Oliwa z oliwek bije rekordy popularności

Oliwki
Według Międzynarodowej Rady Oliwy z Oliwek (IOOC) produkcja oliwy w okresie 2010-2011 osiągnie jeden z największych wyników w historii. Organizacja ta szacuje, że łączna ilość wyprodukowanej oliwy może się kształtować na poziomie ok. 3,1 mln ton. Lepszy wynik zanotowano jedynie na przełomie 2003 i 2004 roku kiedy wyprodukowanych zostało niespełna 3,3 mln ton oliwy z oliwek. Tak dobry wynik to jednak w głównej mierze zasługa takich krajów jak Maroko, Syria, Turcja i Algieria, które w największym stopniu zwiększyły swój potencjał produkcyjny.

W chwili obecnej największym światowym potentatem pozostaje Hiszpania, której wielkość produkcji jest na poziomie ok. 1,3 mln ton oliwy. Wynik ten przekłada się na 45% udział tego kraju w światowej produkcji. Włoskie przedsiębiorstwa dostarczyły w tym okresie ok. 480 ton oliwy, zaś Grecy odnotowali produkcję na poziomie ok. 300 tys ton. Według danych IOOC w chwili obecnej łączny udział krajów Unii Europejskiej w światowej produkcji oliwy z oliwek to 73%.

Wzrost produkcji częściowo wynika ze zwiększonego zainteresowania oliwą na rynkach międzynarodowych. Na pewno duże znaczenie miały tu różnego rodzaju kampanie społeczne podkreślające zdrowotne zalety diety śródziemnomorskiej, w tym również częstszego używania oliwy z oliwek. Największą dynamikę wzrostu importu odnotowały takie kraje jak Australia, Brazylia, Kanada i USA.

 

Stary gaj oliwny na półwyspie Akrotiri
Stary gaj oliwny znajdujący się na półwyspie Akrotiri

Również polscy konsumenci powinni z zadowoleniem odnotować, że dostępność oliwy w naszych rodzimych sklepach jest znacznie większa niż kilka lat wcześniej. Nie dziwi już nawet widok kreteńskiej oliwy w popularnych supermarketach, lecz niestety w dalszym ciągu może porażać cena, jaką przyjdzie nam zapłacić i która obecnie wynosi około 40zł za 1/2 litrową butelkę. Ewentualną alternatywą pozostają zakupy w sklepach internetowych, które oferują również ekonomiczne kilku litrowe metalowe opakowania. Trzy- i pięcio- litrowe puszki możecie kupić np. w Greckich Delikatesach.

Piotrek,  data_2011-05-27 13:38:24 2011-05-27 13:38:24
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Bzdura
Pod tym wzgledem Lefkada jest całkiem inna wyspa tutaj tawerny pełne turystów od śniadania do nocnych biesiad ale to pewnie dlatego ze tutaj nie mamy hoteli na All inclusice
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera