Znaczny wzrost liczby pożarów w Grecji w 2022 roku

W sezonie letnim, gdy w Grecji rozpoczyna się upalne i suche lato, uwagę mediów systematycznie przykuwa temat pożarów. Sytuacja ta powtarza się co roku i można by pomyśleć, że pożary były, są i będą, bo warunki geograficzne i klimatyczne Grecji niestety sprzyjają tym zjawiskom. Jednak to co powinno zwrócić szczególną uwagę wszystkich to rosnąca skala tych zjawisk.

Pożar na Krecie

Obecnie jesteśmy na półmetku sezonu pożarowego w tym roku i z tej okazji dokonano pewnego podsumowania. W Narodowym Obserwatorium w Atenach przeanalizowano dane zgromadzone w Europejskim Systemie Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS - European Forest Fire Information System). Tylko w pierwszym okresie sezonu pożarowego w Grecji obejmującego okres między 1 maja 2022 a 29 lipca 2022 zaobserwowano duży wzrost spalonych powierzchni oraz liczby pożarów na obszarach leśnych. Do ubiegłego piątku w wyniku tegorocznych pożarów spaleniu uległo 172 100 akrów, co oznacza aż 50% wzrost w porównaniu do średniej wyliczonej dla lat 2006-2021 (114 054 akrów). Jeśli zaś chodzi o liczbę pożarów lasów to do 29 lipca miało miejsce 38 takich pożarów co jest wynikiem wyższym aż o 73% od średniej wyliczonej dla lat 2006-2021, która wynosi 22.

Tegoroczne wyniki są znacznie wyższe od średnich z ostatnich lat co budzi szczególny niepokój. Oczywiście sytuacja klimatyczna Grecji sprzyja pożarom, jednak bywa też, i to nierzadko, że za wzniecanie ognia odpowiadają bezpośrednio ludzie. Za ich nieodpowiedzialne zachowanie inni płacą swoim życiem oraz utraconym majątkiem. Swoją cenę płacą też zwierzęta, które giną w płomieniach.

Gaszenie pożaru Gaszenie pożaru w Rodakino

Przypominamy, że niedawno duże i nieustępliwe pożary miały miejsce między innymi na Krecie w prefekturze Rethymno oraz na wyspie Lesbos. Sami ostatnio mieliśmy okazję obserwować akcję gaśniczą poźaru okolic Rodakino znajdującego się w pobliżu Plakias i wiemy, jakie emocje wtedy towarzyszą. Świadomość, że gdzieś niedaleko szaleje żywioł i nie poddaje się ludzkim wysiłkom, skutecznie odciąga uwagę od innych przyziemnych spraw.

Po doniesieniach mediów na temat pożarów, często pytacie nas o ten temat. Czy pożary zagrażają miejscowościom turystycznym, jaka jest aktualna sytuacja i czy trzeba odwoływać wakacje na wyspie? Kreta jest dużą wyspą, więc w przypadku pojawienia się dużego pożaru warto przede wszystkim sprawdzić gdzie ma on miejsce. To że płonie jakiś obszar oznacza tyle, że najbardziej zagraża on miejscowościom położonym relatywnie niedaleko, a nie 100 czy 200 km dalej. Oczywiście sytuacja latem jest zmienna i przyszłości nie da się przewidzieć, ale też nie warto poddawać się panice, tym bardziej że media czasem naginają fakty. Tak się stało w przypadku niedawnego pożaru w okolicach Rodakino. Według doniesień mediów położone nieopodal Plakias miało być w wyniku tego pożaru całe zadymione, tymczasem była to sensacja bez żadnego pokrycia w faktach. Wiemy bo byliśmy w tym czasie właśnie w tej miejscowości.

 

Gosia,  data_2022-07-31 19:32:37 2022-07-31 19:32:37
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158651090172551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Bravo Creta ❤️
I to bez Rosjan!!! Wow!!!
Super. Ja dziś właśnie wylądowałam w Chanii. Uwielbiam to miejsce
Lepiej się tego ująć nie da .....niesamowite uczucie
Pierwszy wdech po wyjściu z samolotu jest bezcenny
My za równe 3 tygodnie lecimy, pierwszy raz na Kretę:-)
Zawsze robię pstryka
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera