Wyspa Chrissi w sezonie turystycznym 2024

data_2024-04-18 20:39:24 2024-04-18 20:39:24

W dniu 16 kwietnia br. w dzienniku urzędowym opublikowana została decyzja Pani Marii Kozyrakis, Sekretarza Zdecentralizowanej Administracji Krety w odniesieniu do tematu „Uregulowanie spraw związanych z wyspą Chrissi na rok 2024”. Warto mieć na uwadze ten dokument, gdyż w tej bardzo poważnie brzmiącej decyzji kryje się szereg zarządzeń mających bezpośrednie odniesienie do rejsów turystycznych realizowanych na tę niewielka wyspę.

ChrissiWyspa Chrissi - w tym roku takiego widoku na plaży nie uświadczycie
Zdjęcia na licencji: CC BY-SA 2.0

Utrzymanie obostrzeń

Na wstępie warto podkreślić, że utrzymane zostają ubiegłoroczne restrykcje związane z bezpośrednim wstępem na teren wyspy. W szczególności od 1 maja do 31 października 2024 zabrania się odwiedzającym na bezpośrednie schodzenie na ląd z jakiegokolwiek rodzaju statków, które mają zakaz przybijania do brzegu. Dla turystów do wypoczynku dozwolone są tylko wyznaczone plaże. Wstęp do wnętrza wyspy, a w szczególności wstęp do strefy ochrony bezwzględnej (wydmy z unikalną roślinnością oraz las cedrowy), jest całkowicie zabroniony.

Podtrzymana zostaje również poprzednia decyzja związana z zawieszeniem koncesji na komercyjną działalność na plaży Pelegrina oraz Vougiou Mati. W obu miejscach w tym oraz w następnym roku zabronione będzie rozstawianie wszelkiej infrastruktury plażowej w tym również tej w postaci leżaków oraz parasoli.

Wyspa ChrissiWyspa Chrissi - w tym roku infrastruktura nie będzie dostępna
Zdjęcia na licencji: CC BY-SA 2.0

Służby Ministerstwa Środowiska oraz tamtejszego nadleśnictwa wyraźnie zapowiadają kontrolowanie przestrzegania tych regulacji. Wykryte oraz potwierdzone naruszenia mają wiązać się z nakładaniem odpowiednich sankcji, czyli w przypadku turystów będzie wiązać się to z koniecznością uiszczenia odpowiedniego mandatu. Warto mieć to na uwadze w trakcie rejsu na tę wyspę.

Przyczyny zakazu wstępu

Główną przyczyną wprowadzonych zakazów jest to, że od dłuższego czasu obserwowano coraz większą degradację środowiska naturalnego tej niewielkiej wysepki. Niestety jedną z głównych przyczyn tego zjawiska była intensywna turystyka. W szczycie sezonu wakacyjnego dzień w dzień Chrissi była dosłownie zadeptywana. W ciągu roku na teren wyspy wkraczało nawet 200 tys. osób. Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem to zachęcamy do zapoznania się z jednym z poniższych naszych wcześniejszych newsów:

Piotrek,  data_2024-04-18 20:39:24 2024-04-18 20:39:24
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2024-04-18 19:03:05

Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/820008900173376

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera