Kreta - aktualności z marca 2024 r.

Upalna niedziela i pył afrykański na Krecie

Dzisiejsze odczyty greckich stacji pogodowych pokazały, że w przypadku 143 miejsc wskazywana temperatura przekroczyła 25 stopni Celsjusza. Warte odnotowania jest to, że w pierwszej ósemce miejscowości z najwyższymi wartościami sięgającymi blisko 30 stopni, znalazły się 4 kreteńskie miejscowości: Gortyna (29,1), Moni Toplou (29,1), Sitia (28,9), Siva (28,4). Ostatnia niedziela marca bardziej przypominała zatem lato niż początek wiosny.

Parasole na plaży w Grecji

Gosia,  data_2024-03-31 20:54:40 2024-03-31 20:54:40 Liczba komentarzy: brak

Życzenia na Wielkanoc 2024

Bywa że święta katolickie i prawosławne są w tym samym czasie. Jednak w tym roku Wielkanoc w Polsce i w Grecji rozmija się aż o pięć tygodni. To najważniejsze święto dla Greków wypada bowiem dopiero 5 maja. Jeśli zatem ktoś zamierza spędzić majówkę w Grecji, to będzie miał okazję do ponownego świętowania Wielkanocy. Z tego powodu dzisiejsze życzenia możemy zadedykować tylko naszym polskim Czytelnikom i Przyjaciołom.

Czego możemy Wam życzyć w tych niepewnych czasach? Na pewno zdrowia bo ono zawsze jest w cenie. Spokoju, bo jest go na świecie coraz mniej. Oprócz tego życzymy Wam wytrwałości i nadziei na to, że to wszystko kiedyś minie i powrócą bardziej beztroskie czasy. I poza tym tak zwyczajnie życzymy Wam wesołych i rodzinnych Świąt!

Gosia i Piotr | crete.pl


Kartka na Wielkanoc 2024

Gosia i Piotrek,  data_2024-03-30 11:32:36 2024-03-30 11:32:36 Liczba komentarzy: brak

Prawdopodobne przyczyny osuwiska w wąwozie Kotsifou

W połowie marca doszło do ogromnego osuwiska skalnego w wąwozie Kotsifou. Ogromne fragmenty skał wraz z zabezpieczeniami spadły z dużej wysokości wprost na drogę poprowadzoną poprzez wąwóz. Część skalnych odłamów dotarła nawet do strumienia płynącego dnem Kotsifou. Dziś na Radzie Regionu Krety rozpoczęto postępowanie aby wyłonić firmę, która posprząta cały powstały bałagan. Sądząc jednak po zdjęciach wykonanych z poziomu drogi nie będzie to łatwe zadanie. Konieczne będzie też wykonanie specjalistycznych analiz i zabezpieczeń, które w przyszłości podniosą poziom bezpieczeństwa przejazdu tą drogą.


Widok na osuwisko skalne w wąwozie Kotsifou, źródło zdjęcia https://www.rethemnosnews.gr

Film promocyjny i przesłanie regionu Krety na nowy sezon turystyczny

Kierując się głównym przesłaniem „Kreta, poczuj autentyczność”, region Krety przygotowuje kampanię, która ma zachęcać potencjalnych gości do odkrywania wszystkiego, co składa się na wyjątkowe doświadczenie turystyczne tej wyspy. "Kreta otwiera swoje serce i jest gotowa na kolejny rok, aby powitać i gościć w wyjątkowy i autentyczny sposób miliony gości z zagranicy. W 2024 roku odwiedzający naszą wyspę poczują autentyczność”, powiedział Stavros Arnautakis, gubernator regionalny Krety.

Jednym ze składników nowej kampanii jest filmik promocyjny w reżyserii Thodorisa Papadoulakisa, na którego koncie jest 70 międzynarodowych nagród za różne filmy. Papadoulakis jest też założycielem firny Indigo View, która wielokrotnie realizowała kampanie promujące Kretę. Zapraszamy do obejrzenia najnowszej produkcji Papadoulakisa, bo zawiera ona przedsmak wakacji na Krecie. Oglądając ten film z pewnością rozpoznacie choćby część miejsc, w których kręcono ujęcia.

Gosia,  data_2024-03-26 19:47:03 2024-03-26 19:47:03 Liczba komentarzy: brak

Greckie Święto Niepodległości

25 marca to dzień, w którym Grecy obchodzą swoje Święto Niepodległości. W wielu miastach zarówno na Krecie, jak  i w w Atenach gromadziły się tłumy ludzi, którzy przyszli obejrzeć parady zorganizowane z tej okazji. Także w mniejszych miejscowościach zorganizowano liczne wydarzenia, które pozwoliły obywatelom Grecji cieszyć się  tym dniem. Dzisiejsze święto to dla Greków także powód do wyrażania swojej dumy w szczególny sposób. Co roku z tej okazji  w różnych miejscach zawieszane są ogromnych rozmiarów flagi narodowe. Na przykład dzisiaj w Heraklionie przy twierdzy Koules wciągnięto na kilka godzin flagę o powierzchni 1440 metrów kwadratowych.

Ogromna flaga w HeraklionieŹródło zdjęcia: www.ekriti.gr
Gosia,  data_2024-03-25 20:17:56 2024-03-25 20:17:56 Liczba komentarzy: brak

Symboliczny początek sezonu turystycznego na Krecie

Koniec marca to na ogół moment, w którym rozpoczynają się międzynarodowe loty czarterowe na Kretę. Dzisiaj, po kilkumiesięcznej jesienno-zimowej przerwie, na lotnisku im. Ioannisa Daskalogiannisa w Chanii, wylądował pierwszy samolot czarterowy w tym roku. Airbus A320 należący do linii Scandianavian Airlines lecący z Kopenhagi zakończył swój lot o godzinie 11 rano. Tym samym wyznaczył on symboliczny początek sezonu turystycznego 2024. Dzisiaj wieczorem oczekiwany jest jeszcze samolot Ryanaira, na pokładzie którego przylecą do Chanii pasażerowie z Cypru.
Już za tydzień na lotnisku Daskalogiannisa można się także spodziewać pierwszych turystów z Polski. Pierwszy lot planowany jest na 31 marca z Wrocławia, a dzień później pojawi się tu również samolot lecący z Modlina pod Warszawą.

Symboliczny początek sezonu turystycznego

Gosia,  data_2024-03-23 19:43:18 2024-03-23 19:43:18 Liczba komentarzy: brak

Knossos - decyzja UNESCO w przyszłym roku

Na początku ubiegłego roku greckie Ministerstwo Kultury i Sportu przy wsparciu szeregu instytucji naukowych oraz Regionu Krety złożyło seryjny wniosek nominacyjny do wpisania pałacu minojskiego w Knossos na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oprócz Knossos we wniosku uwzględniono także pałace minojskie w Fajstos, Malia, Zakros, Kydonia i Zominthos.

Knossos

Gosia,  data_2024-03-21 20:20:57 2024-03-21 20:20:57 Liczba komentarzy: brak

Czysty Poniedziałek i 4,5-metrowa lagana

Jeszcze wczoraj trwały szalone zabawy karnawałowe, za to dzisiejszy dzień w Grecji jest zupełnie odmienny. Jest to tak zwany Czysty Poniedziałek (Καθαρή Δευτέρα), czasami zwany poniedziałkiem popielcowym lub też poniedziałkiem Wielkiego Postu, bo wyznacza początek 40-dniowego postu. Jest to ruchome święto, które obchodzi się w poniedziałek siódmego tygodnia poprzedzającego prawosławną Wielkanoc. Święto to jest dniem wolnym od pracy w Grecji oraz na Cyprze i zwyczajowo jest też traktowany jako początek sezonu wiosennego.

Postny chleb Lagana

Gosia,  data_2024-03-18 19:58:07 2024-03-18 19:58:07 Liczba komentarzy: brak

Rocznica rozpoczęcia prac przez Evansa w Knossos

124 lata temu, czyli 16 marca 1900 roku robotnicy sir Arthura Evansa rozpoczęli pierwsze prace wykopaliskowe w miejscu, które dziś jest najchętniej odwiedzanym stanowiskiem archeologicznym na Krecie, czyli pałacem w Knossos.  Jednocześnie jest to jedno z najbardziej kontrowersyjnych stanowisk archeologicznych ze względu na sposób postępowania odkrywcy z bezcennymi ruinami. Z okazji dzisiejszej roczny chcielibyśmy przypomnieć historię odkrycia tego miejsca oraz to że to wcale nie słynny Anglik odnalazł Knossos.

Rocznica rozpoczęcia prac w Knossos

Gosia,  data_2024-03-16 18:59:24 2024-03-16 18:59:24 Liczba komentarzy: brak

Ogromne osuwisko w wąwozie Kotsifou

Wczoraj późnym popołudniem w wąwozie Kotsifou doszło do bardzo dużego osuwiska skalnego. Duże fragmenty skał wraz z zabezpieczającymi barierami spadły z dużej wysokości na drogę i dotarły nawet do płynącego dnem wąwozu strumienia. Szczęśliwie w czasie tego zdarzenia nikt nie znajdował się w miejscu osuwiska. Droga w tym momencie jest całkowicie zamknięta, a kierowcy jadący na południe wyspy muszą korzystać z przejazdu przez wąwóz Kourtaliotiko.


źródło zdjęcia: www.rethemnosnews.gr

Gosia,  data_2024-03-14 20:02:02 2024-03-14 20:02:02 Liczba komentarzy: brak

Bardziej luksusowa Kreta

O tym, że Kreta jest cały czas atrakcyjnym kierunkiem do tworzenia luksusowych kompleksów hotelowych świadczy niech świadczy to, iż wartość obecnie realizowanych projektów oceniana jest na około miliard euro. W biznes luksusowych kompleksów inwestują zarówno greccy inwestorzy jak i zagraniczni. Ukończenie trwających obecnie najważniejszych projektów jest przewidziane na 2027 rok, a po tym czasie Kreta ma wkroczyć w nową erę turystyki luksusowej. Warto zwrócić uwagę, że pod koniec 2027 roku ma również zostać otwarte nowe lotnisko w Kastelli, które przejmie ruch z lotniska w Heraklionie. Początkowo zapewni ono przepustowość na poziomie 9 mln pasażerów rocznie. Choćby z tego względu przewiduje się, że duża ilość oferowanych miejsc noclegowych z pewnością szybko się zapełni.

Elounda HillsWizualizacja Elounda Hills. Źródło: news.gtp.gr

Gosia i Piotrek,  data_2024-03-12 20:00:15 2024-03-12 20:00:15 Liczba komentarzy: brak

Opuszczona wioska Mili - ciekawa atrakcja blisko Rethymno

Zaledwie kilka kilometrów dzieli gwarne miasto Rethymno od Mili, opuszczonej przez mieszkańców wioski. Miejsce to zwane jest również jako wieś ukryta w wąwozie. Nazwa ta doskonale opisuje Mili gdyż jest ona bowiem położona na skraju niedużego i zielonego wąwozu o tej samej nazwie. Mili mimo, że zostało opuszczone przez swoich mieszkańców, w ostatnich latach stało się turystyczną atrakcją. Trzeba przyznać, że spacer pomiędzy dawnymi zabudowaniami, które powoli pochłania otaczająca przyroda, budzi lekki dreszczyk emocji, a bujniejsza fantazja w trakcie zaglądania w zakamarki dawnych domów, może podpowiadać scenariusze rodem z filmów grozy.

Opuszczona wioska Mili

Gosia,  data_2024-03-10 18:29:46 2024-03-10 18:29:46 Liczba komentarzy: brak

Tsiknopempti, czyli grecki Tłusty Czwartek

Dzisiaj Grecy od rana celebrują Tsiknopempti, czyli odpowiednik polskiego Tłustego Czwartku. Przy czym podczas Tłustego Czwartku w Polsce wszyscy zajadają się pączkami, za to w Grecji podczas Tsiknopempti króluje grillowane mięso. A w zasadzie duże ilości grillowanego mięsa. Tsiknopempti przypada pod koniec karnawału, na 11 dni przed Czystym Poniedziałkiem. Dzisiaj w Chanii od rana mieszkańcy miasta rozstawiali grille bezpośrednio na ulicach i rozpoczęli przyrządzanie mięsa. Miejskie uliczki szybko wypełniły się charakterystycznym dymem, a na rusztach grillowały się souvlaki, paidakia, kiełbasy, steki i kurczaki.

Tsiknopempti na KrecieŹródło zdjęć: www.flashnews.gr

Gosia,  data_2024-03-07 20:10:45 2024-03-07 20:10:45 Liczba komentarzy: brak

Rekordowo ciepła zima w Grecji

Wstępne dane europejskiego programu Copernicus wskazują na to, że zima 2023-24 była najcieplejszą w historii pomiarów prowadzonych w Grecji. Co ważne zima ta charakteryzowała się nie tylko ponadprzeciętnymi średnimi temperaturami, ale przede wszystkim bardzo długimi okresami wysokich wartości temperatury. Niestety wiele wskazuje, że trend rosnącej temperatury utrzyma się w kolejnych latach. Od 1960 roku średnia temperatura w zimie w Grecji wzrosła o 1,8ºC.

Parasol plażowy na Krecie

Gosia i Piotrek,  data_2024-03-03 20:08:52 2024-03-03 20:08:52 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera