Rośnie korupcja w Grecji

Szerząca się korupcja to jedna z większych bolączek,  z jakimi walczy grecka gospodarka. Walki z nią nie ułatwia obecny kryzys ekonomiczny, który spowodował drastyczną obniżkę płac w sektorze publicznym. Niestety pierwsze analizy pokazują, że wielu pracowników postanowiło za pomocą łapówek odrobić straty w wypłacanych im pensjach. Takie zachowanie przyczyniło się do jeszcze większego wzrostu nielegalnych transakcji finansowych. W ubiegłym roku zanotowano wzrost o przeszło 50 milionów € do łącznej kwoty 790 mln. €.

Według greckiej Agencji Antykorupcyjnej niechlubne czołowe pozycje najbardziej skorumpowanych zawodów zajmuje personel szpitalny, pracownicy urzędów podatkowych, lokalne władze, adwokaci oraz urzędnicy bankowi. Średnia wielkość łapówki oscyluje obecnie (w zależności od badania) w okolicy 1500€. Według Costas'a Bakouris'a (szef urzędu TI - Transparency International)  obecny stan nie wynika z braku regulacji prawnych ograniczających korupcję, a jedynie z faktu, że w większości przypadków istniejące przepisy nie są realizowane. Podobne stanowisko wykazują również Grecy, których zdecydowana większość (98%) wierzy, że wdrożenie istniejących przepisów jest najlepszym sposobem na walkę z korupcją. Corocznie TI ocenia przejrzystość finansów poszczególnych państw. W zestawieniu tym minimalna nota to 0 pkt zaś maksymalna wynosi 10 pkt i oznacza gospodarkę o pełnej przejrzystości. W 2008 roku Grecja uzyskała 3,8 pkt i była to jedna z najgorszych not wśród państw członkowskich UE. Według greckiego szefa TI pozycja jego państwa może być jeszcze gorsza.

Więcej informacji na stronach Τα Χρονικά

Piotrek,  data_2010-04-20 10:45:43 2010-04-20 10:45:43
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Bzdura
Pod tym wzgledem Lefkada jest całkiem inna wyspa tutaj tawerny pełne turystów od śniadania do nocnych biesiad ale to pewnie dlatego ze tutaj nie mamy hoteli na All inclusice
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera