Dalsze losy turystyki na Chrissi

data_2023-01-08 20:06:18 2023-01-08 20:06:18

Chrissi to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc, jakie można zobaczyć będąc na Krecie. Ta niewielka wysepka znana jest ze swoich złotych plaż oraz naturalnego cedrowego lasu. Mimo tego, że to miejsce cieszyło się bardzo dużą popularnością, to w ubiegłym roku wprowadzono przepisy, które zakazywały wstępu na teren wyspy. Głównym celem tych regulacji była ochrona tamtejszej unikalnej roślinności, która niestety przegrywała nierówną walkę z naporem ogromnego ruchu turystycznego. Wraz z końcem roku przepisy te jednak wygasły. Z planami wycieczki na Chrissi będziecie jednak musieli jeszcze poczekać.

Chrissi

Obecnie rozpoczęte zostały prace nad nowymi przepisami prawnymi, które będą regulować tegoroczny ruch turystyczny na tej wysepce. Najprawdopodobniej będzie to rozwiązanie uwzględniające zarówno interesy szeroko pojętej branży turystycznej, jak i interes przyrody. Kompromisowe przepisy mają dopuszczać wstęp na wyspę, ale prawdopodobnie w z góry ograniczonym limicie dziennym.

W chwili obecnej nie są znane żadne szczegóły natomiast pewna jest jedna kwestia - nie ma możliwości powrotu do poprzedniego stanu. W kategoryczny sposób wypowiedziała się na ten temat Maria Kozyraki – specjalny sekretarz zdecentralizowanej administracji Krety. W wywiadzie w telewizji Crete TV powiedziała ona, że Chrissi „jest obszarem, który przez ostatnie 40 lat traktowany był jako typowa destynacja turystyczna, podlegająca drapieżnej eksploracji. (…) A przecież jest to obszar ściśle chroniony, który powinien być szanowany, a także zachowany dla przyszłych pokoleń. (…) W tej chwili opracowywany jest nowy plan (…). Nie zamierzamy wracać do poprzedniego modelu, gdzie wszystko było dozwolone”.

Mała wyspa wielu właścicieli

Poza nowymi przepisami kolejną gorącą sprawą związaną z wyspą Chrissi jest własność tamtejszego terenu. Niestety okazuje się, że tamtejsze księgi wieczyste mają wiele luk, a także jak to delikatnie określono „czarnych plam”. Niestety w przypadku chęci utworzenia parku narodowego lub innego państwowego terenu chronionego w znacznym stopniu może to utrudnić greckiemu państwu legalne pozyskanie terenu.

Obecnie ponad 110 osób rości sobie prawo do własności terenu znajdującego się na wyspie Chrissi. Co ciekawe jeszcze niedawno cały obszar wyspy był podzielony pomiędzy 3 osoby. Jest to bardzo dziwna sprawa, gdyż jak przyznaje sama Maria Kozyraki - podział i przenoszenie prawa do gruntów zajmowanych przez tamtejsze lasy cedrowe było zabronione. Mimo to umowy sprzedaży były zawierane, a własność była przenoszona na inne osoby. Ciekawostką jest to, że wśród nazwisk nowych właścicieli pojawiają się również nazwiska lokalnych polityków, a także urzędników. Na pytanie o legalność takich działań będzie musiał odpowiedzieć tamtejszy wymiar sprawiedliwości, a także Ministerstwo Finansów, które zatwierdzało te umowy.

Trzymamy kciuki za utrzymanie odpowiedzialnej polityki wobec ruchu turystycznego na wyspie Chrissi, jednak zdajemy sobie sprawę, że może to być bardzo trudne. Jak powiedziała Pani Maria Kozyraki ze względu na swoją postawę musi toczyć swoistą wojnę nie tylko z tamtejszą branżą turystyczną, ale i częścią lokalnych władz gminy Ierapetra, która najchętniej wróciłaby do poprzedniego stanu.

Piotrek,  data_2023-01-08 20:06:18 2023-01-08 20:06:18
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158974081207551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera