Booking.com

Rośnie korupcja w Grecji

data_2010-04-20 10:45:43 2010-04-20 10:45:43

Szerząca się korupcja to jedna z większych bolączek,  z jakimi walczy grecka gospodarka. Walki z nią nie ułatwia obecny kryzys ekonomiczny, który spowodował drastyczną obniżkę płac w sektorze publicznym. Niestety pierwsze analizy pokazują, że wielu pracowników postanowiło za pomocą łapówek odrobić straty w wypłacanych im pensjach. Takie zachowanie przyczyniło się do jeszcze większego wzrostu nielegalnych transakcji finansowych. W ubiegłym roku zanotowano wzrost o przeszło 50 milionów € do łącznej kwoty 790 mln. €.

Według greckiej Agencji Antykorupcyjnej niechlubne czołowe pozycje najbardziej skorumpowanych zawodów zajmuje personel szpitalny, pracownicy urzędów podatkowych, lokalne władze, adwokaci oraz urzędnicy bankowi. Średnia wielkość łapówki oscyluje obecnie (w zależności od badania) w okolicy 1500€. Według Costas'a Bakouris'a (szef urzędu TI - Transparency International)  obecny stan nie wynika z braku regulacji prawnych ograniczających korupcję, a jedynie z faktu, że w większości przypadków istniejące przepisy nie są realizowane. Podobne stanowisko wykazują również Grecy, których zdecydowana większość (98%) wierzy, że wdrożenie istniejących przepisów jest najlepszym sposobem na walkę z korupcją. Corocznie TI ocenia przejrzystość finansów poszczególnych państw. W zestawieniu tym minimalna nota to 0 pkt zaś maksymalna wynosi 10 pkt i oznacza gospodarkę o pełnej przejrzystości. W 2008 roku Grecja uzyskała 3,8 pkt i była to jedna z najgorszych not wśród państw członkowskich UE. Według greckiego szefa TI pozycja jego państwa może być jeszcze gorsza.

Więcej informacji na stronach Τα Χρονικά

Piotrek,  data_2010-04-20 10:45:43 2010-04-20 10:45:43
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

To dobra prognoza dla polskich rolników...ceny rzepaku pójdą w górę. Tak szczerze to nie lubię smaku oliwy, wolę oleje - rzepakowy, słonecznikowy
Jakich obszarach? Przecież Kreta to w większości łyse góry a na wąskich pasemkach wybrzeża niewiele jest upraw
gość dodekanezowiec: """Najmniejsze straty zanotowali rolnicy ekologiczni""" Najmniejsze straty może dlatego że produkują mniej i mają większe marże.   
Niestety jest masakra , u wszystkich moich partnerów w całej Grecji jest podobnie, część nie ma w ogóle oliwy spełniającej kryterium jakości. Ceny tydzień w tydzień lecą w górę. Najmniejsze straty zanotowali rolnicy ekologiczni.
Kreta ponosi jedną z najdotkliwszych „cen” szybkich zmian klimatu
Życie. Wszystko się kiedyś kończy.
gość PiotrWie : Nie jest to niemożliwe, po kilku pożarach moi sąsiedzi odzwyczaili się od wypalania traw więc i Grecy mogą się odzwyczaić od marnowania wody
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera