Crete tourist guide

The best Polish website dedicated to the Greek island Crete and to a small extent of continental Greece. You will find useful information related to visiting Crete that goes beyond the offer of optional tours. On the website you will also find descriptions of the most interesting places that we visited by visiting this largest Greek island. The content complements the current news, photographs and recipes of Greek cuisine.

Tourists lost in the Richtis ravine

This year's spring was a record for the Greek services in terms of the number of interventions connected with providing assistance to tourists crossing the hiking trails in Crete. Although many of these cases are those that can be qualified as so-called random events, still a large group of interventions are those resulting from the carelessness of tourists. A great example may be the event that took place yesterday in the Richtis ravine, where help from a German tourist was required.

Richtis Gorge

In the evening they called the emergency number 112, informing them that they had lost their way and in the falling darkness they were not able to independently overcome the walking path which separates them from the paved road. During the night hours, several firefighters were sent to the ravine, whose task was to find lost people. Only after about two hours they managed to locate them at the bottom of the trail.

I think it is not difficult to imagine with what surprise and anger firemen noticed that both tourists (mother and 15-year-old daughter) were dressed in beach slippers. Lack of proper footwear meant that women had considerable problems with the passage of the remaining section of the hiking trail. It took about 3 hours to reach the exit from the ravine, and the intervention ended only after 2 am.

Although we have various terms that perfectly describe the behavior of these women, we will leave this situation without comment. We will only emphasize that this was one of many cases of intervention that could have been completely avoided. It was enough for both tourists to prepare for this route and plan the time of their trip well. All this could be done without much problem based on the various types of route descriptions that can be found on the internet.

Piotrek,  data_2019-07-31 19:36:48 2019-07-31 19:36:48
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
see other news from this month »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Joanna Chmielewska
Joanna Chmielewska
2019-07-31 20:35:45

Wąwóz Richtis jest cudowny. Trasa jest świetnie oznakowana, wystarczy się rozglądać. Najlepiej wcześniej trochę poczytać na ten temat. Jak każda trasa wymaga lekkiego przygotowania. Wspominam to miejsce z sentymentem i polecam każdemu kto znajdzie się w tamtych okolicach

1
 gość}
gość PiotrWie
2019-07-31 22:30:44

A pomyśleć że jak zaczynaliśmy chodzić po górach Krety ( nie tak dawno, w 2012r) to po długich poszukiwaniach znalazłem gdzieś informację że pomocy w górach udziela Straż Pożarna - ale to była taka dość teoretyczna możliwość - tel 112 nie działał, uważano że to pomysł biurokratów z Brukseli. A obecnie - w zeszłym roku w Górach Białych widzieliśmy ćwiczących udzielanie pomocy strażaków - i jak widać jest to potrzebne - nie wystarczą dobre chęci trzeba jeszcze mieć umiejętności.

W ciągu kilku lat na Krecie przeszło od sytuacji gdy po górach chodzili wyłącznie maniacy do tego co jest dzisiaj - ale mam nadzieję że nie doczekam tłumów jak w Tatrach.

 Rafał Piotr Matysiak
Rafał Piotr Matysiak
2019-08-01 04:53:23

Wąwóz Richtis rzeczywiście jest przepiękny, bardzo zróżnicowany i w pewnym sensie inny od "typowych" wąwozów. Muszę jednak przyznać, że (przynajmniej wtedy kiedy ja w nim byłem) był bardzo źle oznakowany i kilka razy musieliśmy się cofać żeby obrać inną drogę. Oczywiście byliśmy odpowiednio przygotowani i wyruszyliśmy z głową więc nie był to dla nas żaden problem. Niestety masowa turystyka i globalizacja informacji powoduje, że coraz więcej osób, których turystami raczej nazwać nie można porywa się na szlaki (również takie, które rozsądny turysta oceni, że akurat nie na jego indywidualne możliwości) ponieważ zobaczyły ładne fotki u znajomej znajomego kolegi przyjaciółki na facebooku. I nawet nie przyjdzie im do głowy w konentarzu zapytać o coś więcej...
Ehhhh... gorzej, że takie sytuacje odciągają osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo innych i zużywają ich cenną energię

2
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-08-01 10:12:36

Rafał dokładnie w punkt. Czas poświęcony na "ratowanie" tych dwóch turystek mógł być równie dobrze czasem, który byłby potrzebny na pomoc innym osobom. Choćby takim, które uległy jakiemuś wypadkowi niekoniecznie związanym ze zwiedzaniem Krety. Zresztą sezon wakacyjny to dla strażaków na Krecie i tak dosyć pracowity okres ze względu na zwiększone ryzyko pożarów.
W czasie gdy my zwiedzaliśmy wąwóz Richtis oznakowanie również pozostawiało wiele do życzenia. Nie zawsze było dobrze widoczne, więc podobnie jak Ty czasami musieliśmy się cofać by próbować innego przebiegu ścieżki. Nie wiemy na ile to jest aktualne, ale jedno z towarzystw EOS, które organizowało w tym roku wycieczkę do wodospadu Richtis w podsumowaniu wyjazdu sygnalizowało, że po wiosennych obfitych opadach szlak jest w kilku miejscach uszkodzony. Z pewnością nie ułatwia to przejścia tego wąwozu.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156372125182551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

W Norwegii na wybrzeżu, najczęściej latem gdy zapowiadana jest słoneczna pogoda mamy podobne mgły, ale to mgły adwekcyjne, gdzie jest odwrotnie, chłodne morze i ciepłe powietrze. Potrafi takie dziadostwo przyjść z morza na cały dzień, a kilometrów dalej w głąb lądu świeci słoneczko
gość PiotrWie : Nie trzeba iść eksponowanym klifem. Jest inna droga, która jeszcze jakieś 8 lat temu była opisana na kamieniu jako Easy to Loutro, nie rozumiem czemu ktoś ten napis zamalował. Jakieś kilkaset metrów od plaży Marmara odchodzi prosto w górę dróga do Livaniany, krętymi naturalnymi schodami. Dochodzi do drogi Loutro - Livaniany i jest zdecydowanie łatwiejszy od oficjalnego szlaku. (...)
Zawsze doradzamy osobom wybierajacym się na Kretę: - Bądź realistą. Oceniaj swoje możliwości. Zerknij w swoją metrykę urodzenia i kartę zdrowia. Wąwóz Samaria i niektóre piesze trasy są groźne ( szczególnie w upale), strome, kamieniste.
Tawerna Grecka: Będziemy
Gosia | crete.pl : Tak, są takie biura które organizują wycieczki do Sfendoni. Zwiedzanie jaskini jest zazwyczaj połączone ze wizytą w  okolicznych wioskach.
gość Marek: Witam, ja też właśnie jestem w Agios, delektuje się capucino,widokami oraz niesamowitymi skokami do wody. A pogoda to poprostu bajka, błękitne niebo i słoneczko, poprostu super:)
gość Angie: Właśnie popijamy kawkę z widokiem na jezioro i skaczących. Pełen relaks i pogoda wspaniała. Do tego cudowne widoki.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera