Drogi na Krecie ... czyli jak sprawnie poruszać się po wyspie

Informacje ogólne

Wydaje się, że ta skalista i górzysta wyspa powinna być pozbawiona rozwiniętej sieci szerokich i dobrych dróg. O ile w przypadku południowego wybrzeża jest to po części prawdziwe wyobrażenie, o tyle w przypadku północy nie ma nic bardziej mylnego. W tej części wyspy drogi asfaltowe umożliwiają dojazd do praktycznie wszystkich miejscowości oraz sporej liczby wiosek, czasem nawet do tych mikroskopijnych składających się dosłownie z kilku domostw. Odrębną kwestią jest stan nawierzchni oraz jej szerokość. Poruszanie się większym samochodem może być trudne szczególnie w przypadku przejazdu przez centra miejscowości, w których ścisła zabudowa sprawia, że nawet auto klasy kompaktowej będzie wymagało sporej uwagi ze strony kierowcy. Dlatego jeśli chcecie dogłębnie eksplorować Kretę, nie obawiając się zbytnio o samochód, pojazdy z mniejszych segmentów będą dobrym wyborem. Oczywiście jest to prawda o ile nie zależy Wam na szybkości podróżowania. Górskie podjazdy są wymagające i wyciskają z mniejszych samochodów siódme poty. Te odcinki dróg to również doskonały sposób na sprawdzenie własnych umiejętności.

Matiz gdzieś na wschodzie Krety
Chevrolet Matiz - czyli samochód kategorii A, gdzieś na dalekim wschodzie Krety


Osobiście wielokrotnie korzystaliśmy z małych autek (kategoria A i B) i nie mieliśmy większych problemów ze zwiedzaniem Krety. Zarówno samochody takie jak Fiat Panda czy VW Up! sprawowały się świetnie i zawsze dowiozły nas tam gdzie chcieliśmy. Więcej porad na temat wypożyczenia samochodów na Krecie znajdziecie na tej stronie:
www.crete.pl/samochodem-po-krecie/wypozyczenie_samochodu_na_krecie.html

Górskie drogi na Krecie wymagają od kierowcy pewnej ręki. Zdarzają się miejsca, gdzie droga wcina się w górskie zbocze, a jej granicę z jednej strony wyznacza pionowa ściana z osypującymi się skałami, a z drugiej strony stromo opadająca przepaść. W większości takich miejsc standardem są bariery energochłonne zabezpieczające pojazdy przed upadkiem, jednak są również miejsca, gdzie jedynymi środkami zabezpieczeń są ustawione gęsto betonowe słupki. Drogi bez zabezpieczeń to już w tej chwili rzadkość, ale jeśli zdarzy się, że bardzo zboczycie z głównej drogi, wtedy musicie się liczyć z możliwością napotkania takich atrakcji. Kierowcy nie pozostaje wtedy nic innego, jak pełne skupienie się na kierowaniu pojazdem, a pasażer (o ile ma odpowiednio silne nerwy) może rozkoszować się widokami rozpościerającymi się za oknem.Górskie serpentyny na Krecie
Serpentyny na drodze łączącej miejscowość Chora Sfakion oraz Anopoli

Jazda Greków bywa szybka i brawurowa. Dotyczy to także górskich dróg, po których poza turystami poruszają się głównie miejscowi. Ich szybka i pewna jazda nie powinna nikogo dziwić, ponieważ znają oni te drogi jak własną kieszeń i pokonują je nierzadko kilka razy dziennie. Szczególnym mistrzostwem odznaczają się tu kierowcy wielkich wycieczkowych autokarów. Niejednokrotnie widzieliśmy autokary wjeżdżające w miejsca, w których poruszanie się większym samochodem osobowym mogłoby stanowić już problem. Jazda na przednich fotelach takiego autokaru bywa niezapomnianym przeżyciem i jeśli zaistnieje taka możliwość to proponujemy skorzystać i zająć miejsce jak najbliżej kierowcy.

Przepisy ... bywają

Interpretacja przepisów drogowych przez greckich kierowców jest dosyć dowolna. W szczególności tyczy się to używania kierunkowskazów, przestrzegania ograniczeń prędkości czy też parkowania samochodów. Bywają one zostawiane w najdziwniejszych miejscach na przykład dookoła wnętrza ronda. Czasami samochody parkowane są również w zupełnie przypadkowych miejscach, zastawiając inne zaparkowane auta. Zostawione jednak na światłach awaryjnych dają wyraźny sygnał że ten postój będzie trwał dosłownie chwilkę.

Nie myślcie jednak, że również Wy możecie stosować przepisy w tak wybiórczy sposób. Ten przywilej jest zarezerwowany tylko dla miejscowych, a turyści muszą liczyć się z bezwzględnością służb i ewentualnymi mandatami. Na przykład w Chanii działa całkiem sprawny system odholowywania źle zaparkowanych aut. Podobnie jest w przypadku wielu innych przepisów. Zdecydowana większość Kreteńczyków do dnia dzisiejszego porusza się na jednośladach nie używając kasków, co oczywiście jest niezgodne z obecnymi przepisami. Przestrzeganie ich jest jednak egzekwowane dużo sprawniej i częściej w stosunku do turystów niż do miejscowych. W lokalnych mediach w sezonie turystycznym pojawiają się artykuły o prewencyjnych akcjach policji przeprowadzanych w popularnych miejscowościach turystycznych. Zazwyczaj kończą się one dziesiątkami wystawionych mandatów.

Znak w krzakach
Czasami oznakowanie dróg na Krecie pozostawia wiele do życzenia

Mityczne trąbienie w Grecji

Istnieje powszechna opinia o tym że greccy kierowcy chętnie i często korzystają z klaksonów. Po części jest to prawda, szczególnie jeśli będziecie przebywać w większych miastach, gdzie nieodzownym składnikiem ulicznego szumu jest pojawiające się raz za razem trąbienie. Rzadko kiedy jednak zdarza się tak aby było to przeciągające się używanie klaksonu. Zazwyczaj są to pojedyncze, krótkie sygnały.

Klakson dla Greków ma również inne znaczenie. Służy nie tylko do ostrzegania, ale jest również bardzo chętnie używany jako jeden z kolejnych sposobów pozdrawiania się. Trąbić na siebie mogą dwa mijające się samochody, Grek mijający znajomego np. w sklepie lub przejeżdżający obok domu przyjaciół czy też kogoś z rozległej rodziny.

Jeśli ktoś jadąc za Tobą będzie dawać Ci sygnały długimi światłami będzie to najprawdopodobniej oznaczało, że ma zamiar Ciebie wyprzedzić i chce abyś zjechał do prawej krawędzi jezdni. Miło będzie z Twojej strony jeśli w miarę możliwości tak zrobisz. Nie oczekuj jednak podziękowań kierunkowskazami, zwyczaj ten jest nieznany w Grecji.

Ruch na Nowej Drodze NarodowejRuch na Nowej Drodze Narodowej. Niektóre z pojazdów poruszają się po poboczu.

New National Road

Zupełnie odrębną sprawą jest poruszanie się po New National Road (NNR). Droga ta łączy największe miasta położone na północnym wybrzeżu Krety i jest zdecydowanie najlepszą drogą na wyspie. Miejscami jest ona ciągle rozbudowywana, poszerzana i modernizowana. W dłuższej perspektywie czasu droga ta powinna umożliwiać szybki przejazd od Kissamos położonego przy zachodnim wybrzeżu, aż do miasta Sitia leżącego we wschodniej części Krety. Na razie jednak wciąż jest sporo odcinków wymagających przebudowy.
Jazda Nową Drogą Narodową bywa specyficzna w szczególności, gdy nie utrzymuje się tempa większości samochodów. Prędkość poruszania się to zazwyczaj szybkość między 100 a 130 km/h, ale nawet jadąc z taką prędkością lepiej przyzwyczaić się do faktu, że jeśli nie wyprzedzacie właśnie innego pojazdu to powinniście trzymać się blisko pobocza lub wręcz jechać nim. Oczywiście nie jest to zgodne z przepisami ruchu drogowego, ale NNR rządzi się swoimi zasadami. Wykorzystywanie szerokiego pobocza jako dodatkowego pasa ruchu to właśnie jedna z nich. Sporą odległość od środkowej (zazwyczaj podwójnej ciągłej) linii warto utrzymywać dla własnego bezpieczeństwa, bo pozwoli to uniknąć sytuacji niespodziewanego spotkania z samochodem jadącym po naszym pasie z przeciwnej strony. Sytuacje takie zdarzają się, bo wielu greckich kierowców wyprzedza inne pojazdy, nie zważając na to, czy robią to w miejscach zapewniających pełne bezpieczeństwo takiego manewru. Niejednokrotnie widzieliśmy samochody wyprzedzane na łuku lub przed szczytem górki.

Właśnie z tego względu droga ta jest uznawana za jedną z najniebezpieczniejszych dróg w Grecji. Zdarza się tu bardzo dużo poważnych wypadków i dlatego warto wykazać na niej szczególną ostrożność. Ze względu na zwyczaj jazdy poboczem odradzamy zatrzymywanie się na nim a wszelkie postoje najlepiej robić na parkingach znajdujących się w wyznaczonych miejscach tej drogi.

Fotoradary na Krecie
Nowy system fotoradarów na Krecie rozpoczął swoje działanie w 2014 roku

W 2008 roku w kilku miejscach na NNR postawiono fotoradary. W tamtym czasie jednak zostały one dosyć szybko zdewastowane i bardzo szybko przestały pełnić swoją funkcję. Kilka kolejnych lat stały one przy drodze przykryte workami na śmieci. W 2014 roku greckie władze wróciły jednak do pomysłu budowy systemu kontroli prędkości. Znów w wielu miejscach przy New National Road pojawiły się fotoradary, które zaczęły wyłapywać zbyt krewkich kierowców. Chociaż podobnie jak poprzednio niektóre z nich szybko zostały zdewastowane (najczęściej ostrzelane z broni palnej) to jednak wiele z nich działa do dnia dzisiejszego. Bezpieczniej dla własnego portfela jest więc przyjąć, że system fotoradarów na Krecie jest sprawny.

Zwiedzanie miast

Jeśli postanowicie zwiedzać Kretę wypożyczonym samochodem na pewno traficie do jednego z większych miast znajdujących się na tej wyspie. Chania, Iraklion, Rethymnon i Agios Nikolaos są warte odwiedzenia, jednak poruszanie się po nich samochodem nie jest łatwe. Ze względu na ścisłą zabudowę w centrach wiele ulic jest na tyle wąskich, że ruch po nich odbywa się tylko w jednym kierunku. Dojechanie do wielu miejsc wymaga kluczenia w labiryncie jednokierunkowych dróg. Skręcenie w złym kierunku na choćby jednym z mijanych skrzyżowań spowoduje najczęściej, że zamiast zbliżać się do celu zaczniecie się od niego oddalać.Dlatego właśnie zdecydowanie najlepszym pomysłem jest pozostawienie samochodu na parkingu i zwiedzanie miasta na własnych nogach. Duża część parkingów w miastach Krety jest płatnych. Opłaty często uiszczane są bezpośrednio przy wjeździe na parking lub też za pomocą biletów parkingowych dostępnych w kioskach. W niektórych miastach (np. w Chanii) opłata za postój uiszczana jest w parkomatach, warto więc jest mieć ze sobą trochę drobnych monet. Warto jednak pamiętać, że parkowanie w dużych miastach w niedziele oraz wieczorami jest bezpłatne.

Oczywiście nasz artykuł nie wyczerpuje w pełni tej tematyki i trzeba go raczej traktować jako wstęp do budowania własnych doświadczeń związanych z prowadzeniem samochodu na Krecie. Mamy nadzieję, że ta forma zwiedzania wyspy przypadnie Wam do gustu, a jazda samochodem po tamtejszych drogach będzie Wam sprawiać przyjemność.

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.33
Liczba ocen: 42
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.33 na 5 (0) liczba ocen 42
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Maciej Bogacz
Maciej Bogacz
2011-09-30 13:14:25

Tak, poruszanie się po tych drogach wydaje się być chaotyczne ale po pwenym czasie zaczynamy rozumiec niektóre rzeczy i sami dochodzimy do wniosku, że szerokie pobocze jest kolejnym pasem ruchu a wyznaczona przez białe linie dorga staje się tylko pasem do wyprzedzania wolniej poruszających się pojazdów :) po tygodniu nawet jazący w naszą strone samochód z przeciwnej strony który zignorował podwójną ciągłą nie robi na nas wiekszego wrażenia- przecież dwie minuty wcześniej jechaliśmy tak samo wyprzedzając jakiś mały samochodzik który jechał pod górę z arbuzami i torował nam drogę.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2011-10-05 09:29:18

Przepisy ...

na Krecie to rzecz płynna. Najlepiej widać to na tamtejszych rondach. Niby pierwszeństwo przejazdu jest odgórnie oznaczone, ale ... wystarczy głęboko spojrzeć w oczy nadjeżdżającego kierowcy, aby sprawdzić czy tak naprawdę musimy go przepuszczać lub czy faktycznie mamy tu pierwszeństwo.

PS.
W tym roku mój "grecki" temerament został w połowie wakacji skutecznie ostudzony, kiedy dostałem bonusowy mandat opiewający na kwotę 100€.

2016-06-20 18:50:18

Już nie możemy doczekać się jazdy po tych drogach :)

2
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-20 18:52:53

W której części Krety będziecie?

2016-06-20 18:57:35

W Bali północny- środek wyspy ale zamierzamy wynająć auto i dużo zwiedzać. Uwielbiamy serpentyny :) . Jeździliśmy już po Zakynthos i bardzo nam się podobalo :).

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-20 19:00:59

Te najlepsze serpentyny są na południu i trochę na wschodzie. Z Bali będziecie mieć relatywnie niedaleko do Sfakii. Np ta widoczna na zdjęciu wyżej jest między Chora Sfakion i Anopoli.

2016-06-20 19:07:37

Dobrze wiedzieć :). Dziekujemy. Jakie auto polecacie ze względu na zużycie paliwa jadąc po górskich drogach ? Czy są dostępne diesle ?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-20 19:25:37

Jeśli chodzi o zużycie paliwa to spokojnie możemy polecić Ci zarówno Fiata Pandę jak i VW Up! oraz bliźniaczą Skodę Citigo. W przypadku każdego z nich spalanie (pod kontrolą umiejętnego kierowcy) nie powinno być większe niż 5-5,5 l / 100 km. Szczególnie polecamy Ci te dwa ostatnie samochody są naszym zdaniem wart uwagi i będę relatywnie młode.
Jeśli chodzi o diesle, to są one dostępne w wypożyczalniach jednak nie są zbyt popularne. My do tej pory nigdy nie trafiliśmy na samochód z takim silnikiem.

2016-06-20 19:27:52

Ok. Dziękujemy za rady. Przydadzą się :)

1
2016-06-21 04:41:14

2 x jechałam. Nie było jeszcze asfaltu tylko szutr ale dobry. Pod samą góra cofnelam się, nie wiedziałam że Annopoli to plaskowyz. ,przestraszylam się ze za góra znowu serpentyny. 2 dni później pojechałam ponownie i dotarłam do Aradeny.

 Karolina Lina
Karolina Lina
2016-06-20 19:14:59

Jazda po tych drogach "wyzwoliła" we mnie okropna chorobę lokomocyjną aż do dziś. Zwłaszcza droga na Elafonisi :)

2
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-20 19:27:17

Mimo wszystko mamy jednak nadzieję, że z Kretą masz też związane dużo milsze wspomnienia ;). A drogi jak widać niestety bywają wymagające nie tylko dla kierowców ale również dla pasażerów.

 Karolina Lina
Karolina Lina
2016-06-20 19:28:51

Pewnie, ze mam! :-) Dało się przeżyć. Na tyle, że w tym roku powtórka :)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-20 19:32:41

Karolina czyli jednak nie było tak najgorzej. Super (y) w pełni popieramy taką decyzję i życzymy Ci udanego pobytu :)

 Artur Bernacki
Artur Bernacki
2016-06-21 07:52:46

Ale wez pod uwage ze to ja prowadzilem i staralem sie nie trafiac w kozy :-)

1
2016-06-20 19:47:05

Jechaliśmy tą drogą tydzień temu. Widoki przepiękne... Koniecznie trzeba to przejechać

2
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-20 19:50:31

Dojechałeś do mostu nad wąwozem Aradena?

2016-06-20 19:51:37

Oczywiście, to był cel naszej wyprawy... Robi ogromne wrażenie, oczywiście pozytywne

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-20 19:59:12

A przejeżdżaliście most? :D

2016-06-20 20:11:50

No jasne, że tak. Byliśmy tam w sobotę i akurat widzieliśmy skok dziewczyny na bungee... Szacun

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-20 20:15:25

Super :) Nie wszyscy się decydują na przejazd. Wrażenia akustyczne są niezapomniane. Także jeśli się stoi na samym dole wąwozu pod mostem w trakcie przejazdu samochodu jest niezły hałas potęgowany przez skały.

2016-06-20 20:18:38

Domyślam się, bo w samochodzie też fajne są wrażenia akustyczne...

1
2016-06-20 19:54:57

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-20 20:28:59

Fajne zdjęcie. Dokąd prowadzi ta ładna droga?

2016-06-20 20:41:35

Grecja, Kreta, Lassithi

1
2016-06-21 06:02:06

po paru przejazdach nie jest tak strasznie tylko potrzebne jest sprawne auto !

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-21 06:15:12

Jasne że tak. Sami pamiętamy swoje pierwsze "straszne" drogi, które teraz nie robią na nas żadnego wrażenia. Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia :)

2016-06-21 06:23:49

CRETE - Kreta parę razy w tygodniu jeździłem tą trasą po ryby do SFAKIA tak że już jechałem na pamięć prawie teraz jest lepiej bo już są tunele i przebudowana droga teraz wyobraźcie sobie tą drogę 15-20 lat temu POZDRAWIAM I KALI MERA

1
2016-06-21 06:46:10

rewelacyjnie jeździło się po drogach na Krecie. na 1 ogień wybrałam drogę do Elafonisi, ach te górskie zakręty.

2
2016-06-21 07:17:36

ja tez

1
2016-06-21 07:17:31

oj lubie

1
2016-06-21 09:43:52

Jazda po tych drogach była nieziemska - rewelacyjna !!!!! Tylko szkoda że wypożyczone auto miało ogranicznik prędkości i nie można było "depnąć" w gaz :) ale kultura jazdy jest zupełnie inna niż Nasza :) Ale to jest dobry test dla kierowcy jeździć po takich "zakrętasach" :)

1
2016-06-21 11:28:55

Widoki niezapomniane :)

1
2016-06-21 12:32:19

zaliczyłam ta wspaniałą i widokową drogę była jeszcze w budowie.To była jazda !!!

1
2016-06-21 20:25:13

M o t o c y k l e m <3

1
2016-06-27 14:27:50

Jazda kreteńskimi drogami jest naprawdę przyjemna. Dużo zakrętów, serpentyny, góry. Nasz hotel był obok platanias więc siłą rzeczy poruszaliśmy się po zachodniej części wyspy. Do wszystkich hitów bez problemów dojechaliśmy. Z waszej stronki nawet zamówiłem samochód i przyznam, że Grek był punktualny. Przyjechał dokładnie o umówionej godzinie :) co podobno nie jest normalne. Na dwie osoby dorosłe wzieliśmy najmniejsze autko. Wjechało wszędzie, gdzie chcieliśmy.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-27 16:08:04

Masz na myśli GoKissamos?

2016-06-27 17:03:25

nie, kontakt był do polskiego pośrednika. A grecki to nie wiem, musiałbym umowy poszukać

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-27 17:39:46

Czyli pewnie Autoway :). Cieszymy się że byłeś zadowolony.

2016-06-27 18:00:17

Dokładnie, najważniejsze żeby auto bylo w miarę sprawne i nikt potem nie próbował mi wmówić urojonych uszkodzeń, żeby dodatkową kasę wyciągnąć.

 gość}
gość paulina
2019-08-14 10:22:38

Trasy z Rethymno do plaż

Kochani poproszę Was o dokładne wyjaśnienie mi jak z Rethymno dojechać (najłatwiej, tzn. bez zawału serca) do Elafonisi :)

Chciałabym też zapytać czy zrobienie autem w jednym dniu Preveli Beach, Matala Beach oraz Red Beach nie jest zbyt dużym wyzwaniem? - i co po drodze do plaż warto zobaczyć gdzie się zatrzymać:)

Oraz co w okolicach Rethymno (Adelianos Kampos) fajnie jeszcze zwiedzić (dojeżdżając KTL lub autem)

Pozdrawiam i dziękuję z góry:)

 gość}
gość PiotrWie
2019-08-14 18:18:10

Przejechać się da pod warunkiem że na plażę przeznaczysz po 10 minut na każdą - ale czy to ma sens to nie wiem.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2019-08-17 10:33:48

odp. Trasy z Rethymno do plaż

Najpierw musisz wyjechać na Nową Drogę Narodową i kierować się na zachód. Później masz dwie możliwości. Albo pojedziesz malowniczą trasą wzdłuż wybrzeża albo przez wąwóz Topolia. W pierwszym wypadku jedziesz do miejscowości Trachilos i stamtąd kierujesz się na Sfinari, mijasz po drodze klasztor Moni Hrissokalitissa i dalej kierujesz się na Elafonisi. W drugim przypadku przed miejscowością Kissamos trzeba wypatrywać skrętu na Topolię. Później kierujesz się na Elos i stamtąd na Elafonisi. Niestety w obu przypadkach zawał serca masz gwarantowany :)

Co do plaż o które pytasz (Preveli, Matala, Red Beach) - zakładam że będziesz jechać z Rethymno - owszem da się "oblecieć" wszystkie trzy jednego dnia, jednak tak jak napisał wyżej PiotrWie, przy takich napiętych planach, nie można zakładać dłuższego pobytu na żadnej z nich. Przy czym plaża Red Beach jest najładniejsza o wschodzie i zachodzie słońca.

Po drodze, jeśli będziecie jechać drogą na Spili, warto zatrzymać się w Armeni. Jest tam cmentarzysko minojskie (jest opis na naszej stronie), jak będziesz w samej Spili to polecamy zajrzeć do sklepu Maravel. Sprzedają tam zioła ze swojego ogrodu. Jeden z najlepszych sklepów tego typu jakie znamy.

Warta uwagi też jest plaża Triopetra oraz Agios Pavlos, tyle że trzeba nadłożyć drogi i zjechać z głównej trasy. Samo miasteczka Agia Galini też warto rzucić okiem bo jest ciekawie zbudowane.

Co do ciekawych miejsc w pobliżu Rethymno - zajrzyj u nas na stronie do części Ciekawe miejsca na Krecie. Jest tam mapka z podlinkowanymi ciekawymi miejscami Krety. Z pewnością znajdziesz wiele interesujących Cię miejsc.

Pozdrawiamy

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153680326842551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Mandaty drogowe na Krecie

Mandaty drogowe na Krecie

Jeszcze kilka lat temu większość przepisów drogowych była traktowana na Krecie w sposób bardzo opieszały. Sporej części wykroczeń zupełnie nie rejestrowano, a wiele z wystawianych mandatów, przez różnorakie koneksje anulowano w ten, czy inny sposób. Od kilku lat daje się jednak zauważyć zdecydowanie bardziej restrykcyjne podejście do przestrzegania zasad ruchu drogowego na Krecie. W szczególności tyczy się to kontroli szybkości, zapinania pasów bezpieczeństwa, przewożenia dzieci w fotelikach oraz korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy.

Samochodem po Krecie

Samochodem po Krecie

Górskie drogi na Krecie wymagają od kierowcy pewnej ręki. Zdarzają się miejsca, gdzie droga wcina się w górskie zbocze, a jej granicę z jednej strony wyznacza pionowa ściana z osypującymi się skałami, a z drugiej strony przepaść opadająca stromym zboczem. W większości takich miejsc standardem są bariery energochłonne zabezpieczające pojazdy przed upadkiem, jednak są również miejsca, gdzie jedynymi środkami zabezpieczeń są ustawione gęsto betonowe słupki.

Wypożyczenie samochodu na Krecie

Wypożyczenie samochodu na Krecie

Na stronie opisane są wartościowe uwagi jakie mogą się przydać w przypadku chęci wypożyczenia samochodu na Krecie.

 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Pokazy będą odbywały się do końca sierpnia czy do końca września?
gość PiotrWie: Prognoza pogody na tydzień dla Samos:  38/28, 38/27,  36/26, 34/26,  35/25, 36/26. ( dzień/ noc ) Wiatr 15- 20 km/ h. Powodzenia!!!
Gosia | crete.pl : W dwóch punktach na trzy powołujesz się na przypadkowe pojedyncze dane sprzed 18 i 15 lat. My też możemy powiedzieć że w 2008 roku w Stalidzie przez dwa tygodnie fajnie wiało i nie potrzebna była klima. Naukowcy z Obserwatorium w Atenach analizują jednak dużo więcej danych i podają średnie odnotowanych temperatur oraz trend.
Joanna Radziwiłowicz wracajcie
gość dodekanezowiec: 1. W 2006 r. Rodos w sierpniu (30 stopni z wietrzykiem) był odpoczynkiem od polskiego lipcowego upału (35 nierzadko w duzym mieście)  2. Trzecia dekada sierpnia 2009 r. - Kreta - hotel przy plaży i niepotrzebna klima  3. Lipiec 2022 r. - Kos - upał ale na plązy wiaterek  Wszystko zasługą meltemi.   
gość PiotrWie : Pierwszy raz byliśmy na Krecie w 2008 - we wrześniu. Było przyjemnie - ale po 20 września zaczęły się chmury i deszcz. Po roku postanowiliśmy pojechać w czerwcu - w drugim i trzecim tygodniu. Drugi był przyjemny śle w trzecim jak powiało z południa zrobiło się za gorąco. Od tego czasu zaczęliśmy jeździć na przełomie maja i czerwca i we wrześniu - nasze dzieci były już na tyle duże że jeździły same. (...)
Za to lipiec pogoda bajka, okolice Milatos ok 30 stopni. Tymczasem wczoraj w Trójmieście temperatura późnym wieczorem była niemalże identyczna jak tu
Gosia | crete.pl : Dzięki za podrzucenie swoich propozycji :) Każde z tych miejsc zasługuje na uwagę.
Hej jak sytuacja pożarowa dzisiaj na Krecie? Okolice Chanii i Hersonissos bezpieczne? Ciężko przewidzieć, co będzie się działo pod koniec lipca i z początkiem sierpnia?
gość Piterek: Jak dla mnie całkiem ciekawe są wioski powyżej Chersonissos, w szczególności wieczorem, tj. od zachodu: Stare Chersonissos, Piskopiano, Koutouloufari, z Chersonissos można spokojnie zajść piechotką. Brakuje mi też uroczej wioski Sisi z całkiem fotogieniczną zatoczką. Wg. mnie jedna z ładniejszych plaż na północnej Krecie jest Voulisma w Istro (trochę za Agios Nicolas).
Tak pomijając pożary to chyba ziemia sie delikatnie zatrzęsła właśnie...
Czyli kupować na wynos do swojego kubka.Widzę, ze niektórzy juz to praktykują.
Jak obecnie wygląda sytuacja pożarowa na Krecie?
Będą rozruchy
Ale musze przyznac ze ta kawa z lodem to jest petarda
A może ktoś może powiedzieć jaka sytuacja jest w Heraklionie?
Jak obecnie wygląda sytuacja? Czy dojazd Paralia Preveli jest bezpieczny czy lepiej odpuścić zwiedzanie tych rejonów?
gość Kowalyc: pali się jeszcze? Które obszary są zamknięte?
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera