Tsiknopempti, czyli grecki Tłusty Czwartek

data_2024-03-07 20:10:45 2024-03-07 20:10:45

Dzisiaj Grecy od rana celebrują Tsiknopempti, czyli odpowiednik polskiego Tłustego Czwartku. Przy czym podczas Tłustego Czwartku w Polsce wszyscy zajadają się pączkami, za to w Grecji podczas Tsiknopempti króluje grillowane mięso. A w zasadzie duże ilości grillowanego mięsa. Tsiknopempti przypada pod koniec karnawału, na 11 dni przed Czystym Poniedziałkiem. Dzisiaj w Chanii od rana mieszkańcy miasta rozstawiali grille bezpośrednio na ulicach i rozpoczęli przyrządzanie mięsa. Miejskie uliczki szybko wypełniły się charakterystycznym dymem, a na rusztach grillowały się souvlaki, paidakia, kiełbasy, steki i kurczaki.

Tsiknopempti na KrecieŹródło zdjęć: www.flashnews.gr

Według greckiej prawosławnej tradycji ludzie, którzy czekają na czterdziestodniowy post przed Wielkanocą, w ten szczególny czwartek mogą jeść tyle mięsa, ile zechcą i mogą bawić się dopóki wystarczy im sił. Ta tradycja to oczywiście dobra okazja do spotkań rodzinnych lub w gronie znajomych tym bardziej, że w wielu miejscowościach na głównych placach są wystawiane grille, na których pieczone jest mięso. Tego dnia od wczesnego popołudnia w powietrzu czuć unoszący się specyficzny dym, który powstaje podczas grillowania. Od jego nazwy pochodzi określenie dzisiejszego święta. Wyraz Tsikna oznacza woń grillowanego mięsa, pémpti oznacza czwartek. Czy w zasadzie nazwę święta należy rozumieć jako dymny czwartek.

Mięsny czwartek po grecku

Wieczorem gdy ludzie zasiadają do stołów zastawionych jedzeniem słychać wszędzie muzykę, czasem śpiewy oraz głośne rozmowy. Tawerny tego dnia przygotowują specjalne menu, a jednym z najpopularniejszych dań są souvlaki oraz paidakia, czyli grillowane jagnięce żeberka. W niektórych rejonach Grecji oprócz grillowanych mięs pieczone jest także ciasto z pokrzywy (Πίτα με τσουκνίδες).

Prawdopodobnie genezy tego zwyczaju należy szukać w starożytnych obrzędach ku czci Bachusa. Przetrwały one do naszych czasów ale z pewnymi modyfikacjami. W ostatni tydzień karnawału organizowane są różne parady. Ludzie przebierają się i wychodzą na ulice aby brać udział w tańcach i śpiewie.

Grecki tłusty czwartekŹródło zdjęć: www.flashnews.gr

Gosia,  data_2024-03-07 20:10:45 2024-03-07 20:10:45
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2024-03-07 20:13:21

Co za wspaniały kraj

1
2024-03-07 20:24:34

2024-03-07 20:30:13

Chętnie bym pocelebrował z Nimi

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/794560416051558

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera