Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Kreta - aktualności z kwietnia 2010 r.

XV Targi Turystyki i Wypoczynku - LATO 2010

XV Targi Turystyki i Wypoczynku

W ostatni weekend na terenie hal wystawowych firmy MT Targi w Warszawie odbyły się XV Targi Turystyki i Wypoczynku LATO 2010. Wśród wielu stanowisk kilka było zajętych przez organizacje turystyczne niektórych państw europejskich. Warto tu wspomnieć o naprawdę dobrze przygotowanej ofercie, jaką prezentowała Norwegia, Węgry oraz Chorwacja. Trochę zdziwiła nas zupełna nieobecność na tych targach przedstawicieli greckiego Ministerstwa Turystyki (EOT).

Gosia i Piotrek,  data_2010-04-26 20:32:30 2010-04-26 20:32:30 Liczba komentarzy: brak

Facebook nie dla księży

Facebook

Arcybiskup Krety - Irenaios wystosował do swoich biskupów pismo,  w którym przestrzega kapłanów przed nierozsądnym zachowaniem w przypadku korzystania z portali społecznościowych, takich jak Facebook. Proponuje on nawet,  aby po prostu nie zakładać swoich profili na tego typu stronach. Wszystko to ma pomóc w unikaniu sytuacji, w których księża mogliby być uwikłani w sytuacje krępujące Kościół. Przesłany okólnik "jest środkiem ostrożności, aby nasi kapłani nie zaangażowali się w sprawy, które nie są przez nich w pełni ogarniane" - powiedział dla gazety Kathimerini Arcybiskup Irenaios.

Piotrek,  data_2010-04-23 12:20:50 2010-04-23 12:20:50 Liczba komentarzy: brak

Strajk kiosków

Jeden z kiosków strajkujących w atenach
Jeden z kiosków strajkujących w Atenach COSTAS BALTAS/ICON PRESS

Po strajkach najróżniejszych grup zawodowych do grona osób niezadowolonych z obecnych zmian podatkowych i regulacji prawnych dołączyli właściciele około 40 tys. kiosków. W dniu wczorajszym rozpoczęli oni 24-godzinny strajk. Protest związany jest zmianami wysokości podatków nałożonych sprzedawane przez nich papierosy, co zdaniem sprzedawców uderzy w ich dochody. Myślę, że duże niezadowolenie wśród tych osób może również budzić program uszczelnienia systemu podatkowego, który nakłada na sprzedawców obowiązek wydawania rachunków. Jest to równoznaczne z obowiązkiem ewidencji wszystkich przychodów na kasie fiskalnej.


Piotr,  data_2010-04-21 11:17:00 2010-04-21 11:17:00 Liczba komentarzy: brak

Rośnie korupcja w Grecji

Szerząca się korupcja to jedna z większych bolączek,  z jakimi walczy grecka gospodarka. Walki z nią nie ułatwia obecny kryzys ekonomiczny, który spowodował drastyczną obniżkę płac w sektorze publicznym. Niestety pierwsze analizy pokazują, że wielu pracowników postanowiło za pomocą łapówek odrobić straty w wypłacanych im pensjach. Takie zachowanie przyczyniło się do jeszcze większego wzrostu nielegalnych transakcji finansowych. W ubiegłym roku zanotowano wzrost o przeszło 50 milionów € do łącznej kwoty 790 mln. €.

Piotrek,  data_2010-04-20 10:45:43 2010-04-20 10:45:43 Liczba komentarzy: brak

Co warto zobaczyć na Krecie ... Malia

Niewielka miejscowość Malia, znajdująca się w środkowej części Krety. Jest to jedna z większych typowych "imprezowni" jakie można znaleźć na północnym wybrzeżu. Malia tętni życiem do późnych godzin nocnych a ostatni klubowicze kończą zabawę dopiero o poranku. Każdego roku miasto to przeżywa istny najazd dziesiątek tysięcy angielskich turystów, którzy w trakcie swej wakacyjnej "przygody" na Krecie zostawiają tu mnóstwo pieniędzy. Jednak mimo oczywistych korzyści finansowych, rdzenni mieszkańcy Mali zauważają również negatywne skutki, aż tak dużego nagromadzenia brytyjskich obywateli w ich mieście. Turyści ci, dość często zachowują się zbyt swobodnie i bardzo odmiennie od ram kulturowych przyjętych w Grecji i na Krecie. Nie dziwi więc fakt, że budzi to sprzeciwy mieszkańców, którzy muszą znosić tego typu incydenty przez kilka miesięcy w roku, aż do zakończenia długiego sezonu letniego. Malia to miasto słynące również z unikalnych zabytkowych pozostałości minojskiego pałacu znajdującego się na jej obrzeżach.

Więcej informacji o Malii

Piotrek,  data_2010-04-12 19:52:52 2010-04-12 19:52:52 Liczba komentarzy: brak

Premier Grecji przekazał telegram kondolencyjny

Katastrofa samolotu RPPo tragedii, jaka wstrząsnęła Polską, grecki Prezes Rady Ministrów, George Papandreu wysłał do Premiera Donalda Tuska telegram kondolencyjny:

"Szanowny Panie, z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznym wypadku samolotu transportującego, między innymi Prezydenta i jego żonę, jaki miał miejsce dziś rano w Rosji. W tych trudnych chwilach, wyrażam szczere kondolencje dla rodzin tych, którzy zginęli oraz dla wszystkich Polaków. Podzielamy Wasz żal. Nasze myśli i modlitwy są z Wami."

Piotrek,  data_2010-04-10 18:50:26 2010-04-10 18:50:26 Liczba komentarzy: brak

Święta Wielkanocne na Krecie

Jajka wielkanocneŚwięta Wielkanocne to szczególny okres na Krecie. Coraz lepsza pogoda i bujnie rozwijająca się przyroda potęguje podniosły nastrój wypełniający w tych dniach domy w Grecji. Niestety w Polsce nie zawsze możemy liczyć na aż tak łaskawą aurę jak w tamtych rejonach Europy, ale mimo wszystko przesyłam wszystkim czytelnikom crete.pl najszczersze życzenia ciepłych i pogodnych Świąt Wielkanocnych. Przy okazji zapraszam do zapoznania się z opisem świątecznych tradycji kultywowanych w Grecji i na Krecie.

Καλό Πάσχα!!!

Piotrek,  data_2010-04-03 13:03:48 2010-04-03 13:03:48 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Dobi Gralinska: Przepychota
Gosia | crete.pl : Swoje teorie publikuj sobie w swojej przestrzeni internetowej. Nasza strona to nie miejsce na rozpowszechnianie tego typu tekstów.
gość Perun: Do Crete Creta! Teorie spiskowe? Przecież wszystkie stały się faktem. Trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć. Polecam książkę Orwela "Folwark zwierzęcy" z 1984r i porównać do tego co mamy teraz. Włącz myślenie wyłącz TV. Pozdrawiam
gość Arturrro: Albania była od dawna w planach ale jako drugi kraj do odwiedzenia w danym roku (zazwyczaj krótszy wypad). Jeśli chodzi o wybrzeże Turcji to zgadzam się. Jest średnio. Natomiast w głąb lądu jest co pozwiedzać. Parę już ładnych lat temu trochę  pojeździliśmy. (...)
Barbara B-c: i co z tego, segregacja sie zaczyna bez testu i zastrzyku nie wjedziesz.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera