Kreta - aktualności ze stycznia 2022 r.

Liczenie strat po zimowej Elpidzie

Dziś jeszcze kilka słów o konsekwencjach, jakie pozostawiła po sobie Elpida. Ten mroźny i wyjątkowo śnieżny niż pogodowy przez niemal tydzień wystawiał mieszkańców Grecji na zimową próbę.
Utrudnienia komunikacyjne, jakie powodowała na bieżąco śnieżna i mroźna pogoda, to zaledwie jedna z wielu uciążliwości. Teraz jednak nadszedł czas na liczenie wymiernych strat, jakie spowodowała ta bez-nadziej-na pogoda (to gra słów, bo Elpida to po grecku Nadzieja).

Po ElpidzieŹródło zdjęcia: neakriti.gr

Gosia,  data_2022-01-29 21:05:44 2022-01-29 21:05:44 Liczba komentarzy: brak

Rozpoczęcie remontu Hali Targowej w Chanii

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o ukończeniu formalności dotyczących generalnego remontu i rewitalizacji Agory, czyli Hali Targowej w Chanii. Warto odnotować, że dzisiaj zaś ruszyła rozbiórka stoisk sklepowych znajdujących się wewnątrz budynku. Obecnie demontowane i wywożone są konstrukcje boksów sklepowych oraz ich wyposażenie. Rozbiórka tych instalacji to początkowy etap prac, po którym nastąpi główna przebudowa zabytkowej Agory. Na czas remontu 52 sklepy, które działały wewnątrz budynku musiały przenieść się do innych lokali rozrzuconych na terenie miasta.

Hala Targowa w Chanii


Elpida nie odpuszcza

Duża część Grecji kolejny dzień zmaga się z zimową aurą, jaką kilka dni temu przyniósł front pogodowy Elpida. Z wielu miejsc stale napływają informacje o utrudnieniach na drogach, czy też o przerwach w dostawie prądu. Wczoraj na wiele godzin setki samochodów utknęło na autostradzie Attiki Odos kilkanaście kilometrów od Aten. Wiele osób porzuciło na  drodze swoje samochody, jednak duża część pozostała w autach. Do opanowywania sytuacji i pomocy uwięzionym skierowano w końcu wojsko, które ostatecznie po 26 godzinach ewakuowało 3500 osób. Pięć osób trafiło do szpitala z objawami hipotermii.

Attiki OdosŹródło zdjęcia: www.ekathimerini.com

Gosia,  data_2022-01-25 19:22:17 2022-01-25 19:22:17 Liczba komentarzy: brak

Znowu sypnęło śniegiem

Tym razem za sprawą frontu pogodowego o wdzięcznej nazwie Elpida (Ελπίδα, czyli nadzieja) biało zrobiło się w różnych rejonach Grecji. Większość obszaru Krety, część wysp Morza Egejskiego i północnego Dodekanezu, wschodniej części Grecji środkowej pokrył śnieg. Ostrzeżenia otrzymali także mieszkańcy Attyki oraz wyspy Evia. Nawet mieszkańcy Mykonos dziś rano przecierali oczy ze zdumienia, gdyż tu też posypało śniegiem. Miejscowi mówią, że ostatni raz taka ilość śniegu na Cyklady spadła kilkadziesiąt lat temu. Oprócz śniegu Elpida przyniosła niskie jak na Grecję temperatury oraz silny wiatr. Taka kompilacja pogodowa była równoznaczna z całym szeregiem utrudnień.

Kreta pod śniegiemAmari, Kreta
Źródło zdjęcia: rethemnosnews.gr

Gosia,  data_2022-01-23 19:24:21 2022-01-23 19:24:21 Liczba komentarzy: brak

Rakomelo na gorąco - najlepsze na rozgrzewkę

Czym można rozgrzać się porządnie zwłaszcza w takie zimowe dni jak ostatnio? Przy okazji spotkania z "naszymi" Kreteńczykami proponowaliśmy im różne polskie specjały serwowane zimą na rozgrzewkę. Niestety żaden z nich nie podbił kreteńskich serc. Grzane wino kojarzyło się z polskim barszczem i w ogóle wg nich to dziwny pomysł by podgrzewać wino, grzane piwo wydało się jeszcze dziwniejszym pomysłem. Miód pitny zdobył najwięcej punktów (wiadomo! meli czyli miód na Krecie to podstawowy produkt).

Jaki jest zatem kreteński sposób na rozgrzewkę? To rakomelo na gorąco. Rakomelo to trunek pochodzący z Krety, będący połączeniem raki i miodu. Prawdopodobnie część osób spotkała się  z nim w czasie wakacyjnych podróży. Jeśli jednak mieliście okazję je spróbować latem, to zapewne było podane zimne. Rakomelo na gorąco to wersja typowo zimowa, podawana na rozgrzewkę, a także na przeziębienia. Już niewielka porcja tego gorącego alkoholu rozgrzeje nawet największego zmarzlucha.

Aby przygotować rakomelo na gorąco potrzebujemy: 100 ml raki, około 35 gr miodu (najlepiej kreteńskiego), 1-2 laski cynamonu oraz 3-4 goździki. Raki z cynamonem i goździkami podgrzewamy w rondelku, dodajemy miód i pozostawiamy na małym ogniu na około 5 minut. W tym czasie napój należy porządnie wymieszać aby miód rozpuścił się. Przed podaniem można wyjąć cynamon oraz goździki aby nie przeszkadzały podczas degustacji. Pić póki gorące!

Gosia,  data_2022-01-22 18:43:31 2022-01-22 18:43:31 Liczba komentarzy: brak

Serpentyna między Kallikratis a Kapsodasos

Południowe wybrzeże Krety znane jest z wyjątkowo pięknych dróg. Jest wśród nich taka, która pretenduje jednak do miana jednej z najniebezpieczniejszych i wymagających dróg w Grecji. Jest to malownicza serpentyna łącząca wioski Kallikratis i Kapsodasos w Sfakii.

Serpentyna między Kallikratis a Kapsodasos

Gosia,  data_2022-01-21 19:52:53 2022-01-21 19:52:53 Liczba komentarzy: brak

Kreta jedną z najpopularniejszych destynacji na świecie w 2022 roku

Trip Advisor to popularny serwis podróżniczy, który co roku publikuje tzw. Travelers' Choice, czyli rankingi najpopularniejszych miejsc turystycznych w bieżącym roku. W najnowszym zestawieniu na 2022 rok Kreta zajęła wysokie 5. miejsce w kategorii 25 popularnych światowych kierunków. W porównaniu do rankingu ubiegłorocznego oznacza „awans” z pozycji 7, co pokazuje, że Kreta po ubiegłorocznym nieco słabszym wyniku, ponownie staje się jednym z najważniejszych podróżniczych wyborów a tym samym i miejscem na wymarzone wakacje turystów na całym świecie.

Kreta w czołówce Trip Advisora

Piotrek,  data_2022-01-19 20:10:53 2022-01-19 20:10:53 Liczba komentarzy: brak

Zdecydowany wzrost ruchu turystycznego na lotnisku w Chanii

Dzisiaj mamy dla Was kolejne podsumowanie ubiegłego roku. Firma Fraport, która zarządza między innymi lotniskiem w Chanii, udostępniła dane statystyczne dotyczące natężenia ruchu turystycznego na tym lotnisku. Niestety na chwilę obecną nie mamy danych z lotniska w Heraklionie. Poniższe opracowanie dotyczy wyłącznie lotniska w Chanii, które obsługuje mniejszą część ruchu.

Lotnisko w Chanii


Zimowe atrakcje Kreteńczyków

W czwartek pisaliśmy o pogorszeniu pogody na Krecie, za które odpowiada front Diomidis. Opady śniegu, jakie przyniósł w wyższych rejonach wyspy, spowodowały niemałe utrudnienia. Dopiero dzisiaj rano udostępniono drogę łączącą Imbros z wysoko położonymi wioskami Kallikratis i Asfendou. Droga ta przez ostatnie dwa dni była nieprzejezdna z powodu dużej ilości śniegu.

Droga na KallikratisDroga do Kallikratis
Źródło zdjęcia: ertnews.gr

Gosia,  data_2022-01-15 18:26:56 2022-01-15 18:26:56 Liczba komentarzy: brak

Zamknięcie Hali Targowej w Chanii

Agora, czyli Hala Targowa w Chanii to miejsce wręcz kultowe. To właśnie tu można było kupić tradycyjne unikalne produkty, których na ogół nie ma w zwykłych marketach. Być w Chanii i nie być na zakupach w Hali Targowej to wielkie przeoczenie. Niestety jednak w ciągu najbliższych dwóch lat, Hala Targowa będzie nieczynna. Po 109 latach nieprzerwanej działalności w końcu nadszedł teraz czas na przeprowadzenie generalnego remontu tego obiektu. W tym tygodniu miała zostać podpisana umowa na przebudowę, a w ślad za tym na teren budynku wkrótce ma wejść wykonawca remontu, firma Tomi Avete.

Agora w Chanii

Diomidis psuje pogodę na Krecie

Od kilkudziesięciu godzin Kreta znajduje się pod wpływem Diomidisa - frontu atmosferycznego, który przyniósł wyjątkowo złą pogodę. Porywisty wiatr jaki towarzyszy temu załamaniu pogody, osiągał siłę nawet 9 stopni w skali Beauforta. Tak zła pogoda unieruchomiła w portach statki. Na szczęście jednak wkrótce sytuacja ma poprawić się na tyle, że będzie możliwe przywrócenie regularnej żeglugi między Kretą a portem w Pireusie.

Wczorajsze media obiegły zdjęcia i relacje filmowe z Rethymno gdzie morze wdzierało się na ląd w okolicach tamtejszego portu. Nie jest to co prawda sytuacja niezwykła, bowiem przy opadach i silnym wietrze powtarza się w każdym roku. Niemniej jednak ze względów bezpieczeństwa ulice znajdujące się w sąsiedztwie portu zostały zamknięte dla samochodów.

RethymnoŹródło zdjęcia: rethnea.gr

Gosia,  data_2022-01-13 19:31:13 2022-01-13 19:31:13 Liczba komentarzy: brak

Szusowanie na Krecie?

Kreta to wyspa, która przede wszystkim kojarzona jest z wakacyjnymi wyjazdami. Niemałą popularnością cieszy się także wśród zwolenników wiosennego lub jesiennego wypoczynku, którzy w tych porach roku mogą także korzystać z dobrej pogody płacąc przy tym mniej niż turyści przyjeżdżający tu w czasie wysokiego sezonu. Jednak zimą wyspa dosłownie zamyka się na ruch turystyczny. Większość hoteli zamraża działalność, a linie lotnicze zawieszają kursowanie samolotów czarterowych. Na wyspę można dostać się tylko promem lub samolotem z Aten. Być może jednak w temacie zimowego wykorzystania potencjału wyspy nastąpi jednak zwrot.

Ski resort

Greckie oliwki coraz bardziej poszukiwane

Lubicie oliwki? Nie? A próbowaliście greckich? To może brzmieć jak żart, jednak duża część osób, która twierdzi, że oliwek nie lubi, zmienia zdanie gdy podczas wakacji ma okazję spróbować tych, które dojrzewały w greckim słońcu. Inne podejście do upraw oliwek oraz inne metody ich przetwarzania, powodują ogromną różnicę w smaku na korzyść tych greckich. Różnica ta jest na tyle znaczna, że po powrocie z wakacji świeżo upieczeni amatorzy greckich oliwek zaczynają poszukiwać tych produktów na rynku.

Oliwki greckie

Całodniowa wycieczka: Paleochora - Elafonissi - Krios

Plaża Elafonissi to jedna z najbardziej znanych i obleganych plaż Krety. Regularnie jest notowana na wysokich miejscach w turystycznych rankingach jako jedna z najlepszych plaż świata oraz Europy. Ten film to zapis całodniowej wycieczki zrealizowanej na trasie Paleochora-Elafonissi-Krios.

Na Elafonissi dopłynęliśmy niewielkim stateczkiem Nen Kritis z miejscowości Paleochora. Rejsy takie są tu regularnie organizowane w sezonie turystycznym i jest to bardzo wygodny oraz szybki sposób dotarcia na tę plażę. W drodze powrotnej wybraliśmy jednak opcję pieszego powrotu szlakiem E4, który przebiega właśnie w pobliżu Elafonissi. E4 prowadzi dalej między innymi przez piękną plażę Kedrodasos oraz Viennę aż do plaży Krios.

Gosia,  data_2022-01-07 19:00:30 2022-01-07 19:00:30 Liczba komentarzy: brak

Grecja świętuje tegoroczne Epiphany

6 stycznia w Grecji obchodzi się święto Epiphany, czyli Objawienia Pańskiego, które obecnie oficjalnie kończy obchody świąt Bożego Narodzenia. Normalnie z tej okazji organizowane są uroczystości religijne, które zwieńczone są poświęceniem wody oraz wyławianiem krzyża z wody. Jednak kolejny raz z rzędu uroczystości te były zorganizowane bez tłumów i przy rygorystycznie przestrzeganych obostrzeniach wprowadzonych w związku z szalejącym w Grecji Omikronem. Jeszcze kilka tygodni temu była nadzieja, że obchody tego święta będą możliwe z udziałem dużej publiczności. Niestety dramatycznie wzrastająca liczba nowych zakażeń na poziomie 40-50 tysięcy dziennie ponownie zmusiła władze Grecji do rezygnacji z tradycyjnych procesji z udziałem dużej ilości ludzi.

Epiphany w Heraklionie

Epiphany w Heraklionie 6 stycznia 2022 r.
Źródło zdjęcia: neakriti.gr

Gosia,  data_2022-01-06 12:33:10 2022-01-06 12:33:10 Liczba komentarzy: brak

Fatalne statystyki pożarowe w 2021 roku

Dziś pora na kolejne podsumowanie dotyczące jednak nie tyle samej Krety, co właściwie całej Grecji. Według Narodowego Obserwatorium w Atenach miniony 2021 rok był najgorszy, jeśli chodzi o liczbę pożarów oraz spaloną w ich wyniku powierzchnię kraju.

Fatalne statystyki pożarowe w Grecji

Między Aradeną a Paleochorą - opis przejścia szlaku E4

Dzisiaj udostępniamy Wam relację przejścia części kreteńskiego szlaku E4, jakie opracował portal Ahoj przygodo! E4 przebiega wzdłuż całej Krety, zaś opisany fragment obejmuje około 50 km odcinek między Chora Sfakion (a w zasadzie od mostu nad wąwozem Aradena) a Paleochorą. Ekipa Ahoj przygodo! zaplanowała zrobienie tego przejścia w 3 dni co wymagało od nich żelaznej kondycji. Opis szlaku podzielony jest na 3 odrębne części: Aradena-Agia Roumeli, Agia Roumeli – Sougia; Sougia-Paleochora. Wszystkie opisy uzupełnione są pięknymi zdjęciami ze szlaku.

Ahoj przygodo! gości na naszej stronie już drugi raz. Kilka tygodni temu mieliście okazję do zapoznania się z opisem wspinaczki na Pachnes, najwyższy szczyt Gór Białych.

Linki do opisu szlaku: Aradena - Agia roumeli, Agia Roumeli - Sougia, Sougia - Paleochora

Szlak E4 między Agia Roumeli a Chora SfakionŹródło zdjęcia: ahojprzygodo.eu

Gosia,  data_2022-01-03 19:19:17 2022-01-03 19:19:17 Liczba komentarzy: brak

Wieczorny spacer po ulicach Heraklionu

Dziś zapraszamy na długi, wieczorny spacer ulicami Heraklionu. Film ten został zarejestrowany przez Zameera Pactyana w pierwszą noc Nowego Roku. Film dostępny jest też w rozdzielczości 4K.

Gosia,  data_2022-01-02 20:01:57 2022-01-02 20:01:57 Liczba komentarzy: brak

Kreta coraz bardziej gorąca

Przełom roku zawsze skłania do tworzenia podsumowań oraz noworocznych postanowień. Nie jesteśmy zwolennikami tych drugich, za to podsumowania lubimy.
Ciekawe podsumowanie opublikował dzisiaj portal meteo.gr. Opracowanie to dotyczy średnich temperatur panujących na Krecie w 2021 roku. Wynika z niego, że aż przez 9 miesięcy ubiegłego roku średnia temperatura na wyspie była wyższa od średniej odnotowanej w tym regionie w dekadzie 2010-2019.

Plaża w Paleochora

Gosia i Piotrek,  data_2022-01-01 20:13:23 2022-01-01 20:13:23 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera