Od dobrych kilku lat każdy nasz wyjazd na Kretę połączony jest z mniejszymi lub większymi pieszymi wędrówkami. Z czasem w wypadach tych zaczęły towarzyszyć nam kijki trekkingowe. I chociaż nie jest to być może w 100% niezbędne wyposażenie, które powinno stanowić obowiązkowy ekwipunek w czasie wędrówek po Krecie, to jednak z własnego doświadczenia możemy napisać, że warto pomyśleć o ich zakupie.
Na wstępie należy jednak pamiętać, że niestety podstawowym kryterium tego czy będziecie mogli zabrać ze sobą kijki trekkingowe na Kretę jest posiadanie bagażu rejestrowanego. Procedury bezpieczeństwa stanowczo zabraniają zabierania ostrych przedmiotów na pokład samolotu. Jeśli więc w ramach waszego przelotu macie wykupiony jedynie bagaż podręczny to niestety kijki trekingowe będziecie musieli zostawić w domu.
Od początku szukaliśmy na rynku produktu, który będzie cechował się jak największą mobilnością oraz będzie miał niską wagę. Bardzo szybko naszą uwagę przyciągnęły kijki trekkingowe Compact włoskiej firmy Fizan, których komplet waży nieco ponad 300 gr. Dodatkowo dzięki modułowej budowie składającej się z trzech skręcanych segmentów kijki te zabierają relatywnie niewiele miejsca. Po całkowitym złożeniu ich długość sięga jedynie 58 cm.
Jeśli boicie się o stabilność połączenia modułów to Wasze obawy są zupełnie bezzasadne. W naszym przypadku mechanizm zawsze działał w pełni poprawnie i odpowiednio skręcony kijek nigdy nie składał się sam ani też nie chwiał w obrębie połączenia. System blokady długości opiera się na sprytnych elastycznych klinach rozpieranych przez śruby. Jest to proste i bardzo trwałe rozwiązanie. Dodatkowo dzięki temu, że kijek ma wewnętrzny system blokowania to pozbawiony jest wszelkiego rodzaju klamerek czy też klipsów. Jego powierzchnia jest gładka dzięki czemu łatwo go wsunąć w różnego rodzaju mocowania znajdujące się przy plecakach.
Wysoką wytrzymałość kijków zapewnia odpowiednio dobrany materiał, z którego zostały one wykonane. W ostatnim czasie dosyć modnym materiałem jest włókno węglowe, które jest jednak ze względu na relatywnie dużą grubość nie nadaje się do stosowania w kijkach dzielonych na segmenty. Jednym z popularniejszych i najczęściej spotykanych są różnego rodzaju stopy aluminium. W przypadku opisywanego produktu marki Fizan, jest to stop oznaczony symbolem 7071. Wartość ta jest parametrem jednoznacznie określającym wytrzymałość materiału. Im wyższy liczba tym kijki będą odporniejsze na uszkodzenia oraz na pęknięcia. W przypadku przeciętnej klasy kijków trekingowych wykorzystywany jest duraluminum 6000. Wedle znawców jest to bezwzględne minimum i jeśli na kijkach nie znajduje się choćby to oznaczenie to najprawdopodobniej zostały one wykonane z najtańszego materiału oznaczonego symbolem 5000. Tego typu materiał będzie dobry jedynie do niezbyt obciążających miejskich spacerów.
Kolejną wartościową cechą tych kijków jest końcówka wykonana z niezwykle twardego węglika. O jego wytrzymałości niech świadczy to, że po kilku latach (co prawda sporadycznego używania) końcówki posiadają jedynie drobne ślady świadczące o ich ciężkiej pracy. Metalowa końcówka posiada unikalny kształt, który powoduje, że kijek znajduje oparcie na prawie każdym materiale. Zewnętrzna krawędź końcówki wychwytuje nawet najdrobniejsze zaczepy znajdujące się na powierzchniach, które wydają się niemal idealnie gładkie. Kijek oparty o skałę nawet pod stosunkowo ostrym kątem daje wysoką pewność oparcia.
Rączki kijków wykonane są z przyjemnej w dotyku sztywnej pianki EVA, która doskonale trzyma się w dłoni i równocześnie nie powoduje jej nadmiernego pocenia się. Szerokie paski dobrze obejmują nadgarstki i stanowią świetne oparcie zarówno w czasie podchodzenia jak i schodzenia. Materiał, z którego są wykonane, nie powoduje dyskomfortu nawet po kilku godzinach użytkowania.
W komplecie z kijkami dostarczane są również talerzyki śniegowe wykonane z twardej gumy. Nigdy z nich jednak nie korzystaliśmy, więc nie wypowiemy się na temat ich przydatności czy też solidności wykonania. Warto jednak odnotować, że są dołączone do kompletu.
Kijki oferowane są w kilku kolorach, przy czym różnią się między sobą jedynie w obrębie ostatniego górnego segmentu. Trzy dolne części w każdym przypadku są identyczne, czarne, pozbawione ozdób graficznych. Posiadają jedynie oznaczenia zakresu regulacji.
Od kilku lat cena tych kijków kształtuje się na niezmiennym poziomie i w zależności od sklepu wynosi od 150 do około 200 zł. My osobiście nasze kijki kupiliśmy w jednym z krakowskich sklepów, który wystawia swój asortyment również na allegro. Patrząc z perspektywy kilku lat użytkowania z czystym sumieniem możemy Wam polecić te kijki do pieszych wypadów po Krecie i nie tylko.
Intensywne plany na nasz tegoroczny wiosenny wyjazd na Kretę sprawiły, że wręcz niezbędne okazało się posiadanie nieco wyższych i zdecydowanie bardziej solidnych butów trekkingowych. Po dosyć długim przeglądaniu ofert najróżniejszych firm, nasz typ padł na buty Le Florian firmy Regatta. Bardzo przypadł nam do gustu niebanalny wygląd, długie sznurowanie oraz wysokiej jakości woskowana skóra licowa z których zostały one uszyte.
Komentarze
Mógłbyś jeszcze podać model - akurat szukam kijków które są jak najkrótsze po złożeniu - przejrzałem w kilku sklepach ofertę Fizana i najkrótsze jakie znalazłem miały po złożeniu 66 cm - pewnie nie trafiłem na odpowiedni model.
Model tych kijków to Compact. Dokładnie takie jak ten na ich stronie: http://www.fizan.it/?product=compact-black Wedle specyfikacji składają się do długości 58cm. I wydaje mi się, że rzeczywista długość jest dokładnie taka sama. Jak chcesz to zmierzę je jeszcze na potwierdzenie.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153894083577551