Grecja świętuje tegoroczne Epiphany

6 stycznia w Grecji obchodzi się święto Epiphany, czyli Objawienia Pańskiego, które obecnie oficjalnie kończy obchody świąt Bożego Narodzenia. Normalnie z tej okazji organizowane są uroczystości religijne, które zwieńczone są poświęceniem wody oraz wyławianiem krzyża z wody. Jednak kolejny raz z rzędu uroczystości te były zorganizowane bez tłumów i przy rygorystycznie przestrzeganych obostrzeniach wprowadzonych w związku z szalejącym w Grecji Omikronem. Jeszcze kilka tygodni temu była nadzieja, że obchody tego święta będą możliwe z udziałem dużej publiczności. Niestety dramatycznie wzrastająca liczba nowych zakażeń na poziomie 40-50 tysięcy dziennie ponownie zmusiła władze Grecji do rezygnacji z tradycyjnych procesji z udziałem dużej ilości ludzi.

Epiphany w Heraklionie

Epiphany w Heraklionie 6 stycznia 2022 r.
Źródło zdjęcia: neakriti.gr

W Chanii do kościoła wpuszczani byli tylko wierni posiadający świadectwo szczepienia lub negatywny wynik szybkiego testu. Po uroczystościach kościelnych nastąpiła najbardziej widowiskowa część poświęcenia wody.

EpiphanyEpiphany w Rethymno na Krecie. Źródło zdjęcia: flashnews.gr

W tym roku w Chanii po krzyż wrzucony do wody przez metropolitę zanurkowało tylko trzech śmiałków. Krzyż złapał mężczyzna, który bierze w tej uroczystości udział co roku od 22 lat. W Rethymno frekwencja śmiałków była zdecydowanie większa niż w Chanii, jednak krzyż wyłowił po raz jedenasty niejaki Antonis Makrymanolakis, zapewniając sobie w ten sposób pomyślność na kolejny rok. Tu też warto podkreślić, że ten Kreteńczyk od 24 lat co roku bierze udział w tych „zawodach”.

Epiphany w Rethymno 6 stycznia 2022 r.

W Heraklionie w tym roku szczęścia próbowały także 3 kobiety, jednak tym razem z krzyżem wynurzył się 16-letni chłopak, który w tym roku pierwszy raz postanowił skoczyć do zimnej morskiej wody. W Ierapetra zwycięzca był jeszcze młodszy bo 14-letni.

Ierapetra Epiphany w 2022Ierapetra 6 stycznia 2022 r. Źródło zdjęcia: neakriti.gr

Jednak oprócz dużych miast w wielu innych miejscowościach z powodu pandemii zrezygnowano w ogóle z tej części uroczystości. W niektórych regionach te osoby, które postanowiły wziąć udział w wyławianiu krzyża z wody, musiały wcześniej uzyskać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Widowiskowa tradycja

Tradycja święcenia wody, jeśli jest to możliwe, odbywa się nad otwartym zbiornikiem wodnym. Kapłan wrzuca do wody krzyż, który wyławiają śmiałkowie nie obawiający się kąpieli w zimnej wodzie. Jako że ten który wyłowi krzyż cieszy się podobno przez cały rok szczególnym szczęściem, to na ogół nie brakuje chętnych do tej rywalizacji. W małych wioskach oddalonych od morza i innych otwartych akwenów wodnych, w świątyniach stawia się po prostu naczynia z wodą. Kulminacyjnym momentem uroczystości tego święta jest poświęcenie wody. Kapłan po odczytaniu modlitwy z księgi liturgicznej, trzykrotnie zanurza drewniany krzyż w wodzie.

Jak tradycyjnie wygląda Epiphany

Święto Epiphany zostało ustanowione na pamiątkę chrztu Jezusa nad rzeką Jordan, dlatego w odniesieniu do tego święta używa się także nazwy Chrzest Pański. W greckim kościele prawosławnym jest ono obchodzone w dość szczególny sposób. Oczywiście forma obrzędów i zwyczaje towarzyszące głównym uroczystościom religijnym mogą być nieco odmienne w zależności od rejonu Grecji. Świąteczna atmosfera panuje już dzień wcześniej, 5 stycznia. Tego dnia wierni idą do kościoła, na stołach pojawiają się postne dania, a domy (i nie tylko) odwiedza ksiądz, który je święci. 6 stycznia wierni gromadzą się w kościołach na Boskich Liturgiach, czyli odpowiedniku mszy świętej według Liturgii św. Bazylego Wielkiego. Później razem z kapłanami w uroczystej procesji udają się w kierunku morza lub innego dostępnego zbiornika wodnego, gdzie następuje opisane wyżej święcenie wody.

Gosia,  data_2022-01-06 12:33:10 2022-01-06 12:33:10
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-01-06 12:18:14

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158350176657551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Rakomelo
Przejechaliśmy dwa razy. Nagrałam całą trasę na pamiątkę :)
Faktycznie te drogi są spektakularne, ale ja je uwielbiam. Nasz kierowca ostatnio nawet wykręcał na takiej drodze, bo musiał wjechać w drogę która prowadziła do tyłu. Żeby w nią wjechał musiał wykonać taki manewr. To był majstersztyk. Ale to b. dobrzy kierowcy.
Zdziwiły mnie najbardziej ławeczki przy drodze. Kierowcom raczej nie potrzeba a ciekawe ilu pieszych tam spaceruje?
Jechałem. Na szczęście pod górę. Nigdy więcej.
Niezła traska, proponuję przejechać się również serpentynkami z Xerocampos do Ziros.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera