Kreta - aktualności z lipca 2022 r.

Znaczny wzrost liczby pożarów w Grecji w 2022 roku

W sezonie letnim, gdy w Grecji rozpoczyna się upalne i suche lato, uwagę mediów systematycznie przykuwa temat pożarów. Sytuacja ta powtarza się co roku i można by pomyśleć, że pożary były, są i będą, bo warunki geograficzne i klimatyczne Grecji niestety sprzyjają tym zjawiskom. Jednak to co powinno zwrócić szczególną uwagę wszystkich to rosnąca skala tych zjawisk.

Pożar na Krecie

Gosia,  data_2022-07-31 19:32:37 2022-07-31 19:32:37 Liczba komentarzy: brak

Turyści oszczędzają na jedzeniu w tawernach

Rekordowo wysokie wskaźniki inflacji odnotowywane są w większości krajów europejskich. W połączeniu z bardzo dużymi podwyżkami cen paliw oraz surowców energetycznych sprawiają, że duża część osób zmienia swoje nawyki konsumenckie. Znów w modzie jest poszukiwanie promocyjnych cen czy też ograniczanie zbędnych wydatków. Czytając artykuł Nikosa Petsakisa zamieszczony w portalu neakriti łatwo dojść do wniosku, że nie inaczej jest w przypadku turystów odwiedzających Kretę.

W tawernie Tasomanolis w Plakias na Krecie

Piotrek,  data_2022-07-27 20:25:16 2022-07-27 20:25:16 Liczba komentarzy: brak

Doskonała jakość greckich kąpielisk

Z danych opublikowanych ostatnio przez Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny) Grecja zajęła 3. miejsce wśród krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o ilość najczystszych kąpielisk przybrzeżnych. Dane te są podawane przez Eurostat z opóźnieniem, więc dotyczą 2021 roku. Można jednak śmiało powiedzieć, że statystycznie 24 na 25 greckich plaż może pochwalić się doskonałą jakością wody do pływania.

Doskonała jakość wody w greckich kąpieliskach

Gosia,  data_2022-07-26 20:32:17 2022-07-26 20:32:17 Liczba komentarzy: brak

Grecja w liczbach czyli wyniki spisu powszechnego z 2021 roku

Lubicie cyferki? Jeśli tak to świetnie, bo dzięki ich pomocy także można opisać Kretę oraz Grecję. Ilu mieszkańców ma ten kraj? A ile Kreta? Jest więcej kobiet czy mężczyzn? Które regiony i prefektury mają najwięcej mieszkańców? A gdzie jest ich najmniej? Ostatnio podano wyniki spisu ludności przeprowadzonego w tym kraju w 2021 roku. Co ciekawe był to pierwszy spis cyfrowy w Grecji. Ten sposób zbierania danych pomimo utrudnień spowodowanych restrykcjami wprowadzonymi na czas pandemii pozwolił na masowy udział mieszkańców Grecji w spisie powszechnym.

Wyniki spisu powszechnego w Grecji z 2021


Nowe połączenie autobusowe łączące plaże południa Krety

Na początku lipca pisaliśmy na temat ukończenia projektu drogowego łączącego najważniejsze plaże w gminie Agios Vasilios. Planowano wówczas także uruchomienie nowego połączenia autobusowego KTEL, które już faktycznie wystartowało. Kilka dni temu przetestowaliśmy tę nową trasę i przejechaliśmy busem jej fragment między miejscowością Plakias a Agios Pavlos. Poniżej znajdziecie kilka istotnych szczegółów oraz nasze wrażenia.

Nowa trasa wzdłuż wybrzeżaCharakterystyczne oznaczenie Coastal Road of Agios Vasilios

Gosia i Piotrek,  data_2022-07-21 20:51:56 2022-07-21 20:51:56 Liczba komentarzy: brak

Ponowny pożar w rejonie prefektury Rethymno

Dziś znów, kolejny dzień z rzędu na mapie zagrożenia pożarowego cała Kreta jest wypełniona pomarańczowym kolorem. Jest to czwarty, czyli prawie najwyższy stopień zagrożenia. Sytuacja taka utrzymuje się od pięciu dni. O tym, że zagrożenie jest jak najbardziej realne przypomina nam telefon, który rozbrzmiewa złowieszczym dźwiękiem przeraźliwej syreny i wyrywa nas z popołudniowej sjesty. Na ekranie pojawia się informacja o tym, że w okolicy znowu pojawił się kolejny pożar. Tym razem płonie rejon miejscowości Saktouria. Dla wszystkich przebywających w tej okolicy zalecana jest natychmiastowa ewakuacja do Agios Pavlos. I w naszych głowach pojawia się myśl: byliśmy tam wczoraj. Właśnie z tego względu na nasze telefony zostały wysłane alerty. Wczoraj złaziliśmy na własnych nogach dobrych kilkanaście kilometrów w tej okolicy. Dziś znowu szaleje tam pożar :/

nakaz ewakuacji

Piotrek,  data_2022-07-18 16:57:33 2022-07-18 16:57:33 Liczba komentarzy: brak

Dwa groźne pożary na Krecie

Każdego roku w szczycie sezonu wakacyjnego straż pożarna w Grecji odnotowuje wiele niebezpiecznych pożarów. Niestety dziś takie wydarzenia miały miejsce również na Krecie. Dwa bardzo groźne pożary wybuchły w południowej części nomosu Rethymno. Jeden z nich odnotowany został w rejonie miejscowości Rodakino, na zachód od znanego turystom wypoczynkowego Plakias, w którym właśnie jesteśmy i mieliśmy okazję oglądać śmigłowiec gaśniczy w akcji. Drugi z pożarów odnotowany został w okolicach miejscowości Krya Vrysi znajdującego się przy drodze łączącej górską wioskę Spili oraz nabrzeżne miasteczko Agia Galini.

Śmigłowiec w akcji gaszenia pożaru w RodakinoŚmigłowiec w dzisiejszej akcji gaszenia pożaru w okolicach Rodakino

Gosia i Piotr,  data_2022-07-15 20:42:07 2022-07-15 20:42:07 Liczba komentarzy: brak

Dni otwarte w obserwatorium Skinakas w 2022 roku

W tym roku po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią obserwatorium Skinakas ponownie organizuje dni otwarte. Ogłoszono pięć wieczorów, podczas których możliwe będzie zwiedzanie tej naukowej placówki oraz obserwacja obiektów astronomicznych. Najbliższy termin kiedy będzie można pooglądać gwiazdy za pomocą jednego z dwóch znajdujących się tu teleskopów przypada już w tę niedzielę, 10 lipca. Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas (1750 m n.p.m) leżącej w pobliżu mitycznej jaskini Ida przy pięknym i malowniczym płaskowyżu Nida. Widoki są tu niezapomniane, więc nawet jeśli nie podpasują Wam terminy dni otwartych i nie przerażają Was górskie drogi Krety to zachęcamy do przejażdżki w ten rejon. A zajawkę imponującego widoku ze Skinakas możecie zobaczyć klikając w poniższy link.

Skinakas

Gosia,  data_2022-07-07 21:28:16 2022-07-07 21:28:16 Liczba komentarzy: brak

Filmowy zachód słońca w Chanii

Chania, a szczególnie rejon Portu Weneckiego, to jedno z tych miejsc, w których zachody słońca wyglądają szczególnie spektakularnie. Nic dziwnego, że ten barwny spektakl przyciąga zazwyczaj spore grupki turystów wpatrujące się w ostatnie promienie słoneczne. Dziś jednak chcielibyśmy pokazać Wam tę porę dnia w Chanii z nieco innej perspektywy. Trzeba przyznać, że dzięki ujęciom powietrznym z drona, rejon Portu Weneckiego wygląda jeszcze ciekawiej. W drugiej połowie filmu będziecie mieli okazję zobaczyć również kilka nocnych ujęć Chanii. Rozświetlone tawerny oraz dziesiątki latarni znajdujących się wzdłuż linii brzegowej tworzą zjawiskową świetlną wstęgę.

Piotrek,  data_2022-07-06 19:56:57 2022-07-06 19:56:57 Liczba komentarzy: brak

Grecja odrabia straty

Grecki minister turystyki Vassilis Kikilias w oparciu o badanie przeprowadzone przez organizację World Travel Market podsumował dotychczasowe wyniki jakie osiąga Grecja w trakcie sezonu 2022.

Grecja odrabia straty

Gosia,  data_2022-07-05 20:43:11 2022-07-05 20:43:11 Liczba komentarzy: brak

Autobusem od plaży Frangokastello do Agia Galini

Kreteńska gmina Agios Vasileios obecnie kończy realizację dużego projektu drogowego, który finalnie już wkrótce połączy większość plaż tej gminy począwszy od Frangokastello, a skończywszy na Agia Galini.

Frangokastello gmina Agios Vasileios

Gosia,  data_2022-07-04 21:00:06 2022-07-04 21:00:06 Liczba komentarzy: brak

Spacer ulicami Rethymno

Kto ma ochotę pospacerować ulicami Rethymno? Zapraszamy na blisko 50-minutowy spacer po tym mieście, które dla wielu osób jest najpiękniejszym miastem Krety. Wielbiciele Rethymno z pewnością rozpoznają na filmie znane sobie zakątki. Miłego oglądania!

Gosia,  data_2022-07-03 20:24:25 2022-07-03 20:24:25 Liczba komentarzy: brak

Kolejne podwyżki cen biletów promowych w Grecji

Od dzisiaj w Grecji wchodzą w życie trzecie już w ciągu roku podwyżki cen biletów promowych. W zależności od destynacji i armatora ceny biletów zwiększają się o kolejne 7-8%. Niby niedużo, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że poprzednie wzrosty cen spowodowały podniesienie kosztów podróży promem o 25-30% w porównaniu do roku ubiegłego. Wchodzący dzisiaj w życie kolejny wzrost cen oznacza, że w ciągu jednego roku podróżujący promami będą od teraz płacić nawet o 40% więcej za rejs niż rok temu.

Port w Heraklionie

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. (...)
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera