Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Kreta - aktualności z maja 2011 r.

Port Lotniczy w Heraklionie

Międzynarodowe Port Lotniczy w Heraklionie im. Nikosa Kazantzakisa
Międzynarodowy Port Lotniczy w Heraklionie im. Nikosa Kazantzakisa

Międzynarodowe lotnisko im. "Nikosa Kazantzakisa" w Heraklionie (Κρατικός Αερολιμένας Ηρακλείου, "Νίκος Καζαντζάκης") w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie. Plasuje się na drugim miejscu pod względem ruchliwości wśród wszystkich greckich lotnisk. Z wynikiem około 5,5 mln pasażerów i 46 tys. przylotów i odlotów ustępuje ono jedynie ateńskiemu portowi lotniczemu. Obsługuje prawie cały ruch turystów przybywających na wschodnią i środkową część Krety. W szczycie sezonu turystycznego widok startującego lub lądującego samolotu jest obrazem powtarzającym się cyklicznie co kilka lub kilkanaście minut. Lotnisko w Heraklionie posiada praktycznie tylko jeden pełnowymiarowy pas (kierunek 09/27) i obecnie w znacznym stopniu wyczerpało ono swoje możliwości rozwoju. Drugi z pasów wykorzystywany jest jedynie przy startach samolotów odbywających rejsy w ruchu krajowym.

Piotrek,  data_2011-05-29 21:28:28 2011-05-29 21:28:28 Liczba komentarzy: brak

Oliwa z oliwek bije rekordy popularności

Oliwki
Według Międzynarodowej Rady Oliwy z Oliwek (IOOC) produkcja oliwy w okresie 2010-2011 osiągnie jeden z największych wyników w historii. Organizacja ta szacuje, że łączna ilość wyprodukowanej oliwy może się kształtować na poziomie ok. 3,1 mln ton. Lepszy wynik zanotowano jedynie na przełomie 2003 i 2004 roku kiedy wyprodukowanych zostało niespełna 3,3 mln ton oliwy z oliwek. Tak dobry wynik to jednak w głównej mierze zasługa takich krajów jak Maroko, Syria, Turcja i Algieria, które w największym stopniu zwiększyły swój potencjał produkcyjny.

Piotrek,  data_2011-05-27 13:38:24 2011-05-27 13:38:24 Liczba komentarzy: brak

Matala Open-Air 2011

Matala ReunionW dniach od 11 do 13 czerwca odbędzie się festiwal “Matala Open Air”. Przy dźwiękach muzyki pochodzącej z legendarnego festiwalu Woodstock planowane jest spotkanie osób, które na przestrzeni lat 60 i 70 zamieszkiwały w jaskiniach położonych na skalnym brzegu w Matali. Planowana jest również prezentacja książki “The Myth of Matala”,  w której zebrany został pokaźny zbiór fotografii wykonanych w tamtych latach. Festiwal ten to jednak przede wszystkim 3 dni muzyki granej na żywo uzupełnionej przez imprezy na plaży, koncerty hippisowskiej muzyki akustycznej oraz różnego rodzaju wystawy. Nie zapomniano również o najmłodszych, dla których przewidziany został specjalny plac zabaw.

Wszystkich zainteresowanych oczywiście zapraszamy.

Piotrek,  data_2011-05-19 21:47:28 2011-05-19 21:47:28 Liczba komentarzy: brak

Minoan Lines - zmiana wakacyjnych planów

Grecki promJakiś czas temu grecki armator Minoan Lines zapowiadał otworzenie nowego połączenia promowego między Pireusem a Chanią. Niestety w dniu wczorajszym przedsiębiorstwo wydało oficjalną informację, w której zgłosił chęć wycofania wniosku o uruchomienie tej trasy. Połączenie miało być realizowane przez prom "Olympia Palace" w okresie od 10 czerwca 2011 do 11 września 2011. Władze spółki, jako przyczynę rezygnacji, wskazały obecną sytuację na rynku transportowym oraz nikłe perspektywy na możliwość należytego przygotowania tego połączenia.

Piotrek,  data_2011-05-15 19:28:49 2011-05-15 19:28:49 Liczba komentarzy: brak

70 lat później - Rocznica Bitwy o Kretę

70 Years Battle Of Crete - 70 lat bitwy o Kretę


20 maja 1941
połączone siły wojsk Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii oraz Grecji stawiły zaciekły opór niemieckim spadochroniarzom, którzy rankiem tego dnia dokonali desantu powietrznego na Kretę. Na siedemdziesiątą rocznicę tej bitwy przypadającą w tym roku, Kreteńczycy przygotowali szczególnie bogaty program imprez przypominających tamte wydarzenia. W ramach obchodów przewidziano cykl uroczystości upamiętniających żołnierzy biorących udział w tej bitwie, ekspozycje fotografii, różnego rodzaju wystawy oraz spotkania z weteranami. Jedną z większych atrakcji będzie pokaz akrobacji lotniczych zorganizowany przez angielską grupę pilotów RAF należącą do zespołu Red Arrows.

Gosia i Piotrek,  data_2011-05-12 20:05:52 2011-05-12 20:05:52 Liczba komentarzy: brak

Rekordowe ceny paliwa na Krecie

Fuel cost - koszt paliwa
W grudniu 2010 roku pisałem na crete.pl o tym, że również Grecy borykają się z wysokimi cenami paliw. Pod koniec ubiegłego roku cena jednego litra najpopularniejszej benzyny Eurosuper 95 oscylowała w okolicy 1,57 €, co już wtedy było określane mianem drożyzny. Z perspektywy kilku miesięcy, jakie upłynęły od tamtego newsa trzeba niestety stwierdzić, że tamte ceny jeszcze nie były szczytem wysokości opłat za paliwo a wieszczone obniżki nigdy nie nadeszły. Obecna średnia cena benzyny bezołowiowej w Grecji to rekordowa, nigdy nie notowana stawka 1,72 € za litr. Na Krecie koszty paliwa są jeszcze wyższe. Średnia cena litra benzyny zbliża się do granicy 1,80 € dla prefektur Chania, Heraklion (1,78 €/l), Rethymnon (1,74 €/l), a w przypadku nomosu Lasithi nawet nieznacznie ją przekracza.

Piotrek,  data_2011-05-04 22:08:56 2011-05-04 22:08:56 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Dobi Gralinska: Przepychota
Gosia | crete.pl : Swoje teorie publikuj sobie w swojej przestrzeni internetowej. Nasza strona to nie miejsce na rozpowszechnianie tego typu tekstów.
gość Perun: Do Crete Creta! Teorie spiskowe? Przecież wszystkie stały się faktem. Trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć. Polecam książkę Orwela "Folwark zwierzęcy" z 1984r i porównać do tego co mamy teraz. Włącz myślenie wyłącz TV. Pozdrawiam
gość Arturrro: Albania była od dawna w planach ale jako drugi kraj do odwiedzenia w danym roku (zazwyczaj krótszy wypad). Jeśli chodzi o wybrzeże Turcji to zgadzam się. Jest średnio. Natomiast w głąb lądu jest co pozwiedzać. Parę już ładnych lat temu trochę  pojeździliśmy. (...)
Barbara B-c: i co z tego, segregacja sie zaczyna bez testu i zastrzyku nie wjedziesz.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera