Turystki zagubione w wąwozie Richtis

Tegoroczna wiosna była dla greckich służb rekordowa pod względem liczby interwencji związanych z udzielaniem pomocy turystom pokonującym piesze szlaki na Krecie. Chociaż wiele spośród tych przypadków stanowią takie, które można zakwalifikować jako tak zwane wydarzenia losowe, to jednak wciąż sporą grupę interwencji stanowią te wynikające z niefrasobliwości turystów. Doskonałym przykładem może być wydarzenie, jakie miało miejsce w dniu wczorajszym w wąwozie Richtis, gdzie pomocy wymagały turystki z Niemiec.

Wąwóz Richtis

W godzinach wieczornych zadzwoniły one pod numer alarmowy 112 informując, że zgubiły drogę i w zapadających ciemnościach nie są w stanie samodzielnie pokonać pieszego szlaku, który dzieli je od utwardzonej drogi. W godzinach nocnych do wąwozu wysłanych zostało kilku strażaków, których zadaniem było odnaleźć zgubione osoby. Dopiero po około dwóch godzinach udało im się zlokalizować je w dolnej części szlaku.

Chyba nietrudno wyobrazić sobie z jakiem zaskoczeniem oraz swego rodzaju złością strażacy spostrzegli, że obie turystki (matka i 15-letnia córka) były ubrane w plażowe klapki. Brak odpowiedniego obuwia spowodował, że kobiety miały spore problemy z przejściem pozostałego odcinka pieszego szlaku. Dotarcie do wyjścia z wąwozu zajęło łącznie około 3 godzin, a interwencja zakończyła się dopiero po godzinie 2 w nocy.

Chociaż cisną nam się różne określenia doskonale opisujące zachowanie tych kobiet to jednak pozostawimy tę sytuację bez komentarza. Podkreślimy tylko, że był to jeden z wielu przypadków interwencji, które można było całkowicie uniknąć. Wystarczyło, aby obie turystki odpowiednio przygotowały się do przejścia tego szlaku oraz dobrze zaplanowały czas swojej wycieczki. Wszystko to można było zrobić bez większego problemu w oparciu choćby o różnego rodzaju opisy szlaku, które można znaleźć w internecie.

 

Piotrek,  data_2019-07-31 19:36:48 2019-07-31 19:36:48
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Joanna Chmielewska
Joanna Chmielewska
2019-07-31 20:35:45

Wąwóz Richtis jest cudowny. Trasa jest świetnie oznakowana, wystarczy się rozglądać. Najlepiej wcześniej trochę poczytać na ten temat. Jak każda trasa wymaga lekkiego przygotowania. Wspominam to miejsce z sentymentem i polecam każdemu kto znajdzie się w tamtych okolicach

1
 gość}
gość PiotrWie
2019-07-31 22:30:44

A pomyśleć że jak zaczynaliśmy chodzić po górach Krety ( nie tak dawno, w 2012r) to po długich poszukiwaniach znalazłem gdzieś informację że pomocy w górach udziela Straż Pożarna - ale to była taka dość teoretyczna możliwość - tel 112 nie działał, uważano że to pomysł biurokratów z Brukseli. A obecnie - w zeszłym roku w Górach Białych widzieliśmy ćwiczących udzielanie pomocy strażaków - i jak widać jest to potrzebne - nie wystarczą dobre chęci trzeba jeszcze mieć umiejętności.

W ciągu kilku lat na Krecie przeszło od sytuacji gdy po górach chodzili wyłącznie maniacy do tego co jest dzisiaj - ale mam nadzieję że nie doczekam tłumów jak w Tatrach.

 Rafał Piotr Matysiak
Rafał Piotr Matysiak
2019-08-01 04:53:23

Wąwóz Richtis rzeczywiście jest przepiękny, bardzo zróżnicowany i w pewnym sensie inny od "typowych" wąwozów. Muszę jednak przyznać, że (przynajmniej wtedy kiedy ja w nim byłem) był bardzo źle oznakowany i kilka razy musieliśmy się cofać żeby obrać inną drogę. Oczywiście byliśmy odpowiednio przygotowani i wyruszyliśmy z głową więc nie był to dla nas żaden problem. Niestety masowa turystyka i globalizacja informacji powoduje, że coraz więcej osób, których turystami raczej nazwać nie można porywa się na szlaki (również takie, które rozsądny turysta oceni, że akurat nie na jego indywidualne możliwości) ponieważ zobaczyły ładne fotki u znajomej znajomego kolegi przyjaciółki na facebooku. I nawet nie przyjdzie im do głowy w konentarzu zapytać o coś więcej...
Ehhhh... gorzej, że takie sytuacje odciągają osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo innych i zużywają ich cenną energię

2
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-08-01 10:12:36

Rafał dokładnie w punkt. Czas poświęcony na "ratowanie" tych dwóch turystek mógł być równie dobrze czasem, który byłby potrzebny na pomoc innym osobom. Choćby takim, które uległy jakiemuś wypadkowi niekoniecznie związanym ze zwiedzaniem Krety. Zresztą sezon wakacyjny to dla strażaków na Krecie i tak dosyć pracowity okres ze względu na zwiększone ryzyko pożarów.
W czasie gdy my zwiedzaliśmy wąwóz Richtis oznakowanie również pozostawiało wiele do życzenia. Nie zawsze było dobrze widoczne, więc podobnie jak Ty czasami musieliśmy się cofać by próbować innego przebiegu ścieżki. Nie wiemy na ile to jest aktualne, ale jedno z towarzystw EOS, które organizowało w tym roku wycieczkę do wodospadu Richtis w podsumowaniu wyjazdu sygnalizowało, że po wiosennych obfitych opadach szlak jest w kilku miejscach uszkodzony. Z pewnością nie ułatwia to przejścia tego wąwozu.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156372125182551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Bravo Creta ❤️
I to bez Rosjan!!! Wow!!!
Super. Ja dziś właśnie wylądowałam w Chanii. Uwielbiam to miejsce
Lepiej się tego ująć nie da .....niesamowite uczucie
Pierwszy wdech po wyjściu z samolotu jest bezcenny
My za równe 3 tygodnie lecimy, pierwszy raz na Kretę:-)
Zawsze robię pstryka
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera