Pasta z suszonego bobu

Pasta z suszonego bobu

Składniki

  • 250 gr suszonego dużego bobu
  • 1 niewielka cebula
  • sól, pieprz
  • oliwa z oliwek

Jednym z podstawowych składników greckiej kuchni są rośliny strączkowe. Popularne i dobrze znane dania z fasoli, czy też ciecierzycy przygotowywane są na bardzo rozmaite sposoby. W swoich przepisach Grecy sięgają jednak również po nieco mniej oczywiste i popularne składniki, takie choćby jak suszony bób. Jego widok na sklepowych półkach może nieco dziwić bo bób w tej postaci jest mało znany w naszym kraju. Jednak w Grecji jest on dostępny w większości sklepów spożywczych. Jeżeli chcielibyście więc przygotować jakieś danie zwierające suszony bób to musicie zaopatrzyć się w niego podczas swoich wakacji w Grecji lub też przeszukać asortyment sklepów z arabską żywnością, gdzie bywa on dostępny.

Przygotowanie jakiegokolwiek dania z suszonego bobu jest czasochłonne, ponieważ jak każda ususzona strączkowa roślina wymaga on wstępnego wielogodzinnego moczenia w wodzie. Jednym z pomysłów na danie w którym jest on wykorzystany to pasta do chleba lub warzyw, która przypomina favę lub hummus. Podawana z oliwą i oliwkami oraz opcjonalnie grubo pokrojoną cebulą będzie stanowiła dodatek do małych przekąsek (meze). Nasz przepis jest dość prosty i zawiera niewielką liczbę dodatków. Jeśli jednak przypadnie Wam do gustu jej smak to warto poeksperymentować przez dodawanie innych składników, takich jak tahini, czosnek czy sok z cytryny.

1. Bób zalewamy zimną wodą i moczymy przez całą noc (około 10 godzin).

2. Następnie odsączamy i usuwamy z niego skórę. Jest to pracochłonne ale konieczne.

3. Obrany bób zalewamy w garnku około 3 szklankami wody i gotujemy na mocnym ogniu przez godzinę pod przykryciem. Warto sprawdzić w połowie gotowania czy ilość wody jaka pozostała jest wystarczająca, aby bób nie przypalił się.

4. Po ugotowaniu bób miksujemy blenderem razem z wodą jaka pozostała. Do powstałego puree dodajemy startą na tarce cebulę, sól, pieprz i nieco oliwy. Mieszamy dokładnie i gotujemy na wolnym ogniu aż całość będzie miała konsystencję dość gęstej pasty.

5. Po odparowaniu podajemy jako dodatek do chleba jako tzw. smarowidło łącząc je np. suszonymi owocami, świeżym lub suszonym pomidorem, oliwkami itp.

6. Niewykorzystaną pastę można przełożyć do słoika i zalać oliwą. W takiej postaci można przechowywać ją przez kilka dni w lodówce.

Καλή όρεξη!

Pasta z suszonego bobu

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Tomasz Stopa
2016-01-08 20:04:25

niepozorna, ale pyszna. robię prawie identycznie ze świeżego bobu :-)

1
Tomasz Stopa
2016-01-08 20:08:27

oto i ona :-)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-01-08 20:30:58

Ze świeżego bobu ma bardziej apetyczny kolor ;-)

 Tomasz Stopa
Tomasz Stopa
2016-01-08 20:32:42

myślę, że najważniejsze, że w obu przypadkach smakuje przepysznie. o niebo lepiej niż wygląda :-) a przecież źle nie wygląda ;)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-01-08 20:38:14

No dokładnie, smak najważniejszy :)

1
Renata Słowik
2016-01-08 20:53:27

Kupiłam suszony bób w biedronce, nie wiedziałam po co i już wiem :)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-01-08 21:40:38

Ooo to dopiero dobra wiadomość. Jaki sprzedają? Duży czy mały?

 Renata Słowik
Renata Słowik
2016-01-09 10:30:00

Paczka 500 g., nasiona ok 2 cm.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153342697307551,10154513203802551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Melitzanosalata - pasta z bakłażanów

Melitzanosalata - pasta z bakłażanów

Melitzanosalata to kolejne zastosowanie popularnych w Grecji bakłażanów. Pyszna pasta, w której główną rolę gra właśnie to wyjątkowe warzywo, może być dodatkiem do dań mięsnych ale przede wszystkim świetnie sprawdzi się jako pasta do chleba, z którym smakuje naprawdę wyśmienicie. Jest prosta w przygotowaniu i warto ją zrobić właśnie latem, kiedy są dostępne świeże lokalne bakłażany.

Ser saganaki

Ser saganaki

Smażony ser saganaki to jedno z najbardziej popularnych meze, jakie można spotkać w greckich tawernach. To niezwykle smaczna, ale sycąca i słona przekąska. Zamawiając ją w tawernie lub przygotowując samemu trzeba także pamiętać, że jest to prawdziwa bomba kaloryczna.

Tirokafteri z pieczoną papryką

Tirokafteri z pieczoną papryką

Tirokafteri jest popularnym dodatkiem do chleba czy pity, który w tawernie można otrzymać także jako meze. Można opisać ją jako grecką pastę przygotowaną na bazie sera feta i papryki.

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Kiedyś ponoć tak tu było
 Podobno z tego m.in powodu lokalne władze obawiajac się "zadeptania" zakazały tworzenia kampingów. Tak mówiła nam osoba z Kato Zakros.
 To, że nie ma dużo ludzi , to jego zaleta. Generalnie to zaleta całego Kato Zakros i okolic
 Nie zgodziłbym się z wypowiedzią o małej gęstości zamieszkania okolicy Kato Zakros. Na 30-to kilometrowym odcinku wschodniego wybrzeża Kreta znajdowały się cztery duże i bardzo duże miasta: od północy Itanos, Russolakos, Kato Zakros oraz Ambelos. Największe z nich, dzisiaj częściiwo leżące na dnie morza, Itanos i Russolakos, zbadane zostały tylko w minimalnym stopniu.
 Byliśmy w zeszłym roku. Robi wrażenie wielkość tego pałacu. Ale zwiedzanie go w godzinach przedpołudniowych, w pełnym słońcu wymaga sporo samozaparcia, dobrego nakrycia głowy i dużej ilości wody do picia. Byliśmy tam w czerwcu i prócz nas nie było nikogo. Z jednej strony szkoda, że to miejsce jest tak mało popularne, a z drugiej... Cisza i spokój okolicy urzeka.
 dzieki,wybieramy sie za 2 tygodnie,tylko wschod,baza w Ierapetra.
gość PiotrWie  My obecnie jesteśmy na Alonissos, wiem że nie jest to jakiś znaczący region uprawy oliwek ale patrząc po drzewach jest całkiem sporo owoców i wydaje nam się że tu jest jakiś inny gatunek - są widocznie większe niż na Krecie 
 rosna z 10 tys lat ,a ci medytuja.
 Co roku te same informacje....
Christian Arnidis - Moja Grecja  A skad informacje i spadku cen oliwy w hurcie? Bo sprowadzam oliwe i az takich spadkow nie widze nigdzie. Bardzie brak oliwy w tloczarniach i u producentow.

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera