Kreta - aktualności z listopada 2022 r.

Dobry rok dla greckich producentów oliwy

26 listopada wypada Światowy Dzień Drzewa Oliwnego, a drzewo oliwne jak żadne inne najbardziej kojarzy nam się z Kretą. Gaje oliwne są prawie wszędzie, a co ciekawe na wyspie oprócz względnie młodych drzewek znajdziecie też takie, które rosną tu nawet kilka tysięcy lat. Na dokładkę mimo tak leciwego wieku są one nadal w dobrej kondycji i wciąż owocują. Niewyobrażalne jest to jakie czasy pamiętają te drzewka.

Płynne złoto, czyli oliwa, którą wytwarzają tutejsi rolnicy to główny produkt eksportowy wyspy. To również niezastąpiony produkt w każdej kuchni. Kreteńska oliwa od kilku lat zdobywa coraz większą popularność za granicą i przebija się do świadomości konsumentów, jako jedna z najlepszych oliw na świecie. Znakomite parametry, jakie są w stanie uzyskać lokalni producenci, przekładają się na niepowtarzalny smak oliwy a także jej właściwości zdrowotne.

Dobry rok dla greckich producentów oliwy

Gosia,  data_2022-11-26 20:23:48 2022-11-26 20:23:48 Liczba komentarzy: brak

Symboliczny początek zimy na Krecie

Kreta jest zmienną wyspą pod względem ukształtowania, jak i pogody. Jeszcze w miniony weekend na nisko położonych przybrzeżnych terenach wyspy panowały temperatury powyżej 25 stopni. Inaczej jednak wygląda sytuacja w górach, gdzie wyższe partie przyprószył właśnie śnieg. Psiloritis, czyli najwyższa góra Krety, również zmienił barwy na zimowe wyznaczając tym samym symboliczny początek zimowej aury.

Psilotiris listopad 2022Źródło zdjęcia: rethemnosnews.gr

Gosia,  data_2022-11-24 20:22:13 2022-11-24 20:22:13 Liczba komentarzy: brak

Jesienny spacer ulicami Chanii

Większość turystów kojarzy Chanię jako zatłoczone i gwarne miasto, w którym wieczorem ciężko znaleźć wolny stolik w dobrej tawernie. W szczycie sezonu turystycznego wąskie uliczki Starego Miasta i okolic Portu Weneckiego należą do najbardziej zatłoczonych miejsc. Inaczej jednak jest gdy wyspę opuszczą turyści. Wtedy Chania staje się spokojnym i niemal pustym miastem. Zapraszamy na popołudniowo-wieczorny spacer!

Gosia,  data_2022-11-21 19:05:57 2022-11-21 19:05:57 Liczba komentarzy: brak

Dzień Baklavy

Lubicie baklavę? To jeden z najsłynniejszych i zarazem najsłodszych deserów znanym nie tylko w Grecji, ale i w Turcji, Bułgarii oraz innych krajach bałkańskich. Jeśli byliście na wakacjach w którymś z tych krajów to pewnie mieliście okazję do jej spróbowania. Baklava jest na tyle popularna, że ustanowiono nawet jej święto, które obchodzimy właśnie dzisiaj, czyli 17 listopada. Ta kaloryczna bomba przygotowywana jest z ciasta filo, mieszanki orzechów i słodkiego syropu na bazie miodu.
Jeśli nie obawiacie się kulinarnych wyzwań to możecie pokusić się o przygotowanie tego słodkiego przysmaku w domu. Przepis znajdziecie po kliknięciu w ten link.

Dzień Baklavy
Gosia,  data_2022-11-17 20:06:35 2022-11-17 20:06:35 Liczba komentarzy: brak

Apollon K. - koniec historii

Na początku listopada pisaliśmy o niekończącej się epopei usunięcia statku Apollon K., który przez wiele miesięcy tkwił u wybrzeża Agia Roumeli. Apollon K. należący do firmy NenKritis od kilku lat przewoził turystów między Paleochorą i Agia Roumeli, stanowiąc nieco tańszą opcję dla promów Anendyk kursujących na tej samej trasie. Po tym jednak jak w czerwcu tego roku silny wiatr zepchnął statek na mieliznę, jednostka ta utknęła przy niewielkim molo i na dobre wrosła w miejscowy krajobraz. Właściciel statku przestał się nim interesować, a urzędnicze procedury trwały tak długo, że historię Apollona K ostatecznie zakończyła sztormowa pogoda. Pod wpływem silnego wiatru i wysokich fal statek po prostu roztrzaskał się.

Apollon K - koniec historiiŹródło zdjęcia: zarpanews.gr

Gosia,  data_2022-11-16 20:32:58 2022-11-16 20:32:58 Liczba komentarzy: brak

Akcja porządkowa w wąwozie Kakoperatos

Jeszcze kilka lat temu trudne i strome kaniony uważano za nietknięte przez człowieka, a co za tym idzie zabezpieczone również przed jego przed szkodliwą działalnością. Ta niedostępność sprzyjała zachowaniu różnorodności biologicznej wąwozów i dziewiczego krajobrazu. Szybki rozwój canyoningu spowodował, że miejsca dotąd niedostępne zaczęli odwiedzać ci, którzy byli przygotowaniu pod względem technicznym do pokonania takich wąwozów. Pierwsi zdobywcy oglądali wyjątkowe krajobrazy i miejsca nieznane nawet lokalnym społecznościom.

Wąwóz Kakoperatos

Gosia,  data_2022-11-14 19:51:23 2022-11-14 19:51:23 Liczba komentarzy: brak

Od Agios Pavlos do Triopetra

Południowe wybrzeże Krety oferuje wiele pięknych plaż, a Agios Pavlos czy Triopetra zaliczamy do tych najpiękniejszych. Wybraliśmy się na pieszą wycieczkę pomiędzy tymi plażami, dzięki czemu byliśmy też na dwóch innych, które znajdują się pomiędzy nimi. Pierwsza z nich to niesamowita plaża Alatsogremni, która wygląda jak wielka wydma. Drugą z nich była Mała Triopetra, która położona jest po przeciwnej stronie charakterystycznych trzech skałek dużej Triopetry. Żałujemy jedynie, że tego dnia prawie przez cały czas towarzyszył nam bardzo silny wiatr, który mocno utrudniał nam wędrówkę i nie pozwolił na nakręcenie ujęć z lotu ptaka.

Gosia,  data_2022-11-13 19:18:10 2022-11-13 19:18:10 Liczba komentarzy: brak

156. rocznica wydarzeń w Moni Arkadiou

Ósmego listopada 1866 roku wojska osmańskie okrążyły wzgórze, na którym ulokowany jest klasztor Moni Arkadiou. Znaleźli w nim schronienie kreteńscy powstańcy biorący udział w walkach przeciwko tureckiemu okupantowi oraz okoliczna ludność cywilna, w tym kilkaset kobiet i dzieci. Naprzeciwko nim stała armia wroga składająca się z przeszło 15 tys. żołnierzy wyposażona w 30 armat. Niektóre źródła podają nawet że żołnierzy tureckich było nawet 23 tysiące. Jednak nawet tak przytłaczająca przewaga nie potrafiła zmusić Kreteńczyków do poddania się bez walki. Przywódcą Turków był żądny krwi Mustafa Pasha Kiritlis, jednak tego dnia osmański dowódca podjął ostatnią próbę skłonienia powstańców do kapitulacji i poprosił oblężonych o poddanie się. Powstańcy pod przewodnictwem Ioannisa Dimakopoulosa i opata klasztoru Gavriela Marinakisa, udzielili jednak odpowiedzi, którą Grecy zawsze dawali w takich przypadkach, czyli zdecydowane "nie" poparte strzałami. Ta zdecydowana riposta była sygnałem do rozpoczęcia szturmu na klasztor.

Moni Arkadiu
Gosia,  data_2022-11-08 20:06:05 2022-11-08 20:06:05 Liczba komentarzy: brak

Finał pięknej katastrofy Apollon K. w Agia Roumeli

Na początku czerwca tego roku porywisty wiatr doprowadził do osadzenia na mieliźnie w Agia Roumeli niewielkiego statku pasażerskiego Apollon K należącego do firmy Nen Kritis. Statek ten od kilku lat regularnie realizował rejsy między Paleochorą i Agia Roumeli.

Apollon K. - wrak w Agia Roumeli
Pozostałości statku Apollon K. przy nabrzeżu w Agia Roumeli (źródło zdjęcia: https://flashnews.gr/)

Kolizja z betonową konstrukcją portu spowodowała uszkodzenie kadłuba, co w konsekwencji było przyczyną nabierania wody przez tę jednostkę. Tamtejszy Zarząd Portu natychmiast zaangażował się w działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń, a w szczególności paliwa. Armator zapewniał również, że statek po wykonaniu potrzebnych napraw w ciągu kilku dni odpłynie z Agia Roumeli do portu w Paleochorze i wszyscy szybko zapomną o tym zdarzeniu.

Niebezpieczne plaże Grecji

Nadal nie milkną echa po tragedii, jaka wydarzyła się w ubiegły weekend w Agia Fotia na południu Krety. Po tym jak skała po oderwaniu się od zbocza góry, zniszczyła część pensjonatu i zabiła znajdującą się w nim turystykę, eksperci w Grecji ostrzegają przed niebezpiecznymi osuwiskami znajdującymi się w wielu turystycznych obszarach kraju.

Plaża Myrtos na KefaloniiTym razem wyjątkowo nie Kreta, tylko plaża Myrtos na Kefalonii, zaliczona do niebezpiecznych plaż.
(Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic license)

Gosia,  data_2022-11-04 21:01:44 2022-11-04 21:01:44 Liczba komentarzy: brak

3 listopada 1898 - ostatni turecki żołnierz opuszcza Kretę

Był wtorek 3 listopada 1898 roku, kiedy to ostatni turecki żołnierz opuścił kreteńską ziemię, a z twierdzy Firkas w Chanii zdjęto flagę wielowiekowego okupanta. Dzisiejsza data jest symboliczna dla Krety, bo oznacza wyzwolenie wyspy po 253 latach panowania imperium osmańskiego. Wyzwolenie to jednak nie oznaczało pełnej niepodległości i wolności.

Tureccy żołnierze opuszczający Kretę

Gosia,  data_2022-11-03 18:54:31 2022-11-03 18:54:31 Liczba komentarzy: brak

Kreteńskie cmentarze i pośmiertna przeprowadzka zmarłych

Aby poznać lokalne obyczaje warto zaglądać do kuchni i … na cmentarze. O ile do zaglądania w garnki nie trzeba nikogo namawiać, to przed odwiedzaniem cmentarzy większość osób czuje opór. W sumie rozumiemy to, bo oglądanie nagrobków nie jest typowo wakacyjnym zajęciem. Niemniej jednak warto, ponieważ greckie cmentarze są zupełnie odmienne niż polskie rozległe nekropolie. Popatrzcie tylko na zdjęcia z dwóch cmentarzy: w wioskach Selia oraz Anidri.

Cmentarz w SeliaCmentarz w Selia

Gosia,  data_2022-11-01 17:46:11 2022-11-01 17:46:11 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Gosia | crete.pl  To byli Kreteńczycy. Pewnie gdyby to byli turyści to w mediach zostałoby to wyraźnie zaznaczone ;)
gość PiotrWie  Wiecie może czy to byli miejscowi czy ktoś z zagranicy? Bo lokalsi chodzą często dość nieodpowiedzialnie, na wprost zamiast po szlakach. Ale nigdy nie widziałem jak chodzą w okresie zimowym - może trochę bardziej odpowiedzialnie niż jesienią i wiosną.
 Nie wierzę, zwyczajnie nie wierzę.
 rozum nie dogonił mózgu...ech
 Byłam. Kilka razy przejazdem, i od kilku lat planuję zostać tam na dłużej. Może w końcu się uda

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera