia oraz jak najszczęstszych odwiedzin i wakacji na "diabelskiej" wyspie. Przy okazji pragniemy również zaprosić do zapoznania się z opisem tradycji świątecznych panujących w Grecji i na Krecie. Warto wiedzieć choćby to, że choinka nie jest na Krecie tradycyjną świąteczną ozdobą.

Καλά Χριστούγεννα (Wesołych świąt)

Piotrek i Gosia,  data_2009-12-24 11:35:49 2009-12-24 11:35:49 Liczba komentarzy: brak

Lawina skalna w dolinie Tempi

Lawina skalna
Lawina skalna w dolinie Tempi (zdjęcie EPA)

Ekstremalne górskie otoczenie sprawia, że greckie drogi są niebezpieczne nie tylko z powodu ostrych zakrętów. Równie realne niebezpieczeństwo stanowią spadające pojedyncze kamienie, nie wspominając o skalnych lawinach. Po ostatnich obfitych opadach deszczu w środę doszło do osunięcia się skał na autostradę łączącą Saloniki i Ateny. Ekipa sześciu inżynierów dokonujących inspekcji zniszczeń została zaskoczona przez kolejną lawinę skalną spadającą w tym samym miejscu u podnóża góry Kissavos. W wyniku osunięcia się skał śmierć poniósł 62-letni Włoch Sergio Siani, podróżujący w samochodzie jadącym na czele ekipy. Dwóch innych pracowników konsorcjum Kleidi zostało rannych.

Piotrek,  data_2009-12-20 12:35:27 2009-12-20 12:35:27 Liczba komentarzy: brak

Grecja chce odwołać zamówienie 8 mln szczepionek na świńską grypę

Grecka Minister Zdrowia i Polityki Społecznej Mariliza Xenogiannakopoulou potwierdziła w dniu wczorajszym podjęcie rozmów z firmami farmaceutycznymi. Ministerstwo chce anulowanie zakupu nadmiarowej ilości szczepionek przeciw świńskiej grypie. Jest o co walczyć, gdyż poprzedni rząd zamówił przeszło 16 milionów dawek. Minister Xenogiannakopoulou dąży do anulowania 8 milionów dawek szczepionki, które według obecnych władz zamówiono w wyniku populistycznej taktyki przedwyborczej poprzedniego konserwatywnego rządu oraz premiera Costas'a Karamanli obawiającego się reakcji opinii publicznej po wykryciu w Grecji pierwszych przypadków zachorowań na wirus H1N1.

Piotrek,  data_2009-12-17 22:00:28 2009-12-17 22:00:28 Liczba komentarzy: brak

Drogi na Krecie

Krzywa droga na KrecieKreta to miejsce o bardzo bogatej historii. Na tej wyspie odnajdziecie wiele ciekawych i urokliwych miejsc. Do większości z nich nie można dostać się korzystając ze skromnej oferty wycieczek fakultatywnych serwowanych przez biura podróży. Jeśli będziecie chcieli zobaczyć je to w takim przypadku indywidualne zwiedzanie Krety wypożyczonym samochodem jest jedną z najwygdnieszych form umożliwiającej na dostanie się w te miejsca. Zazwyczaj jest to równoznaczne z podróżowaniem samochodem po greckich drogach, na których obowiązuje nieco inny kodeks zachowania się niż na naszych krajowych szosach. Zapraszam do zapoznania się z moim niewielkim poradnikiem, które powinien ułatwić Wam odnalezienie się w gąszczu krętych dróg Krety.


Piotrek,  data_2009-12-16 13:08:41 2009-12-16 13:08:41 Liczba komentarzy: brak

Dwie ofiary śmiertlene strzelaniny w barze

IerapetraW jednym z barów w prefekturze Lasithi doszło do tragicznej w skutkach awantury, której finałem był śmiertelny postrzał w głowę 31 letniej Rosjanki. W stanie krytycznym do szpitala trafił również właściciel lokalu. Sprawcą tragicznego zajścia był towarzysz Rosjanki - 49 letni Kreteńczyk. Według świadków w czasie kłótni w pewnym momencie opuścił on bar, a następnie powrócił uzbrojony w strzelbę.  Postrzelił on obie wspomniane wcześniej osoby, a następnie odjechał swoim samochodem. Policja odnalazła go niedaleko Ierapetry. Mimo sprowadzenia policyjnego psychologa oraz członków rodziny nie udało się odwieźć go od deklarowanej próby samobójstwa.

Piotrek,  data_2009-12-10 20:32:36 2009-12-10 20:32:36 Liczba komentarzy: brak

Trzecia podwyżka pod znakiem zapytania

TAXIJak napisałem na początku listopada wzrosły opłaty za przejazdy taksówkami. Przy okazji zapowiedziano również kolejną podwyżkę na maju 2010 roku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że drugi skok ceny nie wejdzie w życie, gdyż Ministerstwo Infrastruktury i Transportu chce ją odwołać. Działania te spowodowały, że wśród taksówkarzy pojawiły się głosy namawiające do zorganizowania strajku. Sytuacja została jeszcze dodatkowo zaogniona przez ministra Dimitris Reppas, który zapowiedział odebranie taksówkom dostępu do buspasów. Przywilej ten został przyznany jedynie taksówkarzom greckiej stolicy w lipcu przez poprzedni konserwatywny rząd.

Piotrek,  data_2009-12-09 13:09:12 2009-12-09 13:09:12 Liczba komentarzy: brak

Gaj palmowy na plaży w Vai na razie bezpieczny

Palmy na vaiOd kilku lat Kreta boryka się z kłopotliwym owadem Rhynchophorus ferrugineus zwanym również Czerwonym Wołkiem Palmowym. Problem jest o tyle dotkliwy, że owad ten cały czas migruje i atakuje kolejne drzewa palmowe w coraz to nowych rejonach wyspy. Jak donosi Τα Χρονικά ostatnio owady zostały dostrzeżone równiez w rejonie Chanii. Pan Manolis Mavris, dyrektor agencji Rolnictwa w Lasithi powiedział że „Szczęśliwie gaj palmowy w Vai w chwili obecnej wydaje się nie być zagrożony”. Jednak bezpieczeństwo roślinności tego urokliwego zakątka wyspy nie jest w 100% pewne, gdyż do tej chwili władze nie podjęły zdecydowanych kroków mających na celu podjęcie walki z tym szkodnikiem. Sytuacja jest patowa, bo propozycja użycia silnych środków chemicznych spotyka się ze sprzeciwem środowiska naukowego. Według niektórych osób pestycydy nie pozostałby obojętne wobec dzikich ptaków zjadających te owady.

Piotrek,  data_2009-12-07 20:10:09 2009-12-07 20:10:09 Liczba komentarzy: brak

Napad na Pancretan Bank

W stolicy Krety Heraklionie doszło w dniu wczorajszym do nietypowej kradzieży ATM'u (Automated Teller Machine - bankomat) Panacretan Bank'u. Maszyna została wyrwana ze ściany i zabrana przez niezidentyfikowanych przestępców. Według nieoficjalnych doniesień było wniej ok. 90 tysięcy €. W górskiej wiosce Psiloriti (niedaloko miasteczka Anogia) odnaleziono dwie ciężarówki, na jednej z nich zamontowany był dźwig. Policja przypuszcza, że właśnie te pojazdy były wykorzystane do rabunku bankomatu.

Piotrek,  data_2009-12-02 22:22:28 2009-12-02 22:22:28 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. (...)
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera